جمعه 29 تیر 1397

طرح احیا و تعادل بخشی برای صیانت از آبهای زیرزمینی کافی نیست/ لزوم توجه به معیشت روستایی

تهران- ایرنا- معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای(آب و فاضلاب) وزارت نیرو می گوید، هر طرح و پروژه ای در زمینه جلوگیری از کاهش سطح آب های زیرزمینی، بدون در نظر گرفتن معیشت جایگزین برای روستاییان موفق نخواهد بود.

انرژی | ایرنا | 1 سال پیش |9/11/2016 8:20:34 AM 849 بازدید

طرح احیا و تعادل بخشی برای صیانت از آبهای زیرزمینی کافی نیست/ لزوم توجه به معیشت روستایی
«هدایت فهمی» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی با توجه به مصوبه شورای عالی آب، اقدام های مشترک وزارتخانه های کشور، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه را نیاز دارد که به همراه وزارت نیرو باید در خصوص مدیریت مصرف آب پیاده شود.
وی تصریح کرد: بر اساس این طرح سال گذشته به میزان 475 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل شد، در چهار سال آینده به میزان 11 میلیارد متر مکعب و پس از 20 سال به میزان 120 میلیارد متر مکعب اضافه برداشت ها کنترل خواهد شد.
به گفته این مقام مسوول، یک بار در سال 1382 با 12 پروژه به دنبال اجرای این طرح رفتیم و امروز 15 پروژه برای آن تعریف شده است که اگر اجرایی نشوند دیگر توانایی کنترل آب های زیرزمینی را نخواهیم داشت.
وی با اشاره به سابقه اجرای طرح های مشابه در گذشته، یادآور شد: در برنامه های پنجساله چهارم و پنجم توسعه رژیم گذشته با استناد به قانون « آب و نحوه ملی شدن آن » مصوب 1347، در بند یک این قانون بهره برداری از این ثروت ملی به وزارت آب و برق وقت محول شد.
فهمی ادامه داد: وزارت آب و برق وقت به دنبال احداث چاه هایی در هر 100 هکتار به صورت مجتمع های کشاورزی بود تا آب را به صورت حجمی و مطابق با الگوی مصرف مناسب به بهره داران و کشاورزان اختصاص دهد؛ موضوعی که با مخالفت سازمان برنامه و بودجه آن زمان مسکوت ماند.
وی بیان داشت: امروز برداشت های بی رویه و استفاده نامناسب از آب های زیرزمینی، بیلان منفی سالیانه 6 میلیارد مترمکعبی آب های زیرزمینی را سبب شده است.
معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به راهکارهای اندیشیده شده در این طرح و اجرای پروژه ها، خاطرنشان کرد: با قوت و قاطعیت می توان گفت هر طرح و پروژه ای در زمینه جلوگیری از کاهش سطح آب های زیرزمینی، بدون در نظر گرفتن معیشت جایگزین برای روستاییان محکوم به شکست خواهد بود.
فهمی معتقد است:« اگر در شرایط فعلی، دولت بخواهد کاری را در اولویت خود قرار دهد، توسعه روستایی است؛ به طوری که روستاییان قادر به اداره خود و خانواده هایشان باشند و استفاده از آب و انرژی با قیمت واقعی صورت گیرد».
وی تاکید کرد: هرچند زندگی اکثریت قریب به اتفاق جوامع روستایی ایرانی وابسته به بخش کشاورزی است، اما می توان از طریق توسعه صنایع کوچک، صنایع تبدیلی، گردشگری و صنایع دستی در قالب بسته های مشخص برای مناطق مختلف، ضمن دست یافتن به مظاهر توسعه، از بروز فاجعه آبی در کشور جلوگیری کرد.
این مقام مسوول حوزه آب و فاضلاب کشور افزود: این مساله در آخرین برنامه توسعه پیش از انقلاب نیز دیده شده بود و مسوولان وقت ، چنین رویکردی را در دستور کار داشتند.
فهمی گفت: این روزها برخی به پرداخت پول هایی نظیر پول «طرح نکاشت» را به کشاورزان پیشنهاد می کنند، یعنی در قبال رعایت نکردن الگوی کشت که تا پیش از این در منطقه اجرایی می شد، پول دریافت کنند تا متضرر نشوند.
وی تاکید کرد، چنین برنامه هایی دستیابی به توسعه پایدار روستایی را با مخاطره مواجه می کند و حتی ممکن است با تشدید پدیده مهاجرت از روستاها روبرو شویم.
این مقام مسوول وزارت نیرو، خالی از سکنه شدن 37 هزار روستا را فاجعه ای بزرگ برای کشور برشمرد، در حالی که اگر شیوه زندگی روستایی به روال پیشین ادامه می یافت می توانست در صیانت از آب، محیط زیست و ... محیط های روستایی یاری برساند.
این کارشناس ارشد مسایل آب یادآور شد: در حالی که ایران پنجمین کشور برخوردار از سطوح وسیع کشت آبی در جهان است، اما از نظر عملکرد محصولات در واحد سطح در رتبه سی و دوم قرار دارد که نشان دهنده بهره وری پایین در کشت آبی کشور است و چنین مسائلی به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.
به گزارش ایرنا، پیش از این حمید چیت چیان وزیر نیرو در گفت وگویی اعلام کرده بود کاهش بارندگی، افزایش دمای هوا، افزایش تبخیر و افزایش جمعیت، منابعی آبی کشور را کاهش و مصرف آنها را افزایش داده و براین اساس میزان منابع آب در اختیار هر ایرانی نسبت به گذشته محدودتر شده است .
وی افزود: براساس گزارش های سازمان ملل همه مناطقی که سالیانه کمتر از یک هزار و پانصد مترمکعب آب تجدیدشونده داشته باشند وارد مرحله بحران شده اند و با این اوصاف ایران هم اینک در وضعیت بحرانی آب قرار دارد.
به گفته وی این بحران به رغم بارش های نسبتا مناسب سال آبی 95-1394 کماکان ادامه دارد.
وی تصریح کرد: ایرانیان عادت های اسراف گرایانه دارند و این عادت بویژه در بخش آب که در فرهنگ ایرانی- اسلامی ما یک ماده حیاتی مقدس بشمار می رود، نیز وجود دارد.
اقتصام ** 3065 **1561
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا نفروشید! طلا نفروشید!
جدیدترین قیمت وام مسکن +محاسبات جدیدترین قیمت وام مسکن +محاسبات
بچه پولدارها در تعطیلات تابستانی چه می‌کنند؟
پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سک پیش‌بینی طلا‌فروشان از آینده بازار/ "طلا و سکه نخرید، ارزان می‌شود!"
کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یک کشف لاشه کشتی روسی حامل گنجینه طلا به ارزش یکصد میلیارد پوند
گام‌های جدید بانک مرکزی برای تولید بیت‌کوین
رد پای برخی سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج
با سخنان رئیس فدرال‌رزرو، دلار به بالاترین نر با سخنان رئیس فدرال‌رزرو، دلار به بالاترین نرخ ۶ماهه رسید
صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک آینده را بشناسید
تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ا تصمیم ۳خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟
واکاوی حرکت زیگزاگی امروز قیمت سکه واکاوی حرکت زیگزاگی امروز قیمت سکه
پای دلار ۷۵۰۰تومانی به "نیما" باز شد پای دلار ۷۵۰۰تومانی به "نیما" باز شد
سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟ سکه از ابتدای هفته چقدر گران شد؟
وزیرتعاون: اجازه نمی‌دهیم تحریم‌ها بر معیشت مردم آسیب بزند
شورش دی‌ماه، شورش فقرا نبود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

صادرات کشور در سه ماهه امسال 16 درصد افزایش یافت
ضرورت های ایجاد و حفظ بازارهای صادراتی - مهدی کریمی تفرشی*
ظریف: دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم
صادرات کشور 16 درصد افزایش یافت
گزارش سفر وزیر جهاد کشاورزی به اصفهان؛ نکته ها و تاکیدها
افزایش ۲.۵ دلاری هر اونس طلا در بازار جهانی
امام جمعه گرگان به مسوولان شرکت برق تذکر داد
خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی
دلار بازار ثانویه، گران‌تر از بازار آزاد؟!
رانندگان کامیون هیچ اعتصابی در ابتدای مرداد ماه ندارند
وابستگی اقتصاد ایران به نفت اشکالی اساسی است
کسب و کارهای جدید در پارک دانشگاه تهران ایجاد می‌شود
مقصر اصلی در برخورد نفتکش و اتوبوس کیست؟+جزئیات
چگونه مصرف اینترنت همراه گوشی را کاهش دهیم؟
تاثیر تعرفه‌های آمریکا بر قیمت خودرو
Back to Top