چهارشنبه 26 دی 1397

اقتصاد ملایر با کشت زعفران رونق می گیرد

ملایر- ایرنا - معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر گفت: کشت زعفران در این شهرستان علاوه بر رفع مشکل اشتغال جوانان ، اقتصاد را رونق می دهد.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 2 سال پیش |9/10/2016 4:00:05 PM 1304 بازدید

اقتصاد ملایر با کشت زعفران رونق می گیرد
به گزارش ایرنا سعید کتابی روز شنبه در نخستین گردهمایی زعفران کاران استان همدان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر اظهار کرد: این شهرستان با توجه به برداشت سالیانه 70 کیلوگرم زعفران و ظرفیت های بسیار خوب برای کشت این محصول، می تواند به عنوان قطب تولید زعفران استان و منطقه معرفی شود.
وی ادامه داد: قتصاد مقاومتی به این معنا است که از استعدادها و ظرفیت های موجود در شهرستان برای رسیدن به توسعه پایدار بهترین استفاده را داشته باشیم.
وی ملایر را به عنوان یکی از مراکز مستعد برای کشت زعفران دانست و افزود: در حال حاضر که زنگ خطر استفاده بی رحمانه از منابع آب های زیرزمینی به صدا درآمده است، باید به سمت کشت های کم آب بر چون زعفران برویم.
وی با بیان اینکه با کشت زعفران می توان با صرف کمترین هزینه و آب، از نظر اقتصادی بهترین محصول را برداشت کرد ادامه داد: هم اکنون برنامه ریزی های بسیار خوبی برای کشت این محصول در شهرستان انجام شده است .
به گزارش ایرنا مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر نیز بیان کرد: در سفر معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در اوایل امسال به این شهرستان، عنوان شد که ملایر و تویسرکان خاستگاه اصلی زعفران به سایر شهرهای کشور بوده اند.
غلامحسین تقوی افزود: در همین راستا وظیفه داریم ملایر را به عنوان قطب زعفران خیز و زعفران را به عنوان یکی از مهمترین سوغات این شهرستان معرفی کنیم.
وی گفت: در حال حاضر زعفران در سطح 23 هکتار از اراضی این شهرستان به صورت پراکنده کشت می شود که سال گذشته 69 کیلوگرم زعفران از سطح این اراضی برداشت شد.
وی ادامه داد: امیدواریم با اجرای تمهیدات اندیشیده شده در این زمینه، بتوانیم سطح زیر کشت زعفران را به 100 هکتار افزایش دهیم و نام زعفران را در کنار دیگر سوغات ملایر چون باسلق، شیره و کشمش اضافه کنیم.
تقوی با بیان اینکه زعفران ملایر از نظر کیفیت، رنگ، عطر و بو بی نظیر و به مرغوبیت زعفران قائنات مشهد است اظهار کرد: هم اکنون گام های موثری برای ارائه تسهیلات کم بهره با هدف کمک به کشاورزان و ایجاد انگیزه بین آنان از سوی بسیج سازندگی برداشته شده است.
به گزارش ایرنا وی تاکید کرد: جوانان تحصیل کرده و مستعد کار می توانند از این موقعیت استفاده کنند تا هم درآمد پایداری برای آنها به وجود آید و هم بتوانند با حفظ منابع آب زیرزمینی به اقتصاد و رونق آن در شهرستان کمک کنند.
دبیر نخستین گردهمایی زعفران کاران استان همدان نیز گفت: برگزاری این گردهمایی در راستای عمل به سیاست های رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی است که با استقبال خوب مسئولان، زعفران کاران و متقاضیان کشت زعفران مواجه شد.
مجتبی طاهری افزود: با توجه به کاهش منابع آبی استان به ویژه در ملایر تغییر الگوی کشت یکی از اولویت های حیاتی برای نجات اقتصاد روستاها و جلوگیری از خالی شدن روستاها است که به طور جد در دستور کار مسئولان قرار گرفته است.
وی تشکیل انجمن زعفران کاران را یکی از ضرورت ها برشمرد و بیان کرد: با توجه به اینکه استان همدان خاستگاه اولیه زعفران و ملایر نیز به عنوان دروازه خروج زعفران به شرق کشور بوده، تصمیم گرفتیم برای معرفی طلای سرخ استان همدان با همکاری سازمان جهاد کشاورزی گام برداریم.
طاهری با تاکید بر اینکه توسعه کشت این محصول راهبردی و ارزشمند نیاز به همراهی و کمک مسئولان دارد افزود: آماده سازی زمین و تهیه پیاز با وزن ایده آل و عاری از هرگونه آلودگی دو نکته مهم در کشت زعفران است که می تواند در عملکرد تولید زعفران نقش مهمی را ایفا کند.
وی با تاکید بر اینکه در تهیه پیاز زعفران ضمانت لازم را به متقاضیان می دهیم اظهار کرد: با توجه به استقبال بسیار خوب در کشت این محصول نیاز است تسهیلات بانکی کم بهره برای متقاضیان اختصاص یابد.
مدیر عالم شرکت یاقوت سرخ ملایر ادامه داد: ایجاد زعفران زار که یکی از اولویت ها به شمار می رود، نیاز به هزینه اولیه خرید پیاز دارد که برای آسان شدن روند توسعه و ترویج کشت این محصول نیاز به حمایت و جدیت بیشتر مسئولان داریم.
طاهری خطاب به زعفران کاران تاکید کرد: با توجه به اینکه استفاده از پیازهای با وزن سنگین برای کشت مطلوب نیست و عمر مزرعه را به چهار سال کاهش می دهد، نیاز است کشاورزان پیاز خود را از مزارع جوان برای بهره وری بیشتر و افزایش طول دوره پرورش به 10 سال تهیه کنند.
کار تحقیقات و پژوهش کشت زعفران از سال 79 در ملایر آغاز و در سال 80 کشت این محصول در یک هکتار زمین آغاز شد که به رغم کسب موفقیت در کشت، اما با وجود برخی مشکلات چون آمارهای غیرواقعی و نوع زمین، بین 10 تا 12 سال کشت زعفران در ملایر از رونق افتاد.
با ثبت شرکت یاقوت سرخ در سال 92، پس از مطالعه و تحقیق تخصصی کشت زعفران در ملایر به صورت آزمایشی از سال 94 آغاز شد که هم اکنون 23 هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت زعفران است و سالیانه حدود 70 کیلوگرم زعفران از سطح مزارع آن برداشت می شود.
شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.
7528/2087
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت بازار تا پایان پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت بازار تا پایان سال
چرا قیمت دلار به کانال 12هزار تومانی وارد نشد چرا قیمت دلار به کانال 12هزار تومانی وارد نشد؟
همه تخم مرغهای خود را در یک سبد قرار نده
صادرات نفت ایران به 800هزار بشکه کاهش می‌یابد صادرات نفت ایران به 800هزار بشکه کاهش می‌یابد
نوسان قیمت ارز حول و حوش ۱۰هزار تومان طبیعی ا نوسان قیمت ارز حول و حوش ۱۰هزار تومان طبیعی است
چرا قیمت دلار به کانال 12 هزار تومانی وارد نشد؟
خوش‌بینی دولت در تدوین بودجه 98 زیاده؟
بهترین مشاغل سال ۲۰۱۹ کدام اند؟
صفرهای کوچک زنگ زده
قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه
سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است
400 هزار مسکن در کشور ساخته می شود 400 هزار مسکن در کشور ساخته می شود
پرونده‌های خاک خورده صادرات گاز ایران پرونده‌های خاک خورده صادرات گاز ایران
به اختلافات داخلی آمریکا امید نبندیم/ هزینه امنیت اروپا را نباید دیگران بدهند
استاندار کرمانشاه همچنان پیگیر لغو واگذاری پُرحاشیه سیلوها

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

کامیون های عراقی در چذابه سوخت رابه قیمت روز خریداری می کنند
نرخ تورم در خوزستان از متوسط کشوری بالاتر است
کدام خودروها افزایش قیمت ندارند؟
کامیون های عراقی در چذابه سوخت رابه قیمت روز خریداری می کنند
بنگاه های اقتصادی دولتی در پیچ و خم های خصوصی سازی
احتمال افزایش قیمت جهانی طلا قوت گرفت
آخرین نرخ‌ها از بازار ارز، طلا و سکه
تشخیص جنسیت جنین از طریق نمونه خون در هفته‌های اول آبستنی مادیان
بخشودگی سود و جریمه وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰میلیون
سالانه 44 میلیارد دلار کلاه برداری آنلاین اتفاق می افتد
«تاپیکو» به دنبال فروش سهام شرکت زیر مجموعه/ سهام «پخش» فروخته شد
قانونی شدن ارزهای دیجیتال خطرات سرمایه‌گذاری آن را کاهش می‌دهد
نهاده ها برای مرغداران به نرخ دولتی تامین می شود
22 واحد صنعتی و کشاورزی در ایلام احیا شد
خودرو ایرانی یا چینی؟ مسئله این است