یکشنبه 29 دی 1398

تغییر و نوآوری اساس اقتصاد دیجیتال است

اراک - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تغییر، نوآوری اساس اقتصاد دیجیتال است و امروز کشور در این مسیر گام‌ برداشته است.

کسب و کار | ایرنا | 5 ماه پیش |8/13/2019 11:01:12 PM 1473 بازدید

تغییر و نوآوری اساس اقتصاد دیجیتال است

به گزارش ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» عصر سه شنبه در نشست شورای اداری استان مرکزی، افزود: مدیرانی که سواد دیجیتال نداشته باشند و دستگاه هایی که برنامه مشخصی برای عرصه تحول دیجیتال ارایه ندهندمحکوم به شکست هستند.
وی ادامه‌داد: کشور ایران نه فقیر است و نه می خواهد که  سر تسلیم مقابل هیچ قدرتی فرود بیاورد، بلکه با بهره گیری از تمامی ظرفیت های انسانی و زیرساخت های موجود در عرصه تحول دیجیتال گام بر می دارد و با مدیریت منابع و افزایش بهره وری می تواند به رشد و توسعه پایدار برسد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: سویه ایران اکنون در مسیر تحول دیجیتال است  و نشانه های این تحول را می توان در نظام بانکی و فعالیت های ناجا به خوبی مشاهده کرد.
آذری جهرمی اظهار داشت: دنیا شاهد بروز انقلاب صنعتی چهارم است و شواهد نشان می دهد تا ۱۰ سال آینده این انقلاب بر پایه فناوری اطلاعات به بلوغ برسد و ماحصل آن نیز اقتصاد دیجیتال خواهد بود.
وی اظهار داشت: نشانه های اقتصاد دیجیتال در دنیا مشخص شده به طوری دیگر شرکت های بزرگ همچون فورد و بوئینگ جای خود را به شرکت هایی همچون گوگل و آمازون داده اند و در کشور ماونیز این مهم آغاز شده به طوری که در انتخابات امسال اتاق بازرگانی کشور پنج نفر از اعضای جدید این اتاق از مدیران استارتاپی گزینش شدند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت:  بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر کارمند در شرکت اسنپ فعالیت می کنند که ارزش این شرکت ها به بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال رسیده و این ها نشانه های بروز تحولات دیجیتال در کشور ایران است.
آذری جهرمی اضافه کرد: در فضای اقتصاد دیجیتال هر دستگاهی یک وظیفه ویژه دارد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئول تمام ابعاد تحول دیجیتال نیست به طوری که اگر امروز پرداخت الکترونیکی در فضای دیجیتال شکل گرفته وظیفه سیاستگذاری پولی و مالی کشور بر عهده این وزارتخانه گذاشته نشده بلکه بانک مرکزی باید تصمیمات لازم را اتخاذ کند.
وی ادامه‌ داد:  اگر جرمی در فضای اقتصاد دیجیتال اتفاق افتاد همه مسئولیت آن بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست بلکه این وزارتخانه وظیفه تسهیل گری، تامین زیرساخت ها، فراهم کردن امکانات و توانمند سازی است.

آذری جهرمی افزود:  همه کشورهای جهان در برخورد با شایعه پراکنی قوانین و مقررارتی دارند  و نیاز است که در کشور ما نیز اگر شخصی در فضای مجازی رفتار نامتعارف داشت  بر اساس مقررات نحوه برخورد با او مشخص باشد.
وی بیان کرد: مسئله تحول اقتصاد دیجیتال نقطه عزیمت جمهوری اسلامی در آینده است چرا که ما از آن چیزی که در اقتصاد دیجیتال به عنوان جوهره وجودی رشد وجود دارد برخوردار هستیم و مغز متفکر و خلاقیت جوانان است که آن را نمی توان مصادره و تحریم کرد و باید با حمایت همه جانبه خلاقیت جوان ها را به منصه ظهور رساند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: کشور ایران نگران فناوری نیست چون آنانی  که امروز مقابل این جریان هستند در عصر اقتصاد دیجیتال به تکنولوژی و فناوری آویزان می شوند.
آذری جهرمی  در بخش دیگری از  سخنان خود با اشاره به سرمایه گذاری یک هزار ۷۲۰ میلیارد ریالی در بخش آی سی تی استان مرکزی، گفت: به بهره برداری از این طرح ها شاخص های استان‌ در این بخش چهار رتبه بهبود یافت و اکنون استان مرکزی هشتمین استان کشور در شاخص توسعه فناوری اطلاعات است.

وی با بیان اینکه هدف اصلی حضور در استان ها بررسی مشکلات در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است، گفت: با توجه به بازدیدی که امروز  از شهرستان های ساوه، تفرش و فراهان به عمل آمد برخی از حوزه های ارتباطی و مخابراتی نیازمند رسیدگی بیشتر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: باید مشکلات پوشش مخابراتی جاده ای در آن دسته از جاده های  استان مرکزی که به لحاظ دسته بندی، درجه سه محسوب می شوند ظرف سه ماه آینده رفع شود.
آذری جهرمی تاکید کرد: عقب گرد توسعه تلفن ثابت در استان مرکزی روشن است و این عقب افتادگی باید با تلاش مضاعف شرکت مخابرات ایران جبران شود. ‌
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد:  در منطقه ای که ۴۰۰ خانوار زندگی می کنند توجیه ندارد که شرکت مخابرات ایران به بهانه نداشتن صرفه اقتصادی از تامین پوشش تلفن ثابت خودداری کند.
آذری جهرمی گفت: شرکت مخابرات به بخش خصوصی واگذار شده و باید به تمام نقاط کشور امکانات ارایه کند.
وی در خصوص دیتا سنتر استان مرکزی که پیش از این از استان خارج و به تهران منتقل شده است نیز گفت: وزارت کشور اعلام کرد که برای برگزاری انتخابات امسال به یک مرکز داده برای پشتیبانی نیاز دارد و مرکز داده استان مرکزی که کارایی بالایی هم نداشته از این استان به محل دیگری منتقل شده و برای پشتیبانی از انتخابات به کار گرفته می شود، بنابراین مسئولان این استان باید به این مهم نگاه ملی داشته باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفر یک روزه به استان مرکزی در شهرستان های ساوه ، تفرش و اراک حضور یافت و چندین طرح را به بهره برداری رساند.

۳۰۱۷/۶۰۱۳/

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز