چهارشنبه 22 آذر 1396

اشتغال پایدار در سایه حمایت از صنایع کوچک

اهواز- ایرنا-وجود زیرساختهای مناسب برای توسعه صنایع کوچک و پایین دستی در خوزستان ظرفیت مناسبی برای ایجاد فرصت های شغلی پایدار در این استان فراهم کرده و می توان از این ظرفیت صنعت و صنایع کوچک برای کاهش نرخ بالای بیکاری و اشتغالزایی بهره گرفت.

صنعت و معدن | ایرنا | 4 ماه پیش | 269 بازدید

عکس خبر میانگین نرخ بیکاری 25.7 درصد در استان که در شهرهایی مانند مسجدسلیمان به 43.5 درصد و در باوی، دشت آزادگان،‌ شادگان و کارون به 35.5 درصد می رسد، ضرورت توجه و اقدام دراین زمینه را دو چندان می کند.
وجود صنایع بزرگی همچون نفت، فولاد، پتروشیمی وشرکت کشت و توسعه نیشکر و استعداد و ظرفیت بالای کشاورزی در خوزستان زمینه بسیار مناسبی برای ایجاد وتوسعه صنایع جانبی کوچک به منظور تکمیل روند تولید و فرآورده های این حوزه ها به وجود آورده است.
بااین وجود در استان صنعتی بزرگ خوزستان توجه به صنایع بزرگ ، پدیده گرد وغبار، قطعی های آب و برق، اقبال اندک سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری درخوزستان و بسیاری مشکلات دیگر باعث شده است که فضا برای فعالیت صنایع کوچک در خوزستانآنچنان که باید فراهم نشود.
در فروردین ماه پارسال( محمد باقر نوبخت) رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در شورای اداری در استانداری خوزستان اعلام کرد که خوزستان به عنوان پنج استان پایلوت برای خارج کردن واحدهای صنعتی کوچک از رکود مشخص و مقرر شده اقداماتی برای خروج این واحدها از رکود انجام شود و درهمین راستا هم اقداماتی صورت گرفت و تعدادی از واحدهای صنعتی غیر فعال دراستان فعال شدند ولی به نظر می رسد تا رسیدن به وضعیت مطلوب هنوز راه زیادی باقی مانده است.
روز توسعه صنایع کوچک بهانه ای شد تا برای بررسی چند وچون این بعد از توسعه دیدگاههای چند تن از دست اندرکاران وفعالان را دراین باره جویا شویم.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خوزستان معتقد است : کمبود نقدینگی و سرمایه گذاری یکی از مشکلات دراین زمینه هست ولی مشکل اصلی صنایع تنها نقدینگی نیست صنایع کوچک ما مشکل مدیریتی و فناوری دارند، مجهز نبودن صنایع ما به فناوری روز مشکل در خور توجه و مانع بزرگی برای رشد است ، اگر تکنولوژی دریک واحد صنعتی به روز نباشد صنعت دوام نمی آورد ونمی توان به ایجاد اشتغال پایدارامیدوار بود.

علی خسروی مفرد افزود: اگر دستگاه ها در صنایع فرسوده باشند قیمت تمام شده محصول نهایی زیاد می شود و تولید را از حالت مقرون به صرفه و اقتصادی خارج کرده و توان رقابت در بازار را از تولید کننده سلب می کند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خوزستان درادامه بیان کرد: برای به روز کردن اطلاعات فناوری صنایع در استان تفاهم نامه هایی برای رفع نیازهای فناورانه با دو کشور کره جنوبی و آلمان منعقد شده است.
خسروی با اشاره به اینکه 16 تفاهم نامه با این دو کشور برای آموزش صنایع استان منعقد شده، عنوان کرد: مدیران بنگاه های کوچک و متوسط امسال به کشور کره جنوبی و آلمان برای آموزش فناوری های روز دنیا اعزام شدند، با این کار تلاش داریم ضعف در دانش فناوری صنایع در استان را برطرف کنیم.
وی گفت: در ابتدا از دانشگاه های استان برای آموزش صنایع کمک می گیریم و در صورتی که امکان آموزش را نداشته باشند از آموزش در کشورهایی که فناوری پیشرفته و روزامد دارند (مانند کره جنوبی و آلمان )کمک می گیریم.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان درادامه یکی دیگر از مشکلات صنایع کوچک در استان سرمایه در گردش است ، بانک ها همکاری لازم را برای حمایت از تولید ندارند، پرداخت تسهیلات با سود 12 یا 18 درصد برای تولید کننده به صرفه نیست و با این تسهیلات صنایع کوچک امکان بهبود کسب و کار خود را نخواهند داشت.
وی گفت: اکثر تولید کنندگان با مشکل تامین وثیقه مورد نظر بانکها برای دریافت تسهیلات روبرو هستند ، برای حل این مشکل از ظرفیت صندوق ضمانت صنایع کوچک استفاده شده وتا سقف 30 میلیارد ریال به صنعتگر تسهیلات پرداخت می شود، پارسال 60 میلیارد ریال از این صندوق برای صنایع استان ضمانت نامه جهت دریافت تسهیلات صادر شد.
خسروی نداشتن برند را از دیگر مشکلات صنایع در استان برشمرد و افزود: اکثر محصولاتی که در استان تولید می شوند برند ندارند تا در بازار شناخته شده باشند وبنابراین امکان رقابت در بازار جهانی را ندارند، نبود بسته بندی های مناسب برای محصولات تولید شده در استان از دیگر مشکلات در این حوزه است، بسته بندی مناسب و رقابت پذیر می تواند در فروش محصولات تاثیر زیادی داشته باشد.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خوزستان با اشاره به وضعیت صادرات محصولات تولید شده در صنایع کوچک استان عنوان کرد: مشکلاتی در مرزهای چذابه و شلمچه برای صادرات وجود دارد که اداره گمرک و اتاق بازرگانی باید برای حل این مشکلات وارد شوند بسیار از تولید کنندگان و صنعتگران به نام استان برای صادرات محصولات خود از مرزهای دیگر کشور استفاده می کنند و از مرز شلمچه و چذابه محصولات خود را صادر نمی کنند.
وی همچنین با اشاره به لزوم کمک گرفتن از فعالیتهای تخصصی در حوزه صادرات گفت: برای این کار 6 شرکت مدیریت صادرات (EMC) در شرکت شهرک های استان راه اندازی شده که برای صادرات محصولات این صنایع کار می کنند، بازاریابی و معرفی سرمایه گذاران کشورهای دیگر به سرمایه گذار خوزستانی از دیگر کارهای این شرکت است، و درحال حاضر معرفی محصولات تولید استان به ویژه در حوزه خلیج فارس و عمان در حال انجام است.
خسروی گفت: امسال با کمک این شرکت ها یک واحد صنعتی در دزفول با معرفی یک سرمایه گذار از عراق دوباره وارد مدار تولید شد.
وی با بیان اینکه اجرای دستورالعمل خرید تولید داخل می تواند کمک بزرگی به صنایع کوچک داشته باشد افزود: دستورالعمل خرید تولید داخل از سه سال گذشته از سوی استاندار خوزستان ابلاغ شده و عملیاتی شدن آن می تواند کمک زیادی به فروش محصولات صنایع استان داشته باشد.
خسروی ارتباط موثر بین صنایع بزرگ و کوچک در استان را یکی دیگر از راه های کمک به رشد و توسعه صنایع کوچک دانست و افزود: هم اکنون 370 واحد صنعتی غیر فعال و 980 واحد صنعتی فعال وجود دارد.
وی افزود: پارسال 63 واحد صنعتی در استان از رکود خارج و دوباره فعال شدند و بیش از یک هزار شغل با راه اندازی این تعداد واحد صنعتی ایجاد شد، در استان به دلیل وجود شرکت های نفت و حفاری، بیشترین تعداد واحدهای صنعتی در بخش فلز وجود دارد.
خسروی درادامه با اشاره به اینکه کلینیکی برای پایش و عارضه یابی شهرک های صنعتی در استان ایجاد شده، اظهار کرد: در حدود یکصد نفر از استادان و نخبه های استان در این کلینیک گرداوری شده اند که در بخش های مختلف همچون بیمه، مالیات و ... مشکلات صنایع استان را پایش می کنند و با حضور در واحدهای صنعتی به صاحبان صنایع برای حل مشکل آن ها راه حل ارائه می دهند.

** سایه سنگین صنایع بزرگ بر صنایع کوچک

یک تولید کننده نمک تصفیه شده از آب دریا در خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برنامه ریزی و توجه مسئولان خوزستان بیشتر درزمینه صنایع بزرگ است و به صنایع کوچک توجهی نمی شود،عمده سیاست گذاری هایی که در استان در بخش صنایع انجام شده، بر مبنای صنایع بزرگ است.
عبدالرضا حرمتی افزود: به عنوان مثال اگر یکی از صنایع بزرگ در استان مثل کارخانه فولاد دچار مشکل شود همه برای حل مشکل آن واحد بسیج می شوند اما اگر صنایع کوچک دچار مشکل شود ،اقدام در خور توجهی صورت نمی گیرد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اهواز توضیح داد: باید حساسیت مردم و مسئولان به فعالیت واحدهای صنعتی به گونه ای باشد که در صورت تعطیل شدن یک واحد صنعتی نگران شوند، متاسفانه این دید در استان وجود ندارد و تنها به صنایع بزرگ توجه می شود این در حالی است که صنایع کوچک در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی استان بسیار تاثیر گذار است.
این تولید کننده افزود: دید واحدهای صنعتی باید جهانی باشد و به فکر فعالیت در بازار جهانی باشند، ظرفیت تولید در کارخانه های استان بسیار پایین است.

این تولید کننده با بیان اینکه مشکلات بر سر راه صنایع کوچک زیاد است عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که در بخش صنایع کوچک وجود دارد گرفتن استعلامهای مختلف برای راه اندازی یک واحد تولیدی است، 24 استعلام برای راه اندازی یک واحد تولیدی در استان لازم است که گاه تا چند سال زمان می برد و سرمایه گذار را دلسرد می کند.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اهواز درادامه گفت: رفع بیشتر موانعی که بر سر راه صنایع کوچک در استان وجود دارد در توان این صنایع نیست ، یک نقشه راه برای صنایع کوچک در استان وجود ندارد و مشخص نیست که صنایع کوچک باید به کدام سمت حرکت کنند.
وی گفت: یکی از راه هایی که می تواند به رشد تولید و توسعه صنایع کوچک کمک کند ایجاد خوشه های صنعتی است که از زمان تولید تا عرضه محصول تولید را هدایت کند، به عنوان مثال در بخش خرما اگر خوشه ای در استان ایجاد شود که از زمان تولید تا عرضه خرما به صورت یکنواخت این تولید را هدایت کند هزینه تمام شده کاهش می یابد و به کار تولید سامان می بخشد.
حرمتی با ابراز نارضایتی از وضعیت زیرساخت ها در استان برای ایجاد واحد صنعتی گفت: به رغم فعالیت صنایع بزرگ بالادستی دراستان، متاسفانه صنایع کوچک برای تهیه مواد اولیه مشکل دارند و اغلب مواد اولیه مورد نیاز خود را از خارج از استان و با هزینه بیشتر تهیه می کنند.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اهواز بیان کرد: یکی از مشکلات فراروی واحدهای صنعتی ،معرفی نشدن محصولات واحدهای تولیدی به جامعه و مردم است.
وی گفت: متاسفانه اطلاعات کافی از تولیدات صنایع وجود ندارد و به مردم معرفی نمی شود این کمبود در فروش و عرضه محصولات صنایع مانع رونق فعالیت این واحدها شده است.
حرمتی اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از واحدهای تولیدی در استان از ترس اینکه برند محصولات آن ها در بازار قدرت رقابت و فروش را نداشته باشند محصول خود را در بسته و به نام برند استان های دیگر در بازار عرضه می کنند.
این تولید کننده در استان فرهنگ سازی استفاده از تولیدات درون استانی را یکی از بهترین راه های کمک به صنایع استان نام برد و گفت: باید مردم و مسئولان را به خرید وحمایت از تولید داخل حساس و ترغیب کرد،وقتی مردم به تولیدات درون استان حساس شوند به اقتصاد و اشتغال خوزستان کمک می کنند .
حرمتی گفت: فقط با دستور وبخشنامه نمی توان مردم و دستگاه ها را برای خرید داخلی ترغیب کرد بلکه باید همزمان با حمایت فرهنگی از تولید داخل ، تولید کنندگان نیز در تولید محصولات خود حساسیت لازم را بالاتر ببرند.
وی با اشاره به ضربه ای که به صنایع بر اثر قطعی آب و برق و گرد و غبار ایجاد شد عنوان کرد: پارسال قطعی های مکرر آب و برق به دلیل گردو غبار و امسال نیز قطعی برق به دلیل افزایش پیک بار مصرف از گرمای شدید ضرر و زیان زیادی به تولید کنندگان و صنایع با تعطیل شدن تولید وارد شد که خسارت آن ها هم جبران نشد.

** جنگ تحمیلی یکی از عوامل عقب ماندگی صنایع کوچک در خوزستان
معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بعد از جنگ تحمیلی صنایع بزرگ در استان توانستند رشد کنند اما زیر ساخت ها برای رشد صنایع کوچک مناسب نبود.
بهرام روانبخش گفت: از دهه 80 اقداماتی برای رشد و بهبود وضعیت صنایع کوچک انجام گرفت اما جوابگوی مشکلات و عقب ماندگی این صنایع را نبود.
وی افزود: واحدهای بزرگ 85 درصد از سرمایه گذاری و 55 درصد اشتغال استان را تشکیل می دهند و فرصت مناسبی برای رشد و توسعه صنایع پایین دست و کوچک را در کنار خود ایجاد می کنند.
معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان افزود: یکی از مشکلاتی که در بخش صنایع کوچک وجود دارد عدم تعامل بخش خصوصی با مدیران دولتی است ، فرهنگ مراوده و تعامل بین بخش خصوصی و دولتی باید فراهم شود.
وی با اشاره به کارهایی که امسال برای بهبود وضعیت صنایع کوچک در استان انجام می شود، گفت: طبق برنامه ریزی امسال در سه بخش به صنایع کوچک در استان تسهیلات پرداخت شود که یکی از این تسهیلات پرداخت 30 میلیارد ریال وام به صنایعی است که برای رونق بخشیدن به فعالیت خود نیاز به سرمایه در گردش دارند.
معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان افزود: از دیگر تسهیلاتی که قرار است به صنایع کوچک پرداخت شود پرداخت سرمایه ثابت تا سقف 20 میلیارد ریال به صنایعی که تا 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند ، همچنین صنایعی که طرح نوسازی و بازسازی و یا آموزش دارند نیز امکان استفاده از تسهیلات ویژه را دارند.
روانبخش درادامه بیان کرد:امسال 54 واحد صنعتی در استان از این تسهیلات استفاده می کنند که 50 واحد سرمایه در گردش و چهار واحد سرمایه ثابت دریافت خواهند کرد.
وی با اشاره به طرح صنعت تولید میلگرد در هفتکل، فولاد کاوه اروند و فولاد شادگان گفت: امسال چند واحد صنعتی به بهره برداری می رسد که با این اقدام بالغ بر 6 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می شود.
در خوزستان 71 شهرک و واحد صنعتی وجود دارد.
7158/6002
گزارش از: زینب فرحانی**انتشاردهنده : کبری آقازری
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پول مجاز همراه مسافر 50میلیون ریال تعیین شد/تشکیل شعبه ویژه تخلف غیرمجازها
های‌وب در کشاکش بین تفاهم تا قرارداد/ رمزگشایی از یک معامله پر ابهام
سرقت ۱۰ میلیون دلاری هکرها از خودپردازهای روسیه
عکس خبر تولید محصولات فولاد مبارکه اصفهان در 5 سال گذشته 30 درصد رشد داشت
​چابک سازی با بازنگری در جانمایی شعب بانک صادرات ایران
عکس خبر محصولات پالایش نفت شیراز فردا در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می شود
عکس خبر شفاف سازی فرآیندهای تجارت در راستای تسهیل فعالیت اقتصادی است
عکس خبر پرداخت وام تعاونی های زنان تا سقف 300 میلیون تومان نیاز به وثیقه ندارد
درخواست از کرباسیان و سیف برای ارائه گزارش درباره واگذاری بنگاه‌های تحت مالکیت بانک‌ها
عکس خبر آمادگی چین برای استفاده از منابع نفت و گاز ایران
عکس خبر امیدواری نسبت به نفت ۶۰ دلاری در سال ۲۰۱۸
سند اصلاح نظام اداری تدوین شد
​حمایت بانک صادرات تولید ١٦٩ بنگاه اقتصادی بوشهر را رونق داد
عکس خبر ایران 52 میلیون کدپستی دارد
کمک ۷۰۰ میلیون ریالی به ایثارگران مناطق زلزله‌زده
ایران ۵۲ میلیون کدپستی دارد
عکس خبر وزارت نفت ۵ میلیارد دلار در خوزستان سرمایه‌گذاری می‌کند
عکس خبر افزایش ۱۲دلاری قیمت نفت خام ایران/ قیمت هر بشکه نفت سبک ایران به بیش از ۶۲دلار رسید
پیکاپ‌های جنرال‌موتورز سبک‌تر می‌شوند
عکس خبر مدیر نفتی: اقتصاد مقاومتی سبب پیشی گرفتن برداشت از میدان های مشترک با عراق شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

عکس خبر آرامش در بازار ارز آزاد
عکس خبر 97درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود
عکس خبر حمایت های لازم از صادرکنندگان نمی شود
مدیر نظارت بر بورس:فناوری های جدید بورس، امکان توسعه بازار و افزایش نظارت را فراهم می کند
عکس خبر افزایش 37 درصدی صادرات از بازارچه کیله سردشت
عکس خبر سهم بخش معدن از میزان صادرات استان سمنان 60 درصد است
عکس خبر اونس جهانی پایین ۱۲۵۰دلار متوقف شد
سازمان بورس نماد‌«های‌وب» را متوقف کرد
عکس خبر پیش‌بینی نرخ دلار در سال‌های آتی
عکس خبر چرا بنزین باید گران شود؟
پیش بینی یک کارشناس بازار سرمایه از عبور شاخص بورس از رکود 100 هزار واحدی
عکس خبر تحولات بازار، قیمت جهانی نفت و گاز را به بالاترین میزان رساند
طرح اصلاح نظام مالیاتی در حال تکمیل شدن است
عکس خبر تسریع در پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی/ فقط ۲۰درصد وام به تولید دادند
افزایش عوارض خروج از کشور، چوبی دیگر بر بار شیشه - دکتر محسن امامی *
عکس خبر پرونده دریافت آبونمان در قبوض گاز بسته می شود
مهلت بازپرداخت تسهیلات صادرات خدمات فنی مهندسی به عراق تمدید شد
عکس خبر نرخ ۳۳ارز بانکی رشد کرد
عکس خبر اشتیاق سریلانکا برای خرید فرآورده های نفتی از ایران
عکس خبر بهره برداری از نخستین سایت تخصصی کفش کشور در هیدج

تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

عکس مقاله +1 بزرگ‌ترین خریداران اسلحه از آمریکا [اینفوگرافی]
عکس مقاله +1 نرخ اشتغال پیرمندان در دنیا [اینفوگرافی]
+1 عوامل موثر بر قیمت مسکن
عکس مقاله +1 گران قیمت ترین تیم حاضر در جام جهانی روسیه 2018 [اینفوگرافی]
+1 میزان استفاده ایرانیان از تلگرام [اینفوگرافی]
عکس مقاله +1 رشته تحصیلی رهبران کشورهای اروپایی [اینفوگرافی]
عکس مقاله +1 ایران، بعد از روسیه و آمریکا، بیشترین فارغ‌التحصیلان مهندسی را دارد [اینفوگرافی]
+4 معاملات مسکن در آستانه تحولات
+1 مردم اروپا چقدر پول نقد در کیفشان دارند؟ [اینفوگرافی]
+1 ایران ارزان‌ترین اینترنت جهان [اینفوگرافی]
0 تاثیر تغییرات نرخ سود بانکی بر بورس
+1 درآمد گوگل از تبلیغات [اینفوگرافی]
عکس مقاله +1 مصرف گرایی و آثار آن در اقتصاد
عکس مقاله +1 ارتباط بین کیفیت وقیمت کالا در بازار
عکس مقاله +1 بهترین پیش بینی بازار طلا سال 97
+1 مقایسه خودروسازان بزرگ آمریکایی با شرکت‌های ایرانی
عکس مقاله +1 تیم های بزرگ فوتبال چند بار جام جهانی نرفته اند؟ [اینفوگرافی]
عکس مقاله +1 مالیات و تاثیر آن بر توسعه ی اقتصادی
+1 بیت کوین وچرایی های آن
+1 پیش بینی بازار مسکن در 97
Back to Top