جمعه 22 آذر 1398

افت 0.43 درصدی شاخص بورس تهران پس از یک نوسان دو هزار واحدی/ آیفکس 16 واحد رشد کرد

شاخص بورس تهران امروز پس از یک نوسان تقریبا دو هزار واحدی سر انجام 0.43 درصد کاهش یافت و به سطح 237 هزار و 148 واحدی رسید.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/18/2019 4:02:12 PM 1837 بازدید

افت 0.43 درصدی شاخص بورس تهران پس از یک نوسان دو هزار واحدی/ آیفکس 16 واحد رشد کرد

اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ معاملات امروز بورس تهران با افت هزار و 12 واحدی شاخص این بازار به اتمام رسید. بازار سهام که در ابتدای داد و ستدهای امروز حرکتی رو به رشد را آغاز کرده بود، به واسطه رشد قیمت در نمادهایی «فولاد»، «شخارک» و «وپاسار» شاهد رشد تقریبا 1000 واحدی نماگر اصلی بورس تهران در ساعات ابتدایی روز جاری بود.

با این حال شد یاد شده پایدار نماند و به دلیل پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا در برخی نمادهای پتروپالایشی نظیر «فارس»، «تاپیکو» و «شپنا» که تاثیر زیادی هم بر شاخص کل بورس دارند، دماسنج اصلی بازار سهام 0.43 درصد کاهش یافت.

همین امر سبب شد تا فعالان بازار که همواره در تصمیم گیری‌های خود گوشه چشمی به شاخص کل بورس دارند، در ادامه معاملات بر میزان عرضه خود در بسیاری از از نمادهای بازار یبافزایند و شاخص کل هموزن را هم قرمزپوش کنند. در این روز افت تقاضا در نمادهای بسیاری همچون انبوه سازی‌ها، برخی سیمانی‌ها و سایر سهم‌های ریز و درشت بازار شاخص کل هموزن را 0.3 درصد برابر با (174.64 واحد) کاهش داد. با اینکه امروز، هیچ گروهی به طور یک دست با کاهش قیمت رو به رو نشد با این حال نبود تقاضا در گروه های «انبوه سازی، املاک و مستغلات»، «حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات»، «مواد و محصولات دارویی» و «شیمیایی» بیش از سایرین به چشم می‌آمد.

با نگاهی به کلیت و حجم معاملات در روز جاری می‌توان دریافت که به رغم کاهش قیمت در بسیاری از نمادها نگاه اغلب فعالان بازار به روند قیمت‌ها در شرایطی مناسب قرار دارد. بازار سهام که همچنان در فصل مجامع قرار دارد به لطف سودهای مناسبی که در سال مالی گذشته کسب کرده و افزایش قیمت ارز و نرخ محصولات که در سال جاری انتظار تاثیرگذاری بر صورت‌های مالی امسال را می‌کشد، روزهای پر رونقی را سپری می‌کنند. گواه این ادعا را می‌توان در ارزش معاملات و پولی که در هفته‌های اخیر حقیقی‌ها به بازار سهام وارد کرده‌اند جست و جو کرد.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای گروه خودرو با مجموع ارزش معاملات 153 میلیارد و 870میلیون تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های شیمیایی، بانک‌ها، فلزات اساسی و سرمایه گذاری‌ها نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را از آن خود کردند.

 در میان تمامی گروه‌های بورسی نیز عنوان پر بازده ترین گروه‌ها با کسب بازدهی 7.02، 4.63 و 4.09 درصد به ترتیب به گروه‌های زراعت، ساخت دستگاه‌های ارتباطی و انتشار، چاپ و تکثیر رسید.

نمادهای مورد معامله در گروه‌های محصولات کاغذی، مخابرات و محصولات چوبی نیز به ترتیب به میزان 4.67، 3.95 و 3.78 درصد از قیمت سهامشان کاسته شد.

 

نگاهی به ارزش معاملات

حجم معاملات امروز بورس تهران سه میلیارد و 956 میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و 713 میلیارد تومان ثبت شد که از این میان هزار و 96 میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است. در میان نمادها نیز نماد معاملاتی بانک پاسارگاد و سایپا بیشترین ارزش معاملات را در بورس تهران به خود اختصاص دادند.  «سمگا» نیز دیگر نمادی بود که در این روز معاملات قابل توجهی داشت. این نماد امروز در حالی به قیمت730 تومان رسید که 67 میلیون سهم آن به ارزش 49 میلیارد تومان طی روز جاری داد و ستد شد.

 

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را با صعود 15.87 واحدی به اتمام رساند. این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «مارون»، «زاگرس» و «شراز» پذیرفت. این در حالی است که امروز نمادهایی نظیر «دماوند»، «ذوب» و «شپاس» بر روی این شاخص اثر منفی گذاشتند. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و 255 میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام در آن به 442 میلیارد تومان رسید. این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 718 میلیارد تومان رسیده است.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان