یکشنبه 29 دی 1398

ورود قرض‌الحسنه‌ها به بخش کشاورزی

تهران - ایرنا- تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان تعاون روستایی ایران و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران امروز برای پوشش مالی زنجیره بخش کشاورزی با ابزارهای مالی اسلامی منعقد شد.

تولیدو تجارت | ایرنا | 5 ماه پیش |8/11/2019 7:30:52 PM 1291 بازدید

ورود قرض‌الحسنه‌ها به بخش کشاورزی

به گزارش یکشنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، براساس این تفاهم‌نامه قرار است، ۱۴ اتحادیه زیر مجموعه تعاون روستایی گردش مالی خود را در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران سپرده‌گذاری کنند و طبق آن این بانک به تمام اعضای شرکت‌های تعاونی تسهیلاتی تا ۵۰ میلیون تومان پرداخت کند.

این تفاهم‌نامه ۲ ساله بوده و قرار است پس از پایان ۲ سال در صورت توافق طرفین این قرارداد تمدید شود.

پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای خرد کشاورزی

«حسین شیرزاد » مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امیدوارم این تفاهم‌نامه فتح بابی برای گسترس خدمات قرض‌الحسنه به عنوان تأمین مالی خرد با کارمزد حداقل به ویژه در بخش‌های زیرساختی کشاورزی باشد.

به گفته وی، مشکل عمده اعضای اتحادیه تأمین منابع مالی به ویژه منابع خرد بود، چرا که بانک‌ها تمایل نداشتند، تسهیلات خرد در اختیار آنان قرار دهند. از سوی دیگر نرخ سود بانک‌های دیگر معمولاً ۱۸ درصد است که کشاورزان توان پرداخت آن را ندارند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی گفت: این تسهیلات به کسب و کارهای خرد، مصارف خرد، تهیه سموم بخش کشاورزی، خرید بذور مناسب کشاورزی با اولویت دانه‌های روغنی داده می‌شود و همه اعضا می‌توانند بدون محدودیت از آن استفاده کنند. قرار است اتحادیه‌ها اعضای خود را به بانک‌ها معرفی کنند.

شیرزاد درخصوص وثیقه ها افزود: : این مشکل بزرگی است و قبول دارم دارایی‌های بخش کشاورزی به عنوان اسناد غیررسمی است و به عنوان وثیقه استفاده نمی‌شود، اما قرار است ضمانت‌های گروهی توسط اتحادیه‌ها انجام شود و همچنین در قبال سپرده‌هایی که سازمان می‌گذارد، مقرر شده است وثیقه‌ها را به حداقل برسانند.

وی ادامه داد: بانک قرض‌الحسنه هم قبول کرده در این زمینه با اعضای اتحادیه همکاری مناسبی داشته باشد.

خرید گوجه فرنگی با قیمت توافقی در هشت استان آغاز شد

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی همچنین گفت: ستاد تنظیم بازار اعلام کرده که گوجه فرنگی حمایتی در ۲۷ استان توسط تعاون روستایی خریداری شود. این خرید در هشت استان آغاز شده و به قیمت کیلویی ۱۱۰۰ تومان از آنها خریداری می‌شود و قرار است، ستاد تنظیم بازار در این زمینه حمایت مالی هم انجام دهد.

به گفته شیرزاد، ۴۵ هزار تن از ابتدای اردیبهشت تاکنون حدود ۵۷۰۰ تن گوجه فرنگی با قیمت توافقی در استان‌ها خریداری شده و مطالبات آنها کامل پرداخت شده است.

* پرداخت تسهیلات با کارمزد صفر تا ۴درصد

«مرتضی اکبری» مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران هم اعلام کرد: در قبال سپرده‌ای که اتحادیه‌های زیرمجموعه سازمان مرکزی تعاونی روستایی خواهند داشت، تسهیلات تا ۵۰ میلیون تومان با نرخ سود صفر تا ۴ درصد به کشاورزان پرداخت خواهد شد و به محض اینکه این گردش حساب ایجاد شد، پرداخت وام‌ها آغاز می‌شود.

وی رویکرد صندوق مهر را بانکداری اسلامی برشمرد و گفت: افتخار ما این است که با نرخ تا ۴ درصد تسهیلات پرداخت می‌کنیم و این بانک سوده هم هست، به طوری که سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان سود داشتیم.

اکبری به سازمان تعاون روستایی پیشنهاد کرد که این تسهیلاتی که در اختیار اعضای شرکت‌های تعاونی قرار می‌گیرد، بیمه هم بشود که در این صورت می‌توان تفاهم‌نامه سه جانبه امضا کرد که یک طرف آن بیمه باشد.

وی درباره ضمانت‌نامه و وثایق از کشاورزان گفت: طبق بخشنامه یک تا دو ضامن از دریافت‌کنندگان وام اخذ خواهد شد.

اکبری گفت: سال گذشته بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به یک میلیون و ۲۳۰ هزار نفر تسهیلات با کارمزد ۴ درصد پرداخت کرد.

امروز تفاهم نامه همکاری برای حمایت از تعاونی ها و تشکل های حوزه های کشاورزی و روستایی با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه میان حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران و مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران امضا شد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز