یکشنبه 6 بهمن 1398

دفاع مجدد ماکرون از خشونت پلیس فرانسه علیه معترضان

تهران - ایرنا - در حالیکه ۲۴ فرانسوی در جریان تظاهرات اعتراضی جنبش جلیقه زردها بر اثر اعمال خشونت آمیز نیروهای پلیس نابینا شده اند، رییس جمهوری فرانسه بار دیگر به دفاع از عملکرد این نیروها پرداخت.

تولیدو تجارت | ایرنا | 6 ماه پیش |7/21/2019 3:09:45 PM 2604 بازدید

دفاع مجدد ماکرون از خشونت پلیس فرانسه علیه معترضان

به گزارش تارنمای "فرانس اینفو تی"، «امانوئل مکرون» به مناسبت برگزاری چهاردهمین مرحله از رقابت های دوچرخه سواری "تور دو فرانس" در جریان یک پیاده روی طولانی، در مورد خشونت پلیس علیه جلیقه زردها، بارها از سوی مردم بازخواست شد.

وی که در طول این پیاده روی در میان گردشگران درباره خشونت های پلیس به سئوال کنندگان پاسخ داد که نظرخواهی ها شروع شده و (او) طرفدار آرامش عمومی است.

این رسانه فرانسوی نوشت: مستاجر کاخ الیزه گفت که پلیس و ژاندارم در وضعیت خشونت شدید قرار گرفته اند. این کاملاً غیر طبیعی است. آرامش باید به کشور بازگردد.

این نخستین بار نیست که ماکرون از اقدام های خشونت آمیز پلیس علیه معترضان فرانسوی حمایت می کند.

اولین بار در سوم آذر سال گذشته (۲۴ نوامبر ۲۰۱۸) که فقط یک هفته از آغاز اعتراض های جلیقه زردها گذشته بود، مکرون در پیام توئیتری نوشت: از عملکرد حرفه ای پلیس‌مان در جریان تظاهرات های امروز تشکر می کنم. خشونت در جمهوری فرانسه جایی ندارد.

این پیام با واکنش شدید معترضان فرانسوی مواجه شد.

در آن روز بنا به اعلام وزارت کشور دهها نفر از معترضان بازداشت و تعداد زیادی نیز بر اثر استفاده پلیس از گاز اشک آور مجروح شدند.

در همان ماه نخست اعتراض ها که جنبش به تدریج با تغییر ماهیت اعتراض های خود از نارضایتی نسبت به افزایش مالیات بر سوخت به اعتراض های کلی نسبت به سیاست های اقتصادی دولت وارد پروسه جدیدی از تجمع ها و تظاهرات جمعی خود شده بود، مکرون جوان بارها از اقدام های پلیس علیه معترضان دفاع کرد.

او همچنین در ۱۸ آذر ماه یعنی در پایان هفته سوم اعتراض ها در پیامی، بار دیگر از عملکرد پلیس ضد شورش و ژاندارم‌ها در سرکوب معترضان دفاع کرد که این اقدام او در همان زمان با واکنش طرفداران جنبش ضد نظام سرمایه داری مواجه شد که در شبکه‌های اجتماعی خشم خود را از این پیام با "استعفا تنها راه نجات مکرون است" نشان دادند.

از آغاز جنبش جلیقه زردها تاکنون بارها اخبار و تصاویر مختلفی از اعمال خشونت پلیس علیه معترضان منتشر شده است؛ خشونت هایی که با واکنش شدید کنشگران اجتماعی و سیاسی مواجه شده است.

مکرون پس از آن نیز در محافل مختلف بارها از عملکرد پلیس و نیروهای ژاندارم در برخورد با معترضان قدردانی کرده است.

خشونت های پلیس در فرانسه از کنترل خارج شده است

در این پیوند نشریه "ایندیپندنت" در تازه ترین مطلب خود در خصوص اعتراض های جلیقه زردها در فرانسه نوشت که خشونت‌های پلیس این کشور از کنترل خارج شده است.

خشونت های پلیس تنها شامل معترضان به سیاست های اقتصادی دولت نمی شود که حتی در هفته های اخیر و به دنبال پیروزی های تیم فوتبال الجزایر، طرفداران الجزایری این تیم که عمده جمعیت مهاجران فرانسه را تشکیل می دهند بارها از سوی نیروهای پلیس مورد خشونت قرار گرفتند. در این ارتباط ۲۸۲ نفر دستگیر شدند.

در روز جشن ملی (باستیل) فرانسه نیز در پی اعمال خشونت پلیس علیه معترضان فرانسوی، به نوشته رسانه های فرانسوی ۱۷۵ نفر از معترضان بازداشت شدند.

«نبیلا رمدانی» (Nabila Ramdani) گزارشگر ایندیپندنت در گزارش خود صحنه های منتشر شده از خشونت پلیس را به شدت تکان دهنده خوانده است.

او می نویسد: حتی در یک شهر پاریس که به طور سنتی آشفته است، صحنه های اخیر خشونت پلیس به شدت تکان دهنده است. قربانیان در چند هفته گذشته از روزنامه نگاران و دانش آموزان، حامیان محیط زیست و پناهجویان از این مساله رنج می بردند.

این نشریه انگلیسی زبان، وهمناک ترین و شدیدترین صحنه های خشونت پلیس فرانسه در هفته گذشته را مربوط به زمانی دانسته که نیروهای امنیتی فرانسه از سلاح های شیمیایی علیه شهروندان خود برای برقراری نظم در خیابان "شانزه لیزه" استفاده کردند.

این گزارشگر نوشت: فیلم‌هایی که از مشهورترین خیابان فرانسه (شانزه لیزه) منتشر شده، نشان می دهد که چگونه جوانان برای دور شدن از ابرهای ناشی از گاز اشک آور که بکارگیری آنها حتی در مناطق جنگی ممنوع است، تلاش می کنند.

به نوشته او، از آنجایی که پلیس فرانسه، به دلیل قوانین بین المللی نمی تواند از این تسلیحات علیه دشمنان واقعی استفاده کند، با آن چشم، دهان و ریه شهروندان عادی را مورد هدف قرار می دهد.

با وجود دفاع مکرر مکرون از عملکرد پلیس در برخورد با معترضان، رئیس پلیس فرانسه بارها به دلیل اعمال خشونت نیروهای پلیس احضار و در این ارتباط پرونده های متعددی هم علیه نیروهای پلیس تشکیل شده است.

علاوه بر گاز اشک آور، یکی از سلاح هایی که بارها و در طول هفته های متوالی تجمع ها و تظاهرات جلیقه زردها از سوی نیروهای پلیس علیه معترضان مورد استفاده قرار گرفته "فلش بال" (LBD) بوده است؛ دفتر سازمان حقوق بشر در فرانسه و اتحادیه کارگری این کشور در بیانیه هایی خواستار خودداری پلیس فرانسه و منع استفاده از گلوله های فلش بال (پلاستیکی) علیه معترضان شده بودند اما شورای دولتی فرانسه در موضعی همسان با مکرون وجود خشونت بسیار در تظاهرات جلیقه زردها را توجیهی برای استفاده از این اسلحه ها و گلوله ها دانسته و اعلام کرده که این سلاح «ابزار مناسبی» برای مقابله با تظاهرات کنندگان و «مجاز» است.

در این ارتباط چشم پزشکان فرانسوی هم نسبت به استفاده از این سلاح هشدار داده اند.


بنا به اعلام رسانه های فرانسه در اثر استفاده پلیس از فلش بال در تظاهرات، ۱۰۰ نفر به شدت زخمی شده اند که از میان آنها ۲۴ نفر از ناحیه یک یا دو چشم خود نابینا شده اند.

در جریان سی و شش هفته اعتراض ها در شنبه های سیاه، حدود ۶ هزار نفر از معترضان طبق اعلام وزارت کشور بازداشت شده اند. این اعتراض ها همچنین بیش از ۲ هزار زخمی از بین معترضان و نیز یک هزار مجروح در بین نیروهای پلیس را به دنبال داشته است.

بر اساس گزارش وزارت کشور فرانسه، پلیس این کشور در تظاهرات جلیقه زردها بیش از ۱۰ هزار گلوله فلش بال علیه معترضان شلیک کرده است.

در چند ماه گذشته، بیش از ۱۰ هزار و ۳۰۰ گردهمایی در سرتاسر فرانسه برگزار شد و شرکت کنندگان در آن آزادانه درباره موضوعات گوناگونی چون بهداشت، آموزش و پرورش، فرهنگ، محیط زیست، قدرت خرید، بازنشستگی، مالیات، عدم تساوی و وجود بی عدالتی در اجتماع بحث و گفت وگو کردند.

اعتراض‌ها در ابتدا در واکنش به سیاست‌های اقتصادی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بویژه در حوزه سوخت و مالیات آغاز شد اما به سرعت جنبه سیاسی پیدا کرد.


دولت این کشور در هفته‌های گذشته با عقب‌نشینی از برخی سیاست‌های خود و اختصاص بودجه بیشتر به کارگران و بازنشسته‌ها، سعی در مدیریت بحران ایجاد شده داشته اما در این مسیر موفق نبوده است.

** ۶۸ درصد مردم فرانسه همچنان از مکرون ناراضی هستند
نارضایتی ها در بین مردم فرانسه بویژه در ماه های نخست پس از روی کار آمدن مکرون رو به افزایش بوده و اگر چه طبق آخرین نظرسنجی میزان محبوبیت وی دو درصد افزایش داشته اما همچنان غالب مردم این کشور از عملکرد مکرون نارضایتی دارند.

در تازه ترین نظرسنجی موسسه "ایفوپ" که امروز (یکشنبه) و به دنبال سی و ششمین هفته متوالی اعتراض های جلیقه زردها در روزنامه "ژورنال دو دیمانش" منتشر شده، ۶۸ درصد مردم فرانسه از عملکرد رئیس جمهوری این کشور راضی نیستند.

براساس گزارش پارلمان فرانسه، خشونت‌ها و تخریب اموال عمومی در جریان اعتراض‌های چند هفته‌ای جلیقه زردها، پیامدهای مخربی بر همه بخش‌های اقتصاد فرانسه داشته است که رقم آن به میلیاردها یورو می‌رسد.

تهیه کنندگان این گزارش، خسارت‌های اقتصادی برجای مانده مانند یک زلزله توصیف کردند که در آینده پس لرزه‌های اقتصادی بسیار زیادی دارد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز