جمعه 15 آذر 1398

دلایل رشد سودآوری حتاید/ حجم دارایی‌های تایدواتر خارج از تصور است

مدیرعامل شرکت تایدواتر خاورمیانه امروز در نشست خبری از دلایل رشد سودآوری شرکت و برنامه‌های آینده گفت. این نشست خبری که برای اولین بار پس از واگذاری شرکت به بخش خصوصی برگزار می‌شد با استقبال قابل توجه اصحاب رسانه مواجه شد.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/18/2019 4:52:05 PM 1772 بازدید

دلایل رشد سودآوری حتاید/ حجم دارایی‌های تایدواتر خارج از تصور است

 

به گزارش اقتصاد آنلاین صبح امروز نشست خبری شرکت تایدواتر خاومیانه با حضور رسانه‌ها برگزار شد. این اولین نشست خبری است که پس از وگذار شدن«حتاید» به بخش خصوصی برگزار می‌شود. حسین زارعی مدیرعامل شرکت در این نشست به توضیح دلایل رشد سودآوری شرکت در سال مالی گذشته و همچنین تشریح برنامه‌‎های آتی شرکت پرداخت.

گفتنی است که شرکت تایدواتر در سال گذشته از بخش شبه دولتی به بخش خصوصی واگذار شد.

حل مشکل 10 ساله مالیاتی و بیمه‌ای

حسین زارعی گفت: شرکت تایدواتر در سال گذشته با مشکلات انباشته مالیاتی و بیمه‌ای که پرونده آن از سال 88 باز بود، مواجه بوده است. این مشکلات 50 تا 60 میلیارد تومان بار مالی داشت. در سال مالی گذشته این مشکلات شرکت به طور کلی برطرف شد.

مدیریت هزینه‌ها

وی ادامه داد: موضوعی که در سال گذشته کمک شایانی به افزایش سودآوری شرکت کرد، مدیریت هزینه‌های شرکت بود. در سال گذشته تمام قراردادهای پیمان‌کاری مورد بازنگری قرار گرفت و حجم آنها به نصف تقلیل یافت. نیمی از پروژه‌های برون‌سپاری شده شرکت به شرکت‌های تابعه بازگشت و پروژه‌ها درون‌سپاری شد. این موضوع باعث کاهش قابل توجه هزینه‌های شرکت شد.

مدیرعامل تایدواتر در ادامه افزود: نکته دیگری که باعث کاهش هزینه‌های شرکت شد کنترل خریدهای خارجی بود. در حال حاضر 80 درصد از نیازهای شرکت از طریق مهندسی معکوس در مجموعه شرکت‌های اقماری برطرف می‌شود.

توسعه زیرساخت‌های یخچالی

زارعی در ادامه گفت: در سال گذشته سرمایه‌گذاری قابل توجهی در جهت توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل یخچالی در بنادر کشور انجام شد. این موضوع سبب شد که ظرفیت مناسبی برای تایدواتر برای فعالیت در واردات و صادرات کالای فسادپذیر ایجاد شود. از آنجا که مجموعه سهامدار عمده در حوزه این کالاها فعال است، بخشی از کار خود را به تایدواتر محول کرده و در نتیجه فعالیت شرکت در این حوزه توسعه قابل توجهی یافته است.

ورود گسترده حتاید به حوزه IT؟

حسین زارعی با اشاره به اینکه تعداد دارایی‌های مغفول واقع شده در مجموعه تایدواتر کم نیست گفت: تایدواتر مالک شرکتی به نام رهیاب است که می‌تواند مانند معدن طلا برای شرکت درآمدزایی کند. این شرکت از سال‌ها پیش در زمینه نرم‌افزارهای بندری فعالیت داشته است. شرکت رهیاب مالک سرشماره پیامکی 1000 است که استفاده بهینه‌ای از آن نکرده است. این شرکت با استفاده از همین دارایی مهم خود می‌تواند وارد حوزه خدمات پیامکی و پرداخت الکترونیک شود. مجموعه تایدواتر برنامه دارد این شرکت را در سال 1399 بورسی کند.

حجم دارایی‌های تایدواتر باورپذیر نیست!

زارعی به سابقه نیم قرنی شرکت تایدواتر اشاره کرد و گفت: مجموعه تایدواتر در طول سال‌های فعالیت خود به حدی دارایی خریداری کرده که حجم آن باورپذیر نیست. در حال ساماندهی و تجمیع این دارایی‌ها هستیم و ممکن است سود غیرعملیاتی شرکت از واگذاری این دارایی‌ها بیش از پیش افزایش یابد.

برنامه افزایش 100درصدی سرمایه حتاید

همچنین مدیرعامل «حتاید» در این نشست به برنامه افزایش سرمایه شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت قصد دارد به زودی سرمایه خود را 100 درصد، از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران، افزایش دهد. مجمع این افزایش سرمایه همزمان با برگزاری مجمع عمومی عادی برگزار خواهد شد. احتمالا در مجمع آتی شرکت 50 میلیارد تومان به صورت نقدی بین سهامداران تقسیم خواهد شد و 100 میلیارد تومان به حساب افزایش سرمایه تخصیص خواهد یافت.

وی همچنین درباره امکان افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها گفت: برنامه اولیه هیأت مدیره بر این بود که سرمایه شرکت را از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش دهیم. اگر این سناریو محقق می‌شد، احتمالا سرمایه شرکت 7 تا 8 برابر می‌شد. اما در ابتدای سال اعلام شد که تنها شرکت‌های مشمول ماده 141 قانون تجارت می‌توانند بدون پرداخت مالیات از این روش برای افزایش سرمایه استفاده کنند. بنابراین ما این روش را کنار گذاشتیم. حالا که شنیده‌ها حکایت از معافیت مالیاتی تمام شرکت‌ها برای انجام این افزایش سرمایه دارد، احتمالا دوباره برای استفاده از این روش برنامه‌ریزی خواهیم کرد. اما باید در نظر داشت که افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی تجهیزات و ماشین‌آلات، هزینه‌های استهلاکی جدیدی به شرکت تحمیل خواهد کرد. بنابراین شرکت با درنظر گرفتن این موضوع راهکار بهینه افزایش سرمایه را از این محل پس از افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده، در برنامه قرار خواهد داد.

برنامه برای ایجاد درآمدهای ارزی

زارعی ادامه داد: شرکت قصد دارد به طور فعال به حوزه خدمات حمل دریایی ورود پیدا کند. در حال حاضر خدمات شرکت به خدمات بندری خلاصه می‌شود. اما شرکت 8 شناور آماده و یک شناور در حال ساخت دارد. پیش از این شناورهای متعلق به شرکت غیرفعال بودند و هیچ درآمدی نداشتند. در حال حاضر اما شرکت جدیدی به نام خلیج فارس خط کیش تأسیس شده و این شناورها را در این شرکت متمرکز کرده‌ایم.

وی افزود: انتظار داریم درآمد تایدواتر در سال 98 از این حوزه رشد مطلوبی را تجربه کند و 30درصد از درآمدهای شرکت از این محل تأمین شود. نکته مهم حمل و نقل دریایی و لزوم ورود تایدواتر به این حوزه، این است که این خدمات برای شرکت قراردادهای بلندمدت ایجاد می‌کند و درآمد این حوزه ارزی است. بنابراین با فعال شدن در این حوزه درآمدهای بلندمدت ارزی برای شرکت ایجاد می‌شود.

ادامه حضور تایدواتر در کسب و کار خارج‌سازی مغروقه‌ها (Salvage)

وی با اشاره به قرارداد خارج‌سازی ۷ فروند مغروقه در خورموسی بین سازمان بنادر و تایدواتر گفت: ‌این قرارداد از سال ۸۸ منعقد شد، اما ارقام آن پرداخت نمی‌شد، ولی به هر حال تلاش کردیم و این قرارداد به نتیجه رسید.

وی اضافه کرد: سازمان بنادر در این حوزه خوب عمل کرده است و مطالبات خود را پرداخت کرده است،‌ ضمن آنکه روز گذشته هم قیمت خود را برای خارج‌سازی سه فروند شناور دیگر در مناقصه به سازمان بنادر داده‌ایم. پیش‌بینی ما این است که شناورسازی هر مغروقه ۳.۳ میلیون دلار برای شرکت درآمد ایجاد می‌کند.

وی گفت: تایدواتر در حوزه سالویج به صورت تخصصی عمل می‌کند و در این راستا کشور عراق هم درخواست همکاری دارد تا 48 شناور مغروقه آنها را در اروند خارج سازی کنیم.

 

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

راه صعود طلا گشوده شد راه صعود طلا گشوده شد
طلا همچنان در مدار صعودی طلا همچنان در مدار صعودی
کدام شرکت‌ها بورس را بالا بردند؟
نرخ دلار در بودجه سال آینده چقدر می‌شود؟ نرخ دلار در بودجه سال آینده چقدر می‌شود؟
حجم و ارزش معاملات بورس در گروه فلزات اساسی
امضای موافقت‌نامه نظام ارتقای تجارت بین ایران امضای موافقت‌نامه نظام ارتقای تجارت بین ایران و بلاروس
از ذخیره ۳ میلیون نهاده دامی تا ۵۰ سال زندان از ذخیره ۳ میلیون نهاده دامی تا ۵۰ سال زندان برای سه متهم اخلال در نظام اقتصادی
خرید و فروش سهام عدالت چه شد؟
یک استاد دانشگاه: سیستم آموزشی سرمایه‌داری رو یک استاد دانشگاه: سیستم آموزشی سرمایه‌داری رویا ساز است
مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم‌گیری درباره سوخت اطلاع داشت
موافقتنامه همکاری‌های گمرکی ایران و بلاروس در موافقتنامه همکاری‌های گمرکی ایران و بلاروس در سئول امضا شد
بخش خصوصی ماینینگ در کما
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
یک میلیون تومان گردش مالی در هر ثانیه
آمادگی ایران برای همکاری‌های ترانزیتی با قرقیزستان

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ایجاد ۹ هزار شغل برای روستائیان خراسان رضوی طی تابستان گذشته
عملیات جست و جوی نفت و گاز در لبنان آغاز می شود
پیشرفت های ایران در کنفراس شهر هوشمند در بخارست ارایه شد
برگزاری ۴۰ نمایشگاه برای توسعه صادرات در دستور کاراست
فقدان دیدگاه اقتصادی نسبت به فضای مجازی از چالش‌های کسب و کار نو است
اعضای اوپک با کاهش تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در روز موافقت کردند
پرداخت ۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری
دولت به‌اجبار یارانه معیشتی پرداخت می‌کند
بررسی تحولات هفتگی بازار دلار، سکه و بورس تهران
چین تعرفه برخی از کالاهای وارداتی آمریکا را حذف کرد
۶۰ هزار میلیارد ریال طرح در خراسان رضوی آماده افتتاح است
ایران و آفریقای جنوبی کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری دارند
تمام تلاش خود را برای برگرداندن ثبات به بازار ارز به کار می‌گیرم
وزیر راه وشهرسازی: تمامی جاده‌های منتهی به بندرچابهار ۲ بانده می‌شود
دوران رونق ارزهای دیجیتالی سپری شده است؟