پنجشنبه 8 خرداد 1399

جنگ آینده کشورها جنگ آب نیست

عضو هیئت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل گفت: جنگ آینده، جنگ انرژی‌ست نه جنگ آب زیرا آب شور را می‌توان با انرژی، به آب شیرین تبدیل و مشکلات آن را حل کرد بنابراین باید به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر رفت یعنی انرژی‌هایی که پایان نمی‌پذیرند.

انرژی | ایسنا | 8 ماه پیش |9/18/2019 10:52:28 AM 1382 بازدید

جنگ آینده کشورها جنگ آب نیست

سیدمهدی میر ایمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه امروزه انرژی الکتریکی که تولید می‌شود از مسیر انرژی‌های فسیلی می‌گذرد، اظهار کرد: انرژی فسیلی به عنوان نمونه در مازوت، که یک نوع فرآورده نفتی نزدیک به گازوئیل است در نیروگاه حرارتی نکا در کوره‌ها آتش گرفته و تبدیل به انرژی گرمایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از مسیر انرژی گرمایی، آب تبخیر و توربین ها می‌چرخد و در نهایت انرژی الکتریکی تولید می‌شود، تصریح کرد: اغلب انرژی‌های الکتریکی که در ایران تولید شده تقریبا ۹۵درصد از انرژی‌های فسیلی است.

عضو هیئت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بابیان اینکه مشکل اصلی انرژی فسیلی پایان‌پذیر بودن آن است، گفت: انرژی تجدیدپذیر شامل چند نوع انرژی از جمله انرژی خورشیدی، بادی، زمین گرمایی و انرژی امواج دریا بوده و از همه مهم‌تر انرژی خورشیدی است که از طریق سلول‌های خورشیدی استحصال می‌شود.

میرایمانی با اشاره به اینکه در دنیا  بیشترین اقبال، به سمت سلول‌های خورشیدی و توربین‌های بادی است، خاطرنشان کرد: سلول‌های خورشیدی تقریباً گران‌تر از انرژی‌های دیگر است و برای تولید سلول‌های خورشیدی ازطریق انرژی می‌توان مقدار مشخصی تولید داشت که نیاز به هزینه بیشتر دارد.

وی افزود: انرژی‌های خورشیدی معمولا در نواحی کویری و در جاهایی که آفتاب بیشتری وجود دارد، استفاده می‌شوند به طور مثال عربستان، لیبی و شیلی بهترین کاندیدای تولید انرژی خورشیدی است که حدود ۲۰۰ مگاوات استخراج می‌کنند.

انرژی خورشیدی در مازندران توجیه کمتری دارد

عضو هیئت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بابیان اینکه در مازندران در طول سال بیشتر هوا ابری است، تصریح کرد: انرژی خورشیدی در این استان توجیه کمتری دارد و حتی با نصب توربین‌های بادی باید شرایط پروفیل باید آن منطقه، ارزیابی شود و گاهی توربین های بادی در داخل دریا(آبشور) و در مواقعی در ساحل(آنشور) نصب می‌شوند که می‌توان از آن استفاده کرد.

میرایمانی بااشاره به اینکه در مازندران توربین‌های بادی بهتر جوابگوی تولید انرژی است، افزود: انرژی تجدیدپذیر در ایران به صورت کلی از اقبال کمی برخوردار بوده و دلیل اصلی آن، ارزان بودن انرژی الکتریکی است.

وی ادامه داد: ارزان بودن انرژی الکتریکی به این معناست که ما بدون استفاده از باد یا خورشید از منابع انرژی فسیلی ارزان‌تر استفاده می‌کنیم زیرا انرژی الکتریکی در ایران یارانه‌ای است و در مقایسه با قیمت جهانی، قیمت واقعی ندارد.

سوق دادن انرژی‌های الکتریکی به سمت تجدیدپذیر

عضو هیئت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بیان کرد: بر همین اساس در کشور ما کمتر به انرژی تجدیدپذیر توجه شده و بخش خصوصی در این امر رغبتی ندارد اما تولید انرژی تجدیدپذیر در کشورهای دیگر به بخش‌های خصوصی واگذار می‌شود.

میرایمانی با بیان اینکه برای رسیدن زودتر به نتیجه نیاز به تقویت زیرساخت اقتصادی در کشور بوده زیرا انرژی فسیلی رو به پایان است، گفت: لزوم حرکت کردن به سمت انرژی تجدیدپذیر به شدت احساس می‌شود که با اصلاح زیرساخت‌ها و به کارگیری بخش خصوصی می‌توان در این راستا گام برداشت.

وی یاد آورشد: یکی از بزرگ‌ترین مصرف کننده‌های انرژی فسیلی خودروها هستند و در کشورهای پیشرفته پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۳۰ نصف خودروها برقی و در سال ۲۰۵۰ تمام خودروها برقی شوند اما باتوجه به اینکه این خودروها نیاز به انرژی الکتریکی دارند، باید راهکاری در این خصوص اندیشیده تا انرژی‌های الکتریکی، به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر سوق داده شود.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان