پنجشنبه 3 اسفند 1396

ایران می تواند از ظرفیت های «اف.ای.تی.اف» برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند

تهران- ایرنا- «فرشاد مومنی» مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی در گفت وگو با ایرنا ضمن برشمردن دستاوردهای برجام برای کشور به مساله عضویت ایران در گروه ویژه اقدام مالی پرداخت و پیامدهای آن را تشریح کرد. به گفته وی ایران می تواند از ظرفیت های اف.ای.تی.اف برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند.

بانک وبیمه | ایرنا | 1 سال پیش | 1991 بازدید

ایران می تواند از ظرفیت های «اف.ای.تی.اف» برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند
طی چند ماهی که از اعلان رسمی اجرای برجام می گذرد، گشایش های گوناگونی بر اثر این توافق آشکار شده است. در این زمینه می توان به بهبود مناسبات خارجی ایران، افزایش تولید و صادرات منابع انرژی همچون نفت و گاز و نیز کالاهای غیرنفتی، افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی، توسعه صنعت گردشگری و ... اشاره کرد.
با وجود بروز چشم انداز روشن پسابرجامی، هنوز برخی مانع ها در روابط خارجی ایران به چشم می آید که مانع از تحقق ظرفیت های توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 شده است. در این پیوند، پژوهشگر گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا با مومنی مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی گفت وگو کرد.
مومنی مهمترین دستاورد دولت را در عرصه خارجی، ایجاد حس اعتماد میان تهران و جهان دانست که سبب حل اختلاف هسته ای و رفت وآمدهای بیش از 150 مقام و هیات های مختلف طی چند ماه گذشته به ایران شد.
به باور این کارشناس اقتصادی، مانع های دیگری که به هر دلیل در مسیر اجرای کامل برجام وجود دارد با رایزنی و گفت وگو قابل رفع است. پیامدهای عضویت ایران در گروه اقدام ویژه مالی نیز از دیگر محورهای گفت وگوی ایرنا با مومنی بود.
در ادامه متن کامل گفت وگوی ایرنا با مومنی آمده است؛

***ایرنا: ارزیابی شما از دستاوردهای برجامی دولت یازدهم در حوزه روابط خارجی چیست ؟
** مومنی: پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم بیشتر روابط خارجی و ارتباط گیری ایران با سازمان های بین المللی زیر تاثیر موضوع هسته ای قرار گرفته بود. یکی از سیاست های بسیار مناسب دولت یازدهم، باز کردن گره های روابط بین المللی و آغاز رفت وآمد کارشناسان، هیات ها و مقام های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشورهای مهم جهان به ایران بود.
پس از برجام بیش از 150 هیات اقتصادی- تجاری که به طور عمده از کشورهای منطقه و اروپا بودند به ایران سفر کردند. سفر رییس جمهوری ایران به کشورهای اروپایی نیز دستاوردهای بزرگی به همراه داشت. امروز تمایل شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران و همکاری در طرح های مشترک زیاد شده است که این موضوع از ایجاد حس اعتماد در روابط خارجی حکایت دارد. در واقع، در جهان معاصر اعتمادسازی بزرگترین دستاورد هر دولت و کشوری محسوب می شود. کشورهایی که اعتمادسازی مناسبی را صورت می دهند می توانند با همکاری های تجاری- بازرگانی با کشورهای مورد هدف به نتایج سیاسی نیز دست یابند.
در شرایط فعلی جهانی، دیپلماسی اقتصادی رکن نخست روابط به شمار می رود. برخلاف دهه های گذشته که اساس روابط بر مبنای دیپلماسی سیاسی قرار داشت، در حال حاضر مبنای توسعه روابط کشورها با یکدیگر به نوع و میزان روابط اقتصادی دولت ها با یکدیگر بستگی دارد. اکنون نیز یخ های روابط ایران با جامعه بین المللی در حال آب شدن است که این مورد پیروزی بزرگی برای ملت ایران محسوب می شود.

***ایرنا: با اینکه نزدیک به هشت ماه از اجرای برجام می گذرد، اما هنوز مشکل هایی در مسیر اجرای آن در زمینه هایی نظیر نقل وانتقال های پولی وجود دارد. دلیل پابرجایی مانع هایی از این دست چیست؟
** مومنی: برجام از نظر کارشناسی و فنی هیچ مشکلی ندارد و مشکل به بسترسازی در نقل وانتقال های پولی و مالی بر می گردد. نظام بانکی ایران به مدت 10 سال زیر فشار انواع تحریم های نرم افزاری و امنیتی قرار داشت. به همین دلیل بانک های کشور نتوانسته بودند نرم افزارهای کارشناسی را که برای سوییفت لازم بود، به روزرسانی کنند. بنابراین، مشکل کنونی نه برآمده از تحریم بلکه به خاطر نبود نرم افزارهای به روز است. در نتیجه این موضوع فنی است نه سیاسی که باید بانک مرکزی وارد عمل شود تا مشکل موجود را در کمترین زمان حل کند.

***ایرنا: برخی موضوع ها مانند پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی مبارزه با پولشویی (FATF) از دید برخی ناظران نرم افزاری نیست و سیاسی محسوب می شود.
** مومنی: کارکرد این موافقتنامه، جلوگیری از پولشویی و مبارزه با حمایت مالی از گروه های تروریستی است. در سال 1389 دولت وقت این موافقتنامه را به مجلس ارایه کرد که پس از رفع ایرادهای آن، به شورای نگهبان انتقال یافت. این موضوع مربوط به قانون داخلی کشور است. زمانی که کشورمان به عضویت پیمان ها و کنوانسیون های جهانی در می آید، ملزم به اجرای مفاد آن است.

***ایرنا: با پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی مبارزه با پولشویی چه فرصت ها و همزمان چه محدودیت هایی متوجه کشورمان می شود؟
** مومنی: ایران می تواند از ظرفیت های این کنوانسیون برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند. در صورت استفاده نکردن از این فرصت و رد مصوبه مورد نظر، بانک های ایران ملزم به رعایت مفاد آن نیستند. تایید این موضوع به سیاست های داخلی و تشخیص دولت در زمینه مصالح کشور بستگی دارد. اگر پیوستن به گروه کاری مبارزه با پولشویی با منافع ملی و سیاست های داخلی کشور منافات داشته باشد، مسوولان می توانند برخی از مفاد آن را تعدیل کنند.

***ایرنا: تعدیل برخی مفاد قوانین این کارگروه مشکل به نظر می رسد به عنوان نمونه این کارگروه «حزب الله» لبنان را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده که با منافع ایران در تضاد است. این مساله موجب شده برخی دولت را به واسطه پیوستن به کارگروه اقدام مالی هدف حمله قرار دهند. نظر شما در این باره چیست؟
** مومنی: برپایه جمله تاریخی مدرس که «سیاست ما عین دیانت ماست»، یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی نیز انجام همین امر بود، هر چند که سیاست دینی و اعتقادی برخی زمان ها به زیان کشور تمام شده است. ایران در بحث اعتقاد و اصول مذهبی، مردم فلسطین و حزب الله را به عنوان افراد و گروهی آزادیخواه می شناسد و در نتیجه این نوع نگاه به آنان کمک می کند.
در حقیقت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر پایه حمایت از گروه های آزادیبخش استوار شده است. بنابراین، تعدیل این مورد به نظر مسوولان کشور بستگی دارد. در بسیاری از موارد اتفاق افتاده که ایران معاهده هایی را با ایجاد برخی شرط قبول کرده است. اکنون هم در صورت نیاز ایران می تواند اف.ای.تی.اف را با شرط خروج حزب الله از لیست گروه های تروریستی قبول کند.

***ایرنا: آیا با تکیه بر گفت وگو و رایزنی می توان به این هدف دست یافت؟
** مومنی: این امر بستگی به نوع روابط بین المللی کشورمان با جامعه جهانی دارد. اگر این ارتباط به خوبی برقرار شده باشد، می توان با تعامل سازنده به این مهم دست یافت اما در غیر این صورت، این امر بهانه ای برای اعمال فشار بیشتر به ایران می شود.
اکنون دو راه پیش روی مسوولان کشورمان وجود دارد؛ نخست این که ایران بر اساس تفاهم و رایزنی موضوع گروه ها را تعدیل و این اختلاف را حل کند. دوم این که خروج از این کارگروه را اعلام و تبعات منفی آن را تقبل کند.
با توجه به این که ایران طی هشت سال دفاع مقدس برای به دست آوردن آرمان های آزادیبخش در برابر دنیا جنگید و اکنون هم این سیاست ها را دنبال می کند، با کوتاه آمدن در این زمینه، جریان به همین موضوع ختم نخواهد شد و به طور قطع مسایل دیگر نیز پس از آن مطرح خواهند شد. در شرایط کنونی، جمهوری اسلامی باید به شکل هوشمندانه و بر مبنای تعامل سازنده بر مواضع خود ایستادگی کند، همان طور که امام خمینی(ره) فرمود «اگر ما یک قدم عقب نشینی کنیم دشمن 10 قدم جلوتر می آید.»
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**1969**9279
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96 +1 مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96
مرگبارترین سوانح هواپیماهای مسافرتی ایران +1 مرگبارترین سوانح هواپیماهای مسافرتی ایران
اثرات مسدود شدن حساب دلالان ارز و تاثیر آن بر +1 اثرات مسدود شدن حساب دلالان ارز و تاثیر آن بر قیمت دلار
پیش بینی قیمت دلار سال 97 +1 پیش بینی قیمت دلار سال 97
رشد جمعیت و تاثیر آن بر کسب و کار+ [اینفوگراف +1 رشد جمعیت و تاثیر آن بر کسب و کار+ [اینفوگرافی]
+1 مهمترین نکات رکود بازار مسکن
+1 بازارهای مالی در هفته‌ای که گذشت [هفته سوم بهمن‌ماه]
پیش بینی بازار طلا در روزهای اخر سال +1 پیش بینی بازار طلا در روزهای اخر سال
+1 بیت کوین، دلیل قحطی و افزایش قیمت کارت گرافیک در ایران و جهان
+1 بازارهای مالی در هفته ای که گذشت [هفته دوم بهمن‌ماه]
+1 تحلیل بنیادی شرکت ایران خودرو (قسمت دوم)
+1 تحلیل بنیادی شرکت ایران خودرو (قسمت اول)
بهترین تحلیل و پیش بینی بیت کوین +1 بهترین تحلیل و پیش بینی بیت کوین
+1 سیگنال خرید کچاد(ویژه)
+1 نکات طلایی در پیش بینی بازار مسکن تا 1400
بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم +1 بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم
+1 راهنمای کامل ورود به بازار بورس
+1 تحلیل تکنیکال فولاد در بازار سهام
+1 بازارهای مالی در هفته ای که گذشت [هفته اول بهمن‌ماه]
+1 سیگنال خرید فنوال (ویژه)

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

مالزی اولین پول دیجیتال 'اسلامی' در جهان را معرفی کرد
ارزانی دلار و گرانی خودرو در سوانح گم شد!
محافظت از منافع سپرده‌گذاران خرد رویکرد اصلی بانک مرکزی است
اجرایی شدن اظهار قبل از ورود کالا در گمرکات بنادر شهید باهنر و خرمشهر
ایران به لیست سیاه FATF باز نمی گردد
تجلیل از استاندار بابت حجم بالای صادرات صنایع تجلیل از استاندار بابت حجم بالای صادرات صنایع کوچک قزوین
پیگیری ایجاد بانک صنایع کوچک/ ۱۵۰۰ واحد صنعتی تحت تملک بانک‌ها
صنایع کوچک به محاق رفته است/ تصویب ۱۵۰۰ میلیا صنایع کوچک به محاق رفته است/ تصویب ۱۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان مشوق صادراتی در بودجه ۹۷
اظهار پیش از ورود کالا به بندر خرمشهر اجرایی اظهار پیش از ورود کالا به بندر خرمشهر اجرایی شد
برخورد استانداری تهران با ناظران و مجریان متخ برخورد استانداری تهران با ناظران و مجریان متخلف ساخت و ساز/ ورود 350 میلیون مترمکعب فاضلاب به شهرری
اعطای هرگونه تسهیلات از محل اعتبارات دولتی به مقامات ممنوع شد
شاخص بورس سبز اما کم‌رنگ، شروع کم‌رمق بازار سهام در اسفند ماه
در همایش صادرکنندگان صنایع کوچک چه گذشت؟ در همایش صادرکنندگان صنایع کوچک چه گذشت؟
دریافت مالیات از سود سپرده های بانکی به صلاح نیست
تاکید معاون استاندار قزوین بر تقویت اطلاع رسا تاکید معاون استاندار قزوین بر تقویت اطلاع رسانی از تسهیلات اشتغالزایی روستایی
اولین ارز رمزنگار اسلامی جهان رونمایی شد اولین ارز رمزنگار اسلامی جهان رونمایی شد
قیمت نفت اوپک به ۶۲ دلار و ۸۱ سنت رسید
ذخیره‌سازی ۶۰  هزار تن میوه برای شب عید ذخیره‌سازی ۶۰ هزار تن میوه برای شب عید
یک شهروند کره‌ای به دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران متهم شد
زمزمه‌های استخراج پول مجازی ملی/ آینده دنیای زمزمه‌های استخراج پول مجازی ملی/ آینده دنیای ارزهای دیجیتال به کجا می‌رسد؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

والدین شهدای شاغل در دستگاه های اجرایی از امتیازات همسر شهید برخوردار می شوند
اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان به شرکت‌های تابع وزارت ارتباطات/ مجوز مجلس برای هوشمندسازی مدارس
رقم وام ازدواج 15 میلیون تومان برای سال 97 تعیین شد
پرداخت تسهیلات جهیزیه و ازدواج و مسکن به کارکنان، بازنشستگان و فرزندان ارتش تکلیف بانک مرکزی
ایده پردازی در تولید پسته، مس و زعفران ضروری ایده پردازی در تولید پسته، مس و زعفران ضروری است
متقاضیان احداث واحدهای گلخانه ای وام کم بهره متقاضیان احداث واحدهای گلخانه ای وام کم بهره می گیرند
۱۰ فرمول افزایش عمر مفید خودرو
استخراج پول الکترونیکی با گوشی‌های اندرویدی!
چرخش مستاجران به سوی مالکیت چرخش مستاجران به سوی مالکیت
آخرین آمار تعداد بیکاران در کشور آخرین آمار تعداد بیکاران در کشور
 کاهش نرخ ارز ادامه پیدا می‌کند؟ کاهش نرخ ارز ادامه پیدا می‌کند؟
سرمایه گذاری پسابرجامی دولت در ساوه و پیش بین سرمایه گذاری پسابرجامی دولت در ساوه و پیش بینی 6 هزار فرصت شغلی جدید
ثبت تراز تجاری مثبت 86 میلیون و 840 هزار دلار ثبت تراز تجاری مثبت 86 میلیون و 840 هزار دلاری برای زنجان
بازار درمانی با سامانه نیما و بسته ارزی بانک مرکزی
بیش از 13میلیون سهم در بازار بورس سیستان و بلوچستان معامله شد
موانع توسعه کسب و کار در سیستان و بلوچستان با موانع توسعه کسب و کار در سیستان و بلوچستان باید برداشته شود
شریعتمداری: نوسازی صنعتی در سال 97 اولویت وزا شریعتمداری: نوسازی صنعتی در سال 97 اولویت وزارت صنعت است
حرکت پر شتاب دولت تدبیر در مسیر کاهش نرخ بیکا حرکت پر شتاب دولت تدبیر در مسیر کاهش نرخ بیکاری کردستان
موانع توسعه کسب و کار در سیستان و بلوچستان با موانع توسعه کسب و کار در سیستان و بلوچستان باید برداشته شود
شریعتمداری: نوسازی صنعتی در سال 97 اولویت وزا شریعتمداری: نوسازی صنعتی در سال 97 اولویت وزارت صنعت است
Back to Top