سه شنبه 26 تیر 1397

بخش کشاورزی، تامین کننده نیمی از صادرات خراسان رضوی

تربت حیدریه - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: بخش کشاورزی نیمی از محصولات غیرنفتی صادراتی استان را تولید می کند و درآمد حاصل از صادرات این بخش معادل بیش از 50 درصد اعتبارات عمرانی است.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 11 ماه پیش |8/10/2017 9:07:35 PM 1785 بازدید

بخش کشاورزی، تامین کننده نیمی از صادرات خراسان رضوی
به گزارش ایرنا مجتبی مزروعی، پنجشنبه در آیین معارفه مدیر جدید جهاد کشاورزی تربت جام با تشریح وضعیت کشاورزی این خطه گفت:
از کل جمعیت شاغل در استان خراسان رضوی 23.4 درصد در حوزه کشاورزی فعال هستند و این در حالی است که نیمی از جمعیت استان تنها در شهر مشهد زندگی می کنند که بر این اساس این نسبت در دیگر شهرستان های استان بیشتر از میانگین استان است.
وی به مشکلات این حوزه اشاره کرد و گفت: شدت بحران آب در این استان چهار برابر میانگین کشوری آن است و این شرایط ایجاب می کند در جهت تحول شگرف در بخش کشاورزی حرکت کنیم.
وی ادامه داد: امروز بسیاری از کشاورزان و دامپروران استان خراسان رضوی حتی توان جذب تسهیلات یارانه ای را ندارند و وظیفه مدیران است که ظرفیت ها و چالش های بخش کشاورزی را برای مسئولان تبیین کنند تا آنان بدانند پول را در کجا هزینه کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره دلایل بحرانی شدن آب در این استان تصریح کرد: در چندین سال گذشته اولویت مسئولان استانی بخش کشاورزی نبود بلکه اعتبارات در حوزه های گردشگری، خدمات و صنعت هزینه شد و همین موجب عقب ماندگی استان در بخش کشاورزی شد.
مزروعی تاکید کرد: 2 خطر جدی بیکاری و بحران آب کشور را تهدید می کند و اگر بخواهیم بر این مشکلات غلبه کنیم چاره ای نداریم جز آنکه به بخش کشاورزی بپردازیم.
وی با انتقاد از نحوه تخصیص اعتبارات در استان گفت: وزارت نیرو 34.6 درصد از بودجه استان را به خود اختصاص می دهد تا برای 20 درصد منابع آب هزینه کند و بخش کشاورزی با دریافت 6 درصد از بودجه می خواهد 80 درصد از منابع آبی را مدیریت کند که نشان می دهد مدیران مطلع نیستند بحران آب چگونه حل می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: از این بودجه 6 درصدی کمتر از یک درصد صرف بهسازی شبکه های آبی در بخش کشاورزی می شود که بسیار اندک است.
مزروعی عنوان کرد: نبود سرمایه و اقتصادی نبودن تولید کشاورزی و دامپروی مانع اصلی به روزرسانی در بخش کشاورزی و دامپروری شده و اگر وضعیت اصلاح نشود فقر اقتصادی کشاورزی را از بین خواهد برد.
وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح آبیاری تحت فشار در مزارع گفت: در سال جاری 2 هزار و 720 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار اختصاص یافته که این در تاریخ بودجه کشور بی سابقه بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به پرداخت مطالبات گندم کاران استان، خاطرنشان کرد: پرداخت ها به صورت برخط صورت می گیرد و حداکثر تا یک ماه آینده کل مطالبات گندم کاران از سوی خزانه واریز و به آنان پرداخت می شود.

** رویکرد در تغییر مدیران، شایسته سالاری و گردش نخبگانی است
فرماندار تربت جام نیز در این آیین گفت: در فرآیند تغییر مدیران و معرفی افراد جدید، رویکرد شایسته سالاری، گردش نخبگانی و درون گزینی مطرح است و ما با توجه به سیاست های دولت، به گزینش مدیران پرداخته و اجازه نداده ایم نیروی غیربومی وارد شهرستان شود.
علی رستمی عنوان کرد: در این راستا کانون های اثرگذار و دلسوز در شهرستان بسیارند که تلاش می شود نظر همه دریافت شود اما در چنین شرایطی نمی شود در انتصابات اقبال همه را داشت و در مجموع به گونه ای تصمیم گیری می شود که نفع شهرستان در آن باشد.
فرماندار تربت جام تاکید کرد: بنا نیست مدیری بیش از پنج سال در شهرستان بماند و معتقدیم که مدیر فعال در سه سال اول خود هر هنری که داشته باشد به خرج می دهد.
وی با تاکید بر تاثیر نگرفتن از فشارها در تصمیم گیری های مدیریتی و گزینش مدیران شهرستان افزود: قبل از انتخابات قرار بود برخی تغییرات در عرصه مدیران شهرستان صورت بگیرد که به دلیل برخی ملاحظات، این تغییرات به بعد از انتخابات موکول شد.

** مدیران از ظرفیت نماز جمعه و علما برای ترویج فرهنگ کشاورزی غفلت نکنند
امام جمعه تربت جام نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت کشاورزی به عنوان مهمترین رکن اقتصادی کشور گفت: اگر بخواهیم در این عرصه توفیق داشته باشیم باید گام های بلندی برداریم تا بخش کشاورزی رونق بگیرد و این خوست مردم است.
حجت الاسلام جواد طاهری با اشاره به آسیب های رکود و تعطیلی کشاورزی، عنوان کرد: رونق اقتصاد شهرها منوط به توسعه کشاورزی روستا است و اگر برخی روستاها خالی از سکنه شده بلایی است که ما بر سر آنها آورده و آنها را حاشیه نشین کرده ایم.
وی با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ کشاورزی از پایگاه های نماز جمعه گفت: مسئولان باید از ظرفیت روحانیان و مبلغان در نماز جمعه استفاده کنند و نمی دانیم برخی مسئولان چه ترسی دارند که حاضر به هماهنگی با علما نیستند
امام جمعه تربت جام تصریح کرد: روحانیان و مبلغان تنها می خواهند به دولتی که برخاسته از آرای مردم است و حکمش به دست ولی فقیه تنفیذ شده، کمک کنند و اگر می گوییم هماهنگی شود تنها از باب کمک رساندن به دولت است.
در پایان این مراسم که در سالن تربیت تربت جام برگزار شد اصغر خوشخو به عنوان مدیر جدید جهاد کشاورزی این شهرستان معرفی و از خدمات 6 ساله جعفر جوادی قدردانی شد.
شهرستان 285 هزار نفری تربت جام در 167 کیلومتری مشهد قرار دارد.
** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
5132
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

دلار کف بازار چند تمام می ‌شود؟
ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردس ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟
نزول قیمت سکه به دلیل فرارسیدن عرضه پیش فروش‌ نزول قیمت سکه به دلیل فرارسیدن عرضه پیش فروش‌ها
مهریه‌ها با کدام نرخ دلار محاسبه می‌شود؟ مهریه‌ها با کدام نرخ دلار محاسبه می‌شود؟
مواظب وام‌های فروشی دلالان سکه باشید
مستأجران در باتلاق اجاره‌ تقلا می‌کنند/ احتما مستأجران در باتلاق اجاره‌ تقلا می‌کنند/ احتمال حاشیه‌نشینی دهک‌های پایین
سکه طی۲ ساعت ۱۲۰ هزار تومان گران شد!
شایعات "سکه" را گران کرد!
تک‌نرخی شدن ارز جواب نداد/ بازرسی از ۴ میلیون کاسب با ۱۲۰۰ بازرس بی‌حقوق!
شرایط دریافت ارز دولتی تغییر کرد شرایط دریافت ارز دولتی تغییر کرد
بانک مرکزی باعث پیش‌فروش ۷۰تن سکه شد بانک مرکزی باعث پیش‌فروش ۷۰تن سکه شد
ریشه فساد و رانت‌ها با ارز تک نرخی از بین می‌رود
سایه شایعه حذف ارز مسافرتی بر قیمت تورهای خار سایه شایعه حذف ارز مسافرتی بر قیمت تورهای خارجی/ ماجرای سفر خارجی ارزان چیست؟
نقدینگی، تنها دغدغه بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دا نقدینگی، تنها دغدغه بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار نیست
تحلیل امکان توسل به مقرره مسدودسازی برای مقابله با تحریم های آمریکا

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

جلوی ریزش 300هزار نیروی کار در کشور گرفته شد
جلوی ریزش 300 هزار نیروی کار در کشور گرفته شد
٣٠میلیارد دلار قرارداد با اروپا و آسیا در معرض تهدید آمریکا
اجازه سودجویی به دلالان خریدار گندم داده نشود
مجموع مبادلات تجاری ایران در سال1396 معادل 151 میلیارد دلار است
مبلغ بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟
شکایت بانک ملی البرز از دریافت کننده یک میلیون یورو
ایران حبس شدنی نیست/ مقاومت هوشمندانه اقتصادی در برابر تحریم‌ها
سفیر اتریش: اروپا به حمایت از صنعتی شدن ایران متعهد است
٣٠میلیارد دلار قرارداد با اروپا و آسیا در معرض تهدید آمریکاست
کارپوشه ایرانیان با یکسال وقفه راه‌اندازی شد
بررسی مشکلات ساختار نظام بانکی با حضور کمیسیون اقتصادی مجلس
دولت برای نوسازی صنایع اعتبار قابل توجهی درنظر گرفته است
دولت برای نوسازی صنایع اعتبار قابل توجهی درنظر گرفته است
صادر کنندگان نمونه استان تهران تقدیر شدند
Back to Top