دوشنبه 29 مرداد 1397

طرح توسعه سواحل مکران باید به صورت ملی دیده شود

زاهدان - ایرنا - استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سند توسعه سواحل مکران بزرگترین سند اقتصاد مقاومتی کشور است گفت: این طرح برای رسیدن به اهداف خود باید به صورت ملی دیده شود.

کسب و کار | ایرنا | 1 سال پیش |1/18/2017 3:13:28 PM 18529 بازدید

طرح توسعه سواحل مکران باید به صورت ملی دیده شود
به گزارش ایرنا علی اوسط هاشمی روز چهارشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه طرح توسعه سواحل مکران نیازمند مشاور راهبردی است اظهار داشت: با توجه به اینکه تا کنون هیچ طرح ساحل و دریا محور نداشتیم، سند توسعه سواحل مکران می تواند به عنوان الگو به استان های دیگر ارائه شود.
وی با بیان اینکه سواحل مکران به دلیل موقعیت و ویژگی های راهبردی از منظر ژئوپلیتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی دارای اهمیت فراوانی است گفت: سهم سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت خاص از نظر دستیابی به اقیانوس هند و آبهای آزاد باید در این سند مهم به صورت ملی و وسیع دیده شود.
به گزارش ایرنا طرح توسعه سواحل مکران در چهار مرحله در دستور کار قرار دارد.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران به واسطه سواحل مکران و آبهای آزاد حلقه اتصال کشورهای منطقه به آسیای میانه است باید در این حلقه نقش استان به زیبایی دیده شود در صورتی که در 2 مرحله نخست طرح ایراداتی وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش کرد.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه توسعه اقتصادی باید بر پایه انسان محور و اقتصاد نرم باشد گفت: در مرحله های نخست این سند پیوست اجتماعی دیده نشده در صورتی که در پیوست اجتماعی این استان فقر زدایی مطرح است.
وی با اشاره به پهنه بندی طرح توسعه سواحل مکران گفت: در این زمینه بازنگری نیاز است به گونه ای که فضاهای نظامی در پهنه اقتصادی و گردشگری باید جابجا شوند همانگونه که در دهه 70 تاکید شد پادگان های نظامی از محدوده شهرها خارج شود.
وی با بیان اینکه استعداد سواحل مکران از جاسک تا چابهار می تواند زمینه ساز توسعه کشور شود گفت: یکی از مهمترین ویژگی های سند توسعه سواحل مکران باید دیده شدن برجستگی نیاز ملی و منطقه ای به سواحل باشد.
هاشمی گفت: از آنجایی که وجه قالب و سرمایه آورترین صنعت در سواحل توریسم و گردشگری است این صنعت به عنوان یکی از نیازهای نرم باید مورد توجه جدی قرار گیرد زیرا قوی تر از صنعت پتروشیمی محسوب می شود.
وی با بیان اینکه باید شهرهای اقماری پشتیبان توسعه سواحل مکران باشند گفت: در تصویب این سند باید توجه شود که چه تحولی را برای کشور و منطقه به همراه دارد.
وی گفت: همچنین از آنجایی که ایران چهار راه اینترنت منطقه است در بخش نرم افزای طرح باید سهم این بخش مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش ایرنا جنوب خاور ایران یا استان پهناور و راهبردی سیستان و بلوچستان در شمال دریای مکران و باختر کشورهای افغانستان و پاکستان قرار گرفته است.
سیستان و بلوچستان سرزمین اسطوره ها، حماسه ها، کانون گردهمایی شهرنشینی و پل پیوند آسیای باختری با هند و چین و گذرگاه کاروان های بزرگ بازرگانی از جمله راههای زمینی و دریایی جاده ابریشم بوده است.
در این راستا سواحل مکران سیستان و بلوچستان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا قرار گرفتن این منطقه در آغاز راه های زمینی از روزگاران کهن جایگاه سیاسی، نظامی و اقتصادی ویژه ای داشته است.
استان پهناور سیستان و بلوچستان در مسیر 2 کریدور از سه کریدور ترانزیتی بزرگ دنیا قرار دارد که این امر منطقه مکران را به عنوان جاده ترانزیتی طرح توسعه جنوب شرق مطرح می کند.
سواحل مکران در جنوب خاور ایران، به دلیل موقعیت و ویژگی های راهبردی آن از منظر ژئوپلیتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی دارای اهمیت فراوانی است به گونه ای که دسترسی به منابع غنی انرژی، تسلط بر مهمترین مسیر انتقال انرژی و کالا در سطح جهان، موقعیت راهبردی برای دسترسی کشورهای محصور در خشکی در آسیای مرکزی، قفقاز و افغانستان به آبهای آزاد، قابلیت مناسب سواحل مکران برای ایجاد بندرگاهها و ترمینال های وسیع تجاری و تبدیل آن به کانون ورود و خروج کالا از طریق جاده های شمالی جنوبی، جاده شرقی جنوبی و جاده جنوبی غربی بین چابهار و آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و اروپا، قابلیت های بسیار مناسب توریستی آن برای تبدیل شدن به یک پایگاه توریستی زمستانی و امکان ایجاد پایگاههای نظامی در سواحل مکران و گسترش قدرت مانور ایران در آبهای فرا ملی بخشی از این قابلیت هاست.
بدون تردید توسعه و عمران سواحل مکران برای جمهوری اسلامی ایران دارای منافع راهبردی متعدد و مهمی از نظر اقتصادی، سیاسی و نظامی است زیرا بارور کردن قابلیت های این سواحل مهم منجر به افزایش وزن و منزلت ژئوپلیتیکی ایران در سطح منطقه و حتی جهان می شود.
بندر چابهار یکی از چهار راه های اصلی کریدور جنوبی تجارت جهانی محسوب می شود به طوری که این بندر به دلیل موقعیت راهبردی خود و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات بین ایران و سایر نقاط منطقه دارد.
7316**3042 خبرنگار: عصمت جهانی **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده
سراب خرید ملک در خارج سراب خرید ملک در خارج
واقعیاتی که درباره بیمه‌نامه عمر نمی‌دانید
حال بازار مسکن چطور است؟ حال بازار مسکن چطور است؟
خودرو کمتر از ۲۰میلیون تومان در بازار پیدا می‌شود؟
دلار از "سنا" حذف شد! دلار از "سنا" حذف شد!
عطش خرید دلار کم شد
نرخ ارزهای عمده و سکه در بازار نزولی شد
سود آزادسازی قیمت خودرو به جیب چه کسانی می‌رود؟
طلا ناجی بحران‌های ارزی در آینده می‌شود طلا ناجی بحران‌های ارزی در آینده می‌شود
عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده از فردا آغاز می‌شود عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده از فردا آغاز می‌شود
اوراق گواهی سپرده و زمزمه افزایش نرخ سود بانکی
سرمایه‌گذاری به شیوه قلک!
پیامک های بانکی با وعده نرخ سود بالا
پیش‌بینی جهش۸۰درصدی قیمت خودرو

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اصلی ترین مشکل تولیدکنندگان تامین مواد اولیه و سرمایه است
قیمت نفت به حدود ۷۰ دلار رسید
18هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور در حال اجرا
ثبت سامانه ای موجودی انبارها از اول شهریور الزامی شد
فهرست کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی اصلاح شد
عدم عضویت در FATF کشور را منزوی می‌کند
دلیلی برای نگرانی مردم درباره دارو وجود ندارد
بانک مرکزی ۶۲تن طلا را حراج کرد
نوبخت دستور تشکیل کارگروه بررسی مشکل پیمانکاران را صادر کرد
دلار از مبادلات اقتصادی جهان اسلام حذف شود
«پیاده‌نظام»‌ آمریکا از تجارت ایران اخراج شد
216 پرونده قاچاق در بخش کشاورزی خراسان جنوبی تشکیل شد
نامه پورابراهیمی به وزیر صنعت درباره سیاست‌های تخصیص ارز
یونان پس از سال ها بحران ، به بازارهای مالی جهان باز می گردد
بیشتر نقدینگی، در بانک‌ و موسسات مالی خصوصی خلق می‌شود