یکشنبه 17 آذر 1398

افزایش ۱۶هزار کانتینری رسوب کالا در بنادر

آمارهای رسمی نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر ۱۶هزار کانتینر کالا به رسوب کالا در بنادر و گمرکات افزوده شده که بخشی از مشکلات به همراهی نکردن بانک‌ها برای ارائه کد رهگیری باز می‌گردد.

بازار | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/24/2019 12:47:15 AM 1070 بازدید

افزایش ۱۶هزار کانتینری رسوب کالا در بنادر

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یکی از مهمترین دغدغه‌‌ها و چالش‌های پس از نوسانات ارزی سال 97 رسوب کالا در بنادر و مبادی ورودی کشور است. طی ماه‌های گذشته مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران از موجودی یا همان رسوب 85 هزار کانیتنر کالا در این مناطق خبر داده بود که بدین منظور پیشنهاد هشت بندی به رئیس‌جمهور ارسال و روحانی نیز روی برخی از این پیشنهادات مستقیما دستور اجرایی گذاشت تا از این طریق رسوب کالا در شرایط جنگ اقتصادی و تحریمی کاهش یابد.

چرا که برخی معتقدند بخشی از این کالاها مربوط به تولید و بنگاه‌های اقتصادی است و می تواند بخشی از نیازهای را برطرف کند. 

میزان رسوب کالاهای کانتینری

براساس آخرین گزارش سازمان بنادر و دریانوردی نه تنها رسوب کالاهای کانتینری و غیرکانتینری کاهش نیافته بلکه آمار نشان از افزایش رسوب کالا دارد.

میزان رسوب کالاهای غیر کانتینری

طبق آخرین گزارش مربوط به هفته آخر خرداد ماه سال جاری در مجموع 101 هزار و 211 کانتینر (TEU) در مبادی ورودی از جمله شهید رجایی بندرعباس،‌امام خمینی، بوشهر، خرمشهر، چابهار و سایر بنادر دپو شده است. 

میزان رسوب کالاهای غیرکانتینری در مناطق مختلف به 4 میلیون و 640 هزار و 377 تن رسیده که عمده آنها به ترتیب در شهید رجایی بندرعباس،‌ امام‌خمینی، انزلی، خرمشهر و امیرآباد است. 

همچنین بالغ بر 4 میلیون و 315 هزار و 111 تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات رسوب کرده که عمده آن در بندر امام خمینی است.

وضعیت کانتینرهای گمرک شهید رجائی 

 بندر شهید رجایی بندرعباس حدود 54 درصد حجم تجارت خارجی در رویه‌های مختلف گمرک را به خود اختصاص می‌دهد بنابراین عمده کالاهای کانتینری در این بندر دپو و رسوب شده است. 

طبق اطلاعات رسمی بالغ بر 78 هزار و 394 کانتینر (TEU) و حدود 35 هزار و 500 کانتینر 20 فوت و 21 هزار و 500 کانتینر 40 فوت به صورت باکس در این گمرک وجود دارند. 

تعداد کانتینرهایی که به گمرک اظهار شده از این میزان 18 هزار و 404 کانتینر طی 370 اظهارنامه بوده که 24 درصد آن است و حدود 76 درصد یعنی 59 هزار و 990 کانتینر به گمرک اظهار نشده است.

دلایل رسوب کالا در گمرکات بعد از اظهار کالا

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک با اشاره به دلایل رسوب کالا در گمرکات بعد از اظهار کالا می‌گوید: 50 درصد دلیل رسوب به عدم ارائه کد رهگیری بانک بازمی‌گردد که بالاترین سهم را دارد و طولانی شدن صدور مجوزهای قانونی از جمله استاندارد در جایگاه دوم با سهم 30 درصدی به خود اختصاص می‌‌دهد.

وی افزود: عدم تمکن مالی صاحب کالا به منظور پرداخت حقوق ورودی سهم 10 درصدی داشته و در جایگاه سوم قرار می‌گیرد و پس از آن رسیدگی به ارزش کالا و بررسی اظهارنامه توسط کارشناسان فضای مجازی هرکدام با 5 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند. آخرین مورد نیز به عدم وجود کامیون در برخی بنادر برای حمل کالاهای ترخیص شده است.

ارونقی البته معتقد است: قسمتی از این میزان رسوب کالا طبیعی است. برخی از این کالاها به نحوی در بنادر تخلیه شده‌اند؛ اما هنوز نتوانسته‌اند اظهار کنند. برخی از محموله‌ها در لنگرگاه مانده‌اند و هنوز نتوانسته‌اند از کشتی تخلیه شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه رسوب کالا در بنادر و گمرکات با یکدیگر متفاوت است، خاطرنشان می‌کند تا زمانی که کالایی به گمرک اظهار نشود کالای رسوب شده در بنادر تلقی می‌شود. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ۴۵ درصد دلیل رسوب کالاهایی که قبل از اظهار به گمرک در بنادر رسوب کرده‌اند مربوط به نداشتن مجوز ثبت‌سفارش وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت است.

براساس آنچه در این گزارش آمده،‌ از کالاهایی که به دلیل نداشتن مجوز ثبت‌سفارش وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت در بنادر مانده‌اند ۳۰ درصد گروه چهار کالایی و ۷۰ درصد نیز سایر گروه‌های کالایی هستند.

ارونقی در این‌باره می‌گوید: پیشنهادی از سوی گمرک داده شد و رئیس‌جمهور دستور داد اگر کالایی در مهلت ثبت‌سفارش به کشور رسیده باشد (۱۲ مایلی آب‌های ساحلی) ثبت‌سفارش قبول شود، اما این مورد تاکنون به‌صورت کامل به مرحله اجرا درنیامده است.

معاون گمرک به برخی کالاهای رسوب شده به بهانه گروه 4 اشاره می‌کند و معتقد است: کالایی در گروه ۲ قرار دارند و چند ماه است در بنادر به دلیل نداشتن مجوز از ثبت‌سفارش از وزارت صمت در بنادر مانده‌اند. به‌عنوان مثال، یک محموله «شیرآلات و مکانیزم آنها» که در اولویت ۲ کالایی قرار گرفته‌اند، ۶ ماه در بنادر رسوب کرده است. یک محموله «چراغ ال‌ای‌دی» که در گروه ۲ کالایی قرار گرفته، ‌۷ ماه از ماندگاری‌اش در بنادر می‌گذرد. یک محموله «دستگاه سرزیپ زن» که در گروه ۲ کالایی قرار دارد نیز ۸ ماه است که در بنادر مانده و به گمرک اظهار نشده است.

به گفته وی، کالاهای رسوب شده به دلیل نداشتن مجوز ثبت‌سفارش در بنادر، تنها شامل گروه چهارم کالایی نیست. بلکه کالاهای گروه ۲ که اغلب کالاهای واسطه‌ای هستند نیز در بنادر ماندگار شده‌اند.

10 راهکار برای تسهیل ترخیص کالا 

به منظور برون رفت از مشکلات و مسائل مطرح شده حسین سعیدی سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان از روان سازی و تسریع در ترخیص کالاها با 10 راهکار اشاره کرده و بیان می‌کند:  بر این اساس، مجموعه این اقدامات عمدتا با هدف تسهیل در ورود اقلام موردنیاز بخش تولید در دستور کار سیاست‌گذار قرار گرفته است.

1- ارائه خدمات و انجام تشریفات اظهارنامه‌های صادراتی و ترانزیتی به‌صورت شبانه‌روزی است.

2- مجوز ترخیص قطعی کالاهایی که با گواهی بانک عامل، ارزشان تامین شده و مشکل مالکیت ندارند.

3- ارائه تسهیلات ویژه واحدهای تولیدی و صادرکنندگان خوشنام در دستور کار قرار گرفته است.

4- پذیرش ضمانت‌نامه بانکی برای ترخیص قطعی و سایر رویه‌های ماده ۶ قانون امور گمرکی در راستای کاهش رسوب کالا در منطقه شهید‌رجایی

5- فراهم کردن تمهیدات لازم در راستای نمونه‌برداری از کالاهایی است که نیاز به اخذ و ارائه مجوزهای قانونی دارند، در این راستا ضرورت دارد که این تمهیدات پیش از اظهار کالاها به گمرکات عملیاتی شود.

6- رسیدگی به پرونده اختلافات گمرکی فعالان اقتصادی مجاز، به‌صورت فوری و خارج از نوبت در کمیسیون‌های رسیدگی و حل اختلافات گمرکی

7- رسیدگی خارج از نوبت به اظهارنامه‌های تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه کالاهای صادراتی با توجه به ضرایب تعیین شده و ضریب اهمیت زمانی در سامانه جامع امور گمرکی 

8- پذیرش و تسهیل ورود موقت برای صادرکنندگان

9- خروج بخشی از کالاهای شرکت‌هایی که با مشکل تخصیص ارز روبه رو هستند

10- ترخیص نسیه کالاهای شرکت‌هایی است که دچار مشکل نقدینگی هستند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

تقاضا در بازار سکه و طلا در چه وضعی است؟ تقاضا در بازار سکه و طلا در چه وضعی است؟
تهدید عربستان برای لبریز کردن نفت در بازار تهدید عربستان برای لبریز کردن نفت در بازار
تسهیلات کم‌بهره به طرح‌های عمرانی شهرداری‌ها تسهیلات کم‌بهره به طرح‌های عمرانی شهرداری‌ها پرداخت می‌شود
قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
کاهش نسبی قیمت اونس جهانی کاهش نسبی قیمت اونس جهانی
امیدواری به افزایش ملایم قیمت دلار امیدواری به افزایش ملایم قیمت دلار
لایحه منطقه آزاد تجاری نیاز به مصوبه هیئت دول لایحه منطقه آزاد تجاری نیاز به مصوبه هیئت دولت دارد
بررسی تحولات هفتگی بازار دلار، سکه و بورس تهر بررسی تحولات هفتگی بازار دلار، سکه و بورس تهران
زنگنه: تا وقتی پول نفت در اینستکس جابجا نشود زنگنه: تا وقتی پول نفت در اینستکس جابجا نشود اتفاقی نیفتاده است
مرکز رشد و فن آوری گچساران افتتاح شد
مناطق آزاد نقشی تعیین کننده و فرصت آفرین در ب مناطق آزاد نقشی تعیین کننده و فرصت آفرین در بازارهای مالی،بورس،بانک و بیمه دارند
پیوستن به سازمان تجارت جهانی تکمیل جنگ اقتصادی دشمن است
بورس‌های جهانی جان تازه گرفتند
ستاد توسعه تجارت خارجی کشور تشکیل می‌شود
رشد ۳۱ درصدی واردات برای تکمیل پارس جنوبی رشد ۳۱ درصدی واردات برای تکمیل پارس جنوبی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان