چهارشنبه 27 دی 1396

پرورش شتر مرغ در خراسان جنوبی اقتصادی است

بیرجند- ایرنا- پرورش شتر مرغ، حرفه ای مناسب برای آب و هوای گرم و خشک خراسان جنوبی است و از منظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 1 سال پیش | 17279 بازدید

پرورش شتر مرغ در خراسان جنوبی اقتصادی است
با پیشرفت فناوری، میزان بهره وری از نگهداری و پرورش شتر مرغ در استان با توجه به مزایای اقتصادی آن رو به افزایش است، طوریکه هم اکنون تعدادی از جوانان جویای کار مایل به فعالیت در نگهداری و پرورش شتر مرغ هستند،زیرا این پرنده می تواند برای بسیاری از افراد درآمد زایی فوق العاده ای داشته باشد.
به گفته کارشناسان، بهترین آب و هوا برای پرورش شتر مرغ مناطق گرم و خشک است که خراسان جنوبی از این منظر بهترین مکان برای پرورش این پرنده است.
خبرنگار ایرنا برای تهیه گزارشی از یک واحد پرورش شتر مرغ عازم روستای تقاب واقع در شهرستان خوسف شد، و پس از بازدید،مشاهده خود را از روند نگهداری این پرنده به رشته تحریر در آورد.
مسئول پرورش شتر مرغ نیک خاوران به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) گفت: این واحد تولیدی با 8 هکتار زمین و خرید مولد 100 قطعه شتر مرغ نر و ماده با تسهیلات 500 میلیون ریال از محل بانک توسعه تعاون و چهار میلیارد ریال از محل بانک تعاون روستایی از چهار سال پیش آغاز به کار کرد.
مهدی نوری که شتر مرغ ها را برای به مولد رساندن، تخمگذاری و جوجه گیری نگهداری می کند، یادآور شد: در ابتدای کار جوجه شتر مرغ ها را خریداری کرده و ضمن پرورش و به مولد رساندن پرنده ها به کارش توسعه داد .
وی با بیان اینکه هر قطعه شتر مرغ در 10 تا 15 سال نخست عمر خود، تخمگذار است، افزود: قیمت هر جوجه شتر مرغ 35 روزه دو میلیون و 800 هزار ریال است.
وی غذاهای مناسب برای خوراک شترمرغ را یونجه خشک خرد شده، ذرت، سویا، سبوس گندم و مکمل های دارویی که در سنین مختلف فرق می کند، عنوان کرد.
به گفته نوری، مشکل عمده پرورش شتر مرغ نبود نهادی که از ضایعات این پرندگان استفاده کند، در خراسان جنوبی عنوان کرد و گفت: شتر مرغ ضایعاتی ندارد و لی نبود ظرفیت استفاده از ضایعات سبب شده تا پوست تخم ، پا و پوست شتر مرغ دور ریخته شود.
از پوست پا، سر و نوک شترمرغ نیز چرم خوبی به دست می‌آید که این چرم یکی از بهترین چرم‌های حیوانی و مانند تمامی چرم ها ضد آب است. و همچنین پر شترمرغ یکی از منحصرترین پرهای پرندگان است که از آن در ساخت بسیاری از کالاهای تزئینی و ساخت انواع کفش‌های زنانه، کیف، کمربند و لباس، استفاده می‌شود.
و جز گران ترین پرهای پرندگان محسوب می شود، پرهای شترمرغ نیز چون خاصیت الکترو مغناطیسی غیرساکن دارد باعث جذب گرد و غبار نمی شود که از این نظر در سیستم های سخت افزاری کامپیوتر بسیار کاربرد دارد.
این فعال صنعت شتر مرغ ادامه داد: برای نگهداری گاو و گوساله به فضای بیشتری نیاز است و در هم سنجی با حیوانات دیگر، شترمرغ خیلی زودتر آماده جفت‌گیری می‌شود و از دو سالگی، هر سال می‌تواند 30 تا 90 عدد تخم گذاری کند که این مورد از منظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.
وی به ایرنا، گفت: قطعا افرادی که در حوزه پرورش شتر مرغ گام بر می دارند نه تنها به منافع شخصی و درآمدزایی آن بلکه از بعد اقتصاد مقاومتی نیز به آن توجه دارند.
نوری با بیان اینکه گوشت شتر مرغ بسیار مفید است، اظهار کرد: در فروش گوشت این پرنده مشکلی نداریم و حتی گوشت ها پیش فروش می شود.
وی یادآور شد در واقع می توان گفت، گوشت این پرنده از نظر طعم و مزه و رنگ در ردیف گوشت قرمز قرار دارد و چون کلیسم، چربی و کلسترول پایینی دارد بسیار توصیه می شود چرا که برای بیمارانی که عمل قلب باز انجام می دهند، قبل و بعد از عمل بسیار مفید است.
همچنین روغن شتر مرغ برای انواع بیماری های پوستی، اگزما، خارش های پوستی، روماتیسم، درد مفاصل و... بسیار توصیه می شود.
وی با اشاره به اینکه هرکیلو گوشت شتر مرغ در بازار 380 هزار ریال به فروش می رسد ، اضافه کرد: این فراورده در محل تولید از قرار کیلویی 360هزار ریال به فروش می رسد.
وی فضای مناسب برای پرورش هر شتر مرغ پرواری را 9 متر مربع عنوان کرد و یادآور شد: از زمان تولد تا پرواری هشت ماه طول می کشد که نیاز به توجه نگهداری ویژه دارد.
وی با ابراز رضایت از فعالیت در پرورش و نگهداری شتر مرغ ، سرمایه گذاری در این صنعت را بسیار مقرون به صرفه دانست و گفت: این واحد تاکنون برای چهار نفر به صورت مستقیم شغل ایجاده کرده است.
نوری در ادامه تاکید کرد که همچنین توانسته است زمینه اشتغال تعدادی از جوانان منطقه را فراهم کند و با فروش جوجه های مولد به آنها و آموزش رایگان توانسته برای 50 تا 100 جوان جویای کار منطقه به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد کند.
شهر خوسف در 36کیلومتری جنوب غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
چندی قبل کیانی، رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی شترمرغ داران خراسان جنوبی ا گفته بود، مشکل این صنعت کشتارگاه نیست بلکه مشکل عمده بحث فرآوری آن از جمله چرم شترمرغ است که علی رغم قیمت بالا و ارزش افزوده زیاد با قیمت بسیار پایین فروخته می شود.
وی افزود: هر تخته چرم شترمرغ 60تا 70 میلیون ریال قیمت دارد و از روغن این پرنده نیز در امور دارویی و آرایشی استفاده می شود.
وی تاسیس کارخانه و صنایع تبدیلی که بتواند چرم را به کالای لوکس تبدیل کند راهکاری برای رونق این صنعت در استان عنوان کرده بود.
وی با بیان اینکه عمده تولید این صنعت به تهران، مشهد و اصفهان ارسال می شود ، افزود: عمده تولید شترمرغ استان به صورت زنده و بدون ارزش افزوده به استان ها دیگر ارسال می شود.
کیانی با تاکید بر اینکه راه اندازی صنایع تبدیلی از خام فروشی در صنعت شترمرغ جلو گیری می شود، افزود: این امر 10 برابر ارزش افزوده خواهد داشت.
وی ادامه داد: مزیت های گوشت شترمرغ نیز باید برای مردم استان از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود تا بتوانند در سبد غذایی خود از این گوشت پرخاصیت استفاده کنند.
وی افزود: حداقل سرمایه برای راه اندازی واحد پرورش شترمرغ 200 میلیون ریال است که با 50 میلیون ریال نیز می توان جوجه ریزی کرد.
همچنین معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان نبود کشتارگاه را از مهمترین مشکلات این بخش عنوان کرد که این مشکل مختص خراسان جنوبی نیست.
دکتر«مدرسی» از نبود کارگاه های فرآوری پوست، چرم و... در این صنعت نام برد و افزود: نه تنها در استان بلکه در کشور صنعت فرآوری بسیار ابتدایی است و فقط مراحل اولیه در برخی استان ها آن هم با امکانات ابتدایی انجام می شود.
وی حضور و جذب سرمایه گذاران را بهترین راهکار برای توسعه این صنعت عنوان کرد و افزود: دولت نمی تواند برای سرمایه گذاری ورود پیدا کند و فقط می تواند برای از بین بردن موانع تولید و تسهیل در آن اقدام کند.
به گفته وی، در استان 12هزار و 445 قطعه شترمرغ گوشتی و 469 قطعه شتر مرغ مولد وجود دارد.
مدرسی پیش بینی کرد که با حمایت ها و بازاریابی های انجام گرفته رتبه 17 استان در کشور به رتبه دهم در این صنعت ارتقا پیدا کند.
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار خراسان جنوبی به کانال تلگرامی irnabirjand@ ملحق شوید.
7557*2047* خبرنگار- رقیه محمدی* انتشار دهنده- عباسقلی اشکورجیری*
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

+1 بهترین پیش بینی های بازار مسکن سال 97
چرا پرچم کشتی سانچی، پرچم پاناما بود؟ +1 چرا پرچم کشتی سانچی، پرچم پاناما بود؟
+1 دلار بخریم یا طلا یا ... ؟! پیش‌بینی قیمت بازارهای مالی تا پایان 96
تاثیر برجام (توافق هسته‌ای ایران و 1+5) بر صن +1 تاثیر برجام (توافق هسته‌ای ایران و 1+5) بر صنعت گردشگری ایران [اینفوگرافی]
+1 سیگنال خرید ولساپا (ویژه)
+1 تاثیر افزایش قیمت نفت بر شاخص کل بورس
اعتراضات دی ماه 96 به چه علت بود؟ + اینفوگراف +1 اعتراضات دی ماه 96 به چه علت بود؟ + اینفوگرافی
+1 استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش سوم)
مهمترین اتفاقات اقتصادی سیاسی جهان در سال 201 +1 مهمترین اتفاقات اقتصادی سیاسی جهان در سال 2017
+1 فیلتر تلگرام و اینستاگرام، تعطیلی هزاران کسب‌وکار، صدها هزار نفر بیکار شدند، تشدید رکود
+1 استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش دوم)
+1 استراتژی‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری پرسود با ریسک کم (بخش اول)
انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها +1 انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها
+1 مشاور سرمایه گذاری کیست؟
انتظار شرکت های نفتی بورس تهران از سال 2018 +1 انتظار شرکت های نفتی بورس تهران از سال 2018
+1 کدام ماشین هزینه تعمیر کمتری دارد؟ [اینفوگرافی]
+1 سیگنال خرید سرود ( سیمان شاهرود)
آثار اقتصادی حوادث طبیعی (نظیر زلزله، طوفان، +1 آثار اقتصادی حوادث طبیعی (نظیر زلزله، طوفان، سیل و...) + اینفوگرافی
+1 بررسی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس اوراق بهادار
+1 تحلیل صنعت خودروسازی در بورس تهران

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جاماندگان از سود سهام عدالت بخوانند
امکان پیش‌بینی قیمت دلار از تجار گرفته شده اس امکان پیش‌بینی قیمت دلار از تجار گرفته شده است/ آسیب دیدن صادرات از نرخ پایین ارز
توان خریداران مسکن افزایش یافته است توان خریداران مسکن افزایش یافته است
افزایش 4.5 درصدی رشد اقتصادی نیمه نخست امسال نسبت به پارسال
بررسی گزارش وضعیت آلودگی هوای کلانشهرها/ موافقت دولت با اخذ وام از آذربایجان
کریمی قدوسی از پاسخ شریعتمداری قانع نشد/سوال کریمی قدوسی از پاسخ شریعتمداری قانع نشد/سوال برای بررسی به صحن مجلس ارسال می شود
فضای نامساعد کسب‌وکار و تورم‌های دورقمی موانع عمده توسعه بیمه عمر هستند
نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ا نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی
حباب سکه تا ۷۰ هزار تومان تخلیه شد حباب سکه تا ۷۰ هزار تومان تخلیه شد
ایجاد خط اعتباری مشترک بین ایران و هلند ایجاد خط اعتباری مشترک بین ایران و هلند
فقرزدایی از اهداف اساسی پارلمان ایران است/ تروریسم عامل اصلی بازدارنده توسعه
چرا نفت به ۷۰ دلار نمی‌رسد؟ چرا نفت به ۷۰ دلار نمی‌رسد؟
سفیر هلند: آشنایی شرکت های هلندی با قوانین ای سفیر هلند: آشنایی شرکت های هلندی با قوانین ایران زمانبر است
آغاز عملیات تضعیف ارزش دلار آمریکا آغاز عملیات تضعیف ارزش دلار آمریکا
نظر وزیر درباره گرانی‌های اخیر گوشی و فاز بعدی رجیستری
 صعود بازارهای سه‌گانه صعود بازارهای سه‌گانه
پایان سلطه بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتالی پایان سلطه بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتالی
فورد رنجر آمریکایی وارد جاده شد
گندم خودکفا ماند/ صادرات ۶ برابر شد گندم خودکفا ماند/ صادرات ۶ برابر شد
پرچمداران استفاده از خودروهای برقی در جهان

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

هشدار خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌ها درباره تجارت با ایران
Back to Top