شنبه 27 مهر 1398

گالری به یاد قدیما

تهران- ایرنا- گالری دِنا میزبان آثاری هنری و پژوهشی است که درآن تبلیغات و رسانه در دهه‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ به تصویر کشیده می‌شود؛ نمایشگاهی که مخاطب را به گذشته‌های نه چندان دور می‌برد.

کسب و کار | ایرنا | 1 ماه پیش |9/18/2019 10:08:47 AM 433 بازدید

گالری به یاد قدیما

این روزها، گالری دنا، نمایشگاهی را میزبانی می‌کند که به پژوهشی درباره تبلیغات و رسانه در دهه‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ اختصاص یافته است؛ اتفاقات نوینی بود که ازسوی سازمانِ «فاکوپا»، در جایگاهِ یکی از اولین شرکت‌های بزرگ تبلیغاتی در ایران، صورت گرفت و سه دوره طلایی (از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۱)، بازسازی (از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۷) و قدرت (از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷) را شامل می‌شود.

در توضیحات نمایشگاه آمده است: «سازمان تبلیغات فاکوپا در سال ۱۳۳۵ توسط فرهاد هرمزی در چند اتاق از یک آموزشگاه ماشین نویسی به نام قهرمان راه‌اندازی شد. هرمزی در اتوبیوگرافی خود درباره‌ چگونگی تاسیس این سازمان تبلیغاتی می‌گوید:

شروع فاکوپا هیچ‌گونه تشریفاتی نداشت. اهمیت شروع فاکوپا در این است که با ایجاد آن تصمیم گرفتم تبلیغات را به عنوان حرفه اصلی خود انتخاب کنم و به دنبال کارهای دیگر نروم. آموزشگاه قهرمان در شاه‌آباد یک سالن بزرگ داشت و چندتا اتاق. تعدادی از اتاق‌ها تبدیل شد به سازمان کوچکی که فاکوپا نامیده شد. اهمیت تاسیس فاکوپا در این است که ما کار تبلیغ را در آن به عنوان حرفه اصلی خود شروع کردیم. مدتی در کنار فاکوپا آموزشگاه قهرمان هم فعالیت می‌کرد، بعدها که جای ما کوچک شد آمدیم به کوچه گوهرشاد. مهم‌ترین نکته در مورد تاسیس فاکوپا این است که ما در آن مرحله به این نتیجه رسیده بودیم که کار ما چیست؛ کار تبلیغات از آن تاریخ ادامه پیدا کرد تا رسید به امروز...

پیش از آن که هرمزی سازمان فاکوپا را تاسیس کند و تبلیغات را به عنوان حرفه اصلی‌اش برگزیند به گفته خودش بسیار از این شاخه به آن شاخه پرید. برای مثال در سال ۱۳۳۰ تصمیم به انتشار یک مجله جیبی، روزانه و رنگی گرفت و نامش را «ذرّه‌ها» گذاشت. اولین شماره از این مجله در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۳۰ با شعار «هم در جیب آقا جا می‌گیرد و هم در کیف خانم» منتشر شد و تا ۶۰ شماره ادامه پیدا کرد و سرانجام به دلیل مشکلات ناشی از بی‌پولی تعطیل شد.

پس از تاسیس فاکوپا این سازمان و شخص فرهاد هرمزی به جایی یا کسی وابسته نبودند. هرمزی در همه آن سال‌ها با تکیه بر ابتکار،خلاقیت و گرافیک منحصر به فرد خود، به تمام رسانه‌ها و صاحبان سرمایه این نکته را القا کرد که فاکوپا هر کالایی را معرفی کند، آن کالا بهترین و برترین است. هرمزی تنها به ذوق و استعداد خود تکیه می‌کرد و با آن‌که تحصیلات آکادمیک در حوزه تبلیغات نداشت، در نگارش شعارهای تبلیغاتی کم‌نظیر عمل می‌کرد. فاکوپا مشتریان محدودی داشت، چرا که معتقد بود تنها باید با موسساتی کار کند که آمادگی توسعه و رشد را دارند و چون بازرگانان را اکثرا قشری محافظه کار و در پی سود بیشتر در کم‌ترین زمان می‌دانست، نمی‌توانست با آن‌ها هم‌قدم شود. از طرفی هرمزی هرگز بر هیجانات خود سرپوش نمی‌گذاشت و با ریسک‌پذیری بالا بارها خود و سازمان فاکوپا را تا مرز ورشکستگی پیش برد. اما هر بار با سودی سرشار و جسارتی مثال‌ زدنی به عرصه تبلیغات باز می‌گشت. فاکوپا اولین سازمان تبلیغاتی‌ای بود که کمپین‌های تبلیغاتی و آگهی‌های سریالی را در ایران آغاز کرد و در سال‌های ۳۶ تا ۴۱ با اجرای مهم‌ترین و گسترده‌ترین کمپین‌ها موفقیت خود را تثبیت کرده و به اوج شهرت رسید. در طی سال‌های فعالیت فاکوپا فرهاد هرمزی به عنوان نایب رییس سازمان تبلیغات جهانی برگزیده و موفق شد کنگره جهانی تبلیغات را در ایران برگزار کند.

فاکوپا در ابتدا کارش را با بهرام هرمزی، محسن میرزایی و تابش آغاز کرد. با پیوستن بیوک احمری که مهارت ویژه‌ای در سیلک اسکرین داشت فاکوپا به سرعت رشد کرد و طراحان دیگری چون الکسی گورگیز، ژرژ سیمونیان، مرتضی کاتوزیان،اورشانلو، مسعودی، پایداری و مرتضی ممیز به این سازمان پیوستند. بسیاری معتقدند عباس سارنج با معرفی مرتضی ممیز به فاکوپا، آینده‌ی درخشان او را در رشته گرافیک رقم زده است. جهانگیر نظام العلما هم به عنوان خوش‌نویس در فاکوپا فعالیت می‌کرد که در کمپین‌های شاه‌پسند و بانک پارس شاهد به ثمر نشستن این همکاری بودیم. سعید نفیسی، مرزبان، جواهر کلام، حاج سید جوادی، دکتر وحیدی و روح الله مبشر اردبیلی نیز از نویسندگان قابلی بودند که با فاکوپا همکاری داشتند و برای آن قلم می‌زدند.

فاکوپا در ۲۰ سال فعالیت خود با برندهای معتبری چون: شاه پسند، صابون گلنار، صابون عروس، تاید، بانک پارس، بانک عمران، بانک ملی، ایران ناسیونال، اعانه ملی، برف، کمیته پیکار با بی‌سوادی، گاردن پارتی‌ها و... همکاری کرد.»

این نمایشگاه تا چهارشنبه ۲۷ شهریور، از ساعت ۱۶ تا ۲۰، در گالری دنا به نشانیِ خیابان سپهبد قرنی، بعد از چهارراه طالقانی، کوچه سوسن، شماره۴، زنگ۲ پذیرای علاقه‌مندان است.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

شاخص بورس بر سر دو راهی
۸۵ واحد ذخیره سازی محصولات کشاورزی در جنوب کرمان احداث شد
افت بازار مسکن از چه زمانی آغاز شد؟ افت بازار مسکن از چه زمانی آغاز شد؟
قیمت سهام شرکت های بیمه چقدر رشد کرد؟
تولید بنزین یورو در ایران چقدر است؟ تولید بنزین یورو در ایران چقدر است؟
درد و رنجی فراتر از دیالیز درد و رنجی فراتر از دیالیز
صندوق حمایت از تحقیقات صنایع پیشرفته، حامی طرح‌های تعاونی البرز
۶۰۰ واحد تولیدی راکد بازفعالسازی شدند ۶۰۰ واحد تولیدی راکد بازفعالسازی شدند
کارشناسان در نشست لندن برضرورت گفت‌وگو با ایر کارشناسان در نشست لندن برضرورت گفت‌وگو با ایران تاکید کردند
وزیر صمت از ۲ طرح اشتغالزایی در شهرستان گناوه وزیر صمت از ۲ طرح اشتغالزایی در شهرستان گناوه بازدیدکرد
همسایگانی که کمتر ارث برده‌اند همسایگانی که کمتر ارث برده‌اند
استحاله «ساده‌زیستی» در عرصه سیاسی استحاله «ساده‌زیستی» در عرصه سیاسی
جایگزینی تولید داخلی لازمه مبارزه با قاچاق پوشاک است
قیمت جهانی طلا افزایش یافت قیمت جهانی طلا افزایش یافت
از بازار طلا و سکه چه خبر؟ از بازار طلا و سکه چه خبر؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اگر به جای سعودی‌ها بودم هرچه زودتر با ایران مذاکره می‌کردم
بعیدی‌نژاد: ظرفیت‌ زیادی برای توسعه مناسبات اقتصادی باانگلیس وجود دارد
تحریم‌های آمریکا مانع همکاری‌های تجاری انگلیس و ایران نشده است
قول مساعد استاندار بصره برای اصلاح مسیر شلمچه تا تنومه در عراق
سیگنال‌های مهم همتی برای بازار ارز چیست؟
بررسی شیوه تهاتر بدهی‌های دولت از طریق اوراق تسویه خزانه
موج بازگشت از اربعین و تداوم بازدید مسئولان از مرزهای چهارگانه
رضایت زائران از خدمات رسانی پایانه مسافربری برکت در مهران
۱۲ بلوک از مسکن مهر شهید شیرودی سرپل‌ذهاب تا سالگرد زلزله تکمیل می‌شود
برگزاری سالانه ۳۲ هزار نفر ساعت دوره آموزشی برای تعاونگران زنجانی
گیلان در حادثه سیل اخیر ۲۵۰میلیارد تومان خسارت دیده است
بازار نفت امسال روزانه 2میلیون بشکه را از دست داد
حملات یمنی‌ها باز هم واگذاری سهام آرامکو را به تأخیر انداخت
اصلاح‌طلبان از چه سخن می‌گویند؟
۳۴میلیون جمعیت غیرفعال تمایل به ورود به بازار کار ندارند