سه شنبه 31 اردیبهشت 1398

پرورش شتر مرغ در خراسان جنوبی اقتصادی است

بیرجند- ایرنا- پرورش شتر مرغ، حرفه ای مناسب برای آب و هوای گرم و خشک خراسان جنوبی است و از منظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 2 سال پیش |11/9/2016 5:47:09 PM 29592 بازدید

پرورش شتر مرغ در خراسان جنوبی اقتصادی است
با پیشرفت فناوری، میزان بهره وری از نگهداری و پرورش شتر مرغ در استان با توجه به مزایای اقتصادی آن رو به افزایش است، طوریکه هم اکنون تعدادی از جوانان جویای کار مایل به فعالیت در نگهداری و پرورش شتر مرغ هستند،زیرا این پرنده می تواند برای بسیاری از افراد درآمد زایی فوق العاده ای داشته باشد.
به گفته کارشناسان، بهترین آب و هوا برای پرورش شتر مرغ مناطق گرم و خشک است که خراسان جنوبی از این منظر بهترین مکان برای پرورش این پرنده است.
خبرنگار ایرنا برای تهیه گزارشی از یک واحد پرورش شتر مرغ عازم روستای تقاب واقع در شهرستان خوسف شد، و پس از بازدید،مشاهده خود را از روند نگهداری این پرنده به رشته تحریر در آورد.
مسئول پرورش شتر مرغ نیک خاوران به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) گفت: این واحد تولیدی با 8 هکتار زمین و خرید مولد 100 قطعه شتر مرغ نر و ماده با تسهیلات 500 میلیون ریال از محل بانک توسعه تعاون و چهار میلیارد ریال از محل بانک تعاون روستایی از چهار سال پیش آغاز به کار کرد.
مهدی نوری که شتر مرغ ها را برای به مولد رساندن، تخمگذاری و جوجه گیری نگهداری می کند، یادآور شد: در ابتدای کار جوجه شتر مرغ ها را خریداری کرده و ضمن پرورش و به مولد رساندن پرنده ها به کارش توسعه داد .
وی با بیان اینکه هر قطعه شتر مرغ در 10 تا 15 سال نخست عمر خود، تخمگذار است، افزود: قیمت هر جوجه شتر مرغ 35 روزه دو میلیون و 800 هزار ریال است.
وی غذاهای مناسب برای خوراک شترمرغ را یونجه خشک خرد شده، ذرت، سویا، سبوس گندم و مکمل های دارویی که در سنین مختلف فرق می کند، عنوان کرد.
به گفته نوری، مشکل عمده پرورش شتر مرغ نبود نهادی که از ضایعات این پرندگان استفاده کند، در خراسان جنوبی عنوان کرد و گفت: شتر مرغ ضایعاتی ندارد و لی نبود ظرفیت استفاده از ضایعات سبب شده تا پوست تخم ، پا و پوست شتر مرغ دور ریخته شود.
از پوست پا، سر و نوک شترمرغ نیز چرم خوبی به دست می‌آید که این چرم یکی از بهترین چرم‌های حیوانی و مانند تمامی چرم ها ضد آب است. و همچنین پر شترمرغ یکی از منحصرترین پرهای پرندگان است که از آن در ساخت بسیاری از کالاهای تزئینی و ساخت انواع کفش‌های زنانه، کیف، کمربند و لباس، استفاده می‌شود.
و جز گران ترین پرهای پرندگان محسوب می شود، پرهای شترمرغ نیز چون خاصیت الکترو مغناطیسی غیرساکن دارد باعث جذب گرد و غبار نمی شود که از این نظر در سیستم های سخت افزاری کامپیوتر بسیار کاربرد دارد.
این فعال صنعت شتر مرغ ادامه داد: برای نگهداری گاو و گوساله به فضای بیشتری نیاز است و در هم سنجی با حیوانات دیگر، شترمرغ خیلی زودتر آماده جفت‌گیری می‌شود و از دو سالگی، هر سال می‌تواند 30 تا 90 عدد تخم گذاری کند که این مورد از منظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.
وی به ایرنا، گفت: قطعا افرادی که در حوزه پرورش شتر مرغ گام بر می دارند نه تنها به منافع شخصی و درآمدزایی آن بلکه از بعد اقتصاد مقاومتی نیز به آن توجه دارند.
نوری با بیان اینکه گوشت شتر مرغ بسیار مفید است، اظهار کرد: در فروش گوشت این پرنده مشکلی نداریم و حتی گوشت ها پیش فروش می شود.
وی یادآور شد در واقع می توان گفت، گوشت این پرنده از نظر طعم و مزه و رنگ در ردیف گوشت قرمز قرار دارد و چون کلیسم، چربی و کلسترول پایینی دارد بسیار توصیه می شود چرا که برای بیمارانی که عمل قلب باز انجام می دهند، قبل و بعد از عمل بسیار مفید است.
همچنین روغن شتر مرغ برای انواع بیماری های پوستی، اگزما، خارش های پوستی، روماتیسم، درد مفاصل و... بسیار توصیه می شود.
وی با اشاره به اینکه هرکیلو گوشت شتر مرغ در بازار 380 هزار ریال به فروش می رسد ، اضافه کرد: این فراورده در محل تولید از قرار کیلویی 360هزار ریال به فروش می رسد.
وی فضای مناسب برای پرورش هر شتر مرغ پرواری را 9 متر مربع عنوان کرد و یادآور شد: از زمان تولد تا پرواری هشت ماه طول می کشد که نیاز به توجه نگهداری ویژه دارد.
وی با ابراز رضایت از فعالیت در پرورش و نگهداری شتر مرغ ، سرمایه گذاری در این صنعت را بسیار مقرون به صرفه دانست و گفت: این واحد تاکنون برای چهار نفر به صورت مستقیم شغل ایجاده کرده است.
نوری در ادامه تاکید کرد که همچنین توانسته است زمینه اشتغال تعدادی از جوانان منطقه را فراهم کند و با فروش جوجه های مولد به آنها و آموزش رایگان توانسته برای 50 تا 100 جوان جویای کار منطقه به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد کند.
شهر خوسف در 36کیلومتری جنوب غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
چندی قبل کیانی، رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی شترمرغ داران خراسان جنوبی ا گفته بود، مشکل این صنعت کشتارگاه نیست بلکه مشکل عمده بحث فرآوری آن از جمله چرم شترمرغ است که علی رغم قیمت بالا و ارزش افزوده زیاد با قیمت بسیار پایین فروخته می شود.
وی افزود: هر تخته چرم شترمرغ 60تا 70 میلیون ریال قیمت دارد و از روغن این پرنده نیز در امور دارویی و آرایشی استفاده می شود.
وی تاسیس کارخانه و صنایع تبدیلی که بتواند چرم را به کالای لوکس تبدیل کند راهکاری برای رونق این صنعت در استان عنوان کرده بود.
وی با بیان اینکه عمده تولید این صنعت به تهران، مشهد و اصفهان ارسال می شود ، افزود: عمده تولید شترمرغ استان به صورت زنده و بدون ارزش افزوده به استان ها دیگر ارسال می شود.
کیانی با تاکید بر اینکه راه اندازی صنایع تبدیلی از خام فروشی در صنعت شترمرغ جلو گیری می شود، افزود: این امر 10 برابر ارزش افزوده خواهد داشت.
وی ادامه داد: مزیت های گوشت شترمرغ نیز باید برای مردم استان از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود تا بتوانند در سبد غذایی خود از این گوشت پرخاصیت استفاده کنند.
وی افزود: حداقل سرمایه برای راه اندازی واحد پرورش شترمرغ 200 میلیون ریال است که با 50 میلیون ریال نیز می توان جوجه ریزی کرد.
همچنین معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان نبود کشتارگاه را از مهمترین مشکلات این بخش عنوان کرد که این مشکل مختص خراسان جنوبی نیست.
دکتر«مدرسی» از نبود کارگاه های فرآوری پوست، چرم و... در این صنعت نام برد و افزود: نه تنها در استان بلکه در کشور صنعت فرآوری بسیار ابتدایی است و فقط مراحل اولیه در برخی استان ها آن هم با امکانات ابتدایی انجام می شود.
وی حضور و جذب سرمایه گذاران را بهترین راهکار برای توسعه این صنعت عنوان کرد و افزود: دولت نمی تواند برای سرمایه گذاری ورود پیدا کند و فقط می تواند برای از بین بردن موانع تولید و تسهیل در آن اقدام کند.
به گفته وی، در استان 12هزار و 445 قطعه شترمرغ گوشتی و 469 قطعه شتر مرغ مولد وجود دارد.
مدرسی پیش بینی کرد که با حمایت ها و بازاریابی های انجام گرفته رتبه 17 استان در کشور به رتبه دهم در این صنعت ارتقا پیدا کند.
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار خراسان جنوبی به کانال تلگرامی irnabirjand@ ملحق شوید.
7557*2047* خبرنگار- رقیه محمدی* انتشار دهنده- عباسقلی اشکورجیری*
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ایران بعد از برجام راه‌های دور زدن تحریم نفتی ایران بعد از برجام راه‌های دور زدن تحریم نفتی را لو داد
وعده وزیر راه برای کاهش قیمت مسکن وعده وزیر راه برای کاهش قیمت مسکن
قیمت سکه، طلا و ارز در روز شنبه
بازار مسکن؛ تونــل وحشت! بازار مسکن؛ تونــل وحشت!
مخاطرات خرید ارز مخاطرات خرید ارز
نرخ فروش برنج در بازار با نرخ خریداری شده از نرخ فروش برنج در بازار با نرخ خریداری شده از کشاورز همخوانی ندارد
جشن ارتباطات 98فردا برگزار می‌شود +عکس
خودروسازان موظف به اعلام قیمت تمام شده خودرو هنگام فروش شدند
صدرا حمایت می شود صدرا حمایت می شود
روغن پایه گروه 2 برای اولین بار در کشور توسط روغن پایه گروه 2 برای اولین بار در کشور توسط پالایشگاه تبریز تولید شد
شاخص بورس تهران در حال درجا زدن/ خودرویی‌ها همچنان وزن کم می‌کنند
وزیر ارتباطات: طرح نو آفرین در دولت تصویب شد +عکس
سایپا پویش ملی داخلی‌سازی قطعات خودرو را راه‌اندازی کرد
اعطای تسهیلات ۱۵هزار میلیاردی به خانه‌های سیل‌زده
290 هزار مترمربع فرش دستباف در آذربایجان غربی 290 هزار مترمربع فرش دستباف در آذربایجان غربی تولید می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مردم حق دارند بدانند منابع بانکی کجا هزینه می‌شود
قوانینی که دست و پا گیر تولید شده‌اند
استقبال تازه عروس های یزدی از زیورآلات آب‌کاری شده‌ با طلا
پیشنهاد یک اقتصاددان برای کاهش حاشیه بازار ایران
میزان فرسایش خاک ۱۲ برابر حد قابل تحمل ایران است/مخاطرات سیل در کمین شخم و شیار اراضی پرشیب
این خبر را متقاضیان نوسازی بافت فرسوده بخوانند!
دستور صادرات پیاز صادر شد
وزیر راه و شهرسازی: نهضت مسکن سازی در کشور ادامه دارد
قیمت گاز CNG از اول خرداد ۳۲ درصد افزایش می‌یابد
محدودیت تردد خودروهای فرسوده در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت
بخشی از ثبات بازار ناشی از بازگشت ارزهای صادراتی است
حجم سرمایه گذاری صنعتی زنجان 144 درصد رشد دارد
ملاقات‌های ظریف و زنگنه برای احقاق حقوق نفتی ایران
معاون وزیر صنعت:قیمت برنج و خرما هم مانند پیاز کاهش می یابد
وزیر راه و شهرسازی: نهضت مسکن سازی در کشور ادامه دارد