چهارشنبه 7 خرداد 1399

صعود قابل توجه پالایشی‌ها / شاخص کل در آستانه ورود به کانال 297 هزار واحد

معاملات بازار سهام در حالی به تعطیلات رفت که شاخص کل با رشدی ادامه دار و مهار نشدنی خود، امروز توانست تا ارتفاع 296 هزار واحد پیش‌روی کند و در آستانه ثبت یک رکورد جدید قرار گیرد.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 8 ماه پیش |9/8/2019 9:48:44 PM 2734 بازدید

صعود قابل توجه پالایشی‌ها / شاخص کل در آستانه ورود به کانال 297 هزار واحد

اقتصادآنلاین - محمدمیلاد عبداللهی؛ شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات دومین روز هفته و پیش از تعطیلات، توانست با برخلاف افت، نمادهای بزرگ بازار مانند «فولاد» و «رمپنا»،  به رشد محسوس خود ادامه دهد. در این بین پالایشی‌ها تاثیر بسیاری بر صعود شاخص کل داشتند. لازم به ذکر است نماگر بورسی امروز با رشد 2 هزارو 130 واحد در آستانه ورود به کانال 297 هزار واحدی قرارگرفت.

شایان ذکر است ارزش معاملات روزجاری هزارو 847 میلیارد تومان و حجم آن از حجم میلیارد فراتر رفت. ارزش معاملات خرد امروز نیز هزار 635 میلیارد تومان بود.

اضافه بر آن شاخص کل هم‌وزن نیز هزارو224 واحد معادل (1.51) درصد رشد را پشت سر گذاشت.

همچنین علاوه بر دادوستد محصولات گروه پالایشی در بورس انرژی که طی روزهای اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است، روندصعودی محصولات این گروه در محدوده مطلوبی قرار دارد و سبب می‌شود تا انتظارات از سودآوری این شرکت‌ها در تابستان نیز همچنان بالا باشد. 

از طرفی خبر افزایش سرمایه «شپنا» از محل سود انباشته، محرک خاصی برای جلب توجه معامله‌گران بوده است.البته این مسئله که سایر نمادهای این گروه نیز چنین افزایش سرمایه‌ای را در دستور کار خود دارند یا خیر مستلزم اخبار دقیق‌تر است. گفتنی است نماد «شتران» قبل و بعد از افزایش سرمایه، بازدهی قابل‌توجهی را کسب کرده است و این موضوع می‌تواند در نمادهای هم‌گروه نیز به شکلی مشابه پیگیری شود.

در ادامه گروه خودرو و قطعات در جریان معاملات امروز عنوان برترین گروه‌های صنعت را ازآن خود کردند صف‌های خرید در این گروه پرشمار است و در این بین شاخص  صنعت رشد 3 درصدی را تجربه کرد. 

از سویی رضا رحمانی، وزیر صمت در رابطه با نامه دیوان محاسبات مبنی بر ضرورت تجدید ارزیابی دارایی خودروسازان، گفت: تجدید ارزیابی یکی از رویه‌های جاری در تمامی واحدهای صنعتی است. اخیرا مجوزی صادر شده که تمام واحدهای صنعتی از فرصت تجدید ارزیابی دارایی‌ها استفاده کنند.

پیش از این نمادهای خودرویی، به خصوص ایران‌خودرو و شرکت‌های تابعه در پی انتظار برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها رشدهای پرشتابی را تجربه کرده‌اند. طبق گزارش‌ها از مجمع این شرکت قرار بود در آغاز پاییز و ابتدا از محل سرمایه‌گذاری‌های ایران‌خودرو این افزایش سرمایه در دستور کار قرار بگیرد که با تغییر مدیرعامل این شرکت مسئله فوق تا حدودی با تردید معامله‌گران همراه شد. با این حال اظهارات اخیر وزیر صمت توانسته است تقاضا را بار دیگر به سمت این گروه جلب کند. تا آنجا که «خودرو» در پایان معاملات با صف خرید بیش از هشت میلیونی مواجه شد.

ترین‌های امروز معاملات بورس تهران

از میان نمادهای تاثیرگذار بر شاخص‌کل، همانگونه که اشاره شد، «شتران»، «شبندر»، «شبریز» و «پاکشو» در مجموع با 804 واحد رشد بیشترین تاثیر مثبت را صعودی شدن نماگر بورسی داشتند. درمقابل اما نمادهای بزرگی چون «رمپنا»، «فولاد» و «اخابر» با افت 556 واحدی مانع از رشد بیشتر شاخص کل شدند.

همچنین نمادهای بانک تجارت، فولاد مبارکه و سایپا به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای امروز، بورس تهران شناخته شدند.

در میان صنعتی‌ها هم علاوه بر خودرو، گروه‌های شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب رتبه‌های برتر این دسته را ازآن خود کردند.

شایان ذکر است، بیشترین افزایش قیمت در میان نمادهای معاملاتی به «سبهان»، «بنیرو»، «باکشو» و «فرآور» تعلق یافت و آن‌ها توانستند در پایان سود بالاتری را برای مشتریان خود کسب کنند. در مقابل نمادهای «ختراک»، «شکلر» و «کسعدی» با بیشترین کاهش قیمت ضرر بالاتری را برای معامله‌گران به همراه داشتند.

کوتاه از فرابورس

آیفکس در پایان معاملات روز جاری شرایط متفاوت‌تری را نسبت به شاخص کل بورس پشت سر گذاشت و با صعود کم‌جانی همراه شد. نماگر فرابورسی با رشد 8 واحدی به ارتفاع 3هزارو840 واحد رسید. همچنین نمادهای «هرمز»، «شراز»و «شاوان» توانستند در مجموع با رشد 14 واحدی ایفکس را ارتقاء داده و در مقابل «دماوند»، «ذوب» و «زاگرس» با افت 12 واحدی مانع از رشد بیشتر شاخص کل فرابورس شدند.

گفتنی است نمادهای ، ذوب آهن اصفهان و بانک دی پربیننده‌ترین نمادها در میان مشتریان بودند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان