پنجشنبه 22 آذر 1397

سرزمین گنج های نهفته و نوید آینده ای روشن برای اشتغال و توسعه

زاهدان- ایرنا- اشتغال به عنوان یکی از مشکلاتی که از سالهای گذشته به یادگار مانده، استان جوانی چون سیستان و بلوچستان با گنج های نهفته در تمامی حوزه های اقتصادی را با چالش جدی روبه روکرده اما اجرای طرح های مهم زیربنایی نوید دهنده آینده ای درخشان است.

کسب و کار | ایرنا | 2 سال پیش |9/10/2016 11:32:07 AM 2708 بازدید

سرزمین گنج های نهفته و نوید آینده ای روشن برای اشتغال و توسعه
به گزارش ایرنا، اشتغال از جمله مسائلی است که برای انسان ها اهمیت زیادی دارد زیرا علاوه بر تامین نیازمندی های اقتصادی آثار تربیتی، روان شناختی و اجتماعی و معنوی را نیز به همراه دارد و از بسیاری از آسیب های اجتماعی نظیر بزهکاری و اعتیاد جلوگیری می کند.
به گفته مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان این استان به استناد آمار ثبتی موجود در ادارات ثبت احوال شهرستان ها رتبه نخست جمعیت جوان کشور را دارد به طوری که 2/32 درصد جمعیت استان را قشر جوان 15 تا 29 سال تشکیل می دهند که این آمار در مقایسه با 5/31 درصد آمار میانگین کشوری بالاترین رتبه در بین استان های کشور است.
در کنار این جمعیت جوان آماده اشتغال، سیستان و بلوچستان از ظرفیت های فراوان اقتصادی نظیر مرزهای گسترده آبی و خاکی با چند کشور، ارتباط با آبهای آزاد بین المللی، وجود زمینه های تجارت، صادرات و واردات و ترانزیت، برخورداری از زمین های کشاورزی مساعد برای کشت محصولات سود آور صادراتی، قرار گرفتن در کمربند فلزایی و معدنی جهان، جاذبه های فراوان گردشگری، موقعیت ژئوپلتیک خاص خود در تمامی زمینه ها به ویژه انرژی های تجدید پذیر بادی و خورشیدی بهره مند است که متاسفانه به دلیل شکوفا نشدن بسیاری از این ثروت های خدادادی و بهره نگرفتن از منابع فراوان آن معضل بیکاری همچنان دامنگیر جوانان این استان است.
به گفته کارشناسان اجتماعی و اقتصادی، توسعه نیافتن مهارت های فنی و حرفه ای در گذشته، انتظار استخدام در دستگاههای دولتی و گریز از ریسک پذیری عامل مهمی در افزایش بیکاری جوانان این استان بوده است.
یکی از دانش آموختگان رشته اقتصاد به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه در گذشته تنها به ایجاد رشته های دانشگاهی بدون بررسی نیازهای استان اکتفا شده بود در حالی که باید ابتدا نیازسنجی استان و بازار کار منطقه مد نظر قرار می گرفت.
وی که خود را «م.ن» معرفی کرد، افزود: با وجودی که این استان نیازمند توسعه رشته های فنی و حرفه ای، کشاورزی، تجارت، صنایع دستی و امثال آن است اما رشته های سیاسی، حقوق، مدیریت دولتی و غیره در دانشگاههای استان ایجاد شده است که نتیجه آن وجود شمار زیادی تحصیل کرده بیکار است که بازار کار برایشان نیست.
با روی کار آمدن دولت یازدهم تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص در بخش های مختلف مورد توجه قرار گرفت و مراکز فنی حرفه ای و آموزش عالی تلاش برای توسعه مهارت ها را آغاز کردند و اکنون در بسیاری از شهرها و روستاها مراکز فنی حرفه ای دایر است و دانشگاهها نیز به ایجاد رشته های مورد نیاز استان روی آورده اند.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به نیاز این استان به آموزشهای مهارتی به منظور تربیت نیروی انسانی ماهر این اداره اقدام به برگزاری دوره های مختلف آموزشی کرده، البته علاوه بر بخش دولتی بخش خصوصی نیز در چند سال اخیر رو به فزونی نهاده و مراکز آموزش خصوصی در سراسر استان فعال شده است.
محمد جهانتیغی افزود: دوره های آموزشی برگزار شده از سوی بخش دولتی از سال 92 تا پایان مرداد 95 در سراسر استان در خوشه های خدمات 38هزار و 617 نفر دوره، صنعت 25 هزار و 473 نفر دوره، فرهنگ و هنر هشت هزار و 542 نفر دوره و کشاورزی سه هزار و 63 نفر دوره بوده است.
وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید به ارائه آموزش های فنی و حرفه ای توجه ویژه ای در استان سیستان و بلوچستان دارد به گونه ای که در مدت فعالیت این دولت در مجموع 75 هزار و 695 نفر دوره آموزش مهارتی فنی و حرفه ای برای علاقه مندان و مشتاقان بازار کار ارائه شده است.
مدیر کل فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان گفت: اجرای طرح های مهم زیربنایی در این استان روز به روز نیاز به مهارتهای فنی و حرفه ای را افزونتر می کند به همین سبب این اداره تلاش برای توسعه مراکز خصوصی و دولتی را در اولویت قرار داده است.
با عنایت دولت تدبیر و امید هم اینک طرح های کلانی نظیر پتروشیمی، گازرسانی، آبیاری تحت فشار، راه آهن، صنایع دریایی و غیره در حال اجراست که در آینده نزدیک نوید ایجاد فرصت های شغلی خوبی را برای جوانان استان می دهد.
یکی از جوانان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: خشک شدن تالاب بین المللی هامون و خشکسالی 18 ساله منطقه سبب شده است بسیاری از فرصت های شغلی نظیر کشاورزی، دامپروری، صید و صیادی و صنایع دستی در منطقه سیستان رو به تعطیلی و نابودی رود.
محمد مهدی سرگزی افزود: خشکی هامون در کنار انسداد مرز در سیستان سبب اوج گرفتن بیکاری، کمبود درآمد و افزایش معضلات اجتماعی نظیر اعتیاد و بزهکاری و در نهایت مهاجرت اجباری تعداد زیادی از مردم به دیگر مناطق شده است.
وی تصریح کرد: این معضل درحالی است که برای رفع مشکلات بیکاری در منطقه اقدامات اساسی صورت نگرفته بود به طوری که بسیاری از افراد با تحصیلات دانشگاهی همچنان به دنبال شغل مناسب هستند.
یکی دیگر از شهروندان سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه کمبود کارخانه های متعدد در استان در کنار سایر مشکلات سبب شده بسیاری از جوانان برای امرار معاش و تامین هزینه های زندگی به مشاغل کاذب نظیر قاچاق سوخت و انسان روی آورند که این امر پیامدهای زیادی را برای جامعه به دنبال داشته است.
محمد امین گرگیج افزود: هم اینک در بسیاری از خانواده ها جوانان بیکار وجود دارد که بیشتر آنان نیز تحصیل کرده دانشگاهی هستند.
وی تصریح کرد: ضروری است با توجه به اینکه نرخ سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان کمتر از نرم کشوری است دولت با راه اندازی صنایع مختلف و بعد واگذاری آن به بخش خصوصی زمینه اشتغال جوانان را در این استان فراهم کند.
یکی دیگر از جوانان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از پنج سال پیش که موفق به کسب مدرک کارشناسی شدم هنوز نتوانستم کار مناسبی در زمینه رشته تحصیلی خود پیدا کنم به ناچار به پیشنهاد برخی دوستان با بهره گیری از تسهیلات بانکی به مشاغل خانگی روی آوردم.
زهره میری افزود: هم اینک در زمینه پرورش بلدرچین مشغول فعالیت هستم که خوشبختانه تاکنون درآمد خوبی داشته ام.
وی تصریح کرد: با توجه به تاکید مسئولان در زمینه کارآفرینی به نظر می رسد جوانان در این زمینه باید مورد حمایت جدی قرار گیرند.

**سیستان و بلوچستان نیازمند سرمایه گذاری دولتی و خصوصی است
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به اوضاع اقتصادی استان به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به محرومیت های تاریخی این استان از دولتمردان انتظار است بیش از پیش در اندیشه توسعه طرح های زیربنایی و اشتغالزا باشند و برای جوانان شغل ایجاد کنند زیرا بیکاری خودش عامل شرارت در منطقه می شود.
آیت الله عباسعلی سلیمانی با تاکید بر اینکه ایجاد کارخانه در مرحله نخست با اقدام و سرمایه گذاری دولت انجام و سپس به مردم بومی واگذار شود، تصریح کرد: به عنوان نمونه کارخانه سیمان سیستان علاوه بر صادرات و ایجاد شغل برای جوانان این خطه از ایران اسلامی عامل وحدت درمیان مردم استان نیز شده است.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان و کرمان از عموم صاحبان سرمایه به ویژه مردم بومی این استان که سرمایه های خود را در سایر کشورها و استانهای داخلی بکار گرفته اند خواست به این استان بازگردند و با سرمایه گذاری در بخش های تولید ضمن کمک به اقتصاد کشور در زمینه حل معضل بیکاری نیز گام بردارند تا هم از منافع دنیوی و هم اخروی برخوردار شوند.

** معضل بیکاری با ورود بخش خصوصی به بازار تولید حل شدنی است
امام جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان نیز گفت: معضل بیکاری باید با ورود ثروتمندان و صاحبان سرمایه به بازار تولید و اشتغال رفع شود زیرا متاسفانه امروز بیکاری در سیستان و بلوچستان برای خانواده ها آزار دهنده شده است.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی تصریح کرد: دولت زیر ساخت ها را می سازد و ثروتمندان و بخش خصوصی باید با سرمایه گذاری و فعال کردن معادن، واحدها و کارگاه های مختلف تولیدی ضمن ایجاد اشتغال برای مردم، زمینه توسعه و پیشرفت استان و کشور را فراهم کنند.
وی بیان کرد: پیام ما به تمام سرمایه دارانی که داخل یا خارج کشور هستند این است که به استان بازگردند و با توجه به امنیت موجود با سرمایه گذاری در بخشهای تولیدی مشکل اشتغال جوانان را حل کنند.
امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان گفت: دین اسلام به شدت با تن پروری و بیکاری مخالف و بر کار، تلاش و کسب روزی حلال تاکید کرده است.
مولوی عبدالصمد کریم زایی امام جمعه اهل سنت ایرانشهر بیکاری را یکی از معضلات منطقه دانست و گفت: نرخ بیکاری در ایرانشهر حدود 50 درصد است و با توجه به جوان بودن جمعیت این شهرستان باید مسئولان برای حل این معضل چاره اندیشی کنند.

** نرخ بیکاری سیستان و بلوچستان در سال گذشته 11.5 درصد
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طبق آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان در سال گذشته برابر با 11.5 درصد و نرخ مشارکت نیز 9/29 درصد گزارش شده است درصورتی که نرخ بیکاری کشور 11 درصد و نرخ مشارکت کشوری 2/38 درصد است.
زهرا اربابی افزود: می توان با اجرای برنامه های توسعه در راستای رونق تولید و همچنین افزایش سطح و نرخ مشارکت و سرمایه گذاری در بخش های مختلف نظیر صنعت، خدمات و کشاورزی داخلی و خارجی شاهد کاهش نرخ بیکاری بود.
وی تصریح کرد: از آنجایی که اهداف اصلی برنامه جامع اصلاح اداری تبدیل دولت به دولتی کارا و اثر بخش و متعهد به آرمان ها و متکی به اعتماد مردم است و در این راستا اقدامات اساسی را برای واگذاری تصدی های قابل واگذاری به بخش خصوصی، تعاونی، سمن ها و مدیریت محلی را تعریف کرده جذب نیروی انسانی متخصص از طریق دولت با محدودیت انجام خواهد شد.
وی افزود: در اجرای این فرآیند جایگزینی فرهنگ کار آفرینی در مقابل فرهنگ کارجویی از مهمترین عواملی است که مدنظر قرار گرفته است و در این خصوص ایجاد شهرستان های مرزی دانش بنیان و ارتقای وضعیت مراکز رشد دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان و تسهیلات خاصی که توسط پارک علم و فناوری استان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد حائز اهمیت است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار سیستان و بلوچستان اضافه کرد: همچنین حمایت های بنیاد نخبگان از طرح های کاربردی و تاثیر گذار مبتنی بر ظرفیت ها و پتانسیل های استان از جمله گیاهان دارویی، صنایع تبدیلی، استفاده از انرژی های بادی، خورشیدی و غیره و طرح هایی که در راستای برنامه های توسعه مطرح و در دست پیگیری نظیر پتروشیمی، گاز رسانی، آبیاری تحت فشار، سند توسعه شتر، راه آهن، صنایع دریایی، ظرفیت های شیلات، خوشه های صنعتی خرما، گلیم و فرش که مبتنی بر مزیت های استان است فرصت مناسب برای ایجاد اشتغال را فراهم می کند.
وی تاکید کرد: این معاونت برای کاهش فاصله تا حد مطلوب با تشکیل نشست های تخصصی و مشارکت دستگاههای مرتبط و بخش خصوصی احصای مهارت های مورد نیاز برای هر بخش را در دست بررسی قرار داده و شرکت ها و سازمان های مختلف استان را مجاب به بهره مندی از تخصص و توانایی دانش آموختگان بومی منطقه برای راه اندازی و اجرای طرح های مختلف کرده است و هموار کردن و تسهیل فرآیند کسب و کار و اشتغال بخش خصوصی از برنامه های اصلی در این زمینه است.
دکتر اربابی افزود: طرح های اشتغال زایی نظیر احداث نیروگاههای تجدید پذیر، پتروشیمی، فولاد، بازسازی کارخانه بافت بلوچ و سیمان سرباز، طرح آبیاری تحت فشار سیستان، کارخانه لوله سازی نیمروز، طرح راه آهن، گاز و توسعه بنادر و طرح شیلات می تواند در سطح گسترده نیروهای بومی را جذب کند.
وی با بیان اینکه در این زمینه اداره کل فنی و حرفه ای در حال برنامه ریزی برای آموزش مهارت های مورد نیاز طرح های ذکر شده است افزود: ضروری است بازنگری رشته های دانشگاههای جامع علمی و کاربردی نیز صورت گیرد.
معاون استاندار با بیان این که امروزه یکی از مهمترین دغدغه های اصلی کشور و سیستان و بلوچستان حل معضل بیکاری است گفت: بالابودن عرضه نیروی کار در مقایسه با فرصت های محدود شغلی، ساختار جوان جمعیت و وجود انبوه جوانان متقاضی کار، بالا بودن نرخ بیکاری، بالا بودن نسبت سهم اشتغال بخش غیر رسمی در بازار کار، عدم تعادل جنسیتی و سنی، بالا بودن هزینه مبادله در بازار کار به لحاظ تاثیرات منفی نهادهای غیر اقتصادی بر عملکرد اقتصاد و عدم وجود چشم انداز برای برون رفت از وضع موجود از جمله مشکلات و نیازهای بازار کار استان است.
خانم اربابی افزود: بهره وری پایین نیروی کار، عدم انطباق شغل و مهارت نیروی کار، حضور نوجوانان و سالمندان در بازار کار، پایین بودن نرخ مشارکت زنان و روند رو به رشد آن و نیاز ایجاد فرصت شغلی برای آنان، افزایش سهم دانش آموختگان دانشگاهی در جمعیت فعال نیروی کار و نیاز به ایجاد فرصت های شغلی بیشتر برای آنان به همراه ایجاد زمینه تجدید نظر در برنامه های آموزش عالی کشور برای انطباق با تامین نیازهای واقعی از دیگر مشکلات و ویژگی های بازار کار استان محسوب می شود.
وی افزود: اگر همه موارد ذکر شده را در کنار مواردی نظیر انباشت فقر، عدم انباشت سرمایه، سیاست های دولت در قالب سیاست های ذیل اصل 44 قانون اساسی و غیره را در کنار آنها قرار دهیم متوجه خواهیم شد در شرایطی که امکان ایجاد اشتغال در بخش دولتی به عنوان یکی از پوشش دهندگان محور تقاضا در بازار کار ممکن نیست از راه های باقی مانده در وضعیت فعلی نظیر تامین زیرساخت ها و فراهم کردن فرصت های سرمایه گذاری و کمک به تامین سرمایه های ایجادی طرح های بزرگ با هدف اشتغال در استان و متناسب با ظرفیت های توسعه است باید بهره گرفت.
وی افزود: خوشه صنعتی شیلات، خوشه فرآوری خرما و خوشه صنایع دستی به صورت خاص سوزن دوزی، حصیر بافی، فرش و گلیم، خوشه فرآوری محصولات گرمسیری و غیره در سیستان و بلوچستان به لحاظ تقویت زیرساخت ها و تسهیل فرآیند حضور بخش خصوصی می تواند تا حدود قابل توجهی میزان بیکاری را کاهش دهد.
وی تاکید کرد: همچنین تغییر رویکرد و نگرش جوانان جویای کار به سمت آموزش کار آفرینی، ترویج و تقویت فرهنگ کار آفرینی و کسب مهارت های فنی و غیر فنی نیز در دست اقدام است.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: امروز داشتن مدرک دانشگاهی به تنهایی و بدون کسب مهارت نمی تواند تضمینی برای فعالیت های درآمدزایی باشد و باید جامعه دانشگاهی را به سمتی سوق دهیم که متناسب با بازار کار به افزایش و ارتقای دانش فنی توجه کند.
وی افزود: با وجود به ثمر نشستن طرح های بزرگ در استان نظیر گاز و راه آهن سوالاتی نظیر تعداد جوانان دارای مهارت در این زمینه چند درصد است و آیا مهارت و آمادگی ورود به بازار مورد نیاز این 2 صنعت در استان وجود دارد مطرح می شود.
وی تصریح کرد: در مرحله گذر از سنتی به صنعتی با رویکرد دانش محوری و جلوگیری از آسیب های اجتماعی نیازمند برنامه ریزی و خیز جهشی برای آمادگی ورود به بازار کار برای متخصصان بومی هستیم زیرا در غیر این صورت فرصتی برای اشتغال نیروی انسانی سایر استان ها به وجود خواهد آمد.
وی افزود: ایران سرای من است و اشتغال جوانان لایق در هر کجای میهن اسلامی افتخاری است بزرگ اما با توجه به دوران گذار استان و توسعه همه جانبه بهتر است اولویت ظرفیت نیروی انسانی تحصیل کرده و دارای مهارت بومی منطقه باشد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که بیکاری معضل جوانان سراسر کشور است گفت: سیستان و بلوچستان نیز همانند برخی استان های کشور از معضل بیکاری رنج می برد به طوری که در برخی شهرستان ها برابر نرخ های اعلام شده از سوی مسئولان بیش از 45 درصد است.
حسینعلی شهریاری به خبرنگار ایرنا افزود: عدم فراهم کردن فرصت های شغلی نظیر راه اندازی کارخانجات، استخدام جدی دولت و استفاده نکردن صحیح از فرصت مرز از جمله مواردی است که استان را با چالش بیکاری رو به رو کرده است به طوری که نرخ بیکاری در افراد تحصیل کرده استان فاجعه محسوب می شود.
وی تصریح کرد: برای رفع مشکل جوان ترین استان کشور دولت خود باید از طریق راه اندازی کارخانه های مختلف سرمایه گذاری و اقدام کند.
رئیس سابق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با وجود اقدامات دولت در سیستان و بلوچستان نیازمند توجه بیشتر برای رفع بیکاری منطقه هستیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان نیز با بیان این که آمار بیکاری ارائه شده از سوی معاون استاندار ملاک است گفت: این استان با وجود تعداد زیاد افراد در سن اشتغال با معضل بیکاری درگیر است که تاکنون اقدامات مختلفی برای رفع این مشکل در استان در دستور کار قرار گرفته است.
مهرداد جهاندیده بیان کرد: 140 میلیارد ریال اعتبار از محل تسهیلات مشاغل خانگی در مهر سال گذشته به سیستان و بلوچستان اختصاص یافت که از نظر تخصیص منابع، استان ششم کشور بودیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان کشور اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی است گفت: برای محقق شدن این هدف، طرح کارورزی دانش آموختگان از سال 88 در استان با هدف آموزش فنی و حرفه ای به این قشر و اجرای شیوه آموزش توام با کار عملی درحال اجراست.
وی از ابلاغ طرح تکاپو در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: به زودی زمینه اجرایی شدن این طرح در راستای توسعه کسب و کار پایدار با تکیه بر مزیت ها و قابلیت ها استان فراهم خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان نیز گفت: با توجه به موضوع بیکاری سیستان و بلوچستان و اختلاف فاحش نرخ بیکاری در این استان با سطح ملی و از سوی دیگر به دلیل نیاز به شرایط خاص برای توسعه کشاورزی، دولت تدبیر و امید ایجاد تنوع در زمینه فعالیت های اقتصادی استان را در دستور کار خود قرار داد.
باقر کرد اظهار داشت: رفتن به سمت و سوی پتروشیمی و صنایع مرتبط با این موضوع از جمله رویکردهای دولت تدبیر و امید برای ایجاد ظرفیت های جدید اشتغال در سیستان و بلوچستان است.
وی تصریح کرد: انتخاب چابهار به عنوان قطب سوم توسعه پتروشیمی کشور و ایجاد بیش از 23 مجتمع پتروشیمی در این منطقه، اجرای خط انتقال گاز متان از عسلویه به چابهار و ایجاد مجتمع پتروشیمی پروپیلن در ایرانشهر از جمله اقدامات دولت یازدهم در این منطقه است.
وی افزود: همچنین انتخاب منطقه چابهار به عنوان هاب سوم تولید خودروی کشور، احداث کارخانه فولاد چابهار و ده ها طرح کوچک و بزرگ دیگر بخشی از تصمیمات دولت در راستای توسعه صنعت در استان است.
وی ادامه داد: اجرای این طرح ها در گام نخست بیش از 50 هزار فرصت شغلی مستقیم و ده ها هزار فرصت شغلی غیر مستقیم را به همراه خواهد داشت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان نیز گفت: بیکاری مردان بحرانی ترین مساله آینده کشور است و برای حل این معضل همکاری بخش خصوصی با دولت ضروری است چرا که دولت به تنهایی نمی تواند این مشکل را برطرف کند.
غلامرضا مالکی شجاع با اشاره به جمعیت بیش از 2 میلیون و 700 هزار نفری استان که تقریبا بخش زیادی از این جمعیت را بانوان تشکیل می دهند اظهار داشت: فرصت های شغلی ایجاد شده متناسب با جمعیت بانوان نیست و باید برای این معضل نیز چاره اندیشی شود.
وی ادامه داد: بانوان در بخش آموزش در مقایسه با مردان موفق تر عمل کرده اند به طوری که 60 درصد تحصیل کنندگان را بانوان تشکیل می دهند.
وی تصریح کرد: بستر ورود بانوان به بخش های اقتصادی فراهم نیست و باید این فرصت را در اختیار آنان قرار داد تا بتوانند در این عرصه نیز افتخارات خوبی را برای کشور و استان رقم زنند.
وی خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت بانوان در بخش های اقتصادی هشت درصد است که این رقم بسیار پایین بوده و باید زمینه را برای حضور بیشتر بانوان در این بخش فراهم کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان همچنین گفت: بالاترین بخش اشتغال در استان را کشاورزی تشکیل داده است که باید از این فرصت در جهت اشتغال سایر افراد جامعه استفاده شود.
مالکی شجاع اظهار داشت: تنها بخشی که می تواند اشتغال پایدار ایجاد کند تولید است و باید به این بخش نیز توجه ویژه ای شود.
وی بیان کرد: مشکل اشتغال به سادگی حل نمی شود و این معضل به صورت یک زنجیره است و تلاش همه بخش ها را در این باره می طلبد که با دولت همکاری های لازم را داشته باشند.
وی افزود: باید از ظرفیت بخش خصوصی در جهت ایجاد اشتغال پایدار استفاده شود و مردم را در این حوزه مشارکت داد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: اگر بخش خصوصی و دولتی در کنار یکدیگر همکاری کنند معضل بیکاری جوانان تا حدود زیادی برطرف می شود.
معاون آمار سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان با اشاره به نقش مهم بانوان در اقتصاد خانوار و کشور گفت: بر اساس سرشماری سال 1390 از مجموع 2 میلیون و 534 هزار و 327 نفر جمعیت استان یک میلیون و 265 هزار و 579 نفر با 49.9 درصد را بانوان تشکیل می دهند.
محمد حسین جلالی افزود: بر اساس آمار سال 1394 جمعیت بانوان 10 سال به بالا 951 هزار و 977 نفر و نرخ بیکاری زنان در همان سال (94) معادل 15.4 درصد است.
وی جمعیت زنان شاغل در استان را 71 هزار و 848 نفر ذکر کرد و گفت: نرخ اشتغال بانوان استان 84.6 درصد است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: از آنجایی که این استان جز استان های کمتر برخوردار در زمینه های صنعتی و معدنی است وزارت صنعت و معدن در چند سال اخیر با سرمایه گذاری دولتی فعالیت های بزرگ اقتصادی را در استان آغاز کرده به طوری که یکی از 33 طرح بزرگ کشور که امسال به بهره برداری می رسند معدن «مس چهل کوره سیستان و بلوچستان با اعتبار 2هزار و 500 میلیارد ریال (250 میلیارد تومان)» است.
وی افزود: کارخانه تایر خودرو با ظرفیت 50 هزار تن و افزون بر هفت هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری، احیای کارخانه بافت بلوچ با بیش از 500 میلیارد ریال اعتبار، کارخانه و معدن آنتی موان با اعتبار 200 میلیارد ریال و کارخانه فولاد مکران چابهار از جمله طرح های دولت در استان است که بخشی از آنها به بهره برداری رسیده و برخی دیگر نیز در دست اجراست.
وی تصریح کرد: علاوه بر این، طرح های دیگری همچون پروفیل فولادی، لوله پلی اتیلن گاز، پاکت سیمان، قوطی کنسرو، کاشی و سرامیک، سیمان، آجر ماشینی سفال، پانل پلی ارتان، فروسیلیس و شمش منیزیوم و پودر شوینده و بسته بندی آب نیز در استان از سوی بخش دولتی و خصوصی در دست ساخت است که در آینده نزدیک ضمن رونق منطقه نوید بهبود وضعیت کسب و کار می دهند.
وی تاکید کرد: با بهره برداری از این طرح های بزرگ اقتصادی در سیستان و بلوچستان زمینه اشتغال افزون بر 18 هزار نفر در استان فراهم می شود.
مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دولت تدبیر و امید در سه سال اخیر در استان طرح های بزرگی را در دستور کار قرار داده است.
ماندانا زنگنه افزود: طرح توسعه و تجهیز بندر شهید بهشتی با امکان پهلوگیری کشتی های 85 هزار تنی، طرح انتقال گاز به سراسر استان، احداث خط راه آهن چابهار- زاهدان با اعتبار 20 هزار و 410 میلیارد ریال (2041 میلیارد تومان)، طرح انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار از زمین های دشت سیستان با اعتبار 500 میلیون دلار، احداث مجتمع بزرگ پتروشیمی در چابهار با ظرفیت 20 میلیون تن محصول صادراتی، احداث مجتمع فولاد با تولید 6/1 میلیون تن (یک و 6 دهم میلیون تن) و ساخت فرودگاه بین المللی چابهار از جمله اقدامات دولت در این استان است.
وی افزود: همچنین در راستای کاهش وابستگی اقتصادی به درآمدهای نفتی و ایجاد اشتغال مولد و ایجاد ارزش افزوده رویکرد دولت در حوزه اکتشافات معدنی موجب شده تا سیستان و بلوچستان در این زمینه رتبه نخست را به دست آورد به طوری که هم اکنون مطالعات پهنه های معدنی استان در سطح 86 هزار کیلومتر مربع با محوریت بخش خصوصی و شرکت های دولتی نظیر سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و برخی دیگر از شرکت ها در دست اقدام است.
وی افزود: این روند موجب شده سیستان و بلوچستان در تمامی شاخص های معدنی از رتبه 20 به رتبه 9 کشوری برسد و پیش بینی می شود در سالهای آینده جزو پنج استان برتر کشور شود.
وی گفت: همچنین ساخت نیروگاه های برق به ویژه انرژی های نو، ساخت طرح فرآوری آنتیموان در منطقه سفیدآبه، کارخانه لاستیک خودرو، احداث کارخانه لوله های کامپوزیت GRP نیز در استان در دستور کار و اجرا قرار گرفته است.
زنگنه خاطر نشان کرد:دولت تدبیر و امید با توجه به قابلیت های فراوان سیستان و بلوچستان در بازرگانی، تجارت، مناطق آزاد و فرصت های موجود در مرز برخی اقدامات مهم نظیر پیگیری تصویب منطقه آزاد سیستان، فروش سوخت به مرزنشینان در شعاع 20 کیلومتری مرز، توسعه روابط تجاری- اقتصادی- امنیتی با کشورهای همسایه، تهیه اسناد توسعه روابط با کشورهای هدف جدید از جمله آغاز روابط تجاری با کشورهای عمان، روسیه، هند، پاکستان، افغانستان و غیره، اخذ مصوبه کارویژه مرزهای کشور برای ایجاد مرز رسمی زمینی در ریمدان به عنوان دومین مرز مجاز رسمی زمینی با کشور پاکستان و تلاش و پیگیری برای رفع موانع و مشکلات موجود در بازارچه های مرزی و ایجاد یا تکمیل زیر ساخت ها و امکانات موجود و تهیه سند جامع بازارچه های مرزی و غیره را به اجرا در آورده است.
وی خاطر نشان کرد: با عنایت مسئولان کشوری هم اینک سیستان و بلوچستان در مسیر رونق اقتصادی قرار گرفته است به طوری که در آینده نزدیک شاهد بهبود وضعیت کسب و کار در منطقه خواهیم بود.
7316 / 6081
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۰ آذرماه
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است
ماه عسل دلار تمام شد؟
توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی
دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰ دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰۰تومان
طلا مجددا ارزان شد طلا مجددا ارزان شد
آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟ آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟
سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد
دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت
سوال نمایندگان از وزیر اطلاعات درباره بازار خودرو
کاهش ۳۵۰ تومانی نرخ دلار بانکی
در نشست امنیت اقتصاد چه گذشت؟/ تحلیل کارشناسان اقتصادی از بحران بانکی ایران
آخرین اظهارات کدخدایی درباره" CFT"
طلا بازهم ارزان می‌شود؟ طلا بازهم ارزان می‌شود؟
عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمر عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است
برخی قوانین صادراتی نیازمند بازنگری جدی است
8 طرح صنعتی در خراسان جنوبی آماده بهره برداری است
740 میلیارد ریال تسهیلات برای بازآفرینی شهری چهارمحال و بختیاری اختصاص یافت
33 میلیارد و 800 میلیون ‌دلار کالای غیرنفتی از کشور صادر شد
30 درصد صادرات ایران به افغانستان از طریق خراسان جنوبی است
30 درصد صادرات ایران به افغانستان از طریق خراسان جنوبی است
معامله مسکن در بورس شدنی است؟
وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت سوخت گرفته نشده است
زنگنه: تولید نفت ایران بعد از تحریم‌ها به سطح قبل بازمی‌گردد
مسئولین شجاعت لازم برای روبروشدن با واقعیات را ندارند
روسیه تولید روزانه نفت خود را در ماه آینده ۵۰هزار بشکه کم می‌کند
قطعی فراگیر گاز، پیامد پروژه ناتمام خط انتقال ایران به پاکستان
روند اجرای بازآفرینی شهری در خوزستان رضایت بخش نیست
۵۵ درصد صادرات ایران، محصولات پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است