چهارشنبه 4 مهر 1397

شرکت های بزرگ نفتی جهان؛ تشدید تحریمها علیه تهران اختلالی در عرضه نفت این کشور به اروپا ایجاد نمی کند

تهران - ایرنا- اعمال تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه کره شمالی و موج جدید درگیری ها میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان هفته پرتلاطمی را برای بازار نفت جهان رقم زد اما بازار جهانی نفت بهانه جویی های ترامپ درباره توافق هسته ای ایران را آنچنان جدی نگرفت.

انرژی | ایرنا | 11 ماه پیش |10/18/2017 3:02:10 PM 732 بازدید

شرکت های بزرگ نفتی جهان؛ تشدید تحریمها علیه تهران اختلالی در عرضه نفت این کشور به اروپا ایجاد نمی کند
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، گرچه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خرده گیری از توافق هسته ای با ایران را آغاز کرده است اما اتحادیه اروپا که سال گذشته اقدام به لغو تحریم های ایران کرد و خرید نفت از ایران را از سر گرفت، بر پایبندی به توافق هسته ای تاکید کرده است.
«ایان تایلور» مدیر ارشد شرکت «ویتول» در هفته ای که گذشت، اعلام کرد که اگر ترامپ برجام را تائید نکند، این اقدام بی تاثیر نخواهد بود اما بعید است اروپایی ها با او همراهی کنند، بنابراین احتمالا تاثیر این اقدام محدود خواهد بود.

شرکت های بزرگ نفتی جهان از جمله گلنکور و ویتول معتقدند که تشدید تحریم های آمریکا علیه تهران ممکن است مشتریان نفت ایران را بترساند، اما اختلالی در عرضه نفت این کشور به اروپا به وجود نخواهد آورد.
«پاتریک پویان» مدیرعامل شرکت توتال فرانسه نیز دراین باره گفت که این شرکت حتی در صورت تصمیم آمریکا به بازگرداندن تحریم ها علیه تهران برای ادامه پروژه گازی با ایران تلاش می کند.
وی گفت که این پروژه برای فرانسه اولویت دارد.
صنعت نفت ایران نیز اکنون در حال رشدی تدریجی و صادرات نفت و میعانات افزایش نشان داده است.
رویترز در هفته ای که گذشت گزارش کرد: طبق آمار گمرکی، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه سپتامبر به یک میلیون و 830 هزار تن معادل 446 هزار و 148 بشکه در روز رسید که این میزان بیشترین رقم در 6 ماه گذشته به شمار می رود.
واردات نفت کره جنوبی از ایران در مقطع یادشده 22.8 درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال است.
پیش بینی می شود که صادرات نفت بسیار سبک ایران معروف به میعانات نیز در ماه نوامبر نسبت به ماه اکتبر که پایین ترین رقم 5 ماه اخیر را به ثبت رساند، با یک درصد رشد به 297 هزار بشکه در روز برسد، اما عملیات تعمیرات در یک میدان نفتی مهم ایران همچنان میزان عرضه را محدود خواهد ساخت. این میزان در ماه جاری میلادی 295 هزار بشکه در روز است.
صادرات میعانات که در تولید محصولات پتروشیمی استفاده دارد، بعد از اتمام عملیات تعمیرات به 450 هزار بشکه در روز باز خواهد گشت، هرچند که این رقم همچنان پایین تر از میانگین صادرات روزانه 550 هزار بشکه ای میعانات ایران در 15 ماه گذشته خواهد بود.
پایگاه اینترنتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و منابع ثانوی این سازمان، در هفته اخیر حجم تولید نفت ایران را در ماه سپتامبر نسبت به ماه اوت با 900 هزار بشکه در روز افزایش، 3 میلیون و 827 هزار بشکه در روز اعلام کردند.
این رقم پایین تر از 3 میلیون و 830 هزار بشکه ای است که ایران در ماه ژوئیه تولید کرده بود.
گرچه آمارهای ارائه شده از سوی دولت ایران (منابع اولیه) نشان می دهد که حجم تولید نفت این کشور در ماه سپتامبر با 3 هزار بشکه افزایش به 3 میلیون و 848 هزار بشکه در روز رسیده بود. ایران می کوشد در پساتحریم، تولید و صادرات نفت خود را افزایش دهد و به میزان پیش از تحریم ها برساند.

**اوپک
خوشبینی ها به توافق جهانی کاهش تولید و موفقیت آن در احیای توازن بازار نفت رو به افزایش است، بنابراین «فاتح بیرول» رئیس آژانس بین المللی انرژی، هفته اخیر مهر تاییدی بر آن زد و میزان کنونی پایبندی اعضای سازمان اوپک به توافق کاهش تولید را 86 درصد اعلام کرد.
به گفته بیرول، میزان پایبندی ها بیشتر از گذشته است و خواه ناخواه اوپک در ماه نوامبر (آبان - آذر) توافق را تمدید می کند، در این صورت در سال آینده میلادی شاهد توازن در بازار نفت خواهیم بود.
البته شرکت «گازپروم نفت» روسیه که از کاهش سطح تولید نفت خود ناراضی به نظر می رسد، اعلام کرده است تمدید این توافق به ضرر این شرکت است و برنامه جهانی کاهش تولید باید کوتاه مدت باشد.
بلومبرگ هفته اخیر به نقل از منابع آگاه نوشت که اوپک انتظار دارد تلاش هایش مازاد عرضه جهانی را تا پایان سه ماه سوم سال 2018 میلادی از بین ببرد.
اوپک مازاد عرضه نفت کشورهای پیشرفته را در ماه اوت امسال 171 میلیون بشکه گزارش کرد اما این سازمان معتقد است که بازگشت تدریجی توازن عرضه و تقاضا، مازاد عرضه را در سال آینده میلادی کاهش خواهد داد. این مسئله با فرض باقی ماندن سطح تولید نیجریه و لیبی در مقدار کنونی و رشد روزانه تولید نفت شیل آمریکا تا 500 هزار بشکه است.
این در حالی است که این سازمان پیش بینی می کند که در سال آینده، جهان روزانه به 33 میلیون و 60 هزار بشکه از نفت خام این سازمان نیاز خواهد داشت که این رقم نسبت به برآورد پیشین 230 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
از انجا که محدود شدن تولید نفت در سال آینده میلادی منجر به کسری عرضه خواهد شد و توافق کاهش تولید این سازمان به همراه سایر تولیدکنندگان سبب می شود، بازار از حالت اشباع خارج شود اما اوپک برآورد خود از تقاضا برای نفت خام این سازمان در سال 2018 را بار دیگر افزایش داد.
اوپک در گزارش ماهانه خود که هفته اخیر منتشر شد، اعلام کرد: بازار در زمستان با کاهش ذخایر سوخت و کاهش دما، تقویت خواهد شد و تقاضا برای تقطیرات نفتی برای مصرف گرمایشی بالاتر خواهد رفت.

**چین همچنان نفت وارد می کند
آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد؛ چین که در سال 2017 میلادی با سرعتی بی سابقه در حال ساخت مخازن ذخیره سازی نفت بوده است، واردات نفت خود را در سال جاری میلادی ادامه داد و سطح ذخایر آن در 6 ماه آینده رکوردشکنی می کند.
این کشور از سال 2015 میلادی حدود 24 میلیارد دلار صرف ساخت ذخایر نفت خود کرده است و منابع مختلف، میزان ظرفیت ذخیره‌سازی این کشور را تا یک میلیارد بشکه تخمین زده‌اند.
با در نظر گرفتن 850 میلیون بشکه رقم برآورد شده از میزان ذخایر کنونی چین، این کشور احتمالا در شش ماه آینده به خرید ادامه می‌دهد تا ذخایرش به یک میلیارد بشکه برسد.
واردات نفت چین در ماه سپتامبر برای دومین بار به بالاترین رقم تاریخی خود رسید؛ این میزان 37 میلیون تن معادل 9 میلیون بشکه در روز اعلام شد. میزان واردات نفت این کشور در ماه اوت پایین ترین میزان در هشت ماه پیش از آن، یعنی هشت میلیون بشکه در روز بوده است.
ذخایر نفت چین، اکنون برابر با میزان کل ذخایر نفت ژاپن و کره جنوبی است.

**قیمت نفت
قیمت جهانی نفت نیز در هفته گذشته در پی احتمال دوام واردات نفت چین، اعمال تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه کره شمالی و همچنین افزایش درگیری میان عراق و اقلیم کردستان افزایش یافت.
درباره واردات نفت چین آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد؛ این کشور که در سال 2017 میلادی با سرعتی بی سابقه در حال ساخت مخازن ذخیره سازی نفت بوده است، واردات نفت خود را در سال جاری میلادی ادامه دهد و سطح ذخایر آن در 6 ماه آینده رکوردشکنی کند.
اتحادیه اروپا نیز در هفته گذشته در پی قدرتمندترین آزمایش های هسته ای کره شمالی و در واکنش به برنامه موشک های بالستیک این کشور، در یک حرکت نمادین، فروش نفت و فرآورده های نفتی به این کشور را ممنوع کرد.
از سوی دیگر، تولید روزانه نفت عراق در هفته اخیر و در پی افزایش درگیری ها با اقلیم کردستان 350 هزار بشکه کاهش یافت. گرچه در نهایت کنترل منطقه نفتخیز کرکوک به دست دولت مرکزی عراق افتاد و این کشور از دو برابر شدن تولید نفت میدان های این منطقه در آینده نزدیک خبر داد.
موارد ذکر شده قیمت نفت را در هفته اخیر صعودی کرد. تهدیدهای دونالد ترامپ برای لغو توافق هسته ای با ایران نیز در افزایش قیمت های این کالا بی تأثیر نبوده است.
رشد قیمت جهانی نفت در این مقطع در حالی رخ داد که اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد که تولید روزانه نفت شیل ایالات متحده در ماه نوامبر به رکورد 6 میلیون و 120 هزار بشکه ای برسد اما گویا این خبر بر روند قیمت نفت بی تأثیر بود.
بانک آمریکایی «گلدمن ساکس» اکنون بالا ماندن قیمت نفت را در سال جاری میلادی انتظار می کشد، گرچه بانک جهانی پیش بینی می کند که میانگین قیمت این کالا در سال 2017 میلادی به 53 دلار برسد.
این بانک آمریکایی انتظار دارد که قیمت نفت خام برنت با توجه به افت سطح ذخیره سازی ها و توافق کاهش تولید اوپک، در سطح بالا باقی بماند.
این بانک برآورد خود را از قیمت نفت برای پایان سال جاری میلادی و سال 2018 میلادی بدون تغییر و در سطح 58 دلار اعلام کرد و گفت که انتظار دارد اوپک، عرضه نفت را چنان تنظیم کند که سطح ذخیره سازی ها را کاهش دهد، اما نه آنقدر که به درآمد و سهم بازار این سازمان آسیبی وارد شود.
بانک جهانی نیز پیش بینی کرد که میانگین قیمت های جهانی نفت در سال جاری میلادی به 52 تا 53 دلار برای هر بشکه برسد (24 سنت بالاتر از 2016 میلادی). با این همه انتظار می رود که با توجه به کاهش چشمگیر مازاد عرضه نفت، قیمت این کالا تا پایان سال جاری میلادی نزدیک به 60 دلار برسد.
«گری راس»، بنیانگذار موسسه «پیرا انرژی» و رئیس بخش تحلیل نفت موسسه پلتس معتقد است که مازاد عرضه جهانی نفت به طور قابل توجهی کاهش یافته و منجر به رشد قیمت های این کالا شده است.
راس پیش بینی کرد که قیمت نفت خام برنت تا پایان 2017 میلادی از 60 دلار فراتر برود و در پنج سال آینده به 70 دلار برسد.

**تقاضا برای نفت
باتوجه به گسترش انرژی های تجدیدپذیر انتظار می رود که رشد تقاضا برای نفت در سال های آینده رو به کاهش بگذارد.
دبیرکل سازمان اوپک در این باره پیش بینی می کند که تقاضا برای نفت در جهان در پنج سال آینده با سرعتی مطلوب به رشد خود ادامه دهد و پس از آن این روند کاهش می یابد، زیرا تجدیدپذیرها از هر گونه انرژی دیگری سریعتر در حال گسترش هستند.
وی انتظار دارد که میانگین رشد تقاضا برای نفت تا سال 2022 میلادی یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز باشد، در فاصله 2035 تا 2040 میلادی این رقم دوباره به 300 هزار بشکه در روز برسد و سهم سوخت های فسیلی در سبد انرژی جهان تا 2020 میلادی به کمتر از 80 درصد و تا 2040 به 75.4 درصد خواهد رسید.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام **1070** 6075*خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشار: زهرا هجینی نژاد
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نرخ سود چند بانک ۲۳درصد شد
پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز
مردم برای دلار گران هول می‌زنند
ثبت ارقام عجیب در بازار آزاد ارز ثبت ارقام عجیب در بازار آزاد ارز
ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز ش ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز شد
قیمت واقعی دلار و یورو چقدر است؟
مردم برای دلار گران هول می‌زنند مردم برای دلار گران هول می‌زنند
ارزی نداریم، امری ندارید؟!
کسی به بازار ارز سر نمی‌زند؟
تکذیب برخی نقل‌قول‌های منتسب به رئیس‌کل بانک مرکزی
تاجران روسی در حال خرید کنسروها و رب‌های ایرا تاجران روسی در حال خرید کنسروها و رب‌های ایرانی
در آمریکا، هند و انگلیس با دلالان سکه چه می‌کنند
سکه و طلا دوباره افزایشی شد
سکه در بازار آزاد ارزان شد
نوبخت:​ حدود ۷ میلیون حقوق بگیر از بسته جبرانی استفاده می‌کنند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

نفت برنت همچنان نزدیک رکورد چهارساله معامله می شود
رشد اقتصادی ایران امسال منفی می‌شود
توسعه سبد محصولات استراتژیک مکانیزم مقابله با تحریم هاست
565 فرصت شغلی جدید در خلخال ایجاد شد
گذر از تحریم با اهرم بورس نفت
سرریز نقدینگی به خیابان حافظ
دلالان در کمین بازار برنج مازندران
دلالان در کمین بازار برنج مازندران
منطقه آزاد ماکو آماده گسترش تعامل تجاری با مرسین ترکیه است
متقاضیان طرح رونق تولید در آذربایجان شرقی وام دریافت کردند
عراقچی:دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد
چرا پردیس سنگلاخ دولت شد؟
تشریح گام های وزارت صنعت همسو با اقتصاد مقاومتی
حمایت دولت از بخش خصوصی نامحدود باشد
روستا و اشتغال