یکشنبه 29 دی 1398

امارات و عربستان در مسیر ارتباط با ایران

تهران- ایرنا- «مسجدجامعی: همسایگان جنوبی به سوی ایران خواهند آمد، عجله نکنیم»، «اما و اگرهای تحریم ظریف»، «بی ثباتی در سیاست ایالات متحده، دلیل افزایش تنش بین واشنگتن و تهران» و «چند و چون اخذ مالیات از حساب‌های بانکی» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

تولیدو تجارت | ایرنا | 5 ماه پیش |8/11/2019 2:33:11 PM 1421 بازدید

امارات و عربستان در مسیر ارتباط با ایران

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

مسجدجامعی: همسایگان جنوبی به سوی ایران خواهند آمد، عجله نکنیم

وبگاه خبری خبرآنلاین در گفت و گو با حجت‌الاسلام محمد مسجدجامعی، سفیر اسبق ایران در واتیکان، آورده است: واکنش‌ها به سفر مقامات ارشد گارد ساحلی دولت امارات متحده عربی به ایران ادامه دارد. برخی آنرا تحولی مهم در روابط ایران با رقیبان قدرتمند منطقه‌ای می‌دانند و برخی دیگر بر این باورند که برای قضاوت دربارۀ پیامدهای توافق نظامی میان ایران و امارات هنوز زود است که به قضاوت بنشینیم.  محمدمسجد جامعی T مشاور علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در این باره می گوید: امارات از این پس سیاستی انقباضی خواهد داشت و کم‌وبیش در چارچوب امارات قبل از انقلاب‌های عربی، سیاست خارجی خود را تنظیم خواهد کرد.

توافق اخیر میان ایران و امارات به معنای تحول تازه ای در معادلات منطقه است؟ و اصولا این مساله از چه زوایایی قابل بررسی است؟

اخیراً ارتباط‌هایی وجود داشته و دارد، اگرچه تفصیل آن روشن نیست. در شرائط کنونی مهم اصل این ارتباط است که از جانب اماراتی‌ها آغاز شده است. این جریان بیش از آنکه یک حرکت سیاسی باشد، نشان دهنده تغییری بزرگ در رویکرد سال‌های اخیر آنها است. آنان پس از انقلاب‌های عربی به نوعی «خودگم‌کردگی» رسیدند. به بهانه مخالفت با اخوان‌المسلمین در کمتر نقطه‌ای بود که دخالت نکرده باشند. از جیبوتی و سومالی گرفته تا سودان و تمامی کشورهای شمال افریقا و حتی در تجمع‌های اسلامی موجود در اروپا. تجمع‌هایی که از جانب دولت‌های میزبان به رسمیت شناخته شده بود. آنها متأسفانه سیاست خصمانه‌ای در قبال ایران در سالیان اخیر داشتند و از مهمترین حامیان حمله نظامی به ایران و بلکه کشیدن جنگ، ‌ به داخل کشور بودند و می‌بینیم که این رویکرد توسعه‌طلبانه، در تمامی جبهه‌ها وجود داشت.

اینکه یمن را ترک می‌کند و صریحاً می‌گوید از نظر آنها جنگ یمن به پایان رسیده و امارات به دنبال راه‌حلّی سیاسی است و یا در سودان صریحاً از گفتگوی میان معارضان و قدرت‌بدستان نظامی حمایت می‌کند، در حالیکه قبلاً صرفاً از نظامی‌ها پشتیبانی می‌کرد – و یا با ایران تماس می‌گیرد، نشان دهنده یک تغییر بزرگ است و به دلائل فراوانی این جریان ادامه خواهد یافت. همچنانکه آنان و سعودیان از دخالت در امور داخلی الجزائر و پس از اعتراضات خیابانی، باز ایستادند. معترضان صریحاً از این دو خواستند از دخالت باز ایستند.

آیا این تحول بر معادلات منطقه و روندها تاثیر خواهد گذاشت؟

این تحول به نوعی دیگر در کل شیخ‌نشین‌ها و حتی عربستان هم اتفاق افتاده است و حوادث دوسه‌ماه اخیر خلیج فارس را که ایران کانون آن بود، در این میان دارای بیشترین اهمیت است. علیرغم این همه تا آنجا که به معادلات منطقه بازمی‌گردد، این ارتباط‌ها را تأثیر کوتاه‌مدت چندانی نیست. هم‌اکنون رقابت ایران و امریکا و تا حدودی انگلیس و اروپائیان است که به وضعیت موجود شکل می‌دهد، جریانی که تا مدت‌ها ادامه خواهد یافت.

آیا احتمال چرخش در روابط ایران وعربستان با توجه به تغییر رویکرد امارات وجود دارد؟

 عربستانی‌ها بالاخره به سوی ایران خواهند آمد. این یک جبر جغرافیایی و ژئوپلیتیکی است. به‌ویژه خصومت سالهای اخیرشان با ایران می‌باید در بستری وسیع‌تر دیده شود. از اواخر دوران ملک عبدا... نخبگان سیاسی و نظامی و امنیتی و بلکه دینی عربستان حالتی تهاجمی یافتند و این تهاجم نسبت به همه بود، از قطر و کویت و عمان گرفته تا اردن و مراکش و فلسطین. این جریان پس از آمدن سلمان و ولیعهدی فرزندش تشدید شد و با انتخاب ترامپ به اوج خود رسید. آنها برآوردی غیرواقعی درباره موقعیت و ظرفیت‌های خود داشتند و اهدافی به‌مراتب فراتر از واقعیت‌ها، برای خود تعریف کردند. «سیاست ایرانی» آنان با توجه به این نکات می‌باید دریافت شود.

اما و اگرهای تحریم ظریف

جامعه خبری تحلیلی الف گزارش داد: دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در ۳۱ جولای ۲۰۱۹ وفق فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. این اقدام گرچه در چارچوب قوانین داخلی آمریکا صورت می گیرد و قاعدتا نباید دارای آثارفرامرزی باشد، اما نگاه واقع بینانه به این مسئله گویای این واقعیت است که اعمال زورمدارانه قانون داخلی آمریکا به دیگر کشورها و حتی تهدید و تنبیه دیگران به بهانه عدم تبعیت از آن، تبدیل به رفتاری نهادینه در سیاست خارجی این کشور شده است.

تردیدی در این گزاره نیست که دلیل تحریم وزیر امور خارجه ایران تاثیرگذاری ایشان بر افکار عمومی جامعه آمریکا و جامعه بین المللی است. تلاش برای شنیده نشدن آنچه دکتر ظریف به نمایندگی از مردم ایران در خصوص توطئه ها و تلاش های تیم بی برای تنش افزایی و جنگ افروزی انجام می دهند، می گوید، دلیلی است برای این اقدام خلاف عرف و حقوق بین الملل که هیچ کس تردیدی در مورد آن ندارد؛ حتی با فرض توانایی و امکان دولت آمریکا در جلب تبعیت دیگر کشورها در رعایت این تحریم، این اقدام هرگز وجهه قانونی و منصفانه و صحیح به خود نمی گیرد و ماهیت نادرست چنین اقدامی تطهیر نمی شود.

آثار تحریم

الف) مستقیم: تمام دارایی و سود حاصل از دارایی ظریف که در ایالات متحده است یا در اختیار یا کنترل شخص آمریکایی است توقیف خواهد شد. مقررات دفتر کنترل دارایی خارجی بطور کلی تمام ارتباطات شخص آمریکایی در (یا در گذر از) ایالات متحده را که به دارایی یا سود حاصل از دارایی ایشان مرتبط می‌باشد را ممنوع کرده است. علاوه بر این، اشخاصی که در معاملات (تراکنش‌های) مشخص با ایشان دخیل باشند، در معرض تحریم قرار خواهند گرفت. همچنین، هر موسسه مالی خارجی که آگاهانه معامله (تراکنش) مشخص برای یا از جانب ایشان را انجام داده یا تسهیل نماید، می‌تواند موضوع تحریم‌های حساب کارگزاری یا حساب قابل پرداخت قرار گیرد.

ب) غیرمستقیم: عبارت پردازی بیانیه‌های وزارت خزانه‌داری و وزارت امورخارجه ایالات متحده، به‌گونه‌ای است که می‌تواند آغاز کننده یک روند غیرمعمول باشد. نظر به ادبیات و استدلال موجود در این بیانه‌ها، تمامی مسئولان و مقامات عالی‌رتبه کشور و وزارت امورخارجه امکان قرارگرفتن در فهرست تحریم‌ها را دارند و از آنجاییکه دکتر ظریف نخستین فردی هستند که با برچسب [IRAN-۱۳۸۷۶] تحریم شدند، این می‌تواند آغاز این روند باشد.

بی ثباتی در سیاست ایالات متحده، دلیل افزایش تنش بین واشنگتن و تهران

وب سایت خبری عصر ایران در گفت و گو (به صورت مکتوب) با پروفسور یاسویوکی ماتسوناگا (Yasuyuki Matsunaga)، استاد دانشگاه توکیو عنوان کرد: تنش در منطقه خلیج فارس بین ایران و آمریکا که در هفته های اخیر با توقیف کشتی متعلق به بریتانیا، به اوج خود رسیده، نگرانی های بسیاری را برای کشورهای این منطقه حساس جهان به وجود آورده است. از سوی دیگر به نظر نمی رسد که به رغم تلاش های دیپلماتیکی که از سوی کشورهای دیگر مانند ژاپن و عمان برای میانجی گری بین تهران و واشنگتن، این تنش ها به زودی به پایان برسند.

پروفسور یاسویوکی ماتسوناگا (Yasuyuki Matsunaga) استاد دانشگاه توکیو در رشته روابط بین‌الملل و کارشناس مسائل خاورمیانه یکی از کارشناسانی است که اعتقاد دارد ریشه تنش‌های امروز در منطقه خاورمیانه به اقدامات آمریکا در مورد برجام بازمی گردد.

در هفته های اخیر تنش در منطقه خلیج فارس بین ایران و آمریکا بسیار بالا رفته است. بسیاری عقیده دارند خروج آمریکا از برجام دلیل اصلی افزایش این تنش ها است. نظر شما در این باره چیست؟

آمریکا مسئول پائین آمدن ثبات در بسیاری از مناطق بعد از توافق هسته ای برجام در سال ۲۰۱۵ که بین ایران و سایر کشورهای حاضر در این توافق به امضا رسید، است. با این همه مسئولیت تمام اتفاقات پیش آمده در دو ماه اخیر متوجه آمریکا نیست. ایران هم به سهم خود مسئولیت افزایش تنش در اطراف تنگه هرمز را بر عهده دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درخواست مذاکره با مقامات ایرانی را مطرح کرده است که مقامات ایرانی آنها را رد کرده اند. آیا در شرایطی که آمریکا به طور یکطرفه از برجام خارج شده، می توان به مذاکره بین دو کشور خوش بین بود؟

نه. به نظر من، در حال حاضر زمان گفتگوی مستقیم بین ایران و ایالات متحده نیست. چنین گفتگو ای فایده ای ندارد.

نقش کشورهایی مانند عربستان و اسرائیل را در افزایش این تنش ها چطور ارزیابی می کنید؟

کسی که ممکن است طی دو ماه گذشته پشت حملات اسرارآمیز به تانکرها و کشتی های دیگر در خلیج عمان بوده باشد، نقش بزرگی در ایجاد بحران در تنگه منطقه هرمز داشته است. با این همه ما هنوز نمی دانیم حکومت عربستان سعودی یا اسرائیل در این امر دست داشته اند یا نه.

شما از جمله افرادی هستید که شناخت خوبی از وضعیت سیاسی ایران دارید. به نظر شما دولت رئیس جمهور روحانی تا چه اندازه در زمینه سیاست خارجی موفق بوده است؟

دولت وی (روحانی) در زمینه سیاست خارجی بسیار موفق بوده است. رئیس جمهور محمد خاتمی هم در این زمینه موفق بود. مشکلات مرتبط با سیاست خارجی که جمهوری اسلامی ایران امروز با آن روبرو است، خصوصاً در بُعد اقتصادی آن، ناشی از اقدامات دولت رئیس جمهور روحانی نیست.

چند و چون اخذ مالیات از حساب‌های بانکی

تارنمای خبری فرارو در گفت و گو با مهدی تقوی و وحید شقاقی شهری، کارشناسان مسائل اقتصادی، آورده است: این روزها عزم دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی با توجه به کاهش فروش نفت جزم شده و در این راستا قرار است پایه‌های جدید مالیاتی از جمله مالیات بر عایدی سرمایه و خانه‌های خالی نیز ایجاد شود، حال در تازه‌ترین اقدام دولت قصد دارد، رسیدگی ویژه‌ای برای اخذ مالیات از حساب‌های بانکی و همچنین دستگاه‌های کارتخوان یا همان پوزها در دستور کار خود قرار دهد.

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی؛ شمشیر دولبه

مهدی تقوی کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه اخذ مالیات از حساب‌هاس بانکی شمشیر دولبه است، اظهار داشت: «این که دولت بخواهد از تمام سپرده‌های مردم مالیات دریافت کند، این امر بسیار خطرناکی است، زیرا که در چنین صورتی کسی دیگر سپرده‌گذاری نخواهد کرد و این کار می‌تواند عواقب بسیار جبران ناپذیری به دنبال خود داشته باشد.»

این استاد دانشگاه افزود: «باید سازوکار این امر مشخص شود که دولت از چه نوع حساب‌های می‌خواهد مالیات دریافت کند، از سوی دیگر باید اطلاع رسانی دقیقی برای این کار انجام شود تا مردم در این زمینه دچار ابهام نشوند، چرا که هر چه شفافیت اجرای این طرح بیشتر شود، ثمره و نتیجه آن نیز افزون‌تر خواهد بود.»

وی با اشاره به خطرات دریافت مالیات از سپرده‌های بانکی، اذعان داشت: «اگر این امر عملیاتی شود، دولت باید برای دریافت مالیات سقف بگذارد و برای سپرده‌های کلان مالیات ببرد، نه سپرده‌های خرد مردم که تمام سرمایه و دارایی‌آن‌ها به حساب می‌آید.»

تقوی ادامه داد: «از سویی احتمال خروج سپرده‌ها از بانک و سرازیر شدن آن‌ها به بازارهای موازی از جمله سکه، طلا، ارز و مسکن وجود دارد، که در این صورت احتمال افزایش ناگهانی قیمت‌ها نیز بشدت وجود دارد.»

استفاده از حساب های بانکی بهترین راه برای ایجاد پایه های جدید مالیاتی است

وحید شقاقی شهری با بیان اینکه راحت‌ترین امکانی که برای دریافت مالیات وجود دارد، استفاده از سیستم بانکی است، اظهار داشت: «در بانک گردش مالی افراد کاملا مشخص است، از این طریق هم می‌توانند مالیات سود سپرده‌های بانکی را از یک مبلغی بیشتر دریافت کنند و هم پایه‌های مالیاتی جدید را بر اساس حساب‌های بانکی پیگیری کرد.»

وی با اشاره به اینکه بانک برای حساب کشی از افرادی که فرار مالیاتی دارند، مرکزیت دارد، گفت: «چون اطلاعات مالی افراد در بانک قرار دارد، به راحتی می‌توان فرارهای مالیاتی را شناسایی و با آن برخورد کرد.»

شقاقی گفت: «آسان‌ترین و بهترین بانک اطلاعاتی که برای گردش مالی افراد به منظور اخذ مالیات وجود دارد، حساب بانکی است، این در حالیست که در مورد چگونگی آن، دولت می‌تواند با تعیین سقف مبلغی از افراد مالیات دریافت کند.»

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: «در حال حاضر بر اساس قانون اطلاعات مالی حساب‌هایی که بالای ۵ میلیارد تومان در آن پول است، در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد، با توجه به این موضوع برای دریافت مالیات از سود سپرده‌ها نیز می‌توان چنین سقفی گذاشت و اقدام به دریافت مالیات کرد.»

دولت لایحه اصلاح ساختار بودجه را ارائه دهد؛  آنچه در جلسه غیر علنی مطرح شد، به هیچ عنوان لایحه نبود

پایگاه خبری تابناک در گفت‌وگو با محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، آورده است: بنا بر اصل ۱۱۰، قانون اساسی موظف به ارائه لایحه اصلاح ساختار بودجه است. با وجود این تا کنون هیچ یک از دولت ها کاری در این باره نکرده اند و حتی با اینکه رهبر انقلاب نیز بر این موضوع تأکید کرده است، با گذشت چهار ماه از فرمایش های ایشان در خصوص لزوم اصلاح ساختار از سوی دولت، سازمان برنامه و بودجه کاری در این زمینه انجام نداده است.

پورابراهیمی رئیس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس در این گفت‌وگو در خصوص این موضوع اظهار داشت: دولت طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی، موظف به ارائه لایحه اصلاح ساختار بودجه است، ولی گویا به دادن یک گزارش ـ آن هم در سطح کارشناسی ـ که در جلسه غیرعلنی مجلس قرائت شد، بسنده کرده است!

این نماینده مجلس گفت: متأسفانه دولت به یکسری اقدامات در شورای عالی بسنده کرده و پیشنهادهایش این است که از محل ۱۲ درصد فریز شده منابع صندوق توسعه ملی و همچنین از محل ۴۵۰ میلیون دلار حساب ذخیره ارزی و از محل استقراض و اوراق مشارکت کسری هایش را پوشش دهد.

از نظر ما این به معنی ارائه لایحه اصلاح ساختار بودجه در کشور نیست، دولت باید لایحه بیاورد و اقداماتی که قرار است، انجام دهد، مشخص نماید؛ البته یک جلسه غیر علنی هم برگزار شد، ولی هیچ اتفاقی در آنجا رخ نداد.

پور ابراهیمی در پایان با تأکید بر لزوم اصلاح سایر ساختارهای اقتصادی کشور نیز تأکید کرد: اگر پیشنهاد ساختار بودجه کشور را ارائه کنیم، اما اصلاح ساختار در سایر بخش‌ها مثل نظام بانکی، حوزه انرژی و موضوعاتی از این دست را نادیده بگیریم، نمی‌توانیم موضوع اصلاح ساختاری بودجه را حل کنیم.

ابهام‌های تازه در پرونده اخلال ارزی؛ سالار آقاخانی کیست و کجاست

وب سایت خبری تحلیلی فرارو در این گزارش عنوان کرد: پس از گذشت یک هفته از برگزاری اولین جلسه دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی شامل معاون ارزی سابق بانک مرکزی (متهم ردیف دوم)، خبرهایی تازه‌ای درباره متهم ردیف اول این پرونده منتشر شده است. گفته می‌شود این متهم از ایران گریخته است.

نخستین جلسه محاکمه ۹ تن از متهمان پرونده اخلال ارزی شامل معاون ارزی بانک مرکزی، صرافان و دلالان مرتبط با این بانک، یکشنبه هفته گذشته ۱۳ مرداد در شعبه دوم «دادگاه ویژه مفسدان اقتصادی» برگزار شد.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه درباره این دادگاه نوشت: «متهمان این پرونده سالار آقاخانی، سید احمد عراقچی، سید رسول سجاد، احسان معافی، میثم خدایی کلاکی، علی آروند، فرشاد حیدری، میلاد گودرزی و منصور دانش پور هستند که به همراه وکلای خود مقابل میز قاضی زرگر و دو مستشار وی، آقایان حوضان و بابایی قرار گرفتند.»

محمد مهاجری روزنامه نگار اصولگرا اخیرا در یادداشتی درباره پرونده متهمان ارزی مدعی شده است که سالار آقاخانی از کشور فرار کرده است.

مهاجری نوشت: «حلقه مفقوده بزرگ این پرونده، متهم ردیف اول آن (سالار آقاخانی) است که در اسفند ۹۶ بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد می‌شود. او مجددا در مرداد۹۷ بازداشت و بعد از چندماه آزاد می‌گردد و هم اکنون متواری و ظاهرا ساکن خارج از کشور است!»

او ادامه داد: «شنیده شده او در مدتی که با وثیقه آزاد بوده، تمام اموال خود را فروخته (چون از طرف قوه قضاییه ممنوع المعامله نبوده) و بعد از آزاد شدن از زندان بدون اینکه ممنوع الخروج باشد، جلای وطن کرده.»

سالار آقاخانی کیست و اتهامش چیست؟

سالار آقاخانی فرزند فیروز، متولد ۱۳۷۰ است. شغل او کارگزاری و خریدو فروش است. او مجرد است. اطلاعات زیادی درباره گذشته سالار آقاخانی در دست نیست اما طبق کیفرخواستی که هفته گذشته در دادگاه قرائت شد، او فاقد سابقه کیفری بوده است.

آقاخانی متهم «به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۵۹۸۰۰۰۰۰ دلار و ۲۰۵۰۰۰۰۰ یورو و دو پرداخت رشوه به میزان ۱۱۸ هزار دلار به متهم میثم خدایی و نیز پرداخت رشوه به متهم سید رسول سجاد مدیر بین الملل معاونت ارزی بانک مرکزی بابت خرید یک دستگاه رنو به قیمت ۳۰ میلیون تومان، یک جفت ساعت امگا به مبلغ ۳۲ میلیون تومان، پرداخت هزینه سفر هوایی به کیش و اقامت در هتل برای نامبرده و اعضای خانواده است.»

عبور موتلفه از شورای وحدت؛ اقتدای پیشکسوتان اصولگرا به جامعه روحانیت

وبسایت خبری خبرآنلاین گزارش داد: قرار است با تجربه‌ای که دارند در انتخابات مجلس دهم نقش‌آفرینی کنند هرچند همواره مدعی بودند می‌توانند ورق انتخابات را برگردانند اما تعداد نمایندگان موتلفه در مجلس نشان می‌دهد حداقل در این سال‌ها با دست فرمانی درست وارد انتخابات نشده اند. اما سوال اینجاست پیرمردهای موتلفه برای مجلس یازدهم با چه سازوکاری قرار است وارد گود رقابت شوند.

حال این تحلیل درست باشد یا نباشد موتلفه‌ای‌ها به رغم سن و سال اعضایشان کار انتخاباتی را چابک‌تر از دیگران اغاز کرده‌اند؛ شاهد این ادعا هم صحبت‌های «حمیدرضا ترقی» از اعضای شورای مرکزی موتلفه  است که اتفاقا مدتی می‌شود  مسوولیت ارزیابی اوضاع «خراسان رضوی» و «مشهد» در حیطه اختیاراتش قرار گرفته است. او تقریبا دو هفته پیش وقتی به مشهد رفته بود به ایسنا گفت: «جلسات برای همگرایی در زمینه انتخابات بیش از یک سال است که شکل می‌گیرد، اما تقریبا از سال گذشته که من به مشهد آمدم، حالت رسمی به خود گرفت، تشکیلاتی و مقداری منظم شد، با برنامه و زمان‌بندی پیش می‌رود و مشخص کردیم که طبق چه زمان‌بندی کار خود را پیش ببریم و به کجا برسیم. این موارد نزدیک به یک سال است که انجام می‌شود.»

آنها در مقایسه با رقیبانشان حتی تا مرحله ارزیابی افراد برای تدوین یک لیست هم به پیش رفته‌اند؛ که اتفاقا این بحث را هم می‌توان از لابه‌لای صحبت‌های ترقی پی برد. او می‌گوید: «ما به دنبال شناسایی چهره‌های انتخاباتی خود هستیم هر موقع لیست قطعی شد منتشر خواهیم کرد.»

موتلفه هم به دنبال شورای وحدت نرفت

  «وقتی دنبال وحدت هستیم دادن لیست ‌جدا معنا ندارد» این جمله‌ای است که ترقی مطرح می‌کند و در نگاه اول فقط یک تحلیل بیشتر از ان به ذهن نمی‌رسد و آن اینکه آنها قرار است این‌ دوره هم چشم به لیست ائتلافی یا حزبی دارند اما جمله بعدی او وقتی که می‌گوید «نمی‌شود فقط تابع شورای وحدت باشیم» بر تحلیل قبل مُهر رد شد می‌زند. بادامچیان دبیرکل موتلفه نیز خط و ربط این تشکل را از شورای وحدت جدا می داند و می گوید ما عضو جبهه پیروان و همراه جامعه روحانیت هستیم. شاید موتلفه ای ها اینبار قرارشان را برآن گذاشته اند که چندان تن به مدارای سیاسی با طیف جدید اصولگرا از جمله شورای وحدت ندهند. مانند آنچه یک شب مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ افتاد و برخی اعضای موتلفه کاندیدای معرفی شده از سوی جمنا را بر کاندیدای خود ترجیح داده و پشت سر رئیسی ایستادند. تصمیمی که به مذاق همه اعضای موتلفه از جمله میرسلیم خوش نیامد و او با حمایت همان طیف ناراضی تا آخر در میدان انتخابات ماند.

البته چند ماهی می‌شود ساز و کار موتلفه تغییر کرده است و به نظر می رسد تلاش دارد خاطره آن تفرق درون حزبی را با ارائه یک لیست واحد و کاملا حزبی فراموش کنند.

سه‌گانه «جمنا»، «شورای وحدت»، «جامعه روحانیت»

با وجود همه این حرف‌ها و تحلیل‌ها اما این احتمال هم وجود دارد که  در نهایت موتلفه‌ای‌ها به این نتیجه برسند که انتخابات، از مسیر حمایت از یک لیست انتخاباتی می‌گذرد؛ برای همین چاره‌ای‌ نیست جز آنکه به یکی از طیف‌های جمنا، شورای وحدت، و دوگانه جبهه پیروان - جامعه روحانیت مبارز نزدیک و در چارچوب آنها حرکت کند. اما کلیدی‌ترین سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که «موتلفه» با کدام سازوکار همراه و هم‌قسم خواهد شد!؟

دلال‌ها؛ بازیگران نقش اول جذب بازیکن برای پرسپولیس

به گزارش وب سایت خبری پارسینه؛ جونیور براندائو، مهاجم ۲۴ ساله که اکنون به صورت قرضی در تیم گویاس حضور دارد به باشگاه پرسپولیس لینک شده و طی روزهای اخیر مذاکراتی بین طرفین صورت گرفته است.

پرسپولیس بعد از جدایی ماریو بودیمیر، مهاجم کروات فصل گذشته خود که نتوانسته بود در مدت نیم فصل حضورش در این تیم تاثیرگذار ظاهر شود، در این فصل برای پوشش نیاز خود در خط حمله چشم به جذب مهاجم خارجی دوخته و در این رابطه طی هفته‌های اخیر رزومه چندین بازیکن زیر نظر مجموعه فنی و مدیریتی باشگاه قرار گرفته بود.

آنها هفته گذشته مذاکرات خود با مادیبو مایگا را از سر گرفتند و این بازیکن مالیایی با حضور در تهران در تست پزشکی نیز حاضر شد. در نهایت اما این بازیکن نتوانست نظر باشگاه را از حیث پزشکی جلب کند و دیپورت شد. باشگاه بار دیگر مذاکرات خود را از سر گرفت و اکنون منابع نزدیک به باشگاه خبر از توافق با این بازیکن ۲۴ ساله داده‌اند و گفته می‌شود او به زودی و طی هفته جاری برای پروسه مذاکره و عقد قرارداد وارد تهران خواهد شد.

با توجه به اعلام و نیاز گابریل کالدرون که خواستار جذب مهاجمی بلندقامت شده بود، جونیور براندائو با ۱۸۷ سانتی متر قد به این باشگاه معرفی شده که طی ۵۷ بازی قبلی خود موفق به ثبت ۲۷ گل شده است. این بازیکن احتمالا بامداد دوشنبه به تهران خواهد آمد و طی روزهای باقیمانده تا پایان هفته پروسه مذاکره و حضور در پرسپولیس را به سرانجام خواهد رساند. این بازیکن فوتبال حرفه‌ای خود را از ۱۹ سالگی در تیم یوونتوس برزیل آغاز کرد و در اولین فصل موفق به ثبت ۱۰ گل در ۱۳ بازی شد. این بازیکن ماجراجو که طی مدت کوتاه با تغییر چند تیم در لیگ برزیل، در نهایت در فصل گذشته با مبلغ قابل توجه یک و نیم میلیون یورویی به تیم لودوگورتس واگذار شد. این بازیکن در حال حاضر در تیم گویاس حضور دارد و طبق اخبار منتشر شده این هفته وارد تهران خواهد شد و باید دید در تجربه جدیدش موفق به جلب رضایت این باشگاه برای عقد قرارداد و موفقیت در این تیم خواهد شد یا خیر.

کارشناس والیبال: پیروزی برابر روسیه دور از دسترس نیست/ استراحت بازیکنان کارعقلانی کولاکوویچ بود

تارنمای خبری جماران در گفت وگو با محمدرضا دامغانی، کارشناس والیبال ایران آورده است: تیم ملی والیبال ایران بعد از کسب دو برد مهم برابر کوبا و مکزیک در مرحله اول رقابت های انتخابی المپیک ۲۰۲۰، در آخرین بازی خود از ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه یکشنبه ۲۰ مرداد باید به مصاف تیم روسیه برود. بازی که برنده آن به صورت مستقیم راهی المپیک توکیو می شود و بازنده باید در رقابت های گزینشی قاره خود برای رسیدن به باین بازی ها تلاش کند.

محمدرضا دامغانی درخصوص بازی سرنوشت ساز میان ایران و روسیه در روز پایانی اولین مرحله رقابت های انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو اظهار کرد: امیدوارم با ریکاوری و آنالیز خوب بتوانیم دیدار برابر روسیه را با برد پشت سربگذاریم؛ اگر این اتفاق رخ بدهد از نظر من بهترین اتفاق ۴ یا ۵ سال اخیر والیبال ایران است. پیروزی برابر روسیه دور از دسترس نیست و اگر با برنامه و با دقت باشیم می توانیم موفق باشیم. روزی پیروزی در یک گیم برابر برزیل یا روسیه یک درام برای ما بود اما دیدیم که بارها این تیم ها را بردیم و به نظرم ما توانایی غلبه بر روسیه در این کشور را هم داریم.

دامغانی با بیان اینکه تیم ملی والیبال در بازی برابر روسیه باید سرویس های خوبی را بزند، گفت: کلید اصلی پیروزی برابر روسیه زدن سرویس های خوب است تا بتوانیم موزرسکی و میخاییلوف را از جریان بازی خارج کنیم تا برای نخستین بار به صورت مستقیم راهی المپیک شویم و اما و اگر و گروه بندی متفاوت به وجود نیاید. آرزو می کنم ایران بتواند یکی از ۶ تیمی باشد که در پایان این مرحله مستقیم به المپیک می رود. بازیکنان باید دور از استرس باشند و ریکاوری روحی و ذهنی خوبی داشته باشند تا بتوانند به موفقیت برسند.

او در ادامه صحبت های خود درباره بازی تیم ملی ایران برابر روسیه اظهار کرد: بازیکنان تیم ملی والیبال پیش از این هم کار بزرگ کرده اند و با وجود اینکه خسته هستند اما می توانند بازهم این کار را تکرار کنند. به نظرم در دیدار برابر روسیه مسائل روحی و روانی خیلی مهم است و امیدوارم کولاکوویچ و البته خوش خبر که بازیکنان علاقه زیادی به او دارند، بتوانند تیم را به خوبی برای کسب برد در برابر روسیه آماده کنند.

دامغانی در پایان در خصوص صحبت هایی که مبنی بر بی انگیزگی بازیکنان و دلخوری آن ها بابت بی توجهی ها بعد از لیگ ملت ها صورت گرفته، گفت: ورزشکار حرفه ای تا مرزی برای یک سری درخواست ها می جنگد. بازیکنان خسته و آسیب دیده هستند و شاید از پاداش ها و برخوردهای صورت گرفته ناراحت و دلخور باشند اما قطعا آن ها برای خودشان و مردم کشور تلاش می کنند. قطعا در برابر روسیه کسی به فکر پاداش نیست. زمانی که می توانیم تاریخ ساز شویم اصلا خوب نیست که این مسائل به میان بیاید.

چگونه «گاما» پس از هزاران ساعت تلاش تبدیل به «فلق» شد؛ «گرانترین هواپیمای نظامی جهان» در تیررس اس ۳۰۰ و باور ۳۷۳ ایران

پایگاه خبری تحلیلی مشرق در این گزارش آورده است: صبح روز شنبه ۱۹ مرداد و با حضور فرمانده پدافند هوایی ارتش، از سامانه راداری فلق رونمایی شد که در حقیقت این سامانه راداری همان سیستم راداری گاما ساخت روسیه است که چندین سال پیش خریداری و به کشور وارد شده و حالا بعد از انجام یک سری مراحل تعمیرات سنگین و اساسی، مجددا آماده تحویل به یگان های عملیاتی شده است. به گفته فرماندهان قرارگاه پدافند، بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ نفر ساعت کار روی این سامانه راداری صورت گرفته و این رادار مدتها غیر عملیاتی بوده اما اکنون آماده استفاده مجدد در سازمان رزم است.

 این رادار از جمله سامانه های خاص راداری موجود در کشور است که تا به امروز کمتر به آن پرداخته شده است و با توجه به تکنولوژی بالا و حساسیت ویژه اجزاء آن، توان متخصصان صنایع دفاعی کشورمان در اورهال و بازآماد این سامانه بدون کمک کشور سازنده نشان می دهد اشراف کامل و دقیقی روی تمامی زیرسامانه های «گاما» وجود داشته تا امکان به روزرسانی و فعال سازی مجدد آن فراهم شود.

گاما؛ راداری که در سکوت آمد

۱۰ بهمن ماه سال ۱۳۹۲ در خبرگزاری های داخلی منتشر شد که بر اساس آن، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده وقت قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) از مواضع پدافندی در استان سمنان بازدید کرده است. در این خبر برای اولین بار، نامی از رادار پیشرفته گاما و عملیاتی شدن آن در ایران، منتشر شد.

رادار گاما «Gamma» یکی از محصولات پیشرفته شرکت آلماز آنتنی به شمار می آید. این رادار در دو گونه DE و S۱E طراحی و ساخته شده است. موسسه مطالعاتی CSIS در گزارشی مربوط به سال ۲۰۱۰ درباره وضعیت ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس در حوزه های گوناگون از جمله  نظامی اشاره ای به برنامه ایران برای در اختیار داشتن گونه DE این رادار مطرح کرده است. بر اساس این پیش فرض، به معرفی توانایی های این گونه از رادار گاما خواهیم پرداخت.

سامانه «Gamma DE» یک مجموع راداری آرایه فازی فعال سه بعدی «UHF» در باند «L» است که وظیفه جستجو و کشف اهداف هوایی شامل پرنده های بال ثابت با سطح مقطع راداری پایین و بالگردها، موشکهای کروز و مهمات هدایت شونده و همچنین موشکهای بالستیکی تاکتیکی کوتاه و میان برد را بر عهده دارد. این سامانه معمولا به منظور هدایت و کمک به هواپیماهای رهگیر و یا سامانه های یکپارچه پدافند هوایی عمل می کند. قابلیت شناسایی اهداف با سطح مقطع راداری پایین و همچنین مقاومت بالا در برابر جنگ الکترونیک دشمن از جمله نکات مثبت این سامانه راداری به حساب می آید.

یکی از قابلیتهای پیشرفته این سامانه توانایی «کشف بدون کمک اهداف» یا «NCTR» است. در این حالت رادار گاما با استفاده از ارتباط برقرار کردن بین نشانه های شناخته شده از هر هدف پرواز جداگانه، آنالیز امواج بازتابانده شده از اهداف گوناگون و همچنین مشخصه های خاص پروازی هر هواگرد و همچنین در مورد بالگردها با آنالیز تغییرات موجود در امواج ایجاد شده در حرکت پره های بالگردها می تواند به شناسایی آنها اقدام کند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز