جمعه 15 آذر 1398

سرنوشت واگذاری سهام دولت در امین و البرز همچنان در هاله‌ای از ابهام!

واگذاری۱۱.۴۴درصد سهام شرکت بیمه اتکایی امین و ۱۷.۳۴درصد از سهام بیمه البرز در سال جاری، شرکت‌هایی که نام آنها باز هم در فهرست واگذاری مالکیت سهام دولت به بخش خصوصی دیده می‌شود همچون سالهای گذشته.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/18/2019 2:46:47 PM 1122 بازدید

سرنوشت واگذاری سهام دولت در امین و البرز همچنان در هاله‌ای از ابهام!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از چابک‌آنلاین، تاریخ واگذاری سهام بیمه البرز 22 تیرماه اعلام و عرضه سهام بیمه اتکایی امین هم به بعد از اتمام روند افزایش سرمایه  این شرکت موکول شده است.

به نظر می رسد که طولانی شدن روند واگذاری سهام این دو شرکت تا اکنون، ناشی از موفق نبودن فرآیند واگذاری سهام آنها در سنوات گذشته بوده و همچنان هم این دو شرکت در فهرست واگذاری ها درجا می زنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت را به واگذاری باقی‌ مانده سهام خود در شرکت بیمه البرز و اتکایی امین تا پایان سال ۹۸  مکلف کرده اند. 

دربرنامه مدیر عامل سازمان خصوصی سازی به مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران و مدیرعامل فرابورس  مبنی بر واگذاری باقی مانده سهام دولت در این شرکت ها ، نام شرکت بیمه البرزو اتکایی امین بخوبی به چشم می خورد.

اما آیا شرایط اقتصادی و نوع واگذاری سهام دولت در این دو شرکت زمینه را برای خلاصی ازسهام  دولت در شرکت های بیمه ای همچون البرز و اتکایی امین مهیا ساخته است؟

دوشرکتی که قبلا هم برای واگذاری بخشی از سهام آنها به بخش خصوصی اقداماتی صورت گرفته بود،اما هربار این واگذاری ها به دلایلی نه چندان روشن،به بن بست خورد.!

سهام این دو شرکت اسفند ماه ۱۳۹۶ در بازار سرمایه عرضه شد اماچون خریداری نداشت، دوباره در فهرست واگذاری ها قرار گرفت.

در مزایده مذکور، خریداری برای بیمه البرز وجود نداشت  و خریدار بیمه اتکایی امین هم گویا نتوانست مدارک لازم را به موقع ارائه کند.

"فردین آقابزرگی" کارشناس بازار سرمایه به چابک‌آنلاین گفته که فرآیند واگذاری مالکیت شرکت ها به بخش خصوصی در شرایط فعلی بازار  لازم و مناسب است به شرطی که  به منظور رفع تکلیف و نمایش حضور در عرضه و واگذاری بنگاه ها تلقی نشود و به معنی واقعی مدیریت آن سهم هم منتقل شود.

وی افزود: واگذاری به بخش خصوصی، بهره وری، کارایی و سودآوری شرکت ها را افزایش می دهد ودر سرمایه در گردش و منابع و ساختارمالی شرکت ها تعدیل ایجاد می کند و اگر در دو شرکت بیمه البرز و اتکایی امین واگذاری به معنای واقعی آن انجام شود بسیار خوشایند است اما اگر فقط این انتقال ظاهری باشد، نتیجه ای جزء ایجاد هزینه در پی ندارد.

واقعیت این است که درشرایط فعلی واگذاری سهام دو شرکت مذکور با وجود موافقان فراوان و تکلیف قانونی ، منتقدانی هم  دارد که به شیوه قیمت گذاری آن نقد هایی دارند،از جمله مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی امین!

مدیرعامل بیمه اتکایی امین، با بیان اینکه حداقل قیمت سهام  شرکت بیمه اتکایی امین از سوی دولت 160 تومان اعلام شده، اذعان داشت که این قیمت،کارشناسی نبوده وتا اکنون  هم از او به عنوان  فردی که این شرکت را می شناسد و قیمت واقعی سهام آن را می داند برای قیمت گذاری سوالی پرسیده نشده است.!

وی، در مورد تاریخ واگذاری سهام شرکت متبوع خودبه چابک‌آنلاین گفته است که شرکت متبوع او در مسیر افزایش سرمایه قرار دارد و سازمان خصوصی سازی هم معتقد است که واگذاری سهام باید به بعد از اتمام این روند موکول شود.

به اعتقاد سید مصطفی کیایی،با جدا شدن بخش دولتی ازشرکت بیمه اتکایی امین، این شرکت بیمه ای به پویایی و رشد بیشتری دست خواهد یافت وافزودکه کسی هنوز به صورت واقعی به فکر خصوصی سازی نیست.

اما ترکیب سهامداران این دو شرکت بیمه ای چگونه است؟

پنج سهامدار عمده بیمه البرز، شامل دولت جمهوری اسلامی با 17.34 درصد، شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان با 18.9،شرکت سرمایه گذاری صبا تامین با 15.64، موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر 13.06 درصد و شرکت تعاونی خردمندان صابرعصر با 9.5 درصد است

سهامداران عمده شرکت  بیمه اتکایی امین هم شامل « بیمه ایران با ۱۷.۹۵۰ درصد، بیمه آسیا با ۱۵.۲۷۰ درصد، سرمایه گذارهای خارجی ایران با ۱۱.۴۳۰ درصد، بیمه دانا با ۱۰.۰۴۰ درصد و توسعه کسب  و کار سبا با ۹.۹۸۰ درصد» است.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد، با بیان اینکه درخصوصی‌سازی با مقاومت‌های بخشی و دستگاهی مواجه هستیم، گفته که در شرایط فعلی این سوال مطرح است که آیا فروش مطلق جواب می‌دهد؟ به نظر می‌رسد باید به سراغ روشهای دیگر مثل واگذاری مدیریت یا اجاره به شرط تملیک برویم , در روشهای واگذاری تجدید نظر کنیم تا کارآیی اقتصادی به دست بیاید.!

ناگفته پیداست که امسال تکلیف واگذاری سهام دو شرکت بیمه ای به بخش خصوصی روشن می شود اما هنوز هم ابهاماتی در مورد نحوه واگذاری سهام آنها وجود دارد.

این احتمال وجود دارد که با توجه به شرایط کنونی اقتصادی ، واگذاری سهام این دوشرکت بیمه ای بازهم کشدار شود، مگر اینکه در شرایط واگذاری سهام آنها زمینه بهتری مهیا شود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

راه صعود طلا گشوده شد راه صعود طلا گشوده شد
طلا همچنان در مدار صعودی طلا همچنان در مدار صعودی
کدام شرکت‌ها بورس را بالا بردند؟
نرخ دلار در بودجه سال آینده چقدر می‌شود؟ نرخ دلار در بودجه سال آینده چقدر می‌شود؟
حجم و ارزش معاملات بورس در گروه فلزات اساسی
امضای موافقت‌نامه نظام ارتقای تجارت بین ایران امضای موافقت‌نامه نظام ارتقای تجارت بین ایران و بلاروس
از ذخیره ۳ میلیون نهاده دامی تا ۵۰ سال زندان از ذخیره ۳ میلیون نهاده دامی تا ۵۰ سال زندان برای سه متهم اخلال در نظام اقتصادی
خرید و فروش سهام عدالت چه شد؟
یک استاد دانشگاه: سیستم آموزشی سرمایه‌داری رو یک استاد دانشگاه: سیستم آموزشی سرمایه‌داری رویا ساز است
مجلس از برنامه سران قوا برای تصمیم‌گیری درباره سوخت اطلاع داشت
موافقتنامه همکاری‌های گمرکی ایران و بلاروس در موافقتنامه همکاری‌های گمرکی ایران و بلاروس در سئول امضا شد
بخش خصوصی ماینینگ در کما
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
یک میلیون تومان گردش مالی در هر ثانیه
آمادگی ایران برای همکاری‌های ترانزیتی با قرقیزستان

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ایجاد ۹ هزار شغل برای روستائیان خراسان رضوی طی تابستان گذشته
عملیات جست و جوی نفت و گاز در لبنان آغاز می شود
پیشرفت های ایران در کنفراس شهر هوشمند در بخارست ارایه شد
برگزاری ۴۰ نمایشگاه برای توسعه صادرات در دستور کاراست
فقدان دیدگاه اقتصادی نسبت به فضای مجازی از چالش‌های کسب و کار نو است
اعضای اوپک با کاهش تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در روز موافقت کردند
پرداخت ۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری
دولت به‌اجبار یارانه معیشتی پرداخت می‌کند
بررسی تحولات هفتگی بازار دلار، سکه و بورس تهران
چین تعرفه برخی از کالاهای وارداتی آمریکا را حذف کرد
۶۰ هزار میلیارد ریال طرح در خراسان رضوی آماده افتتاح است
ایران و آفریقای جنوبی کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری دارند
تمام تلاش خود را برای برگرداندن ثبات به بازار ارز به کار می‌گیرم
وزیر راه وشهرسازی: تمامی جاده‌های منتهی به بندرچابهار ۲ بانده می‌شود
دوران رونق ارزهای دیجیتالی سپری شده است؟