دوشنبه 27 آبان 1398

ثبت ۲۵۶۵ زمین‌لرزه از "شهرکرد" در شرق تا "اندیمشک"/رخداد۳۰ زلزله در اطراف مسجد سلیمان طی یک‌ماه

مطالعات انجام شده بر روی لرزه‌خیزی ۱۳ ساله استان خوزستان از سوی محققان کشور نشان می‌دهد بیش از ۸۰ زمین‌لرزه در گستره وسیع‌تر و حدود ۳۰ زمین‌لرزه در زون‌های نزدیک به رومرکز زلزله مسجدسلیمان در یک ماهه اخیر رخ داده است و پهنه جنوبی مسجد سلیمان، گستره‌های اطراف شوشتر، سمت شرقی و جنوبی بهبهان از جمله نواحی فعال لرزه‌ای در یک ماه پیش از رخداد زلزله ۵.۷ بوده است.

کسب و کار | ایسنا | 4 ماه پیش |7/10/2019 9:34:24 AM 1889 بازدید

ثبت ۲۵۶۵ زمین‌لرزه از "شهرکرد" در شرق تا "اندیمشک"/رخداد۳۰ زلزله در اطراف مسجد سلیمان طی یک‌ماه

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه روز دوشنبه ۱۷ تیر زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۵.۷ در شرق مسجد سلیمان و ۲۹ کیلومتری شمال غرب ایذه رخ داد. عمق کانونی این زلزله در ۱۷ کیلومتری در نقطه رومرکزی به ارتفاع ۶۶۱ متری از سطح آب دریا، در استان خوزستان به ثبت رسید. رومرکز زلزله از شهر مسجد سلیمان ۲۰ کیلومتر و در شرق آن و از شهر ایذه ۳۷ کیلومتر فاصله داشته و در شمال غرب آن قرار دارد. رومرکز زلزله از شهر اهواز نیز دارای فاصله مستقیم حدود ۱۰۰ کیلومتری بوده است.

رومرکز زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان در روز ۱۷ تیر

دکتر علی بیت‌اللهی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اهمیت زلزله روز دوشنبه مسجد سلیمان گفت: تاج سد "گدار" (سد مسجد سلیمان) در ۱۳ کیلومتری شمال غرب رومرکز زلزله ۵.۷ و دریاچه سد شهید عباسپور در ۲۰ کیلومتری شمال شرق رومرکز این زلزله قرار گرفته است که بر اهمیت توجه به این رخداد لرزه‌ای می‌افزاید.

وی با اشاره به میزان تلفات جانی و جراحت وارد شده بر مردم بر اساس این زلزله، خاطر نشان کرد: طبق اخبار دریافتی از مسئولین استانی، یک نفر بر اثر سکته قلبی ناشی از هیجانات لحظات رخداد زمین‌لرزه فوت کرد و تا این لحظه بیش از ۶۰ نفر مصدوم شدند. اغلب مصدومان از حوزه شهرستانی مسجد سلیمان بودند. ضمن آنکه در شهرهای "باغملک"، "ایذه" و آبادی‌های این حوزه‌ها نیز عمده مصدومیت‌ها جزئی و به دلیل فرار از ساختمان‌ها در هنگام رخداد زلزله بوده است.

بیت‌اللهی با بیان اینکه ۶۶ مدرسه با مصالح سنگ و گل و ۱۴ مدرسه با مصالح مالت و آجر دچار آسیب شدند، ادامه داد: برآورد ما این است که با ارزیابی مدارس آبادی‌های واقع در فواصل نزدیک به رومرکز خسارت‌های بیشتری از مدارس البته در سطح ترک و شکاف دیوارها گزارش شود.

وی با بیان اینکه مسیر ارتباطی مسجد سلیمان به ایذه، دو راهی "بی بیان" و جاده روستای "جریک" سه مسیری بودند که در بدو رخداد زلزله دچار ریزش‌های دامنه‌ای شده و لحظاتی مسدود شدند، یادآور شد: انسداد این مسیرها با تلاش کارکنان راهداری انسداد رفع شد، ضمن آنکه طبق گزارش‌های ارسالی ساختمان دو مسجد نیز خسارت دیدند و ساختمان بیمارستان "نفت" مسجد سلیمان نیز دچار خسارت شده است.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ریزش کوه را از دیگر رخنمون‌های زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان عنوان کرد و گفت: کوه "آسماری" در چندین نقطه ریزش کرده و نقاط ریزشی اغلب در حوالی شهرستان مسجد سلیمان و در سوی جنوب شرقی آن واقع شده‌اند. علاوه بر آن در ۳۰ روستا از توابع شهرستان مسجد سلیمان، به ۲۰۰ واحد مسکونی آسیب وارد شد.

به گفته این مقام مسؤول در روستاهای "هفت شهیدان"، "عوض‌آباد"، "چشمه زالوک"، "زمان‌آباد"، "توگاه"، "رضاآباد"، "آب بهار ۱ و ۲"، "احمدآباد"، "گچ خلج"، "راکه"، "سلطان‌آباد"، "برجک ۱ و۲"، "حامال احمد"، "حیات غیب"، "تنگ حیدر"، "چال استراق"، "قبله‌ای علیا و سفلی"، "علی‌آباد قلنبران"، "کریم‌آباد"، "منصورآباد"، "حسن‌آباد" و "تقی‌آباد" تخریب‌هایی گزارش شده است.

داده‌های شتابنگاری

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه بر اساس اعلام شبکه ملی شتابنگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، تعدادی از ایستگاه‌های شتابنگاری مستقر در استان، رکورد زلزله ۷.۵ را ثبت کرده‌اند، افزود: از ایستگاه‌هایی که تا لحظه تدوین این گزارش داده‌های آنها قرائت شده، ایستگاه‌های لالی در فاصله ۵۷ کیلومتری شمال‌غرب رومرکز زلزله با شتاب بیشینه ۲۲ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه، رامهرمز در فاصله ۷۴ کیلومتری جنوب رومرکز با شتاب ۱۸، اهواز در فاصله ۱۰۰ کیلومتری جنوب غرب رومرکز با شتاب ۱۷، الهایی در ۹۲ کیلومتری غرب رومرکز با شتاب ۱۶، هویزه در ۱۴۵ کیلومتری غرب رومرکز با شتاب ۱۶ و شوشتر در ۶۲ کیلومتری غرب رومرکز با شتاب ۱۴ سانتی‌متر بر مجذور ثانیه بوده است.

وی همچنین به میزان شدت این زمین‌لرزه اشاره و خاطر نشان کرد: بر اساس روابط تجربی که برای زلزله‌های ایران کار شده است، زلزله با بزرگی ۵.۷ حداکثر شدت ۷ بر پایه جدول مرکالی اصلاح شده و در یک محدوده خیلی کوچک به شعاع حدود ۳ کیلومتری را می‌تواند ایجاد کند.

جدول و بیضوی‌های شدت بر پایه روابط تجربی (ایمانی ۱۳۸۱، گزارش بیت‌اللهی و همکاران ۱۳۸۵)

تعداد پس‌لرزه‌های زلزله مسجدسلیمان

بیت‌اللهی به بیان تعداد پس لرزه‌های زمین‌لرزه ۵.۷ مسجد سلیمان پرداخت و اظهار کرد: تاکنون ۳۸ پس‌لرزه با بزرگی‌های متفاوت بر اساس اطلاعات سایت مرکز لرزه‌نگاری ثبت شده است. عمق پس‌لرزه‌های زلزله ۷.۵ مسجد سلیمان حدود ۱۳.۵ کیلومتر برآورد می‌شود.

اطلاعات آماری عمق پس‌لرزه‌های زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان

به گفته وی، توزیع پس‌لرزه‌ها در تصویر ذیل نشان داده شده است:

دبیر کارگروه ملی مخاطرات با تاکید بر اینکه محدوده پوشش پس‌لرزه‌ها به ابعاد ۳۳ کیلومتر در شمال غرب – جنوب شرق و ۲۵ کیلومتر در جنوب غرب – شمال شرق بوده است، اضافه کرد: در روند توزیع پس لرزه‌ها، نکته مهم، گسترش پس لرزه‌ها پس از رخداد اصلی و چند پس لرزه بزرگ آن با بزرگی ۴.۷، ۴ و ۳.۹ به سمت جنوب رومرکز از یک سو و گسترش آنها به سوی غرب (لبه‌های فروافتادگی دزفول در این بخش) از سوی دیگر است. نسبت به زمان آهنگ، رخداد پس لرزه‌ها کندتر و بزرگی آنها نیز کوچک‌تر شده است.

وی ادامه داد: در ریتم رخدادی پس لرزه‌های این ناحیه، نظیر حالتی که در زمین لرزه‌های اردل ۴.۷ و ایذه ۴.۵ مشاهده شد، توقف مقطعی، تجمع تنش و رخداد پس‌لرزه‌ای، روند غالب در منطقه است.  عدم رخداد پس لرزه‌ها به مدت طولانی گاه منجر به رخداد پس‌لرزه بزرگ‌تر می‌شود.

گسل مسبب زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان

بیت‌اللهی ساز و کار زلزله روز دوشنبه مسجدسلیمان را بر اساس گزارش USGS و GFZ که در سایت EMSC آورده شده است، از نوع فشاری (راندگی) ذکر کرد و گفت: این امر با خصوصیت گسل‌های موجود در منطقه سازگار است.

پس‌لرزه‌های زمین‌لرزه ۵.۷ مسجد سلیمان و روند پوششی آن

سازوکار کانونی زلزله مسجد سلیمان

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ادامه داد: محدوده رومرکزی زلزله با سگمنت‌هایی (نواحی) از گسل عمده و بزرگ "پیشانی کوهستان" در برگرفته شده است. از طرفی مرکز تکتونیکی فروافتادگی دزفول (گاهی گسل "لهبری" هم نامیده شده است) نیز تا جنوب غرب گستره پوشش پس‌لرزه‌های زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان ادامه دارد. همچنین گسل شناخته شده "مسجد سلیمان" نیز در حاشیه شهر مسجد سلیمان با توجه به شیب صفحه گسل و عمق کانونی زلزله ۵.۷ در محدوده غربی رومرکز جانمایی شده است.

وی یادآور شد: با توجه به جهت شیب صفحات گسلی راندگی منطقه که به سوی شرقی و شمال شرقی هستند و نیز نظر به عمق کانونی زلزله مسجد سلیمان، استنباط این است که گسل‌های واقع در غرب رومرکز زلزله، باید به عنوان گسل مسبب زمین لرزه مورد کنکاش قرار گیرند. به نظر من با توجه به عمق کانونی زلزله و شیب و جهت شیب گسل‌های منطقه و مکانیسم زلزله، گسل مسجد سلیمان یکی از ساختارهای موازی مرز فروافتادگی دزفول می‌تواند به عنوان گسل مسبب این زلزله ۷.۵ در نظر گرفته شود.

به گفته این محقق حوزه مخاطرات، سگمنت‌هایی از گسل پیشانی کوهستان نیز در مجاورت رومرکز زلزله جانمایی شده است؛ اما بنا به عمق زلزله و نیز شیب ملایم گسل پیشانی، به نظر محتمل‌تر این است که گسل‌های غربی‌تر از آن به عنوان گسل مسبب در نظر گرفته شود.

گسل‌های منطقه و گسل مسبب احتمالی زلزله مسجد سلیمان

لرزه‌خیزی منطقه مسجد سلیمان

بیت‌اللهی با تاکید بر اینکه محدوده رومرکز این زلزله و اطراف آن، زون فعالی از نظر لرزه‌خیزی است، خاطرنشان کرد: در روز ۱۰ مهرماه سال ۱۳۹۷ زلزله‌ای با بزرگی ۴.۷ در حوالی "اردل" در استان چهارمحال و بختیاری رخ داد. در ادامه در روز پنج‌شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷، در ۱۸ کیلومتری جنوب شرق "ایذه" استان خوزستان زلزله با بزرگی ۵.۴ رخ داد و در ادامه این روند و با مهاجرت زلزله‌ها به سمت غرب، زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان رخ داد.

رومرکز زلزله‌های اردل و ایذه

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یادآور شد: از زمان رخداد زلزله "اردل" (مهرماه ۱۳۹۷) تا رخداد زلزله مسجد سلیمان (۱۷ تیرماه ۱۳۹۸) زمین‌لرزه‌های خرد و متوسطی در همین نوار تکتونیکی رخ داده است. بررسی شکل‌ها و نقشه‌های جانمایی زلزله نشان می‌دهد که روند رخداد زلزله‌های متوسط و بزرگ به سمت غرب است. در غرب رومرکز زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان، شهرهای "شوشتر"، "دزفول" و "اهواز" قرار گرفته‌اند که به وسیله ساختارهای گسلی موازی در ایالت زاگرس در برگرفته شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه این گسل‌ها "جنبا" و لرزه‌زا هستند و ضرورت دارد تا با دقت فعالیت و رخدادهای لرزه‌ای آنها مانیتور شود، یادآور شد: اینکه آیا در ادامه این روند، زلزله تأثیرگذاری در حوالی شوشتر، دزفول و یا اهواز رخ دهد، روشن نیست و با توجه به پیچیدگی رفتاری ایالت لرزه زمین‌ساختی زاگرس، نمی‌توان به طور روشن به این سوال پاسخ داد، ولی واضح است که باید رژیم لرزه‌خیزی این منطقه به دقت مورد پایش قرار گیرد.‌

توالی شرق به غرب رخدادهای متوسط از زلزله "اردل" تا زلزله مسجد سلیمان در کمتر از یک سال

بیت‌اللهی با اشاره به تصویر ذیل، با بیان اینکه زمین‌لرزه‌های سال ۲۰۰۶ از سایت مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک گردآوری و در چهارگوشی به ابعاد ۲ در ۳ درجه به نقشه درآورده شده است، خاطر نشان کرد: بر اساس این مطالعات در مدت تقریبی ۱۳ سال، ۲۵۶۵ زمین‌لرزه با بزرگای بالای ۲.۵ از "شهرکرد" در شرق تا "اندیمشک" در غرب ثبت شده است. خوشه‌های لرزه‌ای آشکاری در محدوده‌های مختلف در این نقشه به وضوح قابل تشخیص است؛ به گونه‌ای که این خوشه‌ها در جنوب غربی شوشتر، جنوب مسجد سلیمان، حوالی دزفول و اندیمشک قابل شناسایی هستند.

وی یادآور شد: ارزیابی‌های اولیه آماری بر روی این تعداد از زمین‌لرزه‌ها نشان می‌دهد که متوسط بزرگی زمین‌لرزه‌ها در این چهارگوش ۳ است که معرف تعدد رخداد زلزله‌های کوچک‌تر بوده و امر طبیعی است. متوسط عمق زلزله‌ها نیز ۱۲ کیلومتر برآورد شده است. بزرگترین زلزله رخ داده ۱۳ سال اخیر در این چهارگوش، زلزله ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸ با بزرگی ۵.۷ بوده است.

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به زلزله‌های یک ماه اخیر منطقه اطراف زلزله ۵.۷ مسجد سلیمان استان خوزستان، اظهار کرد: این بررسی نشان می‌دهد جنبایی نوین گسل‌های منطقه قابل برآورد است؛ چراکه بیش از ۸۰ زمین‌لرزه در گستره وسیع‌تر و حدود ۳۰ زمین‌لرزه در زون‌های نزدیک به رومرکز زلزله مسجد سلیمان در یک ماهه اخیر رخ داده است. پهنه جنوبی مسجد سلیمان، گستره‌های اطراف شوشتر، سمت شرقی و جنوبی بهبهان از جمله نواحی فعال لرزه‌ای در یک ماه پیش از رخداد زلزله ۵.۷ بوده است.

زمین‌لرزه‌های یک ماهه اخیر محدوده اطراف رومرکز زلزله ۵.۷

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

دستور وزیر کشور برای پیگیری مصوبات ستاد تنظیم بازار
هرگونه افزایش قیمت در بازار کرمان لغو می‌شود
بازار طلا باز است/ تقاضای رییس اتحادیه طلا بر بازار طلا باز است/ تقاضای رییس اتحادیه طلا برای ایجاد امنیت کامل در بازار
هرگونه افزایش قیمت برای تولیدکنندگان ممنوع شد هرگونه افزایش قیمت برای تولیدکنندگان ممنوع شد
سهمیه بندی بنزین و پاسخ به چند سوال سهمیه بندی بنزین و پاسخ به چند سوال
مجلس به شوراها برای تامین هزینه‌ها از وضع عوا مجلس به شوراها برای تامین هزینه‌ها از وضع عوارض محلی مجوز داد
بازار کرمان زیر ذره‌ بین ناظران بازار کرمان زیر ذره‌ بین ناظران
فرصت ارزی اصلاح بنزین فرصت ارزی اصلاح بنزین
درباره پولشویی | فرآیندی برای ایجاد شرایط پایدار و شفاف‌سازی اقتصادی
مدیر کل تعزیرات فارس: گشت‌های نظارت بر قیمت‌ها در فارس ۲ برابر شده است
اعتبارات حوزه اجتماعی نباید در محل دیگر هزینه اعتبارات حوزه اجتماعی نباید در محل دیگر هزینه شود
نوسان در بازارهای طلا، ارز و خودرو
آغاز پرداخت کمک‌های معیشتی از روز دوشنبه/ نباید اجازه ناامنی را در جامعه بدهیم
استاندار خراسان شمالی: مدیران، جامعه را با سهمیه‌بندی بنزین همسو کنند
شبکه العربیه سعودی سخنان رئیس جمهوری را تحریف کرد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اعتبارات حوزه اجتماعی نباید در محل دیگر هزینه اعتبارات حوزه اجتماعی نباید در محل دیگر هزینه شود
مردم کرمان هوشیاری خود را حفظ کنند مردم کرمان هوشیاری خود را حفظ کنند
مدیر کل تعزیرات فارس: گشت‌های نظارت بر قیمت‌ها در فارس ۲ برابر شده است
درباره پولشویی | فرآیندی برای ایجاد شرایط پایدار و شفاف‌سازی اقتصادی
لایحه تجارت اصلاح شد
قیمت خودروهای هیبریدی تا ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافت
هنگ کنگ در مسیر رکود اقتصادی
سهمیه بندی بنزین منفعت همگانی را به دنبال دارد
نخستین «نمایشگاه تخصصی اپلیکیشن» برگزار می‌شو نخستین «نمایشگاه تخصصی اپلیکیشن» برگزار می‌شود
کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان تشکیل شد کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان تشکیل شد
پای لنگ صنعت در سلسله
عبور از اقتصاد خام‌فروشی به دانش‌بنیان نیازمند شتاب بیشتر است
نماینده  شیراز در مجلس: تصویب  FATF  بهانه را نماینده شیراز در مجلس: تصویب FATF بهانه را از دشمن می‌گیرد
فرصت ارزی اصلاح بنزین فرصت ارزی اصلاح بنزین
یک ماده اولیه تهیه داروی سرطان «ایران ساخت» شد