پنجشنبه 6 تیر 1398

رئیس کل گمرک: بستر گمرکی تجارت 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه را فراهم می کنیم

آنکارا- ایرنا- فرود عسگری معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران گفت: بستر گمرکی تجارت 30 میلیارد دلاری هدف گذاری شده برای مبادلات اقتصادی بین ایران و ترکیه را به شکل مطلوب فراهم می کنیم.

تولیدو تجارت | ایرنا | 1 سال پیش |9/27/2017 2:56:56 PM 2864 بازدید

رئیس کل گمرک: بستر گمرکی تجارت 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه را فراهم می کنیم
عسگری روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در آنکارا افزود: دو کشور برای گسترش حجم تجارت خود تا سقف 30 میلیارد دلار هدف گذاری کرده اند و علاوه بر حوزه های سیاست گذاری اقتصادی و تجاری، در حوزه گمرکی نیز اقداماتی برای تحقق این هدف آغاز شده است.
وی هدف از سفر خود به ترکیه را بررسی نحوه تحقق این هدف و نیز رایزنی در خصوص تسهیل تجارت و روان سازی واردات و صادرات گمرکی کشور ذکر کرد و ادامه داد: در نشستی که با معاون وزیر گمرک و تجارت ترکیه و همچنین معاون وزیر اقتصاد ترکیه در ارتباط با موضوعات گمرکی ایران با ترکیه داشتیم در این زمینه به بحث و تبادل نظر پرداختیم.
وی مبادله الکترونیکی اطلاعات واردات و صادرات را از موارد مهم مذاکره با طرف های ترکیه ای اعلام کرد و گفت: این امر نهایی شده و در آینده نزدیک اجرا می شود و پس از اجرا، اطلاعات اظهارنامه های صادرات و واردات ترکیه و ایران به صورت الکترونیکی بین طرفین مبادله می شود.
وی همچنین با اشاره به تاکید دو کشور در این مذاکرات نسبت به موضوع ایجاد دروازه مشترک مرزی بیان کرد: ما اعلام کردیم که با همکاری نزدیک اطلاعاتی و امنیتی، اگر مشکلی نیز در امور گمرکی رخ داد، طرفین به سرعت یکدیگر را مطلع کنند تا در امور گمرکی مردم خللی ایجاد نشود.
وی اضافه کرد: بر اساس مذاکرات با طرف ترک، مقرر شد که تاییدیه گواهی مبدا کالاها به صورت الکترونیکی بین گمرکات دو کشور حداکثر ظرف مدت یک هفته صادر شود.
وی ادامه داد: به این ترتیب، دیگر نیازی به تایید اسناد توسط سفارتخانه و کنسولگری طرفین نخواهد بود و با توجه به این تصمیم، طرفین موضوع درخواست تاییدیه اصالت گواهی مبدا توسط کنسولگری ها را به حالت تعلیق درآورده اند که این امر موجب کاهش هزینه صادر کنندگان خواهد شد.
وی همچنین گفت: ترکیه در تجارت خارجی ایران جزو کشورهای مهم محسوب می شود به طوری که همواره یکی از پنج کشور اول صادرات و واردات ایران بوده است.
وی بیان کرد: سال گذشته میزان صادرات ما به ترکیه حدود 3.7 میلیارد دلار بود و در این خصوص ترکیه رتبه سوم را در صادرات ایران داشت.
وی همچنین اضافه کرد: پارسال واردات ایران از ترکیه نیز حدود 2.4 میلیارد دلار بوده و چهارمین کشور مهم طرف تجاری ایران در واردات کالا بود.
رئیس کل گمرک ایران اظهار کرد: امسال نیز پیش بینی می شود که تراز واردات و صادرات ما با ترکیه مثل سال گذشته به نفع ایران مثبت باشد.
وی مرز بازرگان را یکی از مرزهای مهم بین ایران و ترکیه عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران برای سهولت کار و تسهیل ورود و خروج کالاها و کامیون ها، مرز بازرگان را به دو دستگاه ایکس ری مجهز کرده که دو دستگاه دیگر نیز تا 27 دی ماه سال جاری نصب و راه اندازی می شود.
وی همچنین با اشاره به نصب از تجهیزات راه بند و اطلاعات خوان در گمرک بازرگان افزود: تلاش می کنیم که توقف کامیون های حمل بار را در مرز بازرگان کاهش دهیم.
عسگری همچنین با اشاره به انجام مذاکره برای افزایش ساعات کار در مرز بازرگان و اعلام آمادگی ایران برای ارائه خدمات شبانه روزی در این مرز گفت: دو کشور در این زمینه توافق کردند که این تصمیم عملی شود.
وی مدیریت واحد مرزهای کشور را یکی از تصمیمات مهم ایران در سالهای اخیر ذکر و اضافه کرد: مدیریت واحد مرزی بر عهده سازمان گمرک کشور گذاشته شده تا با هماهنگی لازم با ارگانهای مختلف درگیر با امور مرزی، مشکلات سابق صادرات و واردات را که ناشی از عدم هماهنگی دستگاههای مرتبط با امور مرزی بود، رفع کند.
وی بیان کرد: ما در حوزه ترانزیت کالا نیز به دنبال تسهیل و تسریع امور هستیم و بنا داریم از مرز بازرگان تنها به عنوان مرز تردد کامیونها استفاده شود و با توجه به ظرفیت کمی و کیفی گمرکات مراکز استانها، عملیات ترخیص کالاها در دیگر استانها انجام شود.
وی همچنین به آغاز توسعه و تجهیز گمرک رازی و سِرُو در مرز بین ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: در مذاکره با مقامات گمرک ترکیه درباره این دو مرز نیز مذاکره شد و بنا داریم با هماهنگی سازمان حمل و نقل و پایانه ها، نسبت به ارتقای کیفی و تجهیز این دو مرز گمرکی نیز اقدام کنیم.
وی اضافه کرد: از جمله موارد دیگر مذاکره با طرف ترکیه ای، اختصاص یک خط ویژه برای کالاهای صادراتی ترکیه در مرز بازرگان به سمت قطر بود و آنها از ایران خواستند که با اعمال تسهیلات ترانزیتی برای ارسال سریعتر کالاهای ترکیه ای به کشور قطر، همکاری نزدیکی انجام شود.
به گزارش ایرنا، در مرزهای ایران و ترکیه سه گمرک مرزی بازرگان ـ گوربولاغ، رازی ـ کاپی کوی و سرو ـ اسندره فعال است.
قرار است دو واحد گمرکی جدید نیز در مرزهای دو کشور ایجاد شود.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
سیل ۱۲ هزار میلیاردی در راه ذخایر ارزی
آخرین تغییر و تحولات بازار نفت در گزارش ماهیا آخرین تغییر و تحولات بازار نفت در گزارش ماهیانه اوپک
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
برای رهن مستاجران وام خواهیم داد
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
اولتیماتوم مدیرعامل نیسان به رنو
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
واکنش منفی بورس های آسیایی به اقدامات روز گذشته ترامپ
واقعیات زیر خاکستر واقعیات زیر خاکستر

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ارز مسافرتی به کانال 14هزار تومان بازگشت
دلار ۴۲۰۰تومانی می‌ماند یا می‌رود؟
دلار ارزان‌تر شد
اروپایی‌ها تا فردا برای اینستکس خط اعتباری فراهم می‌کنند
نرخ رسمی ۲۵ارز بانکی رشد کرد/ قیمت ۹ارز ثابت ماند
طلای جهانی از صعود بازماند
احتمال توافق تجاری آمریکا و چین در نشست گروه ۲۰
فشار بازار اجاره بیشتر شد/ عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار اجاره
رئیسی: پیام شهدا اقتدار، ایستادگی و اطاعت از رهبری است
اجرای سیاست‌های جدید ارزی/ درج پروانه‌های صادراتی عراق و افغانستان در سامانه جامع تجارت
نخستین خودروی خورشیدی دوربرد جهان رونمایی شد
ابلاغیه بانک مرکزی برای صادرکنندگان به عراق و افغانستان
ایران خودرو: شفافیت محور اصلی صورت‌های مالی سال۹۷ شرکت است
پیش‌بینی خطر ریزش نفت به ۳۰ دلار
فشار بازار اجاره بیشتر شد + قیمت