شنبه 28 مهر 1397

مقام صادراتی: ایران بزرگ ترین اقتصادغیرعضو در سازمان جهانی تجارت است

تهران- ایرنا- رییس کنفدراسیون صادرات ایران کشور ما را بزرگ ترین اقتصاد غیرعضو در سازمان جهانی تجارت دانست و گفت: مخالفت ها با عضویت کشور ما در این سازمان، سیاسی است.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 11 ماه پیش |11/21/2017 8:32:22 PM 537 بازدید

مقام صادراتی: ایران بزرگ ترین اقتصادغیرعضو در سازمان جهانی تجارت است
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد لاهوتی» عصر سه شنبه در جلسه هم اندیشی تشکل های صادراتی حوزه صنایع غذایی با مسوولان وزارتخانه های جهاد کشاوزی و صنعت، معدن و تجارت افزود: پارسال افغانستان به عضویت سازمان جهانی تجارت درآمد و توانست تعرفه های خود را با سطح جهانی متعادل کند.
لاهوتی ادامه داد: یکی از مشکلات صادرات، تعرفه های متفاوت افغانستان برای واردات کالاهای ایرانی و ترکیه ای است که باید از راه های دیگر، خلاء نبود ایران در سازمان جهانی تجارت را پر کرد.
وی اضافه کرد: چین زمانی که عضو سازمان جهانی تجارت نبود، این مساله را با انعقاد تعرفه های ترجیحی خنثی کرد و میزان حجم تجارت خود را به تعادل رساند.
«پس قبل از اینکه بازارها به روی کالاهای ایرانی بسته شود، باید مشکلات را برطرف کنیم و انعقاد قراردادهای تعرفه ترجیحی می تواند راهگشا باشد».
به گفته وی، امروز به بازار عراق صادرات داریم اما اگر این کشور به عضویت سازمان جهانی تجارت درآید به طور حتم برای صادرات با مشکلات جدی روبرو می شویم.

** نیاز به همراهی گمرک
لاهوتی یادآوری کرد: امروز در برخی بازارهای در اختیار کالاهای ایرانی، رقیبان براحتی چیره می شوند که این به ضعف دیپلماسی و نبود رایزنان قوی در بازارهای هدف برمی گردد که باید برای آن چاره اندیشید.
وی ادامه داد: جلساتی با گمرک برای ورود موقت برگزار شده است اما هنوز برخی مشکلات به چشم می خورد، در حالی که در گذشته صندوق ضمانت صادرات اعلام آمادگی کرده بود به مشتریان خود، تضمین لازم را برای ورود موقت کالا جهت ارایه به گمرک بدهد اما متاسفانه گمرک نپذیرفت.
«البته در گذشته شرکت های خصوصی بیمه نیز این ضمانت را صادر می‌کردند اما به دلایل اختلاف گمرک با یکی از شرکت های بیمه ای دیگر تضمین شرکت های بیمه از سوی گمرک پذیرفته نمی شود، بنابراین تا شرایط تضمین مشخص و کار تسهیل نشود، مشکلات ادامه می یابد».
رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: وزارت جهاد کشاورزی معتقد است برای ورود موقت برخی کالاها باید نظر بدهد، اعتقاد من این است که نباید در مورد واردات به منظور بازصادرات، سختگیری شود.
وی افزود: برای جلوگیری از ارایه مجوزهای بی رویه می توان سیاست هایی را اتخاذ کرد تا از هدررفت سرمایه ها جلوگیری شود اگرچه بر اساس قوانین و مقررات دولت ها امکان جلوگیری از سرمایه گذاری را ندارند، اما باید همه جوانب را لحاظ کرد.
البته در برخی از کشورها بانک ها به طرح هایی که توجیه اقتصادی ندارند، اجازه سرمایه گذاری نمی دهند و از این طریق سرمایه گذاری ها را کنترل می کنند؛ در حالی که اکنون این اتفاق در ایران رخ نمی دهد. به طور مثال شهرک های صنعتی بیانگر میزان سرمایه گذاری های بلااستفاده است.

** لزوم پرهیز از تغییر تعرفه ای در کوتاه مدت
لاهوتی یکی از مشکلات پیش روی تجارت خارجی کشور را نوسان قیمتی تعرفه ها دانست و افزود: صادرکنندگان و واردکنندگان انتظار دارند اگر امروز کتاب قانون و مقررات واردات و صادرات منتشر می شود، دستکم تا پنج سال زمینه تغییر تعرفه ای فراهم نشود؛ در حالی که اکنون تصمیم های آنی به چشم می خورد.
به گزارش ایرنا، جلسه هم‌اندیشی تشکل‌های صادراتی حوزه صنایع غذایی با مسوولان وزارتخانه های جهاد کشاوزی و صنعت، معدن و تجارت عصر سه شنبه از سوی کنفدراسیون صادرات ایران برگزار شد.
این نشست به بررسی وضع کیفیت، بسته بندی محصولات، فله فروشی و خام فروشی و همچنین نقش کم اتحادیه ها و تشکل های محصولات کشاورزی اختصاص داشت.
ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها بویژه محصولات غذایی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.
پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*٩١٨٦*1961*
گزارش: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعود
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

منتظر کاهش ۴۰ درصدی ارزش دلار باشید!
بورس از طلا و مسکن سبقت می‌گیرد؟
صعود دلار به بالاترین سطح هفتگی
قیمت وام مسکن + محاسبات
کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز
قیمت نفت افزایش یافت قیمت نفت افزایش یافت
سرپیچی بانک‌ها از ضوابط بانک‌مرکزی/ نارسایی‌ مدیریت و تحریم‌ها؛ 2 مشکل شبکه بانکی
بی‌تفاوتی مطلق بازار ارز به تحریم‌های دیروز آ بی‌تفاوتی مطلق بازار ارز به تحریم‌های دیروز آمریکا
ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 م ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 میلیارد دلار است
دلال‌های دلار مزاحم ترند یا دستفروش ها
وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن در چند هفته اخیر تغییر قیمتی آنچنانی نداشت
رشد 144 درصدی اعطای تسهیلات بانک آینده در نیمه نخست سال 1397
3 بانک ایرانی خارج از گود تحریم
13 غول صنعتی در رکود 13 غول صنعتی در رکود
نشست چشم انداز و توسعه روابط تجاری انگلیس و ایران آغاز شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خرید دلار و یورو در بانک‌ها
ماجرای تایید و تکذیب عرضه اولیه سهام پورشه
۴۴ هزار میلیارد تومان سوخت!
کاهش هفتگی نفت به رغم تهدید عربستان
رشد چشمگیر درآمدهای نفتی و انضباط مالی در شش ماهه اول سال ۹۷
استقبال روسیه از پیوستن بانک‌های خارجی به سوئیفت روسی
کمک به جبران هزینه‌های زندگی کارگران
آماری از جدیدترین وضعیت صادرات
9.5 میلیارد دلار برای تامین 25 قلم کالای اساسی اختصاص یافت
کوره تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس روشن شد
۸۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها از صنعت خارج شد
عرضه یورو در بازار ثانویه کاهش یافته است
بالاترین جهش رشد صادراتی مقاصد ایران بازار عراق است
عرضه ارز در بازار ثانویه شتاب می گیرد/ تامین 9.5میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری
بهره‌برداری از کف‌پوش‌های نانوساختار محققان کشور در فرودگاه مهرآباد و بندر چابهار