شنبه 28 مهر 1397

حمایت های لازم از صادرکنندگان نمی شود

خرم آباد - ایرنا - رئیس کنفدراسیون صادرات کشور گفت: تاکنون حمایت ویژه ای از صادرکنندگان بخش تولید نشده و مشکلاتی بر سر راه صادرکنندگان وجود دارد.

تولیدو تجارت | ایرنا | 10 ماه پیش |12/13/2017 2:09:44 PM 316 بازدید

حمایت های لازم از صادرکنندگان نمی شود
به گزارش ایرنا محمد لاهوتی روز چهارشنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه لرستان به مناسبت روز ملی صادرات در سالن آمفی تئاتر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم آباد اظهار کرد: صادرات غیرنفتی کشور طی چندماه گذشته افزایش نداشته ولی در لرستان از ابتدای امسال تاکنون صادرات 23درصد رشد داشته که جای امیدواری است.
وی با بیان اینکه میانگین ارزش صادرات استان لرستان 2 برابر ارزش صادراتی کشور است، گفت: برخی از مشکلات به دهه های گذشته مربوط می شود و باید برای رفع مشکلات حوزه صادرات تلاش کنیم.
لاهوتی تشویق صادرکنندگان را در رونق اقتصادی موثر دانست و افزود: در حوزه صادرات موقت از ظرفیت های خوبی برخوردار هستیم اما تاکنون به این موضوع توجه ویژه‌ای نمی‌شود.
وی بیان کرد: حمایت از بخش کشاورزی در صادرات مهم بوده و باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
رئیس کنفدراسیون صادرات کشور با اشاره به ایتنکه در حوزه صادرات، خدمات فنی و مهندسی حمایت‌های دولت قطع شده‌ است گفت: یکی از ضعف‌هایی که به بخش خصوصی وارد است نبود شرکت‌های بزرگ صادراتی و مدیریت صادرات بوده که باید این موضوع مد نظر فعالان بخش خصوصی قرار گیرد.

**ایران رتبه خوبی در حوزه صادرات ندارد
رییس کمیسون صادرات کشور نیز در این آیین افزود: بانک جهانی در آخرین رتبه‌بندی در مورد اقتصاد کشورهای دنیا انجام داده که نشان می‌دهد ایران در رتبه166 دنیا از نظر سهولت فضای کسب‌ و کار در حوزه صادرات قرار دارد.
عدنان موسی‌پور با بیان اینکه شناسنامه صادرات در حوزه ساختمان استان‌های جنوبی، در گذشته به محصولات لرستان تعلق داشته است بیان کرد: این رتبه به خوبی نشان دهنده این است که استان های کشور باید نقش جدیدی را در حوزه صادرات ایفا کنند.
وی گفت: تجربه بین‌المللی تجار لرستان در وضعیت مناسبی نیست و باید در این راستا اقدامات بیشتری انجام داد.
موسی پور گفت: بنا به گفته مقام معظم رهبری، معدن باید جایگزین نفت شود و یکی از ظرفیت های استان‌های کشور در حوزه معدن لرستان بوده و باید برای توسعه این حوزه اقدامات مناسب تری انجام داد.

قدم های مثبت دولت یازدهم و دوازدهم برای بهبود فضای کسب و کار
رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی لرستان نیز گفت: مسایل و مشکلات حوزه صادرات در چند دهه گذشته وجود داشته و تاکنون با وجود تلاش‌های مختلف برطرف نشده‌اند، اما ایران بدون احتساب نفت 24 صدم درصد صادرات دنیا را به خود اختصاص داده است.
حسین سلاح ورزی بیان کرد: توسعه صادرات به یک مساله حل نشدنی در نظام اقتصادی تبدیل شده است و با وجود اینکه دولت یازدهم و دوازدهم قدم‌های خوبی را در رابطه با بهبود فضاب کسب و کار برداشته شده اما تا رسیدن به یک نقطه قابل قبول فاصله داریم.
وی گفت: توسعه صادرات یک موضوع فرابخشی است و لرستان نسبت به سال گذشته در صادرکردن مواد معدنی با کاهش همراه بوده که یکی از دلایل آن ممنوع شدن صادرات این محصولات عراق می باشد.
وی افزود: دیپلماسی اقتصادی باید در کنار دیپلماسی سیاسی قرار گیرد و موضوع صادرات به یک باور و عزم ملی تبدیل شود.

** 185میلیون دلار صادرات محصولات لرستان در هشت ماهه نخست امسال
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در ادامه گفت: بهبود فضای کسب‌وکار مصداق علنی عدالت اجتماعی بوده و هر چه مشارکت اقتصادی در بین مردم بالا برود به شکلی باید گفت این موضوع باعث عدالت اجتماعی می‌شود.
محمدرضا صفی خانی تفاوت موجود در بین اقتصاد های کشورهای توسعه یافته و سایر کشورها را در موضوع تقویت اقتصاد و بالا بردن ثروت و درآمد دانست و افزود: آنچه که باعث بالارفتن درآمد مردم می‌شود توجه به زیربخش‌های مختلف اقتصادی به خصوص صادرات است.
وی گفت: در سال 94 رشد صادرات استان 104 درصد بوده اما این میزان در سال 95 با مشارکت بخش خصوصی و صادرکنندگان و هدایت منابع به سمت تولید، 22 درصد رشد داشته است.
صفی‌خانی بیان کرد: در هشت ماهه امسال بیش از 185 میلیون دلار صادرات داشته ایم و آمارها افزایش 32درصدی را در این حوزه نشان می دهند.
وی اضافه کرد: امروزه 96 درصد از صادرات لرستان در حوزه صنعت، یک درصد در حوزه معدن و 2.3 دهم درصد در بخش کشاورزی صورت گرفته است.
در پایان این مراسم از هشت واحد تولیدی در بخش صنعت، پنج واحد تولیدی در بخش معدن و سه واحد تولیدی در بخش کشاورزی با اهدا لوح تجلیل به عمل آمد.
3210/6060
خبرنگار: محمد یاراحمدی**انتشاردهنده:محمد علیدوستی
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

منتظر کاهش ۴۰ درصدی ارزش دلار باشید!
بورس از طلا و مسکن سبقت می‌گیرد؟
صعود دلار به بالاترین سطح هفتگی
قیمت وام مسکن + محاسبات
کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز
قیمت نفت افزایش یافت قیمت نفت افزایش یافت
سرپیچی بانک‌ها از ضوابط بانک‌مرکزی/ نارسایی‌ مدیریت و تحریم‌ها؛ 2 مشکل شبکه بانکی
بی‌تفاوتی مطلق بازار ارز به تحریم‌های دیروز آ بی‌تفاوتی مطلق بازار ارز به تحریم‌های دیروز آمریکا
ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 م ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 میلیارد دلار است
دلال‌های دلار مزاحم ترند یا دستفروش ها
وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن در چند هفته اخیر تغییر قیمتی آنچنانی نداشت
رشد 144 درصدی اعطای تسهیلات بانک آینده در نیمه نخست سال 1397
3 بانک ایرانی خارج از گود تحریم
13 غول صنعتی در رکود 13 غول صنعتی در رکود
نشست چشم انداز و توسعه روابط تجاری انگلیس و ایران آغاز شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خرید دلار و یورو در بانک‌ها
ماجرای تایید و تکذیب عرضه اولیه سهام پورشه
۴۴ هزار میلیارد تومان سوخت!
کاهش هفتگی نفت به رغم تهدید عربستان
رشد چشمگیر درآمدهای نفتی و انضباط مالی در شش ماهه اول سال ۹۷
استقبال روسیه از پیوستن بانک‌های خارجی به سوئیفت روسی
کمک به جبران هزینه‌های زندگی کارگران
آماری از جدیدترین وضعیت صادرات
9.5 میلیارد دلار برای تامین 25 قلم کالای اساسی اختصاص یافت
کوره تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس روشن شد
۸۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها از صنعت خارج شد
عرضه یورو در بازار ثانویه کاهش یافته است
بالاترین جهش رشد صادراتی مقاصد ایران بازار عراق است
عرضه ارز در بازار ثانویه شتاب می گیرد/ تامین 9.5میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری
بهره‌برداری از کف‌پوش‌های نانوساختار محققان کشور در فرودگاه مهرآباد و بندر چابهار