دوشنبه 31 اردیبهشت 1397

ایران می تواند از ظرفیت های «اف.ای.تی.اف» برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند

تهران- ایرنا- «فرشاد مومنی» مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی در گفت وگو با ایرنا ضمن برشمردن دستاوردهای برجام برای کشور به مساله عضویت ایران در گروه ویژه اقدام مالی پرداخت و پیامدهای آن را تشریح کرد. به گفته وی ایران می تواند از ظرفیت های اف.ای.تی.اف برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند.

بانک وبیمه | ایرنا | 1 سال پیش | 2829 بازدید

ایران می تواند از ظرفیت های «اف.ای.تی.اف» برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند
طی چند ماهی که از اعلان رسمی اجرای برجام می گذرد، گشایش های گوناگونی بر اثر این توافق آشکار شده است. در این زمینه می توان به بهبود مناسبات خارجی ایران، افزایش تولید و صادرات منابع انرژی همچون نفت و گاز و نیز کالاهای غیرنفتی، افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی، توسعه صنعت گردشگری و ... اشاره کرد.
با وجود بروز چشم انداز روشن پسابرجامی، هنوز برخی مانع ها در روابط خارجی ایران به چشم می آید که مانع از تحقق ظرفیت های توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 شده است. در این پیوند، پژوهشگر گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا با مومنی مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی گفت وگو کرد.
مومنی مهمترین دستاورد دولت را در عرصه خارجی، ایجاد حس اعتماد میان تهران و جهان دانست که سبب حل اختلاف هسته ای و رفت وآمدهای بیش از 150 مقام و هیات های مختلف طی چند ماه گذشته به ایران شد.
به باور این کارشناس اقتصادی، مانع های دیگری که به هر دلیل در مسیر اجرای کامل برجام وجود دارد با رایزنی و گفت وگو قابل رفع است. پیامدهای عضویت ایران در گروه اقدام ویژه مالی نیز از دیگر محورهای گفت وگوی ایرنا با مومنی بود.
در ادامه متن کامل گفت وگوی ایرنا با مومنی آمده است؛

***ایرنا: ارزیابی شما از دستاوردهای برجامی دولت یازدهم در حوزه روابط خارجی چیست ؟
** مومنی: پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم بیشتر روابط خارجی و ارتباط گیری ایران با سازمان های بین المللی زیر تاثیر موضوع هسته ای قرار گرفته بود. یکی از سیاست های بسیار مناسب دولت یازدهم، باز کردن گره های روابط بین المللی و آغاز رفت وآمد کارشناسان، هیات ها و مقام های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشورهای مهم جهان به ایران بود.
پس از برجام بیش از 150 هیات اقتصادی- تجاری که به طور عمده از کشورهای منطقه و اروپا بودند به ایران سفر کردند. سفر رییس جمهوری ایران به کشورهای اروپایی نیز دستاوردهای بزرگی به همراه داشت. امروز تمایل شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران و همکاری در طرح های مشترک زیاد شده است که این موضوع از ایجاد حس اعتماد در روابط خارجی حکایت دارد. در واقع، در جهان معاصر اعتمادسازی بزرگترین دستاورد هر دولت و کشوری محسوب می شود. کشورهایی که اعتمادسازی مناسبی را صورت می دهند می توانند با همکاری های تجاری- بازرگانی با کشورهای مورد هدف به نتایج سیاسی نیز دست یابند.
در شرایط فعلی جهانی، دیپلماسی اقتصادی رکن نخست روابط به شمار می رود. برخلاف دهه های گذشته که اساس روابط بر مبنای دیپلماسی سیاسی قرار داشت، در حال حاضر مبنای توسعه روابط کشورها با یکدیگر به نوع و میزان روابط اقتصادی دولت ها با یکدیگر بستگی دارد. اکنون نیز یخ های روابط ایران با جامعه بین المللی در حال آب شدن است که این مورد پیروزی بزرگی برای ملت ایران محسوب می شود.

***ایرنا: با اینکه نزدیک به هشت ماه از اجرای برجام می گذرد، اما هنوز مشکل هایی در مسیر اجرای آن در زمینه هایی نظیر نقل وانتقال های پولی وجود دارد. دلیل پابرجایی مانع هایی از این دست چیست؟
** مومنی: برجام از نظر کارشناسی و فنی هیچ مشکلی ندارد و مشکل به بسترسازی در نقل وانتقال های پولی و مالی بر می گردد. نظام بانکی ایران به مدت 10 سال زیر فشار انواع تحریم های نرم افزاری و امنیتی قرار داشت. به همین دلیل بانک های کشور نتوانسته بودند نرم افزارهای کارشناسی را که برای سوییفت لازم بود، به روزرسانی کنند. بنابراین، مشکل کنونی نه برآمده از تحریم بلکه به خاطر نبود نرم افزارهای به روز است. در نتیجه این موضوع فنی است نه سیاسی که باید بانک مرکزی وارد عمل شود تا مشکل موجود را در کمترین زمان حل کند.

***ایرنا: برخی موضوع ها مانند پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی مبارزه با پولشویی (FATF) از دید برخی ناظران نرم افزاری نیست و سیاسی محسوب می شود.
** مومنی: کارکرد این موافقتنامه، جلوگیری از پولشویی و مبارزه با حمایت مالی از گروه های تروریستی است. در سال 1389 دولت وقت این موافقتنامه را به مجلس ارایه کرد که پس از رفع ایرادهای آن، به شورای نگهبان انتقال یافت. این موضوع مربوط به قانون داخلی کشور است. زمانی که کشورمان به عضویت پیمان ها و کنوانسیون های جهانی در می آید، ملزم به اجرای مفاد آن است.

***ایرنا: با پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی مبارزه با پولشویی چه فرصت ها و همزمان چه محدودیت هایی متوجه کشورمان می شود؟
** مومنی: ایران می تواند از ظرفیت های این کنوانسیون برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند. در صورت استفاده نکردن از این فرصت و رد مصوبه مورد نظر، بانک های ایران ملزم به رعایت مفاد آن نیستند. تایید این موضوع به سیاست های داخلی و تشخیص دولت در زمینه مصالح کشور بستگی دارد. اگر پیوستن به گروه کاری مبارزه با پولشویی با منافع ملی و سیاست های داخلی کشور منافات داشته باشد، مسوولان می توانند برخی از مفاد آن را تعدیل کنند.

***ایرنا: تعدیل برخی مفاد قوانین این کارگروه مشکل به نظر می رسد به عنوان نمونه این کارگروه «حزب الله» لبنان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده که با منافع ایران در تضاد است. این مساله موجب شده برخی دولت را به واسطه پیوستن به کارگروه اقدام مالی هدف حمله قرار دهند. نظر شما در این باره چیست؟
** مومنی: برپایه جمله تاریخی مدرس که «سیاست ما عین دیانت ماست»، یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی نیز انجام همین امر بود، هر چند که سیاست دینی و اعتقادی برخی زمان ها به زیان کشور تمام شده است. ایران در بحث اعتقاد و اصول مذهبی، مردم فلسطین و حزب الله را به عنوان افراد و گروهی آزادیخواه می شناسد و در نتیجه این نوع نگاه به آنان کمک می کند.
در حقیقت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر پایه حمایت از گروه های آزادیبخش استوار شده است. بنابراین، تعدیل این مورد به نظر مسوولان کشور بستگی دارد. در بسیاری از موارد اتفاق افتاده که ایران معاهده هایی را با ایجاد برخی شرط قبول کرده است. اکنون هم در صورت نیاز ایران می تواند اف.ای.تی.اف را با شرط خروج حزب الله از لیست گروه های تروریستی قبول کند.

***ایرنا: آیا با تکیه بر گفت وگو و رایزنی می توان به این هدف دست یافت؟
** مومنی: این امر بستگی به نوع روابط بین المللی کشورمان با جامعه جهانی دارد. اگر این ارتباط به خوبی برقرار شده باشد، می توان با تعامل سازنده به این مهم دست یافت اما در غیر این صورت، این امر بهانه ای برای اعمال فشار بیشتر به ایران می شود.
اکنون دو راه پیش روی مسوولان کشورمان وجود دارد؛ نخست این که ایران بر اساس تفاهم و رایزنی موضوع گروه ها را تعدیل و این اختلاف را حل کند. دوم این که خروج از این کارگروه را اعلام و تبعات منفی آن را تقبل کند.
با توجه به این که ایران طی هشت سال دفاع مقدس برای به دست آوردن آرمان های آزادیبخش در برابر دنیا جنگید و اکنون هم این سیاست ها را دنبال می کند، با کوتاه آمدن در این زمینه، جریان به همین موضوع ختم نخواهد شد و به طور قطع مسایل دیگر نیز پس از آن مطرح خواهند شد. در شرایط کنونی، جمهوری اسلامی باید به شکل هوشمندانه و بر مبنای تعامل سازنده بر مواضع خود ایستادگی کند، همان طور که امام خمینی(ره) فرمود «اگر ما یک قدم عقب نشینی کنیم دشمن 10 قدم جلوتر می آید.»
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**1969**9279
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفو +1 مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ +1 دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
پیش بینی دلار در پایان برجام +1 پیش بینی دلار در پایان برجام
برجام تمام +1 برجام تمام
دلار پس از برجام +1 دلار پس از برجام
سیاست آمریکا درباره برجام +1 سیاست آمریکا درباره برجام
+1 قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
ایران پس از برجام +1 ایران پس از برجام
+1 دلار 7.000 تومانی
فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری +1 فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
برجام و نمایش ترامپ +1 برجام و نمایش ترامپ
طلا پشتوانه قوی یا ضعیف +1 طلا پشتوانه قوی یا ضعیف
+1 برجام و تاثیرات آن بر آینده قیمت دلار
+1 پیش بینی نواسانات مسکن در 6 ماه آینده
پیش بینی افزایش قیمت طلا در ایران +1 پیش بینی افزایش قیمت طلا در ایران
+1 چه وقت خانه بخریم؟
+1 پیش بینی کارشناسان درباره آینده مسکن در سال 97
+1 آیا مسکن از رکود خارج خواهد شد؟
تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران +1 تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران
+1 سامانه نیما می تواند به ثبات قیمت ارز کمک نماید؟

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

رقابت بانک‌ها با بازار طلا و ارز/ سیاست کاهش نرخ سود شکست خورد؟
قیمت‌ مسکن بالارفته اما خریداری نیست قیمت‌ مسکن بالارفته اما خریداری نیست
برای روحانی چه خوابی دیده‌اند/ شاید مردم به نبود روحانی رضایت دهند
بازار ارز مسکن را گران کرد/ سود گرانی ۳۰درصدی بازار ارز مسکن را گران کرد/ سود گرانی ۳۰درصدی قیمت مسکن در جیب دلالان
خطر افزایش تورم
اجرای قانون انسداد، آغازی خوب برای اقتصاد ایران
«کودتای اقتصادی» با حمله به رئیس بانک مرکزی
طلا ۱۴ هزار تومان ارزان شد/ کاهش ۴.۷درصدی قیم طلا ۱۴ هزار تومان ارزان شد/ کاهش ۴.۷درصدی قیمت سکه طی یک هفته
دو دلیل برای «شکست بازار مسکن» دو دلیل برای «شکست بازار مسکن»
انتقاد نسبت به تخصیص ارز از طریق سامانه نیما/ تعطیلی صرافی‌ها اشتباه بود
جهان با پیام‌رسان‌های غیربومی چگونه برخورد می‌کند؟
مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر استعفا داد
ردپای بازگشت رکود به بازار مسکن/  اعطای وام ۱ ردپای بازگشت رکود به بازار مسکن/ اعطای وام ۱۱۰ میلیون ساخت مسکن به انبوه سازان
تحریم‌های آمریکا کدام شرکت‌ها را از ایران فراری می‌دهد؟
استاد دانشگاه: زمان برای طرح ساماندهی بازار خ استاد دانشگاه: زمان برای طرح ساماندهی بازار خودرو مناسب نیست
رونمایی از جدیدترین محصول میتسوبیشی/افتتاح ۵ مرکز عرضه محصولات بریجستون/ تحویل DS 7 Crossback
اجاره بهای مسکن حداکثر در حد تورم افزایش می‌ی اجاره بهای مسکن حداکثر در حد تورم افزایش می‌یابد
جزئیات دریافت ۲بار تسهیلات مسکن توسط زوجین جزئیات دریافت ۲بار تسهیلات مسکن توسط زوجین
خطر تحریم های آمریکا علیه شرکت چینی جایگزین ت خطر تحریم های آمریکا علیه شرکت چینی جایگزین توتال کم است
منابع خط ریلی جوین-اسفراین از صندوق توسعه ملی منابع خط ریلی جوین-اسفراین از صندوق توسعه ملی جذب نشد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اروپایی‌ها در ازای برجام، تصویب FATF را خواسته‌اند
استاندار:2800 پروژه در خراسان شمالی بهره بردا استاندار:2800 پروژه در خراسان شمالی بهره برداری شد
گفتاردرمانی در هپکو جواب نداد!
تقسیم سود ۳۵تومانی برای هر سهم «سبجنو»/ کاهش تولید ۵درصدی
۶۹۶میلیارد تومان ارزش معاملات/ «ورق سرد B» مبارکه با ارزشترین
اجلاس هم‌اندیشی صنعت میکروالکترونیک کشور برگز اجلاس هم‌اندیشی صنعت میکروالکترونیک کشور برگزار می‌شود
صنعت زنبورداری نیازمند حمایت بیشتر است صنعت زنبورداری نیازمند حمایت بیشتر است
افزایش غیرمنتظره سکه نقدی/ پرواز قیمت ها در بازار آتی
رکورد تاریخی کاهش ارزش لیر با سیاست‌های نادرس رکورد تاریخی کاهش ارزش لیر با سیاست‌های نادرست در ترکیه
افزایش بدهی و هزینه‌های استقراض؛ چالش جدید کشورهای حاشیه خلیج فارس
نقش موثر سامانه نیما در کنترل بازار ارز
اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد
جزئیات مصوبه تازه دولت/ پرداخت وام۵۰میلیونی ن جزئیات مصوبه تازه دولت/ پرداخت وام۵۰میلیونی نوسازی مسکن اجباری شد
اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای بازآفرینی شهری
عرضه چای ایرانی در بورس کالای منطقه آزاد انزلی
رایزنی‌ نفتی سعودی‌ها با روسیه رایزنی‌ نفتی سعودی‌ها با روسیه
درج نخستین نماد زعفران بر تابلوی بازار آتی
تجارت غیرنفتی ایران و مالزی 23 درصد افزایش دا تجارت غیرنفتی ایران و مالزی 23 درصد افزایش داشت
صعود 91 پله ای بورس در آخرین روز اردیبهشت
سکه اردیبهشت‌ماه چقدر گران شد؟/ سایه تصمیم تر سکه اردیبهشت‌ماه چقدر گران شد؟/ سایه تصمیم ترامپ بر بازار طلا
Back to Top