پنجشنبه 26 تیر 1399

سهمیه بندی بنزین و پاسخ به چند سوال

گچساران - ایرنا – پس از اجرایی شدن طرح سهمیه بندی بنزین در بامداد روز بیست و چهارم آبان امسال سوالات زیادی در اذهان برخی از مردم درباره این طرح مطرح شد که در این گزارش تلاش شده تا این پرسش ها با مسئولان و کارشناسان مطرح و به آن پاسخ داده شود.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 8 ماه پیش |11/18/2019 9:13:55 AM 1265 بازدید

سهمیه بندی بنزین و پاسخ به چند سوال

به گزارش ایرنا، نگرانی در مورد افزایش قیمت سایر کالاها به دلیل بالا رفتن میزان هزینه های حمل و نقل، افزایش کرایه حمل و نقل عمومی، راهکارهایی پیش بینی شده مسئولان برای پیشگیری از اخلال در عرضه و تقاضا و افزایش تورم و چرایی اجرای این طرح در شرایط سخت اقتصادی کنونی از مهمترین سوال هایی است این که این روزها از سوی برخی از مردم مطرح می شود.

میزان اثرگذاری افزایش قیمت بنزین بر سایر کالاها چقدر است؟

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد می گوید: چون بخش عمده ای از شبکه حمل و نقل ایران از گاز و نفت استفاده می کنند نگرانی در مورد افزایش قیمت سایر کالاها وجود ندارد.

حشمت الله صمیمی دوست افزود: سوخت واحدهای صنعتی نیز از نفت و گاز تامین می شود و بهانه ای برای افزایش قیمت کالاهای تولیدی وجود ندارد.

با توجه به اینکه بخشی از انتقال میوه و تره بار از طریق وانت بارها انجام می شود، آیا قیمت میوه تره و بار افزایش خواهد یافت؟

وی ابراز داشت: براساس گفت و گو با متولیان میوه و تره بار کهگیلویه و بویراحمد حداکثر سوخت مصرفی یک دستگاه وانت از یاسوج تا میدان میوه  و تره بار شیراز ۶۵ لیتر است و در صورتی که سوخت با بنزین سه هزار تومان نیز تامین شود میزان افزایش قیمت برای هر کیلوگرم میوه ۱۰۰ تومان است.  

صمیمی دوست تاکید کرد: این مقوله در صورت انتقال میوه با بنزین آزاد است و با توجه به پیش بینی بنزین با بهای یارانه ای افزایش قیمت از این نیز کمتر پیش بینی می شود.

وی در مورد افزایش بهای کرایه های تاکسی ها اظهار داشت:بخش عمده ای از حمل و نقل مسافر با خودروهای دوگانه سوز انجام می شود که افزایش بهای کرایه مسافر درون و برون شهری را غیر ضروری کرده است.

صمیمی دوست تصریح کرد: به عنوان مثال از یکهزار و ۳۳ دستگاه تاکسی درون شهری فعال در شهر یاسوج تنها پنج دستگاه خودرو تک سوخت است و بقیه دوگانه سوز هستند.

وی بیان کرد: برای تاکسی های بنزین سوز برون شهری ۷۵۰ لیتر و برون شهری دوگانه ۴۵۰ لیتر بنزین با بهای یکهزار و ۵۰۰ تومان پیش بینی شده و کسی حق افزایش کرایه حمل و نقل مسافر را ندارد.

معاون امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در مورد سرویس های مدارس و تاکسی های تلفنی نیز گفت: برای این خودروها هم سهمیه پیش بینی خواهد شد.

صمیمی دوست در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت ذخیره سازی کالاهای اساسی در استان ابراز داشت: ذخیره سازی کالاهای ضروری چون مرغ،شکر، گوشت، میوه، خوراک مرغ و دام در کهگیلویه و بویراحمد به اندازه مورد نیاز انجام شده و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

صمیمی دوست عنوان کرد: معاونت اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد آماده کمک به دستگاه های اجرایی در صورت وجود نواقص است.

چه برنامه هایی برای نظارت بهتر بر بازار و شبکه حمل و نقل پیش بینی شده است؟

مدیرکل تعزیرات جکومتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: شعبه ویژه ای برای بررسی تخلفات احتمالی پس از افزایش قیمت بنزین در استان دایر شده است.

براتعلی صالحی افزود: سه سامانه  ۱۳۵ تعزیرات ، ۱۲۴ صنعت معدن و تجارت، ۱۳۷حمل و نقل  برای دریافت گزارش های مردمی پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون وضعیت بازار و شبکه حمل و نقل برای پیشگیری از سوء استفاده احتمالی سودجویان به صورت لحظه ای در حال رصد است و نوسان قیمت در سه روز اخیر گزارش نشده است.

وی بیان کرد: تشدید گشت های مشترک با کمک دستگاه های متولی از برنامه های مهم در حال اجرا برای نظارت بهتر بر نحوه توزیع کالا و خدمات در استان است.

صالحی تاکید کرد: به محض وصول گزارش ها و اثبات تخلفات با مجرمان به جد برخورد خواهد شد.

چرا در این شرایط اقتصادی طرح مدیریت مصرف سوخت اجرا شد؟

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ۵۰ درصد از مردم خودروی شخصی ندارند گفت: تحقق عدالت اجتماعی مهمترین هدف سهمیه بندی بنزین است تا کسانی که این سوخت را مصرف نمی کنند از یارانه بیشتری بهره مند شوند.

حسن نوروزی افزود: اجرای این طرح باعث بهره مندی افراد بیشتری از درآمد بنزین می شود در حالی که تا پیش از این بیشتر افراد توانمند دارای خودرو و از بنزین استفاده می کردند.

وی با اشاره به اینکه درآمد سهمیه بندی بنزین برای هزینه های جاری مانند طرح های عمرانی و دیگر موارد هزینه نخواهد شد، اظهار داشت: درآمدهای حاصل از سهمیه بندی بنزین به صورت کمک هزینه معیشتی به حساب مردم واریز خواهد شد.

نوروزی بیان کرد: دولت با توجه به شرایط سخت اقتصادی کسب درآمد حاصل افزایش قیمت بنزین به ۶۰ میلیون ایرانی به صورت ماهیانه پرداخت خواهد کرد که البته امکان دارد در آینده برای پیشگیری از تورم به صورت بن کارت خرید کالا تغییر کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه روزانه ۹۱ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود تصریح کرد: با اجرای این میزان مصرف بنزین ۶۳میلیون لیتر خواهد شد.

نوروزی بیان کرد: سال ۲۰۱۸ بنا برآمار آژانس بین الملی انرژی ۶۹ میلیارد دلار معادل ۸۷۰ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی در کشور ایران پرداخت شده که در دنیا رتبه نخست محسوب می شود.

وی با یادآوری این نکته که بودجه کل سال جاری در ایران شامل جاری و عمرانی ۳۸۶ هزار میلیارد تومان است گفت:یارانه انرژی در کشور بسیار بالاست  و منطق اقتصادی حکم می کند مصرف بنزین مدیریت شود. 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون سرانه مصرف بنزین در ایران ۱۰ برابر ترکیه و  سه برابر کشور چین است که این آمار ضرورت اجرای مدیریت مصرف بنزین را بیشتر کرده است.

وی ابراز داشت: ماهانه علاوه بر یارانه نقدی مبالغی از ۵۵۰ تا ۲ میلیون ریال به خانوارهای یک تا پنج نفره کشور پرداخت می شود.

نوروزی گفت: خانوارهای یک نفره ۵۵۰ هزار ریال، ۲ نفره یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال، سه نفره یک میلیون و ۳۸۰ هزار ریال، چهار نفره یک میلیون و ۷۲۰ هزار ریال و پنج نفره به بالا نیز ۲ میلیون و ۵۰ هزار ریال دریافت می کنند.

آیا استان ظرفیت های استفاده از سوخت های دیگر را دارد؟

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به سهمیه بندی بنزین و احتمال استقبال بیشتر از جایگاه های عرضه سوخت سی. ان. جی گفت: ۹۷ درصد از نازل های این جایگاه ها در استان فعال است.

سید لطف الله مسعودی اظهار داشت: از ۳۱۵ نازل موجود در جایگاه های سوخت کهگیلویه و بویراحمد ۳۰۵ نازل در مدار است.

وی بیان کرد:هم اکنون تنها ۲ جایگاه سی ان جی کهگیلویه و بویراحمد در شهرهای دوگنبدان و سی سخت غیرفعال است که برای راه اندازی دوباره این مراکز در حال تلاش هستیم.

وی بیان کرد: مرکز سی ان جی شهر دوگنبدان در چند روز آینده و سی ان جی شهر سی سخت نیز در ۲ هفته آینده دوباره راه اندازی خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به احتمال سوء استفاده سودجویان از کارت های سوخت تصریح کرد: دارندگان کارت های سوخت نسبت به رمز گذاری کارت خود در پمپ بنزین ها با راهنمایی جایگاه داران اقدام کنند.

مسعودی ابراز داشت: در صورت مفقود شدن کارت های سوخت مالکان خودروها به مراکز پلیس ۱۱۰ مراجعه و پس از ۲ هفته کارت خود را دریافت کنند.

آیا سهمیه آبان ماه خودروهایی که کارت ندارند محفوظ است؟

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کهگیلویه و بویراحمد در مورد کسانی که هنوز کارت سوخت به دست آنها نرسیده گفت: سهمیه بنزین در همه کارت ها قرار داده شده و سهمیه آبان ماه آنان حذف نخواهد شد و در ماه های بعدی قابل استفاده خواهد بود.

مسعودی در مورد بنزین های سوپر گفت: این بنزین که به قیمت سه هزار و ۵۰۰ تومان در حال عرضه است نیاز به استفاده از کارت سوخت اشخاص ندارد و با کارت سوخت جایگاه داران استفاده خواهد شد.

وی عنوان کرد: سهمیه خودروهای بنزین سوز ماهیانه ۶۰ لیتر و خودروهای شخصی دوگانه سوز ۳۰ لیتر تعیین شده است.

مسعودی بیان کرد: همچنین سهمیه تاکسی های بنزین سوز ۴۰۰ و تاکسی های دوگانه سوز ۲۰۰ لیتر در ماه  اعلام شده است.

وی تصریح کرد: ماهانه ۲۵ لیتر بنزین برای موتور سیکلت ها و ۵۰۰ لیتر برای آمبولانس ها در نظر گرفته شده است.

استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

براساس تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا  از بامداد بیست و چهارم آبان ماه جاری،بهای بنزین مصرفی بصورت یارانه ای و آزاد در اختیار خودروها قرار می گیرد .براساس این تصمیم بهای هر لیتر بنزین یارانه ای ۱۵۰۰تومان و بنزین ازاد لیتری ۳۰۰۰تومان تعیین شده است.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان