یکشنبه 17 آذر 1398

۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند

معاون کل وزارت بهداشت، در خصوص پرداخت معوقات سازمان تامین اجتماعی گفت: ۳ هزار میلیارد تومان از معوقات ۱۰ هزار میلیاردی وصول شد.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/26/2019 4:04:49 PM 1746 بازدید


۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، ایرج حریرچی، در تشریح رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت، با اشاره به اینکه، این طرح آغاز گام دوم طرح تحول سلامت محسوب می‌شود، تصریح کرد: پرونده الکترونیک سلامت شامل، مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات مربوط به رخدادهای سلامت مردم از پیش از تولد تا هنگام مرگ است که در بستر الکترونیکی امن ذخیره می‌شود و دسترسی به آن منحصراً در اختیار و مالکیت صاحب پرونده است و اطلاعات به صورت تجمیعی در اختیار سیاستگذاران قرار می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: در مراحل بعدی با رضایت فرد، تمام یا قسمتی از اطلاعات این پرونده می‌تواند در اختیار پزشکان و درمانگران با رعایت حقوق محرمانگی قرار داده شود.

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص مهم‌ترین کارکردهای این طرح ملی، اظهار کرد: از منظر شخصی تمام وقایع طبیعی و روند بیماری‌های وی ثبت می‌شود و اگر در مراحلی اطلاعات فراموش شود یا شرح عمل نداشته باشد، در این بسته‌ها قابل دسترسی و تعقیب است و حتی به فرد اجازه داده می‌شود که اطلاعات خود را مثل ثبت فشار خون در پرونده اش به ثبت برساند.

حریرچی عنوان کرد: سامانه‌های خود مراقبتی طراحی شده است که در خصوص افزایش آگاهی مردم و اصلاح سبک زندگی به صورت اطلاعات عمومی قابلیت دسترسی داشته باشند و بر اساس اطلاعات شخصی که فرد وارد سیستم کرده است، هشدارها و دستورات لازم داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این طرح، نوبت گیری الکترونیک در همه بخش‌های مراکز درمانی دولتی ایجاد شده است، گفت: در همین نرم افزار نسخه الکترونیک پیش بینی شده است که در برخی استان‌ها در مراکز دولتی اجرا کردیم که بر اساس آن افراد با در دست داشتن کد ملی خود می‌توانند به داروخانه مراجعه و داروی خود را دریافت کنند که این امر خطای دید ناشی از ناخوانا بودن برخی نسخ را کاهش می‌دهد.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: یکی از کارکردهای این طرح در بروز سیلاب‌های اخیر بسیار مؤثر بود که موجب حیرت سازمان جهانی بهداشت نیز شد که از طریق سامانه سیب به اطلاعات افراد دسترسی داشتیم که با اقدامات به موقع و حرکت جهادی کادر درمانی افرادی که دچار مشکل شده بودند را شناسایی کردیم و اقدامات لازم را انجام دادیم.

حریرچی خاطرنشان کرد: اجرای پرونده الکترونیک سلامت می‌تواند از بروز برخی تخلفات جلوگیری کند، به طور مثال داروهای گران قیمت قابل ردیابی هستند و در مناطق مرزی می‌توان عرضه دارو را کنترل کرد تا از قاچاق معکوس جلوگیری شود.

وی یکی از کارکردهای مهم این طرح را که مورد تاکید رئیس جمهوری نیز بود، قواعد این سامانه ذکر کرد و گفت: با اجرای این طرح تقاضاهای القایی مثل تجویز بی مورد یا نابجای سی تی اسکن یا سونوگرافی را مطابق استانداردهای بالینی و قواعد پزشکان، شناسایی و اعلام می‌کند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: شناسایی برخی آزمایشات تشخیصی مثل الکتروفورز که مانند اثر انگشت است و تغییری در طول عمر پیدا نمی‌کند و چنانچه چند بار تجویز شود، در پرونده الکترونیک سلامت شناسایی می‌شود و یا داروهایی که اجازه تجویز در خارج از بیمارستان را ندارند و ممکن است تجویز شوند اعلام می‌کند که خارج از قواعد است.

حریرچی، با تاکید بر اینکه پرونده الکترونیک سلامت بسیاری از موارد را تسهیل می‌کند، گفت: در حال حاضر این اقدام به مثابه آغاز ریل گذاری در بخش دولتی است که سازمان نظام پزشکی با اجرایی کردن نسخه الکترونیک و امضا الکترونیک همکاری مهمی در اجرای این طرح دارد و در حال حاضر از ۱۲ هزار داروخانه، ۱۱ هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند و قادرند برای داروهای گران قیمت تاییدیه بیمه را اخذ کنند.

وی افزود: با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ۹۸ درصد کشور مشکلی برای اجرای این طرح نداریم و برای ۷۵ میلیون نفر پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است و ۷۱ میلیون نفر حداقل یک خدمت را دریافت کرده اند. از افرادی که صرفاً به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند، درخواست داریم که حداقل یکبار به بخش دولتی جهت به جریان افتادن پرونده الکترونیک سلامت مراجعه کنند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در این سامانه بخش نظرسنجی هم داریم که ۲۰ میلیون نفر پاسخ دادند و نتایج آنها به صورت برخط در اختیار وزیر بهداشت و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار می‌گیرد ضمن اینکه در حال حاضر هیچ دستگاهی نداریم که تا این حد خود را در معرض نظرسنجی قرار دهد.

به گفته حریرچی، اطلاعات افرادی که تا به حال به پایگاه‌های سلامت مراجعه نکرده اند از طرق دیگر نظیر بسیج ملی فشار خون، ثبت می‌شود یا کسانی که به بیمارستانها مراجعه می‌کنند را از طریق سامانه سپاس شناسایی می‌کنیم و تشکیل پرونده می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از این طرح ملی، رئیس جمهوری را سردار سلامتی نامیدند، افزود: رئیس جمهور در جلسات مختلفی که با مدیران ارشد نظام سلامت داشتند موضوع کاهش پرداختی از جیب بیماران و عدم ارجاع به خارج از بیمارستان را مورد تاکید قرار داده اند که همواره در اولویت اقدامات ما بوده و محافظت مالی از بیماران جزو اهداف ماست و پیرو تاکید امروز رئیس جمهوری به صورت بنیانی تر انجام خواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت با یادآوری اینکه، سامانه ۱۹۰ جهت ثبت تخلفات به صورت شبانه روزی در اختیار مردم است، اظهار داشت: در خصوص وضعیت دارو باید گفت که حدود ۳ هزار و چند صد قلم دارو در لیست دارویی کشور موجود است. در سال گذشته با کمبود ۱۱۰ قلمی دارو مواجه بودیم، اما در سال جاری، کمبودها با کاهش ۸۰ درصدی روبرو بوده و در حال حاضر این رقم، به کمتر از ۴ دهم درصد رسیده است، در حالی که در برخی کشورها یک و نیم درصد را طبیعی تلقی می‌کنند.

وی در پایان در خصوص پرداخت معوقات سازمان تأمین اجتماعی نیز گفت: خوشبختانه ۳ هزار میلیارد تومان از معوقات ۱۰ هزار میلیاردی، وصول شد و طبق دستور رئیس جمهوری الباقی نیز طی چند هفته آینده وصول می‌شود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

تقاضا در بازار سکه و طلا در چه وضعی است؟ تقاضا در بازار سکه و طلا در چه وضعی است؟
تهدید عربستان برای لبریز کردن نفت در بازار تهدید عربستان برای لبریز کردن نفت در بازار
تسهیلات کم‌بهره به طرح‌های عمرانی شهرداری‌ها تسهیلات کم‌بهره به طرح‌های عمرانی شهرداری‌ها پرداخت می‌شود
قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
کاهش نسبی قیمت اونس جهانی کاهش نسبی قیمت اونس جهانی
امیدواری به افزایش ملایم قیمت دلار امیدواری به افزایش ملایم قیمت دلار
لایحه منطقه آزاد تجاری نیاز به مصوبه هیئت دول لایحه منطقه آزاد تجاری نیاز به مصوبه هیئت دولت دارد
بررسی تحولات هفتگی بازار دلار، سکه و بورس تهر بررسی تحولات هفتگی بازار دلار، سکه و بورس تهران
زنگنه: تا وقتی پول نفت در اینستکس جابجا نشود زنگنه: تا وقتی پول نفت در اینستکس جابجا نشود اتفاقی نیفتاده است
مرکز رشد و فن آوری گچساران افتتاح شد
مناطق آزاد نقشی تعیین کننده و فرصت آفرین در ب مناطق آزاد نقشی تعیین کننده و فرصت آفرین در بازارهای مالی،بورس،بانک و بیمه دارند
پیوستن به سازمان تجارت جهانی تکمیل جنگ اقتصادی دشمن است
بورس‌های جهانی جان تازه گرفتند
ستاد توسعه تجارت خارجی کشور تشکیل می‌شود
رشد ۳۱ درصدی واردات برای تکمیل پارس جنوبی رشد ۳۱ درصدی واردات برای تکمیل پارس جنوبی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان