پنجشنبه 25 مرداد 1397

ایران می تواند از ظرفیت های «اف.ای.تی.اف» برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند

تهران- ایرنا- «فرشاد مومنی» مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی در گفت وگو با ایرنا ضمن برشمردن دستاوردهای برجام برای کشور به مساله عضویت ایران در گروه ویژه اقدام مالی پرداخت و پیامدهای آن را تشریح کرد. به گفته وی ایران می تواند از ظرفیت های اف.ای.تی.اف برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند.

بانک وبیمه | ایرنا | 1 سال پیش |9/10/2016 12:10:00 PM 2227 بازدید

ایران می تواند از ظرفیت های «اف.ای.تی.اف» برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند
طی چند ماهی که از اعلان رسمی اجرای برجام می گذرد، گشایش های گوناگونی بر اثر این توافق آشکار شده است. در این زمینه می توان به بهبود مناسبات خارجی ایران، افزایش تولید و صادرات منابع انرژی همچون نفت و گاز و نیز کالاهای غیرنفتی، افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی، توسعه صنعت گردشگری و ... اشاره کرد.
با وجود بروز چشم انداز روشن پسابرجامی، هنوز برخی مانع ها در روابط خارجی ایران به چشم می آید که مانع از تحقق ظرفیت های توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 شده است. در این پیوند، پژوهشگر گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا با مومنی مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی گفت وگو کرد.
مومنی مهمترین دستاورد دولت را در عرصه خارجی، ایجاد حس اعتماد میان تهران و جهان دانست که سبب حل اختلاف هسته ای و رفت وآمدهای بیش از 150 مقام و هیات های مختلف طی چند ماه گذشته به ایران شد.
به باور این کارشناس اقتصادی، مانع های دیگری که به هر دلیل در مسیر اجرای کامل برجام وجود دارد با رایزنی و گفت وگو قابل رفع است. پیامدهای عضویت ایران در گروه اقدام ویژه مالی نیز از دیگر محورهای گفت وگوی ایرنا با مومنی بود.
در ادامه متن کامل گفت وگوی ایرنا با مومنی آمده است؛

***ایرنا: ارزیابی شما از دستاوردهای برجامی دولت یازدهم در حوزه روابط خارجی چیست ؟
** مومنی: پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم بیشتر روابط خارجی و ارتباط گیری ایران با سازمان های بین المللی زیر تاثیر موضوع هسته ای قرار گرفته بود. یکی از سیاست های بسیار مناسب دولت یازدهم، باز کردن گره های روابط بین المللی و آغاز رفت وآمد کارشناسان، هیات ها و مقام های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشورهای مهم جهان به ایران بود.
پس از برجام بیش از 150 هیات اقتصادی- تجاری که به طور عمده از کشورهای منطقه و اروپا بودند به ایران سفر کردند. سفر رییس جمهوری ایران به کشورهای اروپایی نیز دستاوردهای بزرگی به همراه داشت. امروز تمایل شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران و همکاری در طرح های مشترک زیاد شده است که این موضوع از ایجاد حس اعتماد در روابط خارجی حکایت دارد. در واقع، در جهان معاصر اعتمادسازی بزرگترین دستاورد هر دولت و کشوری محسوب می شود. کشورهایی که اعتمادسازی مناسبی را صورت می دهند می توانند با همکاری های تجاری- بازرگانی با کشورهای مورد هدف به نتایج سیاسی نیز دست یابند.
در شرایط فعلی جهانی، دیپلماسی اقتصادی رکن نخست روابط به شمار می رود. برخلاف دهه های گذشته که اساس روابط بر مبنای دیپلماسی سیاسی قرار داشت، در حال حاضر مبنای توسعه روابط کشورها با یکدیگر به نوع و میزان روابط اقتصادی دولت ها با یکدیگر بستگی دارد. اکنون نیز یخ های روابط ایران با جامعه بین المللی در حال آب شدن است که این مورد پیروزی بزرگی برای ملت ایران محسوب می شود.

***ایرنا: با اینکه نزدیک به هشت ماه از اجرای برجام می گذرد، اما هنوز مشکل هایی در مسیر اجرای آن در زمینه هایی نظیر نقل وانتقال های پولی وجود دارد. دلیل پابرجایی مانع هایی از این دست چیست؟
** مومنی: برجام از نظر کارشناسی و فنی هیچ مشکلی ندارد و مشکل به بسترسازی در نقل وانتقال های پولی و مالی بر می گردد. نظام بانکی ایران به مدت 10 سال زیر فشار انواع تحریم های نرم افزاری و امنیتی قرار داشت. به همین دلیل بانک های کشور نتوانسته بودند نرم افزارهای کارشناسی را که برای سوییفت لازم بود، به روزرسانی کنند. بنابراین، مشکل کنونی نه برآمده از تحریم بلکه به خاطر نبود نرم افزارهای به روز است. در نتیجه این موضوع فنی است نه سیاسی که باید بانک مرکزی وارد عمل شود تا مشکل موجود را در کمترین زمان حل کند.

***ایرنا: برخی موضوع ها مانند پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی مبارزه با پولشویی (FATF) از دید برخی ناظران نرم افزاری نیست و سیاسی محسوب می شود.
** مومنی: کارکرد این موافقتنامه، جلوگیری از پولشویی و مبارزه با حمایت مالی از گروه های تروریستی است. در سال 1389 دولت وقت این موافقتنامه را به مجلس ارایه کرد که پس از رفع ایرادهای آن، به شورای نگهبان انتقال یافت. این موضوع مربوط به قانون داخلی کشور است. زمانی که کشورمان به عضویت پیمان ها و کنوانسیون های جهانی در می آید، ملزم به اجرای مفاد آن است.

***ایرنا: با پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی مبارزه با پولشویی چه فرصت ها و همزمان چه محدودیت هایی متوجه کشورمان می شود؟
** مومنی: ایران می تواند از ظرفیت های این کنوانسیون برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند. در صورت استفاده نکردن از این فرصت و رد مصوبه مورد نظر، بانک های ایران ملزم به رعایت مفاد آن نیستند. تایید این موضوع به سیاست های داخلی و تشخیص دولت در زمینه مصالح کشور بستگی دارد. اگر پیوستن به گروه کاری مبارزه با پولشویی با منافع ملی و سیاست های داخلی کشور منافات داشته باشد، مسوولان می توانند برخی از مفاد آن را تعدیل کنند.

***ایرنا: تعدیل برخی مفاد قوانین این کارگروه مشکل به نظر می رسد به عنوان نمونه این کارگروه «حزب الله» لبنان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده که با منافع ایران در تضاد است. این مساله موجب شده برخی دولت را به واسطه پیوستن به کارگروه اقدام مالی هدف حمله قرار دهند. نظر شما در این باره چیست؟
** مومنی: برپایه جمله تاریخی مدرس که «سیاست ما عین دیانت ماست»، یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی نیز انجام همین امر بود، هر چند که سیاست دینی و اعتقادی برخی زمان ها به زیان کشور تمام شده است. ایران در بحث اعتقاد و اصول مذهبی، مردم فلسطین و حزب الله را به عنوان افراد و گروهی آزادیخواه می شناسد و در نتیجه این نوع نگاه به آنان کمک می کند.
در حقیقت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر پایه حمایت از گروه های آزادیبخش استوار شده است. بنابراین، تعدیل این مورد به نظر مسوولان کشور بستگی دارد. در بسیاری از موارد اتفاق افتاده که ایران معاهده هایی را با ایجاد برخی شرط قبول کرده است. اکنون هم در صورت نیاز ایران می تواند اف.ای.تی.اف را با شرط خروج حزب الله از لیست گروه های تروریستی قبول کند.

***ایرنا: آیا با تکیه بر گفت وگو و رایزنی می توان به این هدف دست یافت؟
** مومنی: این امر بستگی به نوع روابط بین المللی کشورمان با جامعه جهانی دارد. اگر این ارتباط به خوبی برقرار شده باشد، می توان با تعامل سازنده به این مهم دست یافت اما در غیر این صورت، این امر بهانه ای برای اعمال فشار بیشتر به ایران می شود.
اکنون دو راه پیش روی مسوولان کشورمان وجود دارد؛ نخست این که ایران بر اساس تفاهم و رایزنی موضوع گروه ها را تعدیل و این اختلاف را حل کند. دوم این که خروج از این کارگروه را اعلام و تبعات منفی آن را تقبل کند.
با توجه به این که ایران طی هشت سال دفاع مقدس برای به دست آوردن آرمان های آزادیبخش در برابر دنیا جنگید و اکنون هم این سیاست ها را دنبال می کند، با کوتاه آمدن در این زمینه، جریان به همین موضوع ختم نخواهد شد و به طور قطع مسایل دیگر نیز پس از آن مطرح خواهند شد. در شرایط کنونی، جمهوری اسلامی باید به شکل هوشمندانه و بر مبنای تعامل سازنده بر مواضع خود ایستادگی کند، همان طور که امام خمینی(ره) فرمود «اگر ما یک قدم عقب نشینی کنیم دشمن 10 قدم جلوتر می آید.»
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**1969**9279
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

تهران چگونه از مذاکرات خزر نفع برد؟
جزئیات مربوط به ایران در لایحه بودجه دفاعی آمریکا
موج جدید آزادسازی هزاران میلیارد سپرده بانکی
پیش‌بینی عضو اتاق بازرگانی از قیمت دلار/ زمان پیش‌بینی عضو اتاق بازرگانی از قیمت دلار/ زمانی که وضع دلار خوب می‌شود
شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود
تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی
برگ برنده بسته جدید ارزی/ نکته مثبت بسته جدید ارزی
کاهش جهانی قیمت طلا، به بازار تهران رسید
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد
محتکران 6هزارمیلیاردی
 کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات
حباب سکه به یک میلیون تومان رسید حباب سکه به یک میلیون تومان رسید
صرافی یک بانک پملب شد! صرافی یک بانک پملب شد!
کاهش ارزش لیر و سودای جدید برای ایرانی‌ها کاهش ارزش لیر و سودای جدید برای ایرانی‌ها

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پولشویی و فرار از مالیات، مشکل اقتصادی کشورهای آفریقایی
رشد تقاضای طلا در بازارهای اروپایی/ بحران بین المللی ارز به نفع طلا خواهد شد؟
واحدهای تولیدی تمدید شده تعیین تکلیف شوند
بدنه وزارت‌ آموزش و پرورش با وزیر همراه نیست
در مدت دو هفته ارزش پول ملی کاهش ۸۰درصدی داشت
استان اصفهان رتبه سوم را به خود اختصاص داد
بانک: هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند
تقویت سرمایه های اجتماعی بهترین کمک اقتصادی به دولت است
بانک: هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند
گوشی‌های نو در انتظار ترخیص از گمرک
مرتضی بانک: هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند
بسته جدید ارزی مانع از حضور گردشگران در ایران بسته جدید ارزی مانع از حضور گردشگران در ایران می‌شود
بازنگری در پیش شرط سن بنا در ارایه تسهیلات مس بازنگری در پیش شرط سن بنا در ارایه تسهیلات مسکن
26 شهرک و ناحیه صنعتی در آذربایجان غربی فعال 26 شهرک و ناحیه صنعتی در آذربایجان غربی فعال است
استفاده شرکت‌های دانش‌بنیان از ظرفیت‌های منطق استفاده شرکت‌های دانش‌بنیان از ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی