دوشنبه 5 خرداد 1399

ناکارآمدی پدافند پرهزینه عربستان در مقابله با حمله پهپادی

تهران - ایرنا - یک رسانه غربی نوشت: حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان نشان داد، میلیاردها دلاری که عربستان صرف خرید سخت افزارهای پیشرفته نظامی از غرب کرده، توان مقابله با پهپادهای کم هزینه و موشک های کروز را ندارد.

بازار | ایرنا | 8 ماه پیش |9/18/2019 2:33:51 PM 2344 بازدید

ناکارآمدی پدافند پرهزینه عربستان در مقابله با حمله پهپادی

حملات بی سابقه روز شنبه 23 شهریور ماه به صنعت نفت عربستان تولید نفت این کشور را به نصف رساند؛ موضوعی که آمادگی بد این کشور خلیج فارس را برای دفاع از خود با وجود سرمایه گذاری هنگفت در بخش خرید تسلیحات نظامی نشان داد.

خبرگزاری رویترز روز گذشته(سه شنبه) در گزارشی در همین  زمینه با اشاره به ادعای آمریکا و عربستان درباره نقش ایران در این حمله نوشت: سه تن از مقام های آمریکایی گفته اند که این حمله با استفاده از پهپادها و موشک های کروز انجام شد.

این رسانه به نقل از اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی نوشت: ایران از بیشترین قابلیت موشک کروز و بالستیک در منطقه خاورمیانه برخوردار است که می تواند هر گونه سامانه دفاع موشکی عربستان را درهم بشکند.

با این وجود حتی حملات محدود از جمله حمله ای که به تازگی انجام شد و حوثی های یمن (انصارالله) مسئولیت آن را برعهده گرفتند، نشان داد که عربستان توان مقابله با آنها را ندارد.

مسوولان شرکت آرامکو که دو تاسیسات نفتی بزرگ آن در حمله این هفته در معرض بدترین حملات به تاسیسات نفتی از زمان بحران خلیج فارس در سالهای ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱ قرار گرفت، امروز (سه شنبه) گفتند که فعالیت این تاسیسات زودتر از آنچه که در مراحل اولیه بروز این حمله تصور می شد، به حالت عادی باز  خواهد گشت.

ریاض در ارزیابی های اولیه خود اشاره کرده که سلاح های مورد استفاده ایرانی بوده اند اما محل پرتاب سلاح ها هنوز معلوم نیست.

رویترز نوشت: مقام ها ابتدا گفته بودند که این حمله با استفاده از پهپاد انجام شده اما سه مقام آمریکایی گفته اند که استفاده از موشک های کروز و پهپادها سطح بالاتری از پیچیدگی این حمله نسبت به تصورات اولیه را نشان می دهد.

یک تحلیلگر امنیتی سعودی که خواست نامش فاش نشود، گفته است این حمله مانند حمله ۱۱ سپتامبر برای عربستان است و بازی سیاسی در منطقه را تغییر خواهد داد.

وی این پرسش را مطرح کرده که «سامانه های دفاع هوایی و سلاح های آمریکایی که عربستان میلیاردها دلار صرف خرید آنها به منظور محافظت از خاک عربستان و تاسیسات نفتی خود کرده، کجا هستند؟  اگر این حمله با چنین دقتی انجام شده، عاملان این حمله همچنین می توانند به تاسیسات شیرین سازی آب و اهداف بیشتری حمله کنند.» 

عربستان از مدتها قبل از سامانه های پاتریوت با بُرد بلند به عنوان  اصلی ترین سامانه دفاع هوایی خود استفاده می کند و آنها را عمدتا برای دفاع از شهرهای بزرگ و تاسیسات مستقر کرده است.

باتوجه به این که پهپادها و موشک های کروز با سرعت کمتر و در ارتفاع پایین تری حرکت می کنند، رهگیری آنها در زمان کافی برای سامانه های پدافندی پاتریوت دشوار است.

یک مقام ارشد خلیج فارس نیز که در گزارش رسانه غربی نامش فاش نشده است، گفته است «پهپادها، چالش بزرگی برای عربستان محسوب می شوند زیرا اغلب در ارتفاعی پایین تر برای رهگیری راداری پرواز می کند و با توجه به مرز طولانی عربستان با یمن و عراق، عربستان در مقابل آنها بسیار آسیب پذیر هستند. »

یک منبع آگاه از مسائل خلیج فارس که از فعالیت های شرکت آرامکو مطلع است نیز گفت، سیستم امنیتی پالایشگاه «بقیق» که هدف حمله اخیر بوده، کامل نیست.

 رویترز به نقل از مدیر اجرایی یک شرکت دفاعی غربی نوشت: تا یک سال پیش پالایشگاه بقیق با استفاده از سامانه های پاتریوت محافظت می شد.

«ترکی المالکی» سخنگوی نیروهای ائتلافی عربستان در پاسخ به این پرسش که چرا سامانه های دفاعی این کشور حملات روز شنبه را رهگیری نکردند به خبرنگاران مدعی شد: بیش از ۲۳۰ موشک بالستیک توسط نیروهای ائتلافی رهگیری شدند... ما از قابلیت عملیاتی برای مقابله برای مقابل با همه تهدیدها و حفاظت از امنیت ملی عربستان برخوردار هستیم.

هنوز معلوم نیست  که سامانه های پدافندی «آونجر» با برد کوتاه و «هاوک» های با برد متوسط که ساخت آمریکا هستند و سامانه پدافندی «اورلیکن» ساخت سوئیس که عربستان اکنون در اختیار دارد، در حال حاضر وارد فاز عملیاتی شده اند یا نه.

رویترز به نقل از یک منبع امنیتی عربستان و دو منبع صنعتی نوشت: ریاض سالها از تهدید پهپادها آگاه بوده و با مشاوران خود درباره راه حل های احتمالی مذاکره کرده اما هنوز تجیهزات جدیدی را مستقر نکرده است.

«دیو دز راشز» از کارشناسان دفاع ملی دانشگاه واشنگتن در این زمینه گفت: بیشتر رادارهای دفاع هوایی متعارف برای مقابله با تهدیدهای سلاح های دارای قابلیت پرواز در ارتفاع بالا همچون موشک ها طراحی شده اند. موشک های کروز و پهپادها در نزدیک زمین عملیات انجام می دهند بنابراین به دلیل انحنای زمین قابل رویت نیستند و پهپادها بسیار کوچک هستند و اثر گرمایی برای بیشتر رادارها ندارند.

رهگیری پهپادهایی با ارزش صدها دلار با پاتریوت ها احتمالا بسیار هزینه بر است و هریک از موشک ها حدود سه میلیون دلار هزینه دارد.

یک مقام سعودی گفت: دست اندرکاران سیاسی عربستان از گذشته نگران حملات علیه تاسیسات آب شرین کن «جوبیل» بوده اند. حملات موفقیت آمیز به این منطقه می تواند میلیون ها عربستانی را از آب آشامیدنی سالم محروم کند و تعمیر آن به مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

یگان  پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز شنبه ۲۳ شهریور ماه در عملیاتی با عنوان "توازن بازدارندگی دوم " پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" وابسته به شرکت نفتی "آرامکو" عربستان را هدف ۱۰ پهپاد خود قرار داد.

 دو  پالایشگاه بقیق و خریص به ترتیب در ۷۰ و ۲۷۰ کیلومتری ظهران در شرق عربستان و درجنوب خلیج فارس  واقع هستند.

در پی این حملات، حدود ۵۰ درصد از صادرات نفت خام عربستان به بازارهای جهانی متوقف شد.

1071

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان