سه شنبه 20 آذر 1397

ادغام؛ راهی برای بقای واحدهای معدنی و فولادی- سیدمحمدرضا دانشگر*

تهران- ایرنا- ادغام یا یکپارچگی صنعت فولاد به دلیل دربرداشتن حلقه های مختلف تولید و تامین از سنگ معدن تا محصول نهایی می تواند منجی این واحدها شود؛ اقدامی که شرکت های بزرگ فولادی مانند «آرسلور میتال» در چند سال گذشته به دنبال آن بوده اند.

صنعت و معدن | ایرنا | 2 سال پیش |9/10/2016 5:54:45 PM 1356 بازدید

ادغام؛ راهی برای بقای واحدهای معدنی و فولادی- سیدمحمدرضا دانشگر*
مساله ادغام واحدهای معدنی و فولادی موضوع تازه ای نیست. امروزه رکود کسب و کار و هزینه های رو به افزایش تولید در صنعت به گونه ای است که واحدهای تولیدی روز به روز زیر فشار بیشتری قرار می گیرند.
این امر بویژه در بخش فولاد که یک صنعت راهبردی و بسیار تاثیرپذیر از متغیرهای بیرونی به شمار می رود، مشهودتر است؛ بنابراین واحدهای فولادی و معدنی ناچارند در راهبردهای کسب و کار خود تغییرهایی بدهند.
یکی از این راهبردها ادغام یا یکپارچگی است که می تواند منجی واحدهای تولید فولاد شود؛ اقدامی که شرکت های بزرگ فولادی مانند «آرسلور میتال» در چند سال گذشته به دنبال آن بوده اند.
به دلیل ماهیت صنعت فولاد و دربرداشتن حلقه های مختلف تولید و تامین از سنگ معدن تا محصول نهایی، راهبردهای یکپارچگی عمودی رو به پایین و رو به بالا، از مرسوم ترین راهبردها در چرخه تولید فولاد است. در این نوع ادغام هر یک از واحدهای تولید فولاد می تواند برای استفاده از مزیت های متقابل، بخشی از زنجیره فولاد را تکمیل کند.
اکنون بیش از 50 طرح فولادی در بخش های کنسانتره، گندله سازی، احیا و ذوب در حال ساخت است که بسیاری از آنها در یک منطقه جغرافیایی مانند سنگان، کرمان، سیرجان، بندرعباس و... در مجاورت یکدیگر و با مالکیت سازمان ها و هلدینگ های متفاوت قرار دارد. ادغام این واحدها در طول زنجیره فولاد می تواند تاثیر معنی داری در کاهش هزینه های ثابت داشته باشد.
در هر صورت بسیاری از این طرح ها بویژه طرح های کوچک دیر یا زود به حرکت به سوی ادغام یا همکاری مشترک مجبور می شوند زیرا در غیر این صورت امکان حذف آنها در فضای رقابتی تولید و فروش فولاد وجود دارد.

** راهبرد یکپارچگی عمودی
شرایط زیر می تواند به اتخاذ راهبرد یکپارچگی عمودی رو به پایین توسط سازمان منجر شود و به طور طبیعی هرچه شمار بیشتری از این شرایط مهیا باشد موفقیت سازمان در انتخاب راهبردی بیشتر است:
*هنگامی که سازمان دارای سرمایه و منابع انسانی مورد نیاز برای راه اندازی حلقه های بعدی زنجیره تامین است.
*زمانی که شرکت قادر به تامین تجهیزات و فناوری تولید مراحل بعدی زنجیره تامین است.
*در شرایطی که شرکت به مرحله ثبات در تولید و عرضه محصولات کنونی رسیده است، زیرا می تواند از طریق گسترش فعالیت ها و اجرای راهبرد یکپارچگی عمودی، بر میزان تقاضا برای محصولات خود بیفزاید.
*هنگامی که سازمان ها از طریق تکمیل زنجیره تامین و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده محصول نهایی به ثبات و دوام بیشتر مایلند.
نمونه هایی از راهبرد عمودی ادغام را می توان در واحد گندله سازی با معدن سنگ آهن مجاور، ساخت احیای مستقیم و تولید آهن اسفنجی در کارخانه گندله سازی یا تولید آهن اسفنجی به روش کوره های روتاری در یک کارخانه ذوب و شمش ریزی فولاد دید.
این راهبرد به طور معمول در سازمان های بزرگ یا مجموعه شرکت هایی اتخاذ می شود که به صورت گروه یا هلدینگ اداره می شوند.
نکته مهم هنگام تصمیم گیری برای مالکیت شرکت های دیگر، بررسی دقیق و همه جانبه، دفترهای قانونی و صورت های مالی، دارایی های مشهود و نامشهود و سوابق عملکردی آن شرکت در قالب یک مطالعه امکان سنجی و ارزیابی اقتصادی است. به طور کلی در چنین تصمیمی بحث های مربوط به مالکیت، سرمایه گذاری، ساختار سازمانی جدید، شیوه اداره و... باید به طور بسیار شفاف بررسی و بازنگری شود و مورد توافق قرار گیرد.
چالش دیگر بحث ایجاد تعادل در ظرفیت های هر کدام از شرکت هایی است که می خواهند با یکدیگر ادغام شوند. به این معنی که اگر یک شرکت گندله سازی 2 میلیون تن توان تولیدی دارد، زنجیره های بعدی تولید باید توان پذیرش این میزان از ماده اولیه برای ذوب یا مراحل بعدی را داشته باشند. در واقع باید ورودی ها و خروجی های تک تک واحدهای فعال در طرح ادغام در هماهنگی کامل با یکدیگر باشد.

** راهبردهای افقی
به طور کلی شرایط زیر می تواند به اتخاذ راهبردهای افقی منجر شود:
*هنگامی که پدیده ای به نام «صرفه جویی به مقیاس» به عنوان یک مزیت رقابتی محسوب می شود.
*زمانی که سازمان دارای سرمایه و منابع لازم باشد و بتواند سازمانی گسترده را به شیوه ای موفقیت آمیز اداره کند یا هنگامی که خرید یک واحد تولیدی، از لحاظ اقتصادی موجه تر از ساخت و راه اندازی یک مجموعه جدید است.
*در شرایطی که شرکت های رقیب به سبب فقدان تخصص مدیریت لازم، مشکل یا ضعفی داشته یا اینکه فاقد منابعی باشند که در اختیار این سازمان است. توجه کنید اگر شرکت های رقیب به سبب کاهش فروش کلی در صنعت، عملکردی ضعیف داشته باشند، بکارگیری راهبرد یکپارچگی افقی اثربخش نخواهد بود.
نمونه هایی از راهبرد افقی در صنعت فولاد عبارت است از: خرید فولاد هرمزگان و چهارمحال از سوی شرکت فولاد مبارکه، مالکیت کارخانه های فولاد در کشورهای مختلف توسط گروه آرسلور میتال یا ادغام واحدهای فولادی در منطقه ویژه خلیج فارس.
همچنین تشکیل تعاونی یا کنسرسیوم هایی برای تامین مواد اولیه، فروش محصولات، تکمیل یا راه اندازی طرح های بزرگ فولادی از راهبردهایی است که می تواند به رقابت پذیری بیشتر صنعت فولاد کشور کمک کند؛ شاید در این صورت ما نیز بتوانیم در جایگاهی مانند کره جنوبی قرار بگیریم.
اکنون تولید فولاد خام کره جنوبی به 70 میلیون تن در سال می رسد که بیش از 80 درصد آن در دو شرکت «پوسکو» و «هیوندایی» تولید می شود.
----------------------
*کارشناس صنعت فولاد و مدیر پروژه اطلس ملی فولاد ایران- پایگاه اطلاع رسانی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی
ثبات دلار در کانال 11هزار تومان ثبات دلار در کانال 11هزار تومان
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است
نرخ ارز در بازار واقعی نیست/ اختلاف قیمت میان بازار و نیما پر می‌شود؟
طلا مجددا ارزان شد طلا مجددا ارزان شد
برنامه ساماندهی خودرو آماده می‌شود
دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت
واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه کرده است
کاهش ۳۵۰ تومانی نرخ دلار بانکی
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۰ آذرماه
شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت
در نشست امنیت اقتصاد چه گذشت؟/ تحلیل کارشناسان اقتصادی از بحران بانکی ایران
برخی مدیران قدرت تصمیم گیری برای حمایت از تول برخی مدیران قدرت تصمیم گیری برای حمایت از تولید ندارند
شاسی بلندهای BISU هم مشمول ممنوعیت واردات می‌شود؟
جدال نافرجام و بی‌سند بر سر ارزان‌فروشی بلیت جدال نافرجام و بی‌سند بر سر ارزان‌فروشی بلیت هواپیما

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بانک صنعت ومعدن برای یک هزار و 500 نفر در اردبیل شغل ایجاد کرد
بهره برداری ازسه طرح زیربنایی درمنطقه ویژه خلیج فارس آغاز شد
40 طرح اقتصادی سمنان ردیف بودجه می گیرد
تعدیل مثبت در نماد «شپاکسا»/ افزایش قیمت شیر‌خام، لبنی‌ها را متوقف کرد
احضار۱۷۰۰نفر در جریان رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۰ آذرماه
بازهم اختلال هسته، شاخص بورس را عقب کشاند/ سقوط پالایشی‌ها به قعر جدول بازدهی ماهانه
سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس بهره برداری شد
35 هزار میلیارد تومان برای توسعه 28 مخزن نفتی اختصاص می یابد
برنامه مشخصی در 2دهه گذشته برای بخش تعاون وجود نداشت
قدردانی از کارگران با لاستیک!
تورم در ونزوئلا به مرز ۱.۳ میلیون درصد رسید
آخرین وضعیت بیلت در بازارهای جهانی
گلایه رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از بانک مرکزی
بهترین مجری هوشمندسازی شهرها را دریابیم