شنبه 28 مهر 1397

تولید صادرات محور کلید تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است

خمین - ایرنا - استاندار استان مرکزی گفت: افزایش تولید و توسعه صادرات غیر نفتی شاخص‌های تأثیرگذار و کلید تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

صنعت و معدن | ایرنا | 10 ماه پیش |12/14/2017 3:44:17 PM 1499 بازدید

تولید صادرات محور کلید تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است
سید علی آقازاده روز پنجشنبه در جریان سفر به شهرستان محلات و بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی افزود: پیشی گرفتن صادرات از واردات سیاست جدی دولت تدبیر و امید است و تصمیم سازان باید با برنامه های بومی در حوزه اقتصادی نخایت تلاش خود را در استان برای تحقق این سیاست دولت به کار گیرند.
وی یاداور شد:ایران با وسعت سرزمینی و تنوع اقلیمی در بخش کشاورزی ظرفیت تولید محصولات مختلف را برای صادرات و یکی از این محصولات گل و گیاه زینتی است که محلات مهد پرورش ان شهرت دارد.
استاندار مرکزی با برشمردن توانمندی های محلات در تولید و عرضه گل به بازارهای داخلی و خارجی، افزود: صادرات محصولات صنعتی و کشاورزی مختلف از این شهرستان به کشورهای دیگر عامل شکوفایی اقتصاد محلات و استان است.
آقازاده ادامه داد: برای افزایش صادرات غیرنفتی باید محصولاتی جدیدی برای کسب بازارهای خارجی تولید شود که یکی از این محصولات گل و گیاه زینتی است و صادرات آن می تواند عرصه جدید و پرسودی را برای کشور رقم بزند و باعث اشتغال هزاران نفر شود.
وی اظهارکرد: روستای بزیجان در محلات با استفاده از توانمندی‌ها و داشته‌های خود به قطب تولید و صادرات بید قرمز در کشور تبدیل شده و این الگویی است که باید به تناسب استعداد هر منطقه در گونه های گیاهی از آن بهره‌گیری شود.
استاندار استان مرکزی افزود: روستای بزیجان در آینده به کانون مهاجر پذیر تبدیل می‌شود و نه تنها جمعیت آن حفظ می‌شود، بلکه بر جمعیت آن روز به روز افزوده خواهد شد.
آقازاده ادامه داد: بسیاری از خوشه‌های صنعتی و مادر کشور در استان قرار دارند که این استان را به قطب تولیدی موثری برای محصولات صادراتی تبدیل کرده است و محلات نیز به عنوان مهم‌ترین تولید کننده سنگ نما و گل و گیاهان زینتی و تریکو در این زمینه نقش ویژه دارد.
فرماندار محلات نیز در جریان بازدید از واحد فرآوری و بسته بندی بید قرمز به بیان توانمندی محلات در تولید سنگ نما،ماهیان زینتی و گل و گیاهان زینتی پرداخت و گفت: محلات سهم قابل توجهی از صادرات استان مرکزی را به خود اختصاص داده است.
علی زینی وند افزود: میزان صادرات بید قرمز از این شهرستان در سال جاری تا مرز پنج میلیون دلار برآورد شده است.
وی اظهار کرد: محصول بید قرمز در روستای بزیجان محلات تولید و به ‌صورت انحصاری صادر می‌شود و در سال‌های اخیر به همت کارآفرین این حوزه اقدامات خوبی برای اشتغالزایی از این طریق در سطح شهرستان شده است.
وی تصریح کرد: 60 هکتار از اراضی محلات زیر کشت بید قرمز است و پیش‌بینی افزایش آن به 200 هکتار در سال‌های آینده برای گسترش تولید محصول انجام‌شده که فرآیند تحقق این امر به‌خوبی در حال انجام است.
فرماندار محلات به توانمندی دیگر محلات در تولید و صادرات محصولات غیر نفتی اشاره کرد و گفت: 75 معدن سنگ در این شهرستان فعال است که سالانه 2 میلیون تن سنگ تزئینی از آن ها استخراج و 12 درصد سنگ تراورتن دنیا در این شهرستان تولید می‌شود.
وی اظهار کرد: اقتصاد محلات بر پنج پایه گردشگری، معادن و صنایع سنگ، تولید ماهیان زینتی و واحدهای تولید گل و گیاهان زینتی و صنعت تولید تریکو استوار است و در این شهرستان، یک شهرک و 280 واحد صنعتی وجود دارد که 90 درصد آن‌ها در بخش سنگ فعالیت دارند.
فرماندار محلات گفت: در حال حاضر 2 مجوز برای تولید کاغذ از ضایعات سنگ در محلات صادر شده که یکی از سرمایه گذاران به زودی فعالیت در این حوزه را آغاز عرضه می کند.
استاندار استان مرکزی در جریان سفر یک روزه خود از چند واحد تولیدی و صنعتی در محلات بازدید کرد.
حضور در گلزار شهدا و تجدید میثاق با شهدا، دیدار با خانواده معزز شهدا و بهره برداری از طرح آبرسانی به دهکده گل و گیاه محلات از دیگر برنامه های سفر استاندار استان مرکزی به شهرستان محلات بود.
شهرستان محلات از توابع استان مرکزی با 55 هزار نفر جمعیت قطب تولید ماهی زینتی، سنگ نما و گل و گیاهان زینتی در فاصله 115 کیلومتری اراک قرار دارد.
7277/ 6013/خبرنگار: افسانه آروند***انتشاردهنده:مژگان حیدری
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

منتظر کاهش ۴۰ درصدی ارزش دلار باشید!
بورس از طلا و مسکن سبقت می‌گیرد؟
صعود دلار به بالاترین سطح هفتگی
قیمت وام مسکن + محاسبات
کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز
قیمت نفت افزایش یافت قیمت نفت افزایش یافت
سرپیچی بانک‌ها از ضوابط بانک‌مرکزی/ نارسایی‌ مدیریت و تحریم‌ها؛ 2 مشکل شبکه بانکی
بی‌تفاوتی مطلق بازار ارز به تحریم‌های دیروز آ بی‌تفاوتی مطلق بازار ارز به تحریم‌های دیروز آمریکا
ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 م ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 میلیارد دلار است
دلال‌های دلار مزاحم ترند یا دستفروش ها
وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن در چند هفته اخیر تغییر قیمتی آنچنانی نداشت
رشد 144 درصدی اعطای تسهیلات بانک آینده در نیمه نخست سال 1397
3 بانک ایرانی خارج از گود تحریم
13 غول صنعتی در رکود 13 غول صنعتی در رکود
نشست چشم انداز و توسعه روابط تجاری انگلیس و ایران آغاز شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خرید دلار و یورو در بانک‌ها
ماجرای تایید و تکذیب عرضه اولیه سهام پورشه
۴۴ هزار میلیارد تومان سوخت!
کاهش هفتگی نفت به رغم تهدید عربستان
رشد چشمگیر درآمدهای نفتی و انضباط مالی در شش ماهه اول سال ۹۷
استقبال روسیه از پیوستن بانک‌های خارجی به سوئیفت روسی
کمک به جبران هزینه‌های زندگی کارگران
آماری از جدیدترین وضعیت صادرات
9.5 میلیارد دلار برای تامین 25 قلم کالای اساسی اختصاص یافت
کوره تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس روشن شد
۸۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها از صنعت خارج شد
عرضه یورو در بازار ثانویه کاهش یافته است
بالاترین جهش رشد صادراتی مقاصد ایران بازار عراق است
عرضه ارز در بازار ثانویه شتاب می گیرد/ تامین 9.5میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری
بهره‌برداری از کف‌پوش‌های نانوساختار محققان کشور در فرودگاه مهرآباد و بندر چابهار