دوشنبه 28 خرداد 1397

اشتغال پایدار در سایه حمایت از صنایع کوچک

اهواز- ایرنا-وجود زیرساختهای مناسب برای توسعه صنایع کوچک و پایین دستی در خوزستان ظرفیت مناسبی برای ایجاد فرصت های شغلی پایدار در این استان فراهم کرده و می توان از این ظرفیت صنعت و صنایع کوچک برای کاهش نرخ بالای بیکاری و اشتغالزایی بهره گرفت.

صنعت و معدن | ایرنا | 10 ماه پیش |8/12/2017 11:55:50 PM 550 بازدید

اشتغال پایدار در سایه حمایت از صنایع کوچک
میانگین نرخ بیکاری 25.7 درصد در استان که در شهرهایی مانند مسجدسلیمان به 43.5 درصد و در باوی، دشت آزادگان،‌ شادگان و کارون به 35.5 درصد می رسد، ضرورت توجه و اقدام دراین زمینه را دو چندان می کند.
وجود صنایع بزرگی همچون نفت، فولاد، پتروشیمی وشرکت کشت و توسعه نیشکر و استعداد و ظرفیت بالای کشاورزی در خوزستان زمینه بسیار مناسبی برای ایجاد وتوسعه صنایع جانبی کوچک به منظور تکمیل روند تولید و فرآورده های این حوزه ها به وجود آورده است.
بااین وجود در استان صنعتی بزرگ خوزستان توجه به صنایع بزرگ ، پدیده گرد وغبار، قطعی های آب و برق، اقبال اندک سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری درخوزستان و بسیاری مشکلات دیگر باعث شده است که فضا برای فعالیت صنایع کوچک در خوزستانآنچنان که باید فراهم نشود.
در فروردین ماه پارسال( محمد باقر نوبخت) رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در شورای اداری در استانداری خوزستان اعلام کرد که خوزستان به عنوان پنج استان پایلوت برای خارج کردن واحدهای صنعتی کوچک از رکود مشخص و مقرر شده اقداماتی برای خروج این واحدها از رکود انجام شود و درهمین راستا هم اقداماتی صورت گرفت و تعدادی از واحدهای صنعتی غیر فعال دراستان فعال شدند ولی به نظر می رسد تا رسیدن به وضعیت مطلوب هنوز راه زیادی باقی مانده است.
روز توسعه صنایع کوچک بهانه ای شد تا برای بررسی چند وچون این بعد از توسعه دیدگاههای چند تن از دست اندرکاران وفعالان را دراین باره جویا شویم.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خوزستان معتقد است : کمبود نقدینگی و سرمایه گذاری یکی از مشکلات دراین زمینه هست ولی مشکل اصلی صنایع تنها نقدینگی نیست صنایع کوچک ما مشکل مدیریتی و فناوری دارند، مجهز نبودن صنایع ما به فناوری روز مشکل در خور توجه و مانع بزرگی برای رشد است ، اگر تکنولوژی دریک واحد صنعتی به روز نباشد صنعت دوام نمی آورد ونمی توان به ایجاد اشتغال پایدارامیدوار بود.

علی خسروی مفرد افزود: اگر دستگاه ها در صنایع فرسوده باشند قیمت تمام شده محصول نهایی زیاد می شود و تولید را از حالت مقرون به صرفه و اقتصادی خارج کرده و توان رقابت در بازار را از تولید کننده سلب می کند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خوزستان درادامه بیان کرد: برای به روز کردن اطلاعات فناوری صنایع در استان تفاهم نامه هایی برای رفع نیازهای فناورانه با دو کشور کره جنوبی و آلمان منعقد شده است.
خسروی با اشاره به اینکه 16 تفاهم نامه با این دو کشور برای آموزش صنایع استان منعقد شده، عنوان کرد: مدیران بنگاه های کوچک و متوسط امسال به کشور کره جنوبی و آلمان برای آموزش فناوری های روز دنیا اعزام شدند، با این کار تلاش داریم ضعف در دانش فناوری صنایع در استان را برطرف کنیم.
وی گفت: در ابتدا از دانشگاه های استان برای آموزش صنایع کمک می گیریم و در صورتی که امکان آموزش را نداشته باشند از آموزش در کشورهایی که فناوری پیشرفته و روزامد دارند (مانند کره جنوبی و آلمان )کمک می گیریم.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان درادامه یکی دیگر از مشکلات صنایع کوچک در استان سرمایه در گردش است ، بانک ها همکاری لازم را برای حمایت از تولید ندارند، پرداخت تسهیلات با سود 12 یا 18 درصد برای تولید کننده به صرفه نیست و با این تسهیلات صنایع کوچک امکان بهبود کسب و کار خود را نخواهند داشت.
وی گفت: اکثر تولید کنندگان با مشکل تامین وثیقه مورد نظر بانکها برای دریافت تسهیلات روبرو هستند ، برای حل این مشکل از ظرفیت صندوق ضمانت صنایع کوچک استفاده شده وتا سقف 30 میلیارد ریال به صنعتگر تسهیلات پرداخت می شود، پارسال 60 میلیارد ریال از این صندوق برای صنایع استان ضمانت نامه جهت دریافت تسهیلات صادر شد.
خسروی نداشتن برند را از دیگر مشکلات صنایع در استان برشمرد و افزود: اکثر محصولاتی که در استان تولید می شوند برند ندارند تا در بازار شناخته شده باشند وبنابراین امکان رقابت در بازار جهانی را ندارند، نبود بسته بندی های مناسب برای محصولات تولید شده در استان از دیگر مشکلات در این حوزه است، بسته بندی مناسب و رقابت پذیر می تواند در فروش محصولات تاثیر زیادی داشته باشد.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خوزستان با اشاره به وضعیت صادرات محصولات تولید شده در صنایع کوچک استان عنوان کرد: مشکلاتی در مرزهای چذابه و شلمچه برای صادرات وجود دارد که اداره گمرک و اتاق بازرگانی باید برای حل این مشکلات وارد شوند بسیار از تولید کنندگان و صنعتگران به نام استان برای صادرات محصولات خود از مرزهای دیگر کشور استفاده می کنند و از مرز شلمچه و چذابه محصولات خود را صادر نمی کنند.
وی همچنین با اشاره به لزوم کمک گرفتن از فعالیتهای تخصصی در حوزه صادرات گفت: برای این کار 6 شرکت مدیریت صادرات (EMC) در شرکت شهرک های استان راه اندازی شده که برای صادرات محصولات این صنایع کار می کنند، بازاریابی و معرفی سرمایه گذاران کشورهای دیگر به سرمایه گذار خوزستانی از دیگر کارهای این شرکت است، و درحال حاضر معرفی محصولات تولید استان به ویژه در حوزه خلیج فارس و عمان در حال انجام است.
خسروی گفت: امسال با کمک این شرکت ها یک واحد صنعتی در دزفول با معرفی یک سرمایه گذار از عراق دوباره وارد مدار تولید شد.
وی با بیان اینکه اجرای دستورالعمل خرید تولید داخل می تواند کمک بزرگی به صنایع کوچک داشته باشد افزود: دستورالعمل خرید تولید داخل از سه سال گذشته از سوی استاندار خوزستان ابلاغ شده و عملیاتی شدن آن می تواند کمک زیادی به فروش محصولات صنایع استان داشته باشد.
خسروی ارتباط موثر بین صنایع بزرگ و کوچک در استان را یکی دیگر از راه های کمک به رشد و توسعه صنایع کوچک دانست و افزود: هم اکنون 370 واحد صنعتی غیر فعال و 980 واحد صنعتی فعال وجود دارد.
وی افزود: پارسال 63 واحد صنعتی در استان از رکود خارج و دوباره فعال شدند و بیش از یک هزار شغل با راه اندازی این تعداد واحد صنعتی ایجاد شد، در استان به دلیل وجود شرکت های نفت و حفاری، بیشترین تعداد واحدهای صنعتی در بخش فلز وجود دارد.
خسروی درادامه با اشاره به اینکه کلینیکی برای پایش و عارضه یابی شهرک های صنعتی در استان ایجاد شده، اظهار کرد: در حدود یکصد نفر از استادان و نخبه های استان در این کلینیک گرداوری شده اند که در بخش های مختلف همچون بیمه، مالیات و ... مشکلات صنایع استان را پایش می کنند و با حضور در واحدهای صنعتی به صاحبان صنایع برای حل مشکل آن ها راه حل ارائه می دهند.

** سایه سنگین صنایع بزرگ بر صنایع کوچک

یک تولید کننده نمک تصفیه شده از آب دریا در خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برنامه ریزی و توجه مسئولان خوزستان بیشتر درزمینه صنایع بزرگ است و به صنایع کوچک توجهی نمی شود،عمده سیاست گذاری هایی که در استان در بخش صنایع انجام شده، بر مبنای صنایع بزرگ است.
عبدالرضا حرمتی افزود: به عنوان مثال اگر یکی از صنایع بزرگ در استان مثل کارخانه فولاد دچار مشکل شود همه برای حل مشکل آن واحد بسیج می شوند اما اگر صنایع کوچک دچار مشکل شود ،اقدام در خور توجهی صورت نمی گیرد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اهواز توضیح داد: باید حساسیت مردم و مسئولان به فعالیت واحدهای صنعتی به گونه ای باشد که در صورت تعطیل شدن یک واحد صنعتی نگران شوند، متاسفانه این دید در استان وجود ندارد و تنها به صنایع بزرگ توجه می شود این در حالی است که صنایع کوچک در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی استان بسیار تاثیر گذار است.
این تولید کننده افزود: دید واحدهای صنعتی باید جهانی باشد و به فکر فعالیت در بازار جهانی باشند، ظرفیت تولید در کارخانه های استان بسیار پایین است.

این تولید کننده با بیان اینکه مشکلات بر سر راه صنایع کوچک زیاد است عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که در بخش صنایع کوچک وجود دارد گرفتن استعلامهای مختلف برای راه اندازی یک واحد تولیدی است، 24 استعلام برای راه اندازی یک واحد تولیدی در استان لازم است که گاه تا چند سال زمان می برد و سرمایه گذار را دلسرد می کند.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اهواز درادامه گفت: رفع بیشتر موانعی که بر سر راه صنایع کوچک در استان وجود دارد در توان این صنایع نیست ، یک نقشه راه برای صنایع کوچک در استان وجود ندارد و مشخص نیست که صنایع کوچک باید به کدام سمت حرکت کنند.
وی گفت: یکی از راه هایی که می تواند به رشد تولید و توسعه صنایع کوچک کمک کند ایجاد خوشه های صنعتی است که از زمان تولید تا عرضه محصول تولید را هدایت کند، به عنوان مثال در بخش خرما اگر خوشه ای در استان ایجاد شود که از زمان تولید تا عرضه خرما به صورت یکنواخت این تولید را هدایت کند هزینه تمام شده کاهش می یابد و به کار تولید سامان می بخشد.
حرمتی با ابراز نارضایتی از وضعیت زیرساخت ها در استان برای ایجاد واحد صنعتی گفت: به رغم فعالیت صنایع بزرگ بالادستی دراستان، متاسفانه صنایع کوچک برای تهیه مواد اولیه مشکل دارند و اغلب مواد اولیه مورد نیاز خود را از خارج از استان و با هزینه بیشتر تهیه می کنند.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اهواز بیان کرد: یکی از مشکلات فراروی واحدهای صنعتی ،معرفی نشدن محصولات واحدهای تولیدی به جامعه و مردم است.
وی گفت: متاسفانه اطلاعات کافی از تولیدات صنایع وجود ندارد و به مردم معرفی نمی شود این کمبود در فروش و عرضه محصولات صنایع مانع رونق فعالیت این واحدها شده است.
حرمتی اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از واحدهای تولیدی در استان از ترس اینکه برند محصولات آن ها در بازار قدرت رقابت و فروش را نداشته باشند محصول خود را در بسته و به نام برند استان های دیگر در بازار عرضه می کنند.
این تولید کننده در استان فرهنگ سازی استفاده از تولیدات درون استانی را یکی از بهترین راه های کمک به صنایع استان نام برد و گفت: باید مردم و مسئولان را به خرید وحمایت از تولید داخل حساس و ترغیب کرد،وقتی مردم به تولیدات درون استان حساس شوند به اقتصاد و اشتغال خوزستان کمک می کنند .
حرمتی گفت: فقط با دستور وبخشنامه نمی توان مردم و دستگاه ها را برای خرید داخلی ترغیب کرد بلکه باید همزمان با حمایت فرهنگی از تولید داخل ، تولید کنندگان نیز در تولید محصولات خود حساسیت لازم را بالاتر ببرند.
وی با اشاره به ضربه ای که به صنایع بر اثر قطعی آب و برق و گرد و غبار ایجاد شد عنوان کرد: پارسال قطعی های مکرر آب و برق به دلیل گردو غبار و امسال نیز قطعی برق به دلیل افزایش پیک بار مصرف از گرمای شدید ضرر و زیان زیادی به تولید کنندگان و صنایع با تعطیل شدن تولید وارد شد که خسارت آن ها هم جبران نشد.

** جنگ تحمیلی یکی از عوامل عقب ماندگی صنایع کوچک در خوزستان
معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بعد از جنگ تحمیلی صنایع بزرگ در استان توانستند رشد کنند اما زیر ساخت ها برای رشد صنایع کوچک مناسب نبود.
بهرام روانبخش گفت: از دهه 80 اقداماتی برای رشد و بهبود وضعیت صنایع کوچک انجام گرفت اما جوابگوی مشکلات و عقب ماندگی این صنایع را نبود.
وی افزود: واحدهای بزرگ 85 درصد از سرمایه گذاری و 55 درصد اشتغال استان را تشکیل می دهند و فرصت مناسبی برای رشد و توسعه صنایع پایین دست و کوچک را در کنار خود ایجاد می کنند.
معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان افزود: یکی از مشکلاتی که در بخش صنایع کوچک وجود دارد عدم تعامل بخش خصوصی با مدیران دولتی است ، فرهنگ مراوده و تعامل بین بخش خصوصی و دولتی باید فراهم شود.
وی با اشاره به کارهایی که امسال برای بهبود وضعیت صنایع کوچک در استان انجام می شود، گفت: طبق برنامه ریزی امسال در سه بخش به صنایع کوچک در استان تسهیلات پرداخت شود که یکی از این تسهیلات پرداخت 30 میلیارد ریال وام به صنایعی است که برای رونق بخشیدن به فعالیت خود نیاز به سرمایه در گردش دارند.
معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان افزود: از دیگر تسهیلاتی که قرار است به صنایع کوچک پرداخت شود پرداخت سرمایه ثابت تا سقف 20 میلیارد ریال به صنایعی که تا 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند ، همچنین صنایعی که طرح نوسازی و بازسازی و یا آموزش دارند نیز امکان استفاده از تسهیلات ویژه را دارند.
روانبخش درادامه بیان کرد:امسال 54 واحد صنعتی در استان از این تسهیلات استفاده می کنند که 50 واحد سرمایه در گردش و چهار واحد سرمایه ثابت دریافت خواهند کرد.
وی با اشاره به طرح صنعت تولید میلگرد در هفتکل، فولاد کاوه اروند و فولاد شادگان گفت: امسال چند واحد صنعتی به بهره برداری می رسد که با این اقدام بالغ بر 6 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می شود.
در خوزستان 71 شهرک و واحد صنعتی وجود دارد.
7158/6002
گزارش از: زینب فرحانی**انتشاردهنده : کبری آقازری
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ آیا بی تدبیری دولت امید، دلیل گران شدن یکباره است؟ شاید همانقدر که دولت مسئول گرانی باشد ماهم مسئول باشیم.
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد
سایر برجام و نمایش ترامپ
با توجه به نزدیک شدن به موعد امضا برجام توسط آمریکا جالب است برجام را از دید ترامپ مورد بررسی قرار دهیم

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

 حباب قیمت مسکن چه زمانی می‌ترکد؟/ منتظر کاهش حباب قیمت مسکن چه زمانی می‌ترکد؟/ منتظر کاهش قیمت مسکن در نیمه دوم سال باشید
خوش‌بینی به افزایش قیمت‌ پس از ریزش ۳۰ دلاری خوش‌بینی به افزایش قیمت‌ پس از ریزش ۳۰ دلاری طلا
بورس تهران شاهد صف‌های میلیونی خرید
ریزش قیمت انواع سکه در بازار ریزش قیمت انواع سکه در بازار
برنامه‌های دولت ترامپ برای اجرای تحریم نفتی ع برنامه‌های دولت ترامپ برای اجرای تحریم نفتی علیه ایران
رشد قیمت مسکن، حباب یا واقعیت؟
گسترش فرونشست زمین‌ تا میدان انقلاب و فرودگاه گسترش فرونشست زمین‌ تا میدان انقلاب و فرودگاه مهرآباد/کج‌شدن مقبره شاه‌ عبدالعظیم
توصیه نایب رییس اتحادیه طلا برای خرید طلا توصیه نایب رییس اتحادیه طلا برای خرید طلا
۵۰نفر مجموعاً ۳۸۰هزار قطعه سکه خریده‌اند
خوش‌بینی به افزایش قیمت‌/ افزایش تقاضا برای ط خوش‌بینی به افزایش قیمت‌/ افزایش تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن
بورس جلوی تلاطم بازارهای ارز، طلا و مسکن را می گیرد
افت ۱۷۵هزار تومانی قیمت سکه افت ۱۷۵هزار تومانی قیمت سکه
بزرگ ترین بنگاه‌های اقتصادی جهان کدامند؟
اولویت‌های جدید تامین ارز مشخص شد
سقوط 23 دلاری قیمت طلا سقوط 23 دلاری قیمت طلا

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تا ۲۱ ماه آینده چشم‌مان به پسته نمی‌افتد/130 هزار فرصت شغلی از دست رفت
فعال‌سازی مناطق آزاد مغری و ارس میان ایران و ارمنستان
۱۹توقف و ۱۳بازگشایی در معاملات امروز/ افزایش پیش‌بینی درآمد در «شبهرن»
اولویت‌های جدید تامین ارز مشخص شد
عرضه 1.5 درصدی سهام فولاد مبارکه توسط «وامید»/ تفاوت 20 درصدی قیمت تابلو و قیمت پایه عرضه
21هزار طرح اشتغالزایی در مناطق روستایی به بانک‌ها ارسال شد
پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان وام اشتغال روستایی
حباب سکه به ۴۰۰هزار تومان رسید
لیست شرکت‌ها و بانک‌هایی که به دلیل نقض تحریم‌های ایران جریمه شدند
بازگشت آرامش به بازار خودرو با عرضه خودروسازان در چند روز آینده
کمپین "نخریدن" و تاثیر آن بر بازار طلا
اولویت‌های جدید تامین ارز مشخص شد
روزهای بی‌قراری شاخص بورس/ خروج اشخاص حقوقی در روزهای طلایی بازار
افزایش 17 درصدی اعتبارات متوازن در آذربایجان شرقی
نیمی از ثروت جهان در دست میلیونرها
Back to Top