سه شنبه 1 مرداد 1398

مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اشاره به لزوم افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و نیاز ۲۷۰ هزار میلیارد تومانی شهرک‌های صنعتی به تسهیلات، از آسیب ۱۶۰ میلیارد تومانی زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی در سیل خبر داد و گفت: به مجلس پیشنهاد کردیم که در لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی که از صنایع کوچک دریافت می‌شود برای توسعه زیرساخت‌های این بخش مورد استفاده قرار گیرد.

تولیدو تجارت | ایسنا | 27 روز پیش |6/26/2019 5:11:07 PM 355 بازدید

مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود

به گزارش ایسنا، محسن صالحی‌نیا - مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی - در نشستی به مناسبت روز ملی صنعت و معدن، با بیان اینکه رابطه شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک رابطه لازم و ملزوم است، اظهار کرد: تدوین برنامه راهبردی برای ایجاد و توسعه شهرک‌های فناوری، مرکز خدمات فناوری و کسب و کار و مجتمع‌های فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری که به واحدهای دیگر خدمات‌رسانی می‌کنند و همچنین ایجاد ارتباط بین صنایع کوچک و متوسط و صنایع بزرگ برای تکمیل زنجیره تأمین از جمله برنامه‌ها و اهداف این سازمان است.

وی با اشاره به نقش توسعه خوشه‌های کسب و کار در ایجاد ارزش افزوده، دانش و فناوری، هم افزایی صنایع و توسعه بازارهای بین‌المللی و داخلی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای توسعه خوشه و شبکه‌های کسب و کار و صدور مجوزهای مورد نیاز آن را از جمله دیگر برنامه‌های این سازمان عنوان کرد.

به گفته این مقام مسئول یکی از اقدامات این سازمان در زمینه توسعه خوشه‌های کسب و کار، بررسی ارتباط شرکت‌ها و خوشه‌ها با شرکت‌های مشابه در سطح بین‌المللی است که به این منظور با یک شرکت آلمانی نیز تفاهم‌نامه‌ای امضا شده که با همکاری آن شرکت به دوره‌های آموزشی برای عرضه محصولات خود در سطح بین‌المللی تجهیز شدند.

صالحی‌نیا در ادامه با اشاره به بررسی طرحی در زمینه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: طی گفت‌وگوهایی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کردیم که مالیات بر ارزش افزوده‌ای که از صنایع کوچک دریافت می‌شود برای توسعه زیرساخت‌های این بخش مورد استفاده قرار گیرد که این مسئله در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مطرح خواهد شد.

وی افزود: به فراخور توسعه فناوری و تغییر نحوه تولید واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی، باید زیرساخت‌های آنها تقویت و به روز رسانی شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در ادامه با اشاره به لزوم ساماندهی صنوف تولیدی که به صورت همگی با یکدیگر فعالیت می‌کنند، گفت که این موضوع بخشی از وظایف سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی است که در سال‌های اخیر به آن پرداخته شده و منجر به ایجاد ارزش افزوده بالاتر کاهش قیمت نهایی نیز می‌شود.

ظرفیت ۲۰ درصد واحدها در سطح مطلوب

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به استقرار ۴۴ هزار شرکت در مجموعه شهرک‌های صنعتی و تاکید بر پایش مستمر این واحدها، تصریح کرد: در حال حاضر ۲۱ درصد واحدها در رکود هستند و با ظرفیت ۳۰ تا ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند. همچنین ۳۰ تا ۳۲ درصد واحدها با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۲۰ درصد واحدها با ظرفیت بالای ۷۰ درصد فعالیت می‌کنند.

وی افزود: یکی از برنامه‌های این سازمان در زمینه رفع موانع تولید، ارائه تسهیلات، تأمین منابع مالی و ایجاد بازارهای بین‌المللی و داخلی برای ارتقا سطوح ظرفیت واحدهای تولیدی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال گذشته ۱۲۵۰ واحد تولیدی از حالت رکود خارج شدند، اظهار کرد: در سال جاری ۲۰۰۰ واحد برای خروج از رکود در نظر گرفته شده که مسئولیت ۱۳۵۰ واحد تولیدی با سازمان صنایع کوچک و و شهرک‌های صنعتی است و همچنین افزایش ظرفیت ۴۰۰۰ واحد صنعتی که با ظرفیت زیر ۵۰ درصد فعالیت می‌کند نیز در برنامه این سازمان در نظر گرفته شده است.

فعالیت بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه در بخش‌هایی که زیرساخت‌های مورد نیاز فراهم شده باشد، شهرک‌های صنعتی از سوی هیأت امنا اداره می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر مجوزهایی به بخش خصوصی اعطا می‌شود و این بخش می‌تواند شرکت‌هایی مانند شرکت‌های استانی زیر مجموعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایجاد و در راستای توسعه شهرک‌ها اقدام کند.

وی افزود: در حال حاضر مجوز بیش از ۶۰ شرکت که قرار است به بهره‌برداری برسد متعلق به بخش خصوصی است.

به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در حال حاضر ۹۹۳ شهرک و ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد که ۸۱۱ مورد در حال بهره‌برداری و باقی در حال ساخت و ساز هستند.

سرمایه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک باید افزایش یابد

صالحی نیا در ادامه در پاسخ به علت کاهش حدود ۴۸ درصدی صدور ضمانت نامه از سوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، اظهار کرد: صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در سال‌های گذشته از حداکثر ظرفیت خود برای تضمین استفاده کرده و در حال حاضر باید با بازیافت این تسهیلات به طور مجدد امکان تضمین را فراهم کند، اما طبق آمار برگشت سرمایه این صندوق نسبت به برنامه ریزی‌ها مناسب نبوده است.

وی با اشاره به لزوم افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، تصریح کرد: ظرفیت این صندوق در مقایسه با سایر کشورها مقدار قابل توجهی نیست و پیشنهاد افزایش سرمایه آن به دولت ارائه شده است.

به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در صورت موافقت با افزایش سرمایه این صندوق، سرمایه آن به دو برابر شرایط فعلی افزایش خواهد یافت و محل پرداخت آن منابع یارانه در تبصره ۱۸ قانون بودجه خواهد بود.

۲۷۰ هزار میلیارد تومان؛ نیاز شهرک‌ها به سرمایه در گردش

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به طرح تبصره ۱۸ قانون بودجه که در ادامه طرح رونق تولید در نظر گرفته شده و از نظر ماهوی مشابه آن است، اظهار کرد: این طرح در چهار محور سرمایه در گردش، نوسازی، تکمیل طرح‌هایی که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و خوشه‌های صنعتی و عارضه یابی برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: در این طرح ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۱۰ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها به عنوان تسهیلات به استان‌های مختلف در چهار طرح مذکور در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی همچنین با بیان اینکه مجموع تسهیلات مورد نیاز و شهرک‌های صنعتی در سال جاری حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان است، تأکید کرد که بر اساس قانون بودجه قرار است سهم تسهیلات بانکی که به صنعت و معدن تخصیص داده می‌شود از ۳۱ درصد به ۴۰ درصد افزایش یابد.

۱۶۰ میلیارد تومان خسارت سیل به زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی

صالحی‌نیا در ادامه درباره واحدهای آسیب‌دیده در سیل گفت: برخی زیرساخت‌های آسیب‌دیده نیاز به اقدام آنی دارد تا بهره برداری از آن به صورت موقت دچار اشکال نشود که برای این واحدها با استفاده از منابع داخلی استان‌ها اقداماتی انجام شده است.

وی افزود: در مجموع در اثر سیل حدود ۱۶۰ میلیارد تومان به زیرساخت آسیب رسیده که اصلاح آن‌ها مستلزم تخصیص این هزینه از منابع مدیریت بحران است.

این مقام مسئول همچنین درباره ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی در سیل نیز تصریح کرد که هیئت‌هایی متشکل از سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی، نمایندگان استان و شرکت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی خسارت‌ها را برآورد کرده، به بانک‌ها منعکس شده و پرداخت آنها در حال انجام است.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نداشتن متولی مشخص عامل ناتوانی مقابله با بیما نداشتن متولی مشخص عامل ناتوانی مقابله با بیماری سالک در کشور
رئیس دادگستری ایلام: اتاق اصناف در زمینه کنتر رئیس دادگستری ایلام: اتاق اصناف در زمینه کنترل بازار ضعیف عمل کرده است
سی ام تیر؛ فریادِ رسایِ توده مردم در حمایت از دولت ملی
دفاع مجدد ماکرون از خشونت پلیس فرانسه علیه مع دفاع مجدد ماکرون از خشونت پلیس فرانسه علیه معترضان
مناف هاشمی استاندار پیشین گلستان: وارد حاشیه نمی شوم
همتی: هدفگذاری حجم تجارت ٢٠ میلیارد دلاری با همتی: هدفگذاری حجم تجارت ٢٠ میلیارد دلاری با عراق دور از دسترس نیست
نگاه رسانه ها به تعلل اروپایی ها در حفظ برجام نگاه رسانه ها به تعلل اروپایی ها در حفظ برجام
مرحله اول طرح مبارزه با سرقت های توام با خشنو مرحله اول طرح مبارزه با سرقت های توام با خشنوت اجرایی شد
بازار ارز جذابیتی برای سرمایه‌گذاری ندارد
مددجویان بهزیستی توانایی تامین خودیاری مسکن را ندارند
دست رد انگلیس به ائتلاف دریایی آمریکا علیه ایران
تاثیر روانی نوسان قیمت ارز بر سایر بازارها چی تاثیر روانی نوسان قیمت ارز بر سایر بازارها چیست؟
رونق تولید در جنگ اقتصادی، مورد توجه بیشتری قرار گیرد
سیاه چاله‌ای در فضای مجازی
اعلام فروش فوری اعتباری جدید محصولات ایران خودرو ویژه مرداد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

واعظی: بانک ها خط مقدم ایجاد تحولات زیرساختی در کشور باشند
خرید و فروش فیش زمین وجهه قانونی ندارد
افزایش ۳۱درصدی تولید سایپا در سال۹۸ نسبت به سال گذشته
مهر تایید سهامداران بر عملکرد ارزشمندترین بانک بورسی
کشف محموله ۲۱ میلیاردی لوازم خانگی قاچاق در هندیجان
تامین زیر ساخت‌های لازم، نیاز اساسی توسعه گردشگری سلامت
فرجام ناخوشایند پایان جنگ لیبی برای بازار نفت
تامین اجتماعی متعلق به کارگران و بازنشستگان است/ تقدیر از عملکرد ایرانول
پیوند موسیقی وگردشگری راهگشای درآمدزایی ارزی/برگزاری نمایشگاه سالیانه حوزه هنر
زمین های دولتی مازاد در اختیار کارکنان فاقد مسکن قرار می گیرد
اصلاح زیرساخت روستاها، پیش مقدمه کرمانشاه ۲۰۲۰ است
70 درصد مطالبات چایکاران سیاهکلی پرداخت شد
مالیات بر ارزش افزوده قدرت رقابت را از تولیدکننده گرفته است
۱۳۰۰پابند الکترونیک، تولید و بومی سازی شده اس ۱۳۰۰پابند الکترونیک، تولید و بومی سازی شده است
توسعه نامتوازن  و گسترش فساد علمی توسعه نامتوازن و گسترش فساد علمی