پنجشنبه 26 تیر 1399

کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان تشکیل شد

تهران- ایرنا- معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم شورای عالی انقلاب فرهنگی از تشکیل کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان در این شورا خبر داد و گفت: تشکیل این کمیسیون به منظور تدوین سند اقتصاد دانش ‌بنیان است.

کسب و کار | ایرنا | 8 ماه پیش |11/18/2019 10:03:23 AM 1122 بازدید

کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان تشکیل شد

ابراهیم سوزنچی در حاشیه جلسه سند اقتصاد دانش‌بنیان که در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد در جمع خبرنگاران درباره این سند اظهار داشت: مباحث زیادی درباره سند اقتصاد دانش‌بنیان مطرح و در نقشه جامع علمی کشور هم به این امر اشاره شده است. همچنین رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم بر اقتصاد دانش‌بنیان تاکید کرده‌ اند.
وی افزود: در یکی از جلسات برگزار شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس جمهوری و رئیس قوه قضائیه بر پیگیری اقتصاد دانش بنیان از سوی این شورا تاکید کردند.
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: به همین منظور، کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد؛ همچنین از بنگاه‌های بزرگ صنعتی کشور دعوت به عمل آمد تا چالش ‌های اساسی منجر به عدم جذب فناوری های جدیدی از سوی این بنگاه ها بررسی شود.
سوزنچی ادامه داد: جلسه اول این کمیسیون با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و برخی شرکت‌های بزرگ صنعتی تشکیل شد البته شرایط فعلی کشور موجب شد برخی از شرکت‌ ها امکان حضور در این جلسه را نداشته باشند اما نمایندگان تعدادی از شرکت‌ های خودروسازی بزرگ و توسعه فناوری خود را به این جلسه رساندند.
وی اظهار داشت: مسائل مرتبط با اقتصاد دانش ‌بنیان مسائل قابل حلی هستند و بسیاری از مشکلات مطرح شده از سوی این شرکت ها ناشی از ناهماهنگی‌ های موجود در کشور است و همه دستگاه‌ها به سمتی می‌ روند که نیروی یکدیگر را خنثی می ‌کنند.
معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: این شورا به عنوان یک نهاد فرادستگاهی می‌تواند کمک کند تا این چالش‌ها برطرف شود.
سوزنچی خاطرنشان کرد: این جلسات را ادامه خواهیم داد و همانگونه که قول داده بودیم چالش‌ های حوزه اقتصاد دانش‌ بنیان بررسی می‌شود.
وی درباره چالش ‌های ارائه شده از سوی بنگاه ‌های صنعتی در حوزه اقتصاد دانش ‌بنیان، افزود: مهم ‌ترین چالش‌های ارائه شده از سوی این بنگاه ها، گله مندی شان از سه قوا بود.
معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اقتصاد دانش‌بنیان در راستای رشد اقتصادی بنا می شود و با توسعه این اقتصاد اشتغال هم ایجاد می شود؛ در صورتی که بتوان زمینه ‌های رشد بنگاه‌ های صنعتی و فناور را در کشور فراهم کرد، رشدشان موجب اشتغال دانش ‌آموختگان می شود.
استاد دانشگاه صنعتی شریف همچنین در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که جمع بندی نظرات در نهایت به چه اتفاقی منجر می شود، گفت: یک بازه زمانی ۶ ماهه برای تدوین سند اقتصاد دانش ‌بنیان در نظر گرفته ایم که باید با برخی نهادها برای تدوین آن مذاکره کرد و در تلاش برای کنار زدن تفکرات دولتی و وارد شدن بخش خصوصی به اقتصاد دانش بنیان هستیم.

 به گزارش ایرنا، در آخرین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که ۳۰ مهرماه ۹۸ برگزار شد سند اقتصاد دانش‌ بنیان توسط ستاد علم و فناوری دبیرخانه این شورا تهیه و برای بررسی به این شورا ارائه شد.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه فناوری ‌های نوظهور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه تهیه لیست بنگاه‌ های توانمند دانش‌ بنیان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق‌ های بازرگانی در زمینه تهیه لیست کارآفرینان و توانمندی ‌های بخش خصوصی، وزارت اقتصاد در حوزه بررسی طرح معافیت‌ های مالیاتی و تحقیقاتی، ستاد اقتصادی دولت در حوزه طرح شکل‌ دهی شرکت‌ های توسعه صادرات و صندوق نوآوری و شکوفایی در حوزه طرح همکاری با بنگاه ‌های بزرگ، اطلاعات لازم را جمع‌ آوری و به منظور تدوین طرح سند اقتصاد دانش‌بنیان به ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کنند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان