جمعه 22 آذر 1398

17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در روز گذشته اعلام کرد که در نظر دارد تا 17 درصد از سهام خود (برابر با یک سیت مدیریتی) را در شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارویی تامین (تیپیکو) و سرمایه‌گذاری صدر تامین (تاصیکو) را به صورت یکجا و نقد به فروش برساند.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/24/2019 5:45:12 PM 2318 بازدید

17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟

اقتصادآنلاین - محمد امین خدابخش؛ روز گذشته اطلاعیه عرضه سهام دو شرکت از زیر مجموعه‌های بورسی سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) بر روی تارنمای شرکت بورس تهران درج شد. بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده «شستا» در نظر دارد تا 17 درصد از سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارویی تامین و سرمایه‌گذاری صدر تامین را به صورت یکجا و نقد در دوم مردادماه به فروش برساند.

اطلاعیه فروش سهام این شرکت‌ها پس از آن مطرح می‌شود که «شستا» پیش‌تر قصد خود را برای خروج از بنگاه‌داری و تقویت و تغییر ساختار پرتفوی سرمایه‌گذاری خود اعلام کرده بود. با این حال بررسی قیمت و نحوه فروش مطرح شده از سوی شرکت حاکی از آن است که بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری کشور آنقدرها هم برای فروش سهام خود جدی نیست.

برای اثبات این مدعا می‌توان نگاهی به میزان و قیمت سهامی که شرکت در نظر دارد بفروشد انداخت. با نگاهی به ترکیب سهامداران «تیپیکو» می‌توان دریافت که «شستا» تنها یک کرسی هیأت مدیره (معادل 17 درصد از کل سهام) را به فروش می‌رساند. این در حالی است که این شرکت مالکیت 53 درصد از سرمایه گذاری دارویی تامین را در اختیار دارد. با این حال آنچه که اطلاعیه فروش سهام «تیپیکو» را جالب توجه کرده، نه میزان سهام عرضه شده بلکه نحوه تسویه آن است.

همان طور که پیش‌تر اشاره شده، نحوه تسویه وجه حاصل از فروش سهام هر دو شرکت یکجا و نقد در نظر گرفته شده. بنابراین در صورتی که فرض کنیم سهام «تیپیکو» در این عرضه به فروش می‌رسد، خریدار موظف خواهد بود تا بیش از 777 میلیارد تومان را نقداً به فروشنده بپردازد. 

از طرف دیگر «شستا» قیمت فروش هر سهم از «تیپیکو» را در حالی  هزار و 577 تومان در نظر گرفته که قیمت امروز هر سهم در نماد عادی به هزار و 200 تومان رسید. همچنین قیمت هر سهم «تیپیکو» برای عرضه عمده، تقریبا معادل 100 درصد خالص ارزش دارایی شرکت به ازای هر سهم تعیین شده است. از این رو نمی‌توان شرایط مورد نظر «شستا» را برای فروش این میزان سهام، برای خریدار جذاب تلقی کرد.

WhatsApp Image 2019-06-24 at 05.39.45

WhatsApp Image 2019-06-24 at 05.39.45(1)

نحوه و قیمت فروش «تاصیکو» نیز شرایطی به مراتب سخت‌تر از «تیپیکو» دارد. در حالی که NAV این نماد به ازای هر سهم در حدود 375 تومان است، شستا قیمت هر سهم این شرکت را برای عرضه 437 تومان در نظر گرفته است. این قیمت در شرایطی در نظر گرفته شده که حتی به فرض موفقیت در فروش 17 درصد از سهام «تاصیکو»، «شستا» باز هم مالک 63 درصد از این شرکت خواهد بود.

از تمامی این عوامل یعنی گران بودن و نداشتن حق رای موثر برای خریدار که بگذریم، خرید 17 درصد از سهام «تاصیکو» برای خریدار بیش از هزار و 487 میلیارد تومان آب می‌خورد. در شرایطی که قیمت هر سهم این شرکت در بازار سهام 284 تومان است و همچنین بلوک، ارزش مدیریتی خاصی ندارد، بعید است خریدار با چنین مبلغ سنگینی آن هم به طور یکجا  و نقد مایل به خرید باشد. از این رو می‌توان اینطور تلقی کرد که شرایط سخت و عجیب این عرضه نه تنها به ثمر رسیدن آن منجر نمی‌شود آن بلکه عزم «شستا» را نیز برای خروج از بنگاه داری در هاله‌ای از ابهام فرو می‌برد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان