دوشنبه 26 آذر 1397

جذب سرمایه‌گذار برای استارتاپ‌ها از دریچه بازار سرمایه

بزرگ‌ترین رویداد استارتاپ‌های مالی ایران، خاورمیانه و شمال آفریقا از ۲۶ تا ۲۹ فروردین‌ماه سال جاری هم‌زمان با نمایشگاه فاینکس ۲۰۱۷ در حالی برای دومین سال متوالی کلید می‌خورد که به گفته نایب‌رئیس هیات مدیره و معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، طی دو سال اخیر ایران در حوزه استارتاپ‌ها به ویژه در سطح منطقه از جایگاه خوبی برخوردار بوده و حائز رتبه‌هایی نیز شده است.

بازار | ایسنا | 1 سال پیش |4/12/2017 2:29:54 PM 1785 بازدید

جذب سرمایه‌گذار برای استارتاپ‌ها از دریچه بازار سرمایه

علی سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا درمورد رشد سریع استارتاپ‌ها در ایران نسبت به سایر کشورها، اظهار کرد: با توجه به سرعت رشد استارتاپ‌ها در ایران، سرمایه‌گذاران خارجی به ویژه در سطح کشورهای منطقه تمایل دارند در استارتاپ‌های کشورمان سرمایه‌گذاری کنند.

سعیدی درباره رویداد فین استارز ۲۰۱۷ و اینکه حضور استارتاپ‌ها در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه تا چه میزان می‌تواند در افزایش ارتباط بین بازار سرمایه و حوزه فناوری اطلاعات نقش موثری داشته باشد، گفت: در محافل بین‌المللی فین‌تک‌ها در زمره پدیده‌های جدید حوزه مالی هستند که به داخل کشور نیز رسوخ کرده و حضور پررنگ و جدی‌تر آن‌ها در بازار سرمایه می‌تواند به پیشرفت ما در حوزه تکنولوژی‌های نوین کمک کند.

رسمیت بخشیدن به فین‌استارز توسط فرابورس


معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در ادامه به برگزاری این رویداد توسط فرابورس ایران اشاره کرد و گفت: نه تنها تصور ما، بلکه تصور کلیه نهادهای فعال در این حوزه آن است که برگزاری فین استارز ۲۰۱۷ در بازار سرمایه و به ویژه با مدیریت فرابورس ایران می‌تواند به رسمیت بخشیدن آن کمک کند.


سعیدی در خصوص چالش‌هایی که در بازار سرمایه می‌تواند به کمک استارتاپ‌ها مرتفع شود، اظهار کرد: در حیطه تسریع اطلاع‌رسانی‌ها در حوزه‌های مالی و بورس، موضوعاتی همچون سهولت در معاملات و دسترسی به بازار و شفاف‌سازی اطلاعات مالی می‌تواند به کمک استارتاپ‌ها تخصصی شده و توسعه بیشتری پیدا کند.


وی در پاسخ به این سوال که برگزاری فین‌استارز هم‌زمان با مهم‌ترین رویداد بازار سرمایه یعنی دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه تا چه اندازه می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاران برای فین‌تک‌ها از دریچه بازار سرمایه بیانجامد و این بازار نیز تا چه حد می‌تواند به تحقق این هدف کمک کند، گفت: به طور قطع این امر امکان‌پذیر بوده و بازار سرمایه می‌تواند در جذب سرمایه‌گذار برای استارتاپ‌ها نقش پررنگی ایفا کند؛ چرا که از سال گذشته طبق تقاضای موجود از بیرون بازار و توسط استارتاپ‌ها، از سازمان بورس و اوراق بهادار درخواست شد تا در این زمینه مقرراتی تعیین کند و در همین راستا بحث صندوق‌های جسورانه برای سرمایه‌گذاری در فناوری‌های نوین و ایده‌های جدید نیز با سرعت بیشتری پیگیری شد.


معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در این رابطه علاوه بر انجمن VC ها، با معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری نیز جلسات متعددی برگزار شد، گفت: در نهایت مقرر شد تا بازار سرمایه به عنوان هدف و جایگاه اصلی به منظور ورود استارتاپ‌ها و جذب سرمایه‌گذار قرار گیرد.

به دنبال جلب توجه سرمایه‌گذاران در صنایع های‌تک هستیم


وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور توجه بیش از پیش سرمایه‌گذاران به برخی صنایع است، این شرایط را عارضه‌ای برای اقتصاد کشور عنوان و اظهار کرد: به عنوان مثال وقتی کشور و سرمایه‌گذاران در دوره‌ای، توجه زیاد به یک صنعت خاص را پیدا می‌کنند حتی با وجود صادرات محصول تولیدی در آن صنعت مانند سیمان، بنا به شرایط اقتصادی کشور کماکان با مازاد تولید روبه‌رو هستیم. این موضوع در حالی است که اگر شاهد جذب سرمایه‌ها در صنایع های‌تک و دانش‌بنیان باشیم نه تنها هیچ‌وقت ظرفیت‌ها در این صنایع سودده به نقطه اشباع نمی‌رسد، بلکه شاهد ایجاد سپر حمایتی اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های داخلی و جهانی به ویژه در حوزه بازارهای کالایی نیز خواهیم بود.


سعیدی با بیان اینکه از مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری که با وجوه ملی سرمایه‌گذاری می‌کنند انتظار داریم در حوزه استارتاپ‌ها ورود پیدا کنند، ادامه داد: به نظر می‌رسد فین‌استارز ۲۰۱۷ به عنوان بخشی از نمایشگاه امسال به حوزه‌ای بین‌المللی برای جذب سرمایه تبدیل شود؛ چراکه امروزه جذب سرمایه خارجی به صنایع قدیمی و سنتی چندان راحت نیست، اما به نظر می‌رسد این روند در صنایع های‌تک و تکنولوژی‌های نوین و استارتاپ‌ها بیشتر امکان‌پذیر باشد.


سعیدی در پایان به حضور دست‌کم ۵۰ شرکت استارتاپی در دهمین دوره از نمایشگاه فاینکس اشاره کرد و گفت: فین‌تک‌ها و استارتاپ‌ها از منظر بین‌المللی به عنوان یک حوزه نوظهور تلقی می‌شوند و قرار است همچون سال گذشته استارتاپ‌هایی که به دنبال سرمایه‌گذار هستند، در نمایشگاه امسال نیز حضور پیدا کنند.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها

11 ماه پيش
انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها عبارتند از: سرمایه‌گذاری بذری، واگذاری، بوت‌استرپ، وام موقت، فروش، آی‌پی‌او، مالکیت و ادغام ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
قیمت امروز طلا و سکه در بازار قیمت امروز طلا و سکه در بازار
برای خرید خودرو به چه نکاتی توجه کنیم؟
آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟ آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
قطعه‌سازان خودرو 37درصد از نیروهای خود را تعدیل کردند
افزایش قیمت گوجه فرنگی ناشی از محدودیت فصلی ت افزایش قیمت گوجه فرنگی ناشی از محدودیت فصلی تولید است
طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان اجرا طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان اجرا می شود
پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده
لوایح FATF در مجمع تشخیص تصویب می‌شود
جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد
برخورد بی‌رحمانه با متخلفین ساخت و سازهای غیر برخورد بی‌رحمانه با متخلفین ساخت و سازهای غیرمجاز
رونق سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های خورشیدی با ا رونق سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های خورشیدی با اصلاح قیمت ها
ریزش ادامه‌دار شاخص در ابتدای هفته/ بزرگان بازار باز هم عقب کشیدند
واکنش بانک مرکزی به اخبار جعلی منتسب به همتی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ابزار معاملاتی قراردادهای آتی سبد سهام در بورس راه اندازی شد
53 میلیون و 910 هزار سهم در بورس خوزستان مبادله شد
سرپرست شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی معرفی سرپرست شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی معرفی شد
بورس به کانال 164 هزار واحدی عقب نشینی کرد
قیمت امروز طلا و سکه در بازار قیمت امروز طلا و سکه در بازار
شعبه ویژه بررسی پرونده های شب یلدا در قزوین ت شعبه ویژه بررسی پرونده های شب یلدا در قزوین تشکیل شد
بازار شب یلدا در سیستان و بلوچستان نظارت می ش بازار شب یلدا در سیستان و بلوچستان نظارت می شود
حمله بدافزاری به تجهیزات شرکت حفاری نفت حمله بدافزاری به تجهیزات شرکت حفاری نفت
بانک مسکن آماده تامین منابع مالی   پروژه های بانک مسکن آماده تامین منابع مالی پروژه های غیرفعال در کیش است
پرداخت 2710 میلیارد ریال تسهیلات اقتصادی توسط بانک سپه آذربایجان غربی
اما و اگرهای ایجاد محدودیت برای کاشت برنج در اما و اگرهای ایجاد محدودیت برای کاشت برنج در استان فارس
"یارانه نقدی" ابزار فریب مردم شده است؟
برگزاری ۱۰جلسه شورای پول و اعتبار در ۵ماه اخیر
ریزش ادامه‌دار شاخص در ابتدای هفته/ بزرگان بازار باز هم عقب کشیدند
نخستین کوره ذوب القایی غرب استان در فریدن بهر نخستین کوره ذوب القایی غرب استان در فریدن بهره برداری شد