دوشنبه 5 خرداد 1399

اصلاح‌طلبان از چه سخن می‌گویند؟

تهران- ایرنا- اقتضائات زمانی و شرایط محیطی، حوزه دغدغه‌مندی اصلاح‌طلبان را گسترده‌تر از سال‌های دهه هفتاد و هشتاد کرده است. مشارکت مشروط، گفت وگو با حاکمیت، بازاندیشی گفتمانی، مبارزه با فساد، بازسازی اعتماد عمومی و ... کلیدواژه هایی است که فضای گفتمانی این روزهای اصلاح‌طلبان را به تصویر می کشد.

بازار | ایرنا | 7 ماه پیش |10/18/2019 5:26:45 PM 1382 بازدید

اصلاح‌طلبان از چه سخن می‌گویند؟

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفندماه ۹۸، گروه ها و جریانات سیاسی را تا حدی به تب و تاب انداخته است. هرچند برخی ناظران در همسنجی با دوره های پیشین، از تاخیر در گرم شدن تنور انتخابات می گویند، ولی تشکل ها و جریان های سیاسی را از ورود قریب الوقوع به فضای انتخاباتی و کنش گری در این عرصه گریزی نیست.

باتوجه به تحرکات و فعالیت تشکل ها و احزاب می توان گفت رقابتی نشدن فضای سیاسی به معنای رکود و خمودگی آن نیست. جریان های سیاسی عمده کشور در ماه های اخیر بیش از آنکه وارد فاز عملی انتخاباتی شوند، مباحث درون جریانی خود را پیش برده اند. در شرایطی که اصولگرایان در اندیشه احیای محوریت و استقرار سازوکار وحدت فراگیر هستند، اصلاح طلبان به صورت مبنایی بازاندیشی گفتمانی خود را در دستور کار دارند و کیفیت و کمیت حضور خود در انتخابات را  بررسی می کنند.

بررسی کلیدواژه های پرتکرار این روزها در اردوگاه اصلاح طلبی و اصولگرایی، سمت و سوی فضای اندیشه ای آنان و دغدغه هایشان را نمایان می کند. در این راستا گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های ایرنا در ۲ گزارش مجزا، به تحلیل و تبیین کلیدواژه های اصلی و متاخر در اردوگاه اصلاح طلبی و اصولگرایی می پردازد.

بازگشت به مفاهیم و اصول اصلی اصلاح‌طلبی

جریان اصلاحات که در دهه ۷۰ بر مبنای اصول و مفاهیمی چون جامعه مدنی، مردم سالاری دینی، توسعه سیاسی، حاکمیت قانون، شفافیت، مشارکت سیاسی و ... متشکل شد، امروز و پس از طی فراز و فرودهای بسیار، احیای این ارزش ها را در نگاه عاملان و حاملان خود لازم و ضروری می داند.

امروز اصلاح طلبان با درک ضرورت رجوع به این ارزش ها، سخن از «بازاندیشی گفتمانی» یا «نواندیشی گفتمانی» می زنند. بزرگان این جریان بر این باورند که باید ایستاد و یک بار دیگر اصول اولیه، اهداف، روش ها و مسیرهای طی شده این نظام اندیشه ای را مورد ارزیابی قرار داد، حتی اگر این بازاندیشی نیازمند دوری مقطعی از «قدرت» باشد.

اگرچه طیف های راست اصلاح طلبان با این ایده مخالف هستند و دوری از قدرت را به معنای محروم کردن خود از حقی قانونی برای حضور در قسمت های بالای هرم ساختار سیاسی می دانند، ولی کمتر کسی در این جریان ضرورت بازبینی و ارزیابی دوباره اصول اصلاح طلبی را انکار می کند.

به این واسطه گزاره هایی چون تقویت پیوندها با جامعه مدنی، احیای سرمایه اجتماعی، نمایندگی حداکثری مطالبات مردم، گفت و گو با مردم، مشارکت، قانون مداری، شفافیت و ... را می توان در کلیدواژه های پرتکرار این روزهای اصلاح طلبان یافت.

از توسعه‌سیاسی تا رایزنی با نهادهای حاکمیتی، از جامعه‌مدنی تا بازسازی اعتماد عمومی

علاوه بر توجه به اصول اولیه، اقتضائات زمانی و شرایط امروز جامعه، به مسایل مورد توجه اصلاح طلبان گستردگی بیشتری بخشیده است.

کیفیت حضور در انتخابات، یکی از مسایل مورد توجه این روزهای اصلاح طلبان است که خود پای بحث های دیگری چون نظارت استصوابی، گفت و گو با شورای نگهبان، شفافیت، قانون مداری و .. را به میان آورده است.

چگونگی مواجهه با انتخابات، مباحثی چون «مشارکت بی قید و شرط» و «مشارکت مشروط» را در میان دو طیف اصلاح طلبان ایجاد کرده است. هرچند پیش از این بحث های دیگری چون «تحریم انتخابات» و «قهر با صندوق رای» در این جناح در میان بود، اما به نظر می رسد امروز همه اصلاح طلبان بر سر مشارکت در انتخابات به اتفاق رای رسیده اند و این، کیفیت و نحوه مشارکت است که محل بحث و نظر قرار دارد.

مشارکت مشروط هم اگرچه در این جریان تعاریف و مولفه های متفاوتی دارد، ولی اغلب اصلاح طلبان بر این نظر متفقند که باید در گام نخست با هویت مستقل و به صورت حداکثری در انتخابات ثبت نام کنند و از آن پس، کیفیت و نحوه بررسی صلاحیت نامزدها در شورای نگهبان است که مسیر پیش روی اصلاح طلبان برای مشارکت در انتخابات را معین می کند.

«نظارت استصوابی» یکی دیگر از کلیدواژه های پرتکرار این روزها در اردوگاه اصلاح طلبی است. ضرورت های غلبه بر محذورات ناشی از نظارت استصوابی برای مشارکت حداکثری در انتخابات، مسایلی چون «گفت و گو با حاکمیت» یا «گفت و گو با نهادهای بالادستی» را در دستور کار اصلاح طلبان قرار داده است.

در سطحی فراگیرتر از آن، اصلاح طلبان «گفت و گوی ملی» را هم برای ایجاد تعامل و تفاهم میان جریان های سیاسی و حاکمیت پیش می برند تا با ایجاد فضایی آرام و بی تنش و عاری از سوءتفاهم، زمینه های ورود و کنشگری خود در عرصه سیاسی را فراهم کنند.

در سطحی دیگر، اصلاح طلبان از ضرورت های «گفت و گو با مردم» و بیان مقدورات و محذورات خود در عمل به وعده ها برای احیای «اعتماد عمومی» و باسازی «سرمایه اجتماعی» خود سخن می گویند. بزرگان اصلاح طلبی علاوه بر این معتقدند سخن گفتن دولت روحانی و فراکسیون امید که مورد حمایت اصلاح طلبان بوده اند با مردم و بیان مقدورات و محذورات عملکردشان  می تواند اعتماد و سرمایه اجتماعی این جریان را بازسازی کند.

در همین ارتباط، اصلاح طلبان احیای نقش پیشین خود یعنی «نمایندگی مطالبات اکثریت مردم» را در نظر دارند. همچنین بر ضرورت توجه به مسایل و مطالبات روز جامعه  چون «عدالت اجتماعی» و «مبارزه با فساد» در جریان پوست اندازی و بازاندیشی گفتمانی خود تاکید می کنند. این در حالی است که چنین مفاهیمی طی سال های اخیر و اکنون بیشتر در شعارها و گفتمان رقیب یعنی اردوگاه اصولگرایی جایگاهی برجسته داشته و دارد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان