یکشنبه 29 دی 1398

فاصله از بودجه نفتی با مالیات و کاهش یارانه/ افزایش نرخ سوخت اجتناب ناپذیر است

در شرایط فعلی، شعار «کاهش وابستگی بودجه به نفت» تنها از دوراه افزایش مالیات و کاهش یارانه ، امکان پذیر است که افزایش نرخ سوخت یکی از راه های هدفمند کردن یارانه ها به نفع اقشار آسیب پذیر است.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 6 ماه پیش |7/21/2019 10:57:23 AM 1759 بازدید

فاصله از بودجه نفتی با مالیات و کاهش یارانه/ افزایش نرخ سوخت اجتناب ناپذیر است

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ با کاهش درآمدهای دولت از محل صادرات نفت خام در شرایط تحریمی، الزام قطع وابستگی بودجه به نفت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. این در حالیست که در سال های گذشته، استراتژی مدونی برای توسعه صنایع پایین دست نفت اتخاذ نشده که هم اکنون بتوان از مواهب آن بهره مند شد.

تنها به فکر جایگزینی واردات بودیم

در این رابطه جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: پس از دوره سوم ریاست جمهوری پس از انقلاب اسلامی، کشور فاقد یک استراتژی برای توسعه صنایع به ویژه صنایع پایین دست بوده است.  وی در ادامه افزود: سیاست مرحوم هاشمی رفسنجانی در دوره ریاست جمهوری، استراتژی توسعه صنایع با هدف جایگزینی واردات بود. یعنی اقلام مود نیاز که حجم بالای واردات را به خود اختصاص می داد در داخل تولید شود تا هم تکنولوژی به کشور ورود پیدا کند و هم از خروج ارز از کشور جلوگیری شود.

از توسعه صنایع مستعد صادرات غافل شدیم

این نماینده مجلس ادامه داد: این سیاست برای شروع و کاستن از وابستگی به محصولات خارجی اقدامی موثر بود اما در ادامه ما این زنجیره را تکمیل نکردیم یعنی بعد از کاهش واردات، فکری به حال توسعه صادرات نکردیم. در حالیکه می بایست سیاست جایگزینی واردات به استراتژی تولید کالاهایی با رویکرد صادرات و کسب بازارهای هدف تبدیل می شود.

از تجربیات مشابه درس بگیریم

میرزایی به تجربه مشابه کشور ترکیه اشاره کرد و گفت: در این کشور نیز تقریبا همزمان با ما، این اتفاقات رخ داد بدین صورت که در زمان کنعان اورن، سیاست جایگزینی واردات در پیش گرفته شد و پس از او در زمان تورگوت اوزال، سیاست توسعه صادرات سرلوحه امور قرار گرفت.

به اعتقاد این عضو کمیسیون انرژی مجلس، کشور در همان سیاست ابتدایی جایگزینی واردات درجا زد و تمام منابع نیز در همین راستا تزریق شد. نتیجه این شد که پس از مدتی با مجتمع هایی مواجه شدیم که کالاهایشان فقط در داخل کشور بازار داشته و سهمی در بازارهای صادراتی از آنِ خود نکردیم و اگر هم زمینه صادرات فراهم شده، برای کوتاه مدت این اتفاق رخ داده است.

میرزایی افزود: اما به دلیل عدم سرمایه گذاری در بخش توسعه کالاهای صادراتی، اکنون دولت فعلی با چالش های عدیده ای روبرو است. از این رو در حال حاضردولت همزمان باید صادرات را تشویق کند و با کمبود منابع به سمت توسعه زیرساخت های صارداتی حرکت کند که به نظر میرزایی این موضوع زمان بر خواهد بود. چراکه باید با رویکرد صادرات، کارخانه ها و مجتمع ها را بازسازی کنیم. اما باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر دولت برای تامین مالی این پروژه ها در فشار است.

راهکار چیست؟

به گفته جلال میرزایی دولت برای رهایی از کمبود منابع، دو راهکار پیش رو دارد: افزایش مالیات و کاهش یارانه اقشار پُردرآمد. وی تاکید کرد که تنها جایی که دولت قدرت مانور برای تامین مالی و کاستن هزینه ها دارد، مالیات و یارانه است. این نماینده مجلس اما با اشاره به بازتوزیع ثروت در میان اقشار کم درآمد گفت:  اخذ مالیات و قطع یارانه ثروتمندان، می توان به شیوه صحیح به بازتوزیع ثروت در میان اقشار آسیب پذیر پرداخت.

چالش های پیش روی دولت

میرزایی در پایان به مشکلات بر سر راه برای تحقق بازتوزیع ثروت و تامین مالی دولت از دو راه پیش روی ذکر شده اشاره کرد و گفت: چالش اصلی، حل این مساله است که دولت چطور می تواند هم منابع حاصل از مالیات و یارانه را به اقشار کم درآمد تخصیص دهد و هم از این منبع برای تامین هزینه ها بهره ببرد، که البته پیدا کردن راه برای مقابه با این چالش کمی پیچیده است. ضمن اینکه در حال حاضر در دولت بر سر دو موضوع ذکر شده اجماع وجود ندارد. در نتیجه این طور می توان جمع بندی کرد که دولت هم اکنون درگیر دو چالش است، یکی اینکه راهی برای تامین مالی و دیگر نحوه توزیع منابع میان اقشار کم درآمد.

دولت چاره ای جز افزایش نرخ سوخت ندارد

اما میرزایی این موضوع را نیز بیان کرد که افزایش مالیات در زمان رکود اقتصادی، امری سخت و دشوار برای دولت خواهد بود. در نتیجه باید دولت در داخل خود به اجماعی بر سر افزایش نرخ حامل های انرژی برسد که بتواند با اتخاذ سیاستی دقیق، پروژه افزایش قیمت سوخت را با کمترین هزینه اجرایی کند چرا که چاره ای جز این برای کاهش هزینه های دولت وجود ندارد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز