شنبه 30 تیر 1397

میل نقدینه خواهی در جامعه به 2.4 درصد کاهش یافت

تهران- ایرنا- معاون اقتصادی بانک مرکزی، از کاهش میل نقدینه خواهی به 2.4 درصد با گسترش بانکداری الکترونیک در کشور خبر داد و گفت: میزان نقدینگی در سال 1391 به صورت اسکناس و مسکوک، 7.2 درصد بود که در مهرماه سال جاری به 2.4 درصد کاهش یافت.

بانک وبیمه | ایرنا | 7 ماه پیش |12/15/2017 11:34:18 AM 2292 بازدید

میل نقدینه خواهی در جامعه به 2.4 درصد کاهش یافت
به گزارش روز جمعه ایرنا از پژوهشکده پولی و بانکی، «پیمان قربانی» با بیان اینکه آغاز بانکداری الکترونیک در ایران اوایل دهه 80 بوده است و افزود: بانکداری الکترونیک در کشور در دهه گذشته و دهه حاضر، شاهد تحولات شگرفی بوده و ایران در بعد این شاخص جزو کشورهای پیشرو است.
وی ادامه داد: بر اساس آمار، در سال 1383 حدود هشت میلیون قطعه کارت بانکی، 2 هزار و 289 خودپرداز، 18 هزار پایانه فروش و هفت هزار و 522 پایانه شعب در کشور وجود داشته است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه هر تحولی در آغاز، با رشد سریعتر همراه و سپس زمینه گسترش آن فراهم می شود، افزود: با این وجود، در سال های اخیر شاهد ادامه رشد مطلوب در بخش بانکداری الکترونیک هستیم.
وی یادآور شد: بر اساس آمار، در ابتدای سال 1392، 226 میلیون کارت بانکی، 30 هزار و 173خودپرداز، 2 میلیون و 689 هزار پایانه فروش و 53 هزار و 117 پایانه شعب در کشور فعال بوده است.
عضو هیات عامل بانک مرکزی افزود: در مهرماه سال جاری نیز 375 میلیون کارت بانکی، 51 هزار و 903 خودپرداز، پنج میلیون و 562 پایانه فروش و 77هزار و 488 پایانه شعب در کشور فعال بوده است.
وی افزود: بررسی آمار نشان می دهد که دولت یازدهم با وجود رشدهای مناسب اولیه در بخش بانکداری الکترونیک، اقدامات مطلوبی در این بخش انجام داده که دولت دوازدهم در حال ادامه روند آن است.
قربانی، بهبود ترکیب نقدینگی، ضریب فزآیند و کاهش سهم پایه پولی را از موارد مهمی دانست که دولت تدبیر و امید در حوزه سیاست های پولی مدنظر قرارداده است و گفت: با بررسی ضریب فزآینده مشخص می شود که بانکداری الکترونیک تاثیر بسیاری در این بخش داشته است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: ضریب فزآینده در پایان سال 1391 معادل 4.721 بوده که در مهرماه 1396، این رقم به 7.141 رسیده است.
وی یادآور شد: این آمار بیانگر آن است که ضریب فزآینده نقدینگی که در سال های قبل، حدود چهار واحد درصد بوده، به حدود هفت درصد رسیده که از بهبود ضریب فزآینده پولی حکایت دارد.
قربانی یکی از دلایل این اتفاق را گسترش بانکداری الکترونیک در کشور دانست و گفت: عناصر تشکیل دهنده ضریب فزآینده نسبت اسکناس و مسکوک به نقدینگی است.
وی تصریح کرد: در پایان سال 1391، میل مردم به نقدینگی 7.2 درصد بود، به این معنا که 7.2 درصد نقدینگی به صورت اسکناس و مسکوک بوده اما این رقم در مهرماه سال جاری به 2.4 درصد کاهش یافته که رقم بی سابقه ای است.
به گفته این مقام مسئول، ضریب فزآینده نقدینگی در دوره اسفند 1391 تا مهر 1396 معادل 58 درصد بوده که این موضوع مربوط به کاهش نسبت اسکناس و مسکوک در دست مردم به کل سپرده های حاصله در نظام پرداخت الکترونیک کشور است.
عضو هیات عامل بانک مرکزی ادامه داد: میل نقدینه خواهی یکی از عوامل مهم ضریب فزآینده در جامعه است که با گسترش بانکداری الکترونیک شامل بهره گیری از کارت های بانکی، خودپردازها و پایانه های فروش کاهش یافته است و این نوع بانکداری توانسته نقش مهمی در افزایش ضریب فزآینده نقدینگی در کشور ایفا کند.
قربانی با بیان اینکه گسترش بانکداری الکترونیک اثرات مثبتی در حوزه بانکی و سایر حوزه ها به همراه داشته است، افزود: در گذشته مردم برای پرداخت قبوض خدماتی مجبور به مراجعه به شعب و انجام سفرهای غیرضروری بودند.
وی تاکید کرد: با گسترش عملیات بانکداری الکترونیک، علاوه بر اینکه از حجم بالای کاغذ در عملیات بانکی کاسته شده، نقل و انتقال پرداخت قبوض نیز با سرعتی بالاتر و مناسب تر انجام می شود و انجام کسب و کارها نیز بهبود یافته است.
قربانی، کاهش حجم ترافیک و کنترل آلودگی هوا را از دیگر مزایای بانکداری الکترونیک عنوان کرد و افزود: اگر این تحولات با بانکداری الکترونیک انجام نمی شد، حجم مشکلات در این بخش بیشتر بود.
وی افزود: با توجه به بالابودن سرانه اسکناس در ایران نسبت به سایر کشورها، نظام پرداخت با مشکل فرسودگی اسکناس مواجه است.
این مقام مسئول افزود: نظام پرداخت به دلیل بالا بودن سرانه اسکناس با مشکلاتی مواجه شده بود؛ از این رو بانکداری الکترونیک به نظام نقدی کشور کمک کرد تا بار موجود در مبادلات را از نظام نقدی کم کند.
معاون اقتصادی بانک مرکزی یادآور شد: حجم اسکناس و مسکوک با کمک بانکداری الکترونیک با کاهش میل نقدینه خواهی باعث شد که از فرسودگی حجم زیادی از اسکناس ها جلوگیری شود.
به گزارش ایرنا، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع «نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی» روزهای دوم و سوم بهمن ماه امسال به همت پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **1070**1834
خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشار: ناهید شفیعی
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا نفروشید! طلا نفروشید!
خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازا خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی
پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سک پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سکه نخرید، ارزان می‌شود!"
کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یک کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یکصد میلیارد پوند
تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ا تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟
پس‌لرزه‌های گزارش «ثامن‌الحجج»
افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز
دلار بازار ثانویه، گران‌تر از بازار آزاد؟! دلار بازار ثانویه، گران‌تر از بازار آزاد؟!
سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟ سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟
وزیرتعاون: اجازه نمی‌دهیم تحریم‌ها بر معیشت مردم آسیب بزند
وزیر تعاون: عملکرد ترامپ موجب سعادت جامعه ایر وزیر تعاون: عملکرد ترامپ موجب سعادت جامعه ایرانی می شود
روسیه با برخی اعضای اوپک سازمان جدید نفتی تاس روسیه با برخی اعضای اوپک سازمان جدید نفتی تاسیس می کند
قیمت سکه از مرزسه میلیون تومان گذشت
ترکیه: تحریم آمریکا علیه ایران را از نزدیک دنبال می کنیم
صدور پروانه برای واحدهای تولیدی نشانه پویایی صدور پروانه برای واحدهای تولیدی نشانه پویایی برای توسعه است

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

سقوط قیمت طلا به زیر ۱۲۰۰ دلار
160 میلیون دلار کالا از قزوین صادر شد
رسانه‌ها افشاگری کنند!
سقوط ۳ برابری ارزش پول ملی نتیجه سودهای ۲۷ درصدی بانک‌هاست
وکیوم باتوم «تندگویان» در راس معاملات / سودکاستیک «پتروشیمی اروند» 4.9 درصد افت قیمت داشت
اضطراب مسافران با شایعه توقف پرداخت ارز مسافرتی
احتمال تعدیل قیمت مسکن
آدرس غلط ندهید!
صادرات میعانات گازی کاهش یافت
لیست پرحاشیه به دادستانی رسید
روزانه 120 تن گوشت قرمز وارداتی در بازار توزیع می شود
15میلیون و 876 هزار سهم در تالار بورس کیش معامله شد
عدم امکان اخذ موقعیت تعهدی فزاینده خرید و فروش در قراردادهای آتی سکه
تضاد قانونی در تامین ارز مسافرتی/ بانک مرکزی رسما اعطای ارز مسافرتی را قطع نکرده است
قیمت سکه از مرزسه میلیون تومان گذشت