جمعه 15 آذر 1398

پرداخت‌های ارزی به ایرلاین‌ها فقط روپیه و یوآن است

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: با توجه به پرداخت ارزی شرکت‌های هواپیمایی با استفاده از یوآن و روپیه، هزینه تمام شده هر دلار برای ایرلاین‌ها به ۱۰ هزار تومان رسیده است.

نفت | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/17/2019 5:06:00 PM 1694 بازدید

پرداخت‌های ارزی به ایرلاین‌ها فقط روپیه و یوآن است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، مقصود اسعدی سامانی درباره مشکل تأمین ارز برای شرکت‌های هواپیمایی گفت: بانک مرکزی یا بانک‌های عامل آن مقدار ارزی که شرکت‌های هواپیمایی نیاز دارند، نمی‌توانند در اختیار ایرلاین‌ها قرار دهند. از سوی دیگر قیمت ارزی که در اختیار شرکت‌های هواپیمایی گذاشته می‌شود (دلار)، بالای ۱۰ هزار تومان است که درنتیجه در عمل ارزی که ایرلاین‌ها تهیه می‌کنند در حول و حوش نرخ سامانه سناست نه سامانه نیما. آن هم به طور کامل بانک‌ها نمی‌توانند مبلغ مورد نیاز شرکت‌های هواپیمایی را تأمین کنند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره تفاوت قیمت ارزی که در سامانه نیما وجود دارد با نرخ ارز واگذار شده به ایرلاین‌ها یادآور شد: در سامانه نیما نرخ ارز در بازه قیمتی هر دلار ۷ تا ۸ هزار تومان است اما با توجه به اینکه ارزی که به ایرلاین‌ها داده می‌شود، دلار و یورو نیست و صرفاً یوآن چین یا روپیه هند داده می‌شود و شرکت‌های هواپیمایی مجبور به تبدیل این ارزها به دلار و یورو هستند چون طرف حساب‌های ایرلاین‌ها، تنها با این یورو و دلار کار می‌کنند، درنتیجه ایرلاین‌ها مجبورند دلار یا یورو را ۱۰ تا ۱۲ درصد بالاتر از نرخ سامانه نیما تهیه کنند. هزینه جابه جایی و انتقال این دلار و یورو به دلیل تحریم‌های بانکی نیز به شرکت‌های هواپیمایی تحمیل می‌شود که قیمت تمام شده هر دلار را به بالای ۱۰ هزار تومان برای ایرلاین‌ها می‌رساند.

وی تأکید کرد: با توجه به شرایط کشور، شرکت‌های هواپیمایی به بانک مرکزی یا بانک‌های عامل فشاری وارد نمی‌کنند و سعی می‌کنند خود را با این شرایط منطبق کنند تا پروازها انجام شود و نیاز ارزی خود را از طریق بازار پاسخ بدهند.

افزایش حقوق کارکنان و تهیه اقلام بسته کیترینگ؛ عامل افزایش هزینه‌های ایرلاین‌ها

اسعدی سامانی درباره افزایش قیمت بلیت هواپیما گفت: با توجه به تفاوت نرخ ارز نباید توقع داشته باشیم که قیمت بلیت هواپیما، در همان نرخ سابق باقی بماند. چون در مقایسه با سال گذشته، هزینه‌های جانبی شرکت‌های هواپیمایی هم افزایش داشته است. اقلام کترینگ، هزینه نیروی انسانی، افزایش ۳۴ درصدی حقوق کارکنان در شورای عالی حقوق و دستمزد و … هزینه‌هایی است که در فاصله چند ماهه اخیر به شرکت‌های هواپیمایی تحمیل شده است.

وی ادامه داد: قیمت تمام شده بلیت هواپیما، تابع عرضه و تقاضاست، طبیعتاً قیمت‌هایی که فروخته می‌شود، پایین‌تر میانگین سقف قیمتی است که شرکت‌های هواپیمایی در دی ماه سال گذشته اعلام کرده و آن را به عنوان کف و سقف قیمت بلیت هواپیما برای رعایت حال مسافران در نظر گرفتند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزود: نرخ‌های فعلی با در نظر گرفتن اینکه نیمه نخست سال و تابستان جز ایام پیک مسافرت است، به مردم فروخته می‌شود؛ بنابراین در نیمه دوم سال که میزان مسافرت و تقاضای سفر کاهش می‌یابد، قیمت بلیت هواپیما باز هم روند کاهشی بیشتری خواهد داشت.

کاهش ۱۹ درصدی تعداد مسافران هوایی

وی با اشاره به کاهش تعداد مسافران هوایی در کشور تصریح کرد: در فروردین ماه امسال نسبت به فروردین ماه سال قبل علی رغم اینکه در اوج سفرهای نوروزی بوده ایم، ۱۹ درصد کاهش مسافر داشته ایم. در ایام پیک سفرهای عید فطر نیز سقف قیمت بلیت هواپیما از سوی ایرلاین‌ها رعایت شد چون بخش مهمی از پروازها با تعداد زیاد صندلی خالی انجام می‌شد و ظرفیت هواپیماها پر نشده بود که نشان می‌دهد تقاضای آنچنانی برای سفرهای هوایی وجود ندارد.

کاهش ۱۵ درصدی ضریب اشغال صندلی هواپیما

به گفته اسعدی سامانی، Load Factor (ضریب اشغال صندلی هواپیما) شرکت‌های هواپیمایی در ماه‌های اخیر به ۷۰ درصد یا حتی کمتر از آن رسیده است؛ در حالی که در چند سال اخیر این شاخص به ۸۵ درصد رسیده بود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

راه صعود طلا گشوده شد راه صعود طلا گشوده شد
طلا همچنان در مدار صعودی طلا همچنان در مدار صعودی
جزییات فروش فوری و اقساطی پراید ۱۳۱ اعلام شد
صنعت‌نفت آبادان دنبال شکست پیکان تهران
با سیاسی کردن تراریخته‌ها پیشرفت علمی کشور ذب با سیاسی کردن تراریخته‌ها پیشرفت علمی کشور ذبح می‌شود/بحث علیه مهندسی ژنتیک آفت این حوزه است
کدام شرکت‌ها بورس را بالا بردند؟
حجم و ارزش معاملات بورس در گروه فلزات اساسی
امضای موافقت‌نامه نظام ارتقای تجارت بین ایران امضای موافقت‌نامه نظام ارتقای تجارت بین ایران و بلاروس
نرخ دلار در بودجه سال آینده چقدر می‌شود؟ نرخ دلار در بودجه سال آینده چقدر می‌شود؟
گمانه‌زنی درباره ارقام کلیدی بودجه‌۹۹/ نفت و دلار در بودجه سال آینده چه قیمتی دارند؟
بانک تجارت در آبانماه چقدر وام قرض الحسنه داد بانک تجارت در آبانماه چقدر وام قرض الحسنه داد؟
خرید و فروش سهام عدالت چه شد؟
از ذخیره ۳ میلیون نهاده دامی تا ۵۰ سال زندان از ذخیره ۳ میلیون نهاده دامی تا ۵۰ سال زندان برای سه متهم اخلال در نظام اقتصادی
بورس باز هم رشد کرد
فعالان اقتصادی یزد اصلاح قانون مشاغل سخت و زیان‌آور را خواستار هستند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ربیعی: شرکت های دانش بنیان راه برون رفت از تحریم است
درخشش هلال احمر به پاس خدمات داوطلبان
۲ نماینده شیراز غایب رقابت‌ انتخاباتی اسفند ۹۸
اعزام زائران عتبات عالیات از مرزهای چذابه و شلمچه متوقف شد
استارتاپ انگور در خراسان شمالی برترین‌های خود را شناخت
صادرکنندگان نمونه همدان تجلیل شدند
۲۰ شبکه مجازی خارجی برای آشوب در خراسان رضوی متمرکز شده بودند
دستگاه دیپلماسی برای توسعه تجارت خارجی تلاش کند
پذیرش دانشجوی واحد فرشتگان از بهمن ماه ۹۸ آغاز می‌شود
یکصد میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه هدف‌گذاری شد
از نقش رهبری در خاموش کردن فتنه اخیر تا اتخاذ تصمیمات کاربردی برای کمک به زائران
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: تحریم فرصت طلایی آبادانی کشور است
استاندار ایلام: برگزاری انتخابات حداکثری و سالم هدف مسوولان است
چراغ سبز روسیه به افزایش سقف توافق کاهش تولید نفت
مناطق آزاد نقشی تعیین کننده و فرصت آفرین در بازارهای مالی،بورس،بانک و بیمه دارند