جمعه 9 خرداد 1399

تخم مرغی که لایک‌ها را پنهان کرد

چند ماه پیش برخی کاربران اینستاگرام از انجام آزمایش‌هایی که اینستاگرام انجام می‌داد، خبر می‌دادند، با این مضمون که اینستاگرام قرار است لایک‌ها را مخفی کند، اما اینستاگرام غیرمستقیم این موضوع را بارها و بارها تکذیب کرد. حال اما خبر جدی شده و گویا از اردیبهشت‌ماه (آوریل ٢٠١٩) امسال اینستاگرام واقعا آزمایش‌هایی با این منظور انجام داده است.

بازار دیجیتال | اقتصاد آنلاین | 9 ماه پیش |8/21/2019 4:06:59 PM 1642 بازدید

تخم مرغی که لایک‌ها را پنهان کرد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، اینستاگرام از ماه آوریل این آزمایش جدیدش را روی کاربران کانادایی انجام داد و تعداد لایک‌های دریافتی آنها را پنهان کرد که در ابتدا با عدم‌اطمینان از چگونگی تغییر نحوه استفاده کاربران در اینستاگرام روبه‌رو شد. اما بعد از دو ماه آزمایش به نظر می‌رسد کاربران کانادایی اینستاگرام این تغییر را دوست دارند. یکی از کاربران کانادایی فعال اینستاگرام، مت دوزنبری می‌گوید: «حالا بدون این‌که به حضور لایک‌ها روی پست‌هایم توجه کنم، به وضوح بیشتر روی کیفیت واقعی محتوایی که می‌خواهم ارسال کنم، تمرکز می‌کنم.»

افراد گروه آزمایش هنوز هم می‌توانند تعداد لایک‌های پست‌های ارسالی خود را مشاهده کنند، اما هر کس دیگری نمی‌تواند. اینستاگرام می‌گوید: «هدف این است که افراد توجه خود را روی عکس‌ها و فیلم‌هایی که به اشتراک می‌گذارند، متمرکز کنند، نه تعداد لایکی که از آنها دریافت می‌کنند.» درحال حاضر غیر از افرادی که برای آزمایش انتخاب شدند، اینستاگرام این امکان را در اختیار کاربرانش قرار داده که فعلا کسانی که می‌خواهند در این آزمون شرکت کنند و اگر نمی‌‌خواهند می‌توانند از ورود به این آزمایش امتناع کنند. اما اینستاگرام هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد اثرگذاری پنهان‌کردن لایک‌ها به اشتراک نگذاشته است. اینستاگرام آزمایش خود را در هفته آخر تیر به ٦ کشور دیگر هم ارسال و کاربران آنها را نیز به این آزمایش دعوت کرد.

چرا لایک‌ها را پنهان کردند؟

سخنگوی فیس‌بوک به‌عنوان شرکت مالک اینستاگرام اعلام کرد:   «این آزمایش را برای حذف فشار ناشی از اهمیت تعداد لایک در یک پست در سلامت روانی کاربران انجام دادیم و امیدواریم کاربران اجازه پیدا کنند بدون فشار، راحت‌تر و معتبرتر پست‌هایشان را منتشر کنند.»

اگر یادتان باشد، ‌سال پیش، تصویر یک تخم‌مرغ ساده بیشترین تعداد لایک تاریخ شبکه‌های اجتماعی را دریافت کرد. همین تخم‌مرغ، مانند یک صاعقه، ذهن پژوهشگران سلامت روان را به خود مشغول کرد.

در واقع تلاش برای کاهش استرس ناشی از زندگی آنلاین، علاوه بر کمک به سلامت روان کاربران، به کسب و کار شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی هم کمک خواهد کرد. اگر کاربران در درازمدت شبکه‌های آنها را محیطی مثبت و خوب نبینند، آن را ترک خواهند کرد و این برای صاحبان شرکت‌های بزرگ مرگبار است.

اما مردم درباره این حرکت اینستاگرام چه فکر می‌کنند؟ مصاحبه‌هایی که فیس‌بوک انجام داده، دو نتیجه داشته است. عده‌ای خوشحال بودند و اعلام کردند که فشار و استرس کمتری دارند. عده‌ای دیگر اما نگران ریزش تعداد پیگیرکنندگانشان و به وجودآمدن مشکل برای محصولاتی که در اینستاگرام عرضه می‌کنند، بودند.

آدام آلتر، استادیار بازاریابی و روانشناسی دانشگاه نیویورک، با اشاره به این‌که همان‌طور که ظهور دکمه لایک، مناسبات جهانی و انسانی را تغییر داد، پنهان‌کردن آن هم اثراتی خواهد داشت، می‌گوید: «این دکمه باعث شده بود عده‌ای با لایک بیشتر خود را در بالای نردبان وضع اجتماعی ببینند. حالا باید منتظر بود و دید که با پنهان‌کردن لایک، الگوریتم اینستاگرام برای شیوه نشان دادن پست‌ها چه خواهد بود. این کار قدرت ارزش عمومی افراد را کاهش می‌دهد، اما با نشان‌دادن تعداد لایک‌ها به خود فرد، هنوز ارزش و پاداش خصوصی را برای آدم‌ها حفظ می‌کند.»

این آزمایش ابتدا در کانادا انجام شد و بعد از آن در استرالیا، برزیل، ایرلند، ژاپن، ایتالیا و نیوزلند گسترش یافت. اما اینستاگرام اعلام کرده که هنوز قصد ندارد این موضوع را برای یک‌میلیارد کاربر فعال ماهانه خود گسترش دهد.

کاربران اینستاگرام چه می‌گویند؟

با کاربران مختلف تماس گرفتیم و نظر آنها را در این مورد پرسیدیم. یک فروشنده‌ کیف‌های دست‌دوز در کانادا اعلام کرده که این حرکت مشتریان او را کاهش داده و تعداد لایک پست‌هایش از ده‌ها لایک در نیم‌ساعت اول، به ٨ لایک در سه ساعت اول رسیده است.

یک شرکت بازاریابی در تورنتو هم با تحقیق بر روی ٢٠٠ کاربر فعال به این نتیجه رسیده که ٥١‌درصد از پیگیرکنندگان، دیگر قادر به دیدن پست‌ها نیستند و ١٨‌درصد از کاربران کاهش رشد پیگیرکننده و کاهش محسوس تعداد نظرات را داشته‌اند و مشاغل کوچک و متوسط افت محسوسی را تجربه کرده‌‌اند.

کلید ماجرا اما شاید این‌جا باشد: تعدادی از فعالان این ماجرا را در راستای درآمدزایی بیشتر برای اینستاگرام می‌دانند؛ چون این موضوع درنهایت به این‌جا ختم خواهد شد که فعالان تجاری و فروشندگان خرد و کلان در اینستاگرام، برای این‌که بیشتر دیده شوند، هزینه‌ بیشتری را برای انجام تبلیغ و دیده‌شدن پست‌هایشان به اینستاگرام بپردازند.

لیندی کوهن، همان متخصص تغذیه‌ اول داستان اما این‌قدرها هم بدبین نیست.

 او از این ماجرا خوشحال است و اعلام کرده که افت محسوسی را شاهد نبوده است و حالا راحت‌تر، با خلاقیت بیشتر و با فشار کمتر پست‌هایش را منتشر می‌کند. او نوشته است:   «خداحافظ لایک‌ها، سلام سلامت روان!»

امیلی‌هال، کاربر دیگری، قبل از این‌که آزمایش پنهان‌کردن لایک انجام شود، اینستاگرام را برای مدتی کنار گذاشته بود؛ او حالا می‌گوید: «با توجه به تعداد لایک‌هایی که دریافت می‌کردم، کیفیت عکس‌هایم به نظرم پایین‌تر بود و فکر می‌کنم افرادی که عکس‌های من را می‌دیدند، قادر به قضاوت کردن آنها نبودند و تنها به دلیل تعداد لایک‌ها مرا لایک می‌کردند.»

هال و دوزنبری (کاربران اینستاگرام) نگران این بودند که کاربران بیشتر از این‌که عکس‌ها و ویدیوهای آنها را ببینند و خوششان بیاید، به تعداد توجه می‌کردند و به آن اهمیت می‌دادند و حالا آنها معتقدند که با مخفی‌شدن لایک‌ها مردم اجازه پیدا می‌کنند تا روی پست‌ها و عکس‌ها متمرکز شوند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان