جمعه 22 آذر 1398

تاثیر ماندگار حملات به نفتکش‌ها روی قیمت نفت

دومین حمله به نفتکش‌ها در خاورمیانه در یک ماه گذشته تنش‌ها در این منطقه را تجدید کرد و باعث شد بازار نفت حداقل برای مدت کوتاهی دورنمای تیره رشد تقاضای جهانی برای نفت را فراموش کند.

انرژی | ایسنا | 5 ماه پیش |6/17/2019 1:31:14 PM 1330 بازدید

تاثیر ماندگار حملات به نفتکش‌ها روی قیمت نفت

به گزارش ایسنا، قیمت‌های نفت پنج‌شنبه گذشته پس از این‌که خبر حمله به دو نفتکش منتشر شد به دلیل نگرانی‌های ژئوپلیتیکی نسبت به احتمال مختل شدن عرضه جهش پیدا کرد. اما با وجود جهش بیش از دو درصدی قیمت نفت در معاملات پنج‌شنبه، بهای نفت به دلیل تداوم تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین که انتظارات برای کندی تقاضا برای انرژی در سطح جهانی را بالا برده است، با کاهش هفتگی روبه‌رو شد.

با این حال وقوع حوادث اخیر در نزدیکی تنگه هرمز که یکی از مهم‌ترین شاهراه‌های تجارت نفت جهان به شمار می‌رود، ممکن است تأثیر ماندگاری روی قیمت نفت داشته باشد، زیرا مالکان کشتی، کارگزاران دریایی، بیمه‌گران اتکایی، پریمیوم بیمه نفت کش‌هایی که از طریق این منطقه عبور می‌کند را بالا برده‌اند و نرخ حمل بالاتری برای انتقال نفت از خاورمیانه مطالبه می‌کنند.

روز پنج‌شنبه دو نفتکش در خلیج عمان در نزدیکی تنگه هرمز که خلیج فارس را به خلیج عمان وصل می‌کند هدف حمله قرار گرفتند. جریان نفتی که از طریق تنگه هرمز عبور می‌کند حدود ۳۰ درصد از تجارت نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی دریابرد جهان را تشکیل می‌دهد.

در پی وقوع این حملات، تنش‌ها در منطقه خاورمیانه درست یک ماه پس از حادثه حمله به چهار نفتکش در نزدیکی امارات متحده عربی و یک حمله پهپادی به تأسیسات نفتی در عربستان سعودی بالا گرفت.

پس از حملاتی که در ماه مه به وقوع پیوست کمیته جنگ انجمن بازار لویدز که شامل نمایندگان بیمه‌گران لوید و انجمن بیمه‌گران بین‌المللی لندن است، وضعیت ریسک امنیتی چندین منطقه در خلیج فارس و آبراه‌های پیرامون آن را بالا برد. گسترش فهرست مناطقی که پرخطر محسوب می‌شوند بالاترین ریسک امنیتی در این منطقه از زمان جنگ عراق در سال ۲۰۰۵ است.

مالکان کشتی به روزنامه وال‌استریت ژورنال اظهار کردند: از زمان حملاتی که در ماه مه به وقوع پیوستند پریمیوم بیمه پنج درصد افزایش یافته و به ۱۵ درصد رسیده است و خاطرنشان کردند که نرخ حمل محموله و پریمیوم های آن پس از حملات اخیر افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

بالا رفتن نرخ‌های مذکور احتمالاً در نرخ‌های نفت خام منعکس خواهد شد.

انجمن بیمه ریسک‌های جنگ دوجانبه کشتی‌داران نروژی، DNK، که یکی از این نفتکش‌هایش هدف گرفته شده در حملات پنج‌شنبه گذشته را بیمه کرده بود، بیمه ریسک جنگ خود را افزایش خواهد داد.

شرکت بیمه "هلنیک وار ریسک کلوب" نیز اعلام کرده اگرچه جزئیات کامل این حوادث هنوز تأیید نشده است، اما به نظر می‌رسد که تهدید فزاینده‌ای برای کشتی‌هایی که در این منطقه تردد می‌کنند، وجود دارد و احتمال دارد که نرخ‌های پریمیوم اضافی فوراً افزایش پیدا کند و این انجمن سرگرم مذاکره با بیمه‌کنندگان خود برای فراهم کردن بهترین شرایط ممکن برای اعضایش است.

اینترتانکو که بزرگترین گروه تجاری مالکان نفتکش‌ها است، حادثه اخیر در دریای عمان را محکوم و اعلام کرد چنین اقداماتی نه تنها جان انسان‌های بی‌گناه را تهدید می‌کند، بلکه فضای شکننده این منطقه و تجارت جهانی نیز آسیب می‌زند. پائولو دامیکو، رئیس هیأت مدیره اینترتانکو در این باره گفت: ما باید به خاطر داشته باشیم که ۳۰ درصد از نفت خام جهان از طریق تنگه‌ها عبور می‌کند و اگر این آب‌ها ناامن شوند، روند عرضه به کل دنیای غرب ممکن است به خطر بیافتد.

جیکوب تی لارسن، مدیر امنیت دریایی گروه صنعتی BIMCO که بزرگترین انجمن کشتیرانی بین‌المللی برای مالکان کشتی است اظهار کرد: پس از حملات اخیر اگرچه ما منتظر نتایج تحقیقات درباره این حملات هستیم اما تنش در تنگه هرمز و خلیج فارس در بالاترین حد ممکن بدون وقوع یک درگیری نظامی وجود دارد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، کلوپاترا دومبیا هنری، رئیس دانشگاه دریایی جهان در سوئد هشدار داد که حملات اخیر پیامدهای قابل توجهی برای صنعت کشتیرانی خواهد داشت، زیرا بر روی هزینه فعالیت و ظرفیت نفتکش تأثیر می‌گذارد. همچنین پیامدهایی برای بیمه، خدمه و اقدامات احتیاطی بیشتر برای فعالیت کشتی‌ها خواهد داشت.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان