جمعه 22 آذر 1398

ترامپ در مخصمه بزرگ

تهران – ایرنا - ژست تصنعی دونالد ترامپ درباره تمایل به مذاکره با تهران و هیاهوی پوچ وی در خصوص تقابل نظامی با ایران هر روزه سیل ویرانگرتری از انتقادات را از سوی تحلیلگران و متحدان به سمت او روانه می‌کند.

بازار | ایرنا | 5 ماه پیش |6/24/2019 7:38:58 AM 862 بازدید

ترامپ در مخصمه بزرگ

ترامپ نه دیپلماسی می‌داند و نه می‌تواند از ضربات مهلک هر گونه تقابل با ایران در امان باشد. او خود را در دایره‌ای از سیاست‌های اشتباه محصور کرده و حلقه یاران و اطرافیانش را به گروه محدودی از تندروها و جنگ‌طلبان محدود کرده است که در جامعه آمریکا و در اجتماع تحلیلگران هواداران چندانی ندارند.
او وقتی از معاهدات و توافقنامه‌های بین‌المللی خصوصاً برجام خارج شد میز گفت‌وگو و دیپلماسی در همه زمینه‌ها را برای همیشه به هم ریخت و آمریکا را از همنشینی با دیگران محروم کرد. پس از آن زمانی که با شوک سرنگونی پهپاد جاسوسی خود روبرو شد بهتر از قبل دریافت که آمریکا دیگر آن ابرقدرت بلامنازع نیست و تنها مانده است.
وضعیتی که آمریکا امروز به آن دچار شده ناشی از توانمندتر شدن نیروهای دیگر بین‌المللی و همچنین ضرباتی است که جنگ‌طلبان داخلی به آن دامن زده‌اند؛ جنگ‌طلبانی که به نام نومحافظه‌کاران در دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش آمریکا را در دو جنگ پرهزینه گرفتار کردند و اینک پشت سر جان بولتون و مایک پمپئو در صدد قلدری برای ایران و ونزوئلا و کره شمالی و دیگران هستند.
«کورت نیمو» نویسنده کتاب «یک روز دیگر در امپراتوری» که دربرگیرنده مجموعه مقالاتی حول جنگ افروزی‌های دولت جورج دبلیو بوش و نومحافظه‌کاران است، قلم به دست شده تا دروغ‌های دولت ترامپ خصوصاً جناح نومحافظه‌کار را درباره ایران برملا کند.
نیمو با بیان اینکه «متاسفانه ترامپ دروغ‌های نومحافظه‌کاران را باور می‌کند» نوشت: ترامپ ادعا کرده باراک اوباما ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران داده. اما او ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران نداد. اینها پول ایران بود که در بانک‌های آمریکایی بود. این پول‌ها به دلیل آنکه مردم ایران شاه را بیرون رانده و از دسیسه‌های نئولیبرالی خلاص کردند، مسدود شد.
وی افزود: آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) علیه دولت منتخب ایران در سال ۱۹۵۳ کودتا کرد، یک شاه فاسد منصوب و تحریم‌های خفقان‌آوری علیه مردم ایران وضع کرد. بنابراین کاملاً طبیعی است که میلیون‌ها ایرانی شعار «مرگ بر آمریکا» سر دهند.
این نویسنده آمریکایی هشدار داد: دولت آمریکا امروز پر است از نومحافظه‌کارانی که مسئول قتل حداقل نیم میلیون نفر از مردم عراق هستند. این نگران‌کننده است که دیدگاه‌های ترامپ برای ناتوان‌سازی مردم ایران از طریق تحریم‌های اقتصادی یک دستاورد بزرگ برای این دولت به شمار می‌آید. این در حالی است که تحریم‌های اقتصادی اعلان جنگ به شمار می‌آید.
نیمو با اشاره به سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی و ادعای دولت ترامپ درباره اینکه پهپادشان وارد حریم ایران نشده است، گفت: همه می‌دانند که پهپاد جاسوسی آمریکا در خلیج فارس چه می‌کرد. اما مساله ناخوشایند این است که نومحافظه‌کاران سخن از حقوق بین‌الملل به میان می‌آورند در حالی که خود جزو ناقضان اصلی آن هستند.
دولت آمریکا سعی کرد با تزریق اطلاعات هدفمند به رسانه‌ها فضای تنش‌آلودتری علیه ایران ایجاد کند. اما تحلیلگرانی مانند «لیندسی کوشاگاریان» مدیر بخش تحقیقات در اندیشکده «پروژه اولویت‌های ملی» یکصدا اعلام کردند: در شرایطی که آمریکا باید با کاهش هزینه‌های پنتاگون حضور نظامی خود را در سطح دنیا کاهش دهد، جنگ با ایران یک فاجعه خواهد بود.
«خوان کول» استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه میشیگان همچون طیف گسترده‌ای از ناظران و کارشناسان بر این باور است که ترامپ با نقض برجام این بحران را ایجاد کرد. وی همچنین با اشاره به اینکه آمریکا ایران را تحت محاصره مالی قرار داده و نفت آن را تحریم کرده است، نوشت که طبق حقوق بین‌الملل این مساله می‌تواند مصداق اقدام جنگی باشد.
کول به این مساله نیز پرداخت که «مطبوعات آمریکایی تقریباً به ندرت با رهبران غیرآمریکایی دنیا مصاحبه می‌کنند؛ مخصوصاً رهبرانی که دشمن آمریکا هستند. وقتی مساله گزارشگری در امور امنیت ملی مطرح می‌شود رسانه‌های خبری آمریکا در موضع تبلیغات جنگی قرار می‌گیرند. بنابراین جنگ‌طلبان آمریکایی از این پدیده برای آغاز جنگ‌های مورد نظر خود استفاده می‌کنند.» راهکار او برای خنثی کردن گزارش‌دهی یکطرفه آن است که چشم‌بسته روایت آمریکا پذیرفته نشود بلکه روایت ایران نیز شنیده شود.
ایران این نکته را دریافته که ترامپ به دنبال مذاکره نیست و آمریکا در موقعیتی قرار ندارد که بتواند از توان نظامی‌اش استفاده کند. شناخت ایران از آمریکا به دهه‌ها قبل بازمی‌گردد اما اینک نوبت متحدان واشنگتن است تا به یمن حضور ترامپ در کاخ سفید عملکرد نادرست ایالات متحده را بی‌پرده شاهد باشند.
نیویورک تایمز در این مورد نوشته است: تغییر موضع ترامپ در قبال ایران متحدان آمریکا را نسبت به تاکتیک‌های رئیس جمهوری و قدرت ایالات متحده مردد کرده است. برخی مواضع او را تهدید توخالی و برخی دیگر آن را جنون‌آمیز و اقدامی بالقوه مخاطره‌آمیز می‌دانند. بعضی دیگر نیز آن را تازه‌ترین مورد از نوسان آمریکا میان انزوا و مداخله‌جویی و عقب‌نشینی از آن تلقی می‌کنند؛ اقدامی که مدتها پیش از روی کار آمدن ترامپ آغاز شده بود.
«نایجل شاینوالد» سفیر سابق انگلیس در آمریکا می‌گوید که تلون مزاج در تصمیم‌گیری در آمریکا باعث افزایش سردرگمی متحدان و دشمنان آمریکا شده است. نیویورک تایمز اولین رسانه‌ای بود که مدعی شد ترامپ هفته گذشته تصمیم به اقدام نظامی محدود علیه ایران گرفته و پیش از اجرا، از انجام آن منصرف شده است. این روزنامه بامداد دوشنبه در گزارشی به تحلیل این شیوه تصمیم‌گیری و نوسان ترامپ میان بررسی گزینه نظامی و ادعای تمایل به مذاکره با ایران پرداخته و نتیجه‌گیری کرد که رفتارهای رئیس جمهوری آمریکا «تردیدهای جهانی را نسبت به قوه تمییز رئیس جمهوری و قدرت آمریکا بیشتر کرده است.»

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان