یکشنبه 29 دی 1398

بدنه میانی دولتی، اعتقادی به مشورت با کارشناسان ندارد

تهران-ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: نظام اقتصادی کلان کشور یعنی مدیران ارشد به مشورت گرفتن از متخصصان حرفه‌ای باور دارند، اما بدنه میانی دولتی نه تنها چنین نگاهی ندارد که با این ایده ستیز هم دارد.

صنعت و معدن | ایرنا | 5 ماه پیش |8/13/2019 10:24:31 PM 1629 بازدید

بدنه میانی دولتی، اعتقادی به مشورت با کارشناسان ندارد

«مسعود خوانساری» سه شنبه در دومین همایش ملی تشکل های اقتصادی ایران بیان کرد: یکی از رنج های تاریخی اقتصاد ایران فاصله‌گذاری میان دانش تجربی و سیاستگذاری است که نهاد دولت همیشه ترجیح داده متکی به اظهار نظرها و گفته‌های مدیران بالا دستی باشد. در حالیکه یک اصل در اقتصاد کشورهای توسعه یافته اثبات شده است و آن اینکه کنشگران واقعی عرصه اقتصادی کشور بیش از مقام اداری از مسائل و نیازها اساسی عرصه فعالیت خود آگاهی دارند.
وی ادامه داد: فرهنگ سنتی ایران به مهارت و خبرگی اعتقاد دارد ولی نظم بروکراتیک معاصر ایران قائل به این مفاهیم نیست.  
رئیس اتاق تهران معتقد است: نظام اقتصادی کلان کشور یعنی مدیران ارشد به مشورت گرفتن از متخصصان حرفه‌ای باور دارند، اما بدنه میانی دولتی نه تنها چنین نگاهی ندارد که با این ایده ستیز هم دارد.
خوانساری خاطرنشان کرد: اینکه دولت بگوید معتقد به استفاده از دانش تشکل‌هاست کفایت نمی‌کند و  باید ساز و کارهای فرهنگی و قانونی را به شکلی شکل دهد که بدنه اجرایی وادار به تمکی از این خواسته اساسی شود.
وی با بیان اینکه طی دوران وفور درآمد نفتی، دولت از ملت مستقل و بی‌نیاز شد، ادامه داد:  اوج حاکمیت این نگاه به سال‌های میانی دهه ۸۰ مربوط است. تدریجا بسط دستگاه‌های بروکراتیک بیشتر و باوری در کشور رایج شد که وقتی هم پول و هم اختیار برای دولت است، چرا باید سراغ دیگران رفت؟
خوانساری بیان کرد: نتیجه این شد که دستگاه اداری از کیفیت افرادی که برای همکاری به دولت رجوع می‌کردند، بی‌اطلاع بود. در ننیجه افرادی ظهور یافتند که اصالت بخش خصوصی نداشته و دنبال دریافت رانت بودند و خروجی فسادی شد که دامن کشور را گرفته است.
وی با اعتقاد به اینکه کارشناسان دولتی به سبب ارتباط با افراد بدون هویت صنفی و تخصصی دچار دو نوع عارضه هستند، تصریح کرد: آن‌ها در معرض فساد مالی قرار گرفتند که ناشی از درآمدهای بی پایه بود و دوم اینکه نسبت به تمام فعالان اقتصادی چه سالم و چه غیرسالم نگاه تدافعی پیدا کردند.  
رئیس اتاق تهران خاطرنشان کرد: تشکل‌ها مجمع نخبگان کشور محسوب می‌شوند و زمانی که دیدگاه آنها به هیچ گرفته می‌ شود، از یک سو اعتماد عمومی خدشه دار شده چرا که اعضای تشکل‌ها به جامعه هدف این پیام را می دهند که دولت صدای این گروه را نمی‌شنود و حتی حرفشان  را قبول ندارد؛ دوم اینکه بدنه اجتماعی کشور درک می کند دولت مستقل از ذی نفعان عمل می‌کند.
وی با بیان اینکه رفتار دولت اینگونه تنظیم شده که مستقل از نگاه تشکل‌ها رفتار کند، تصریح کرد: ادامه توزیع ارز دولتی، ادامه پرداخت غیرعادلانه یارانه نقدی و بی توجهی به نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات نمونه‌هایی از این ماجراست.
وی معتقد است دولت با عارضه بی تصمیمی مواجه شده چرا که متوجه شده بدنه اجتماعی او را همراهی نمی‌کند.
خوانساری تاکید کرد: تشکلی بودن افرادی که از آنها به عنوان مفسد یاد می شوند، نزدیک به صفر است. چرا که تشکل‌ها سراغ بزرگان اقتصاد کشور رفته و اصل اعتبار  و حسن شهرت را رعایت می کنند. موفقیت پایدار اقتصاد ایران در گروی توجه به خواسته ذی تفعان قرار داشته و بدون رعایت این اصل هیچ تصمیمی از سوی دولت فراگیری ندارد.
وی در پایان از معاون اول رئیس جمهور درخواست کرد که تشکل‌ها بتوانند برگزارکننده نمایشگاه‌های تخصصی باشند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز