دوشنبه 5 خرداد 1399

عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصوصی‌ شده مواجهیم

رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران معتقد است: اقتصاد ایران با پدیده‌های خاص و منحصربه فردی روبه‌رو است که برای اصلاح ساختارها نیاز به یک برنامه‌ریزی ویژه وجود دارد.

تولیدو تجارت | ایسنا | 11 ماه پیش |6/15/2019 12:23:49 PM 2526 بازدید

عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصوصی‌ شده مواجهیم

خسرو فروغان گران‌سایه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره مشکلات اقتصادی موجود در کشور، تاکید کرد: ایشان در طول سال‌های گذشته نظریات خاص و مهمی در حوزه اصلاح ساختار اقتصادی کشور ارائه کرده‌اند که تنها در صورتی که ۳۰ درصد از آنها اجرایی می‌شد، امروز وضعیت اقتصادی ایران متفاوت بود.

به گفته وی، اولویت‌هایی همچون کاهش تصدی‌گری اقتصادی دولت و افزایش توان بخش خصوصی واقعی، مسائلی است که در صورت اجرایی شدن می‌تواند بخشی از بحران‌هایی که ما در سال‌های گذشته با آن روبه‌رو بودیم را برطرف کند.

رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که برخی رانت‌های ساختاری فضا را برای فعال شدن بخش خصوصی واقعی کاهش داده است، توضیح داد: متأسفانه در کشورمان یک پدیده نامطلوبی وجود دارد که عمری طولانی پیدا کرده و به یک روش ثابت بدل شده است. در شرایطی که تصدی‌گری دولتی در حوزه‌های مختلف دیده می‌شود ما می‌بینیم که بسیاری از کارمندان دولت پس از بازنشستگی، به سراغ فعالیت‌های شخصی خود می‌روند.

فروغان گران‌سایه مدعی شد: صرف این موضوع هیچ منع قانونی ندارد، اما وقتی این افراد از روابط دولتی سابق خود استفاده کرده و در جریان مذاکرات، دریافت مجوزها و نهایی کردن قراردادهایشان از ارتباط دولتی سابق استفاده می‌کنند، این مساله به معنی تضعیف بخش خصوصی واقعی خواهد بود.

به گفته وی، این پدیده خاص که در سال‌های گذشته بخشی از بخش‌های اقتصاد ایران را با خود درگیر کرده، عملاً امکان قدرت گرفتن بخش خصوصی واقعی را از بین می‌برد و در کنار آن این فکر را به وجود می‌آورد که خصوصی‌سازی واقعی اتفاق می‌افتد، در حالی که این طور نیست.

رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به لزوم نظارت دقیق در فرآیند خصوصی‌سازی، اظهار کرد: تا زمانی که دولت قصد داشته باشد تصدی‌گری خود در اقتصاد را حفظ کند ما نمی‌توانیم انتظار معجزه داشته باشیم. متأسفانه حفظ فضای این تصدی‌گری باعث شده حتی نمایندگان بخش خصوصی در بسیاری از نهادها و تشکل‌ها نیز مجبور شوند برای حفظ خود در اجرای مسئولیت‌های‌شان تغییراتی به وجود بیاورند.

فروغان گران‌سایه خاطرنشان کرد: این‌که بخش خصوصی ما به جای مطالبه‌گری مطیع دولت باشد، قطعاً چاره کار پیدا نمی‌شود بلکه باید با ایجاد یک فضای مثبت نسبت به قدرت دادن به بخش خصوصی واقعی، راه را بر رانت‌خواران و سودجویان ببندیم.

به گزارش ایسنا، مقام معظم رهبری در بیانات اخیرشان از رونق تولید، ارزش پول ملی، جدا کردن اقتصاد کشور از فروش نفت خام و تبدیل دخالت دولت در اقتصاد به هدایت و نظارت؛ به عنوان مهمترین مسائل اقتصادی کشور یاد کردند.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان