شنبه 14 تیر 1399

اموال راکد دولت بیش از 3 برابر بودجه کشور است

رئیس گروه مطالعات و تحلیل بخش‌های اقتصادی اداره کل اقتصاد و امور دارایی استان قزوین عنوان کرد: پروژه مدیریت بدهی و اموال و خزانه‌داری ازجمله پروژه‌های ایجاد انضباط مالی برای دولت است؛ به‌طور مثال به‌دلیل وجود اموال راکد فراوان در دولت و عدم حسابرسی دقیق آن‌ها، طبق برآوردهای احتمالی شاید بیش از سه برابر بودجه کشور اموال بلاتکلیف وجود داشته باشد.

بازار | ایسنا | 1 سال پیش |5/26/2019 11:52:14 AM 1187 بازدید

اموال راکد دولت بیش از 3 برابر بودجه کشور است

علی حقیقت، رئیس گروه مطالعات و تحلیل بخش‌های اقتصادی اداره کل اقتصاد و امور دارایی استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در ۲۴ بند توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که دیدگاه واحدی در جامعه نسبت به این موضوع شکل گرفت؛ دولت نیز برای عملیاتی کردن آن‌ها ۱۲ برنامه و بیش از ۶۰ پروژه اقتصاد مقاومتی تعریف و ابلاغ کرد.

حقیقت خاطرنشان کرد: بعد از ابلاغ توسط رئیس‌جمهور پروژه‌های تعریف‌شده بین دستگاه‌های اجرایی تقسیم شد و وزارت اقتصاد و امور دارایی، سازمان برنامه‌وبودجه، بانک مرکزی و وزارت صمت بیشترین پروژه‌ها را داشتند و مسئول اجرایی آن بودند.

وی تشریح کرد: پروژه‌های مربوط به وزارت اقتصاد در خصوص موضوعاتی همچون ساماندهی نظام پولی و ارزی کشور، بهبود محیط کسب‌وکار و انضباط مالی دولت در بودجه و جذب سرمایه‌گذاری خارجی بود و در قالب ۱۵ پروژه ملی گنجانده شد؛ از این تعداد پنج پروژه شامل مدیریت بدهی، مدیریت اموال دولت و خزانه‌داری هوشمند، بهبود فضای کسب‌وکار و جذب سرمایه‌گذار خارجی دارای برش استانی بود.

رئیس گروه مطالعات و تحلیل بخش‌های اقتصادی اداره کل اقتصاد و امور دارایی استان قزوین عنوان کرد: پروژه مدیریت بدهی و اموال و خزانه‌داری ازجمله پروژه‌های ایجاد انضباط مالی برای دولت است که هر یک از زاویه خود قابل‌تأمل و حساسیت‌های ویژه‌ای دارند به‌طور مثال به‌دلیل وجود اموال راکد فراوان در دولت و عدم حسابرسی دقیق آن‌ها، طبق برآوردهای احتمالی شاید بیش از سه برابر بودجه کشور اموال بلاتکلیف وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: سیاست مدیریت این اموال، توان مالی و نقدینگی دولت را ارتقا می‌دهد در خصوص بدهی‌ها نیز به دلیل نبود انضباط مالی کافی، دولت امکان بدهکار کردن خود و ایجاد کسری بودجه را نداشته و طبیعتاً قدرت تأمین مالی پروژه‌های خود را نخواهد داشت این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند ژاپن دولت‌هایشان نزدیک سه برابر تولید ناخالص داخلی خود بدهکار هستند اما به دلیل انضباط مالی بالا مشکلی برایشان پیش نمی‌آید و می‌توانند بدهی‌های خود را سریع تسویه کنند و خوش‌حسابی دولت‌ها باعث شده پیمانکاران به‌راحتی با دولت کار کنند به همین دلیل پروژه‌ای عمرانی دولت در زمین نمی‌ماند.

حقیقت بیان کرد: یکی دیگر از پروژه‌ها خزانه‌داری هوشمند است که هدف آن ایجاد انضباط مالی در پرداخت‌های دولت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و ایجاد شفافیت در پرداخت‌هاست که در حال حاضر هر سه این پروژه‌ها در قالب سامانه‌های مربوطه در حال اجرا هستند.

وی توضیح داد: در ایران وابسته بودن به درآمد نفتی به‌عنوان منبع تأمین مالی کشور که به دلیل شرایط موجود بسیار بی‌ثبات بوده است و یکی از عواملی است که باعث می‌شود در تحقق برنامه‌های خود به دلیل بی‌ثباتی درآمدها موفق نباشد. ازاین‌رو طبق برنامه ششم برای رشد هشت درصدی اقتصاد کشور مقررشده تا ۲۵ درصد از منابع از محل سرمایه‌گذاری‌های خارجی تأمین شود؛ پروژه جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز باهدف تسریع در جذب منابع مالی خارجی به‌خصوص به شکل سرمایه‌گذاری مستقیم در دستور کار قرار گرفت.

رئیس گروه مطالعات و تحلیل بخش‌های اقتصادی اداره کل اقتصاد و امور دارایی استان قزوین گفت: برای اجرای پروژه بهبود محیط کسب‌وکار دو رویکرد اصلاح فرآیندها و اصلاح قوانین و مقررات وجود دارد؛ برای اصلاح قوانین و مقررات و حذف مقررات زائد و مخل تولید یک‌نهاد فرا قوه‌ای بنام هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار بر اساس سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ایجادشده است که دبیرخانه آن در وزارت اقتصاد قرار دارد؛ هدف این هیأت ایجاد مکانیزمی برای احصا ء و اصطلاح قوانین و مقررات زائد است.

وی اظهار کرد: در اصلاح فرآیندها نیز نهاد جدیدی بنام پایش محیط کسب‌وکار ایجادشده است؛ این نهاد با راه‌اندازی سه سامانه، سام، دادور، یاور و پایگاه اطلاعاتی نما (پایگاه اطلاع‌رسانی مجوزهای کسب‌وکار) اقدام به تسهیل و تسریع فرآیندهای صدور مجوزها کرده است که در حال حاضر به‌جز سامانه سام بقیه در کلیه استان‌های کشور مستقر شده‌اند.

حقیقت در پایان یادآور شد: اما در اجرا تغییر عادت دستگاه‌های اجرایی دشوار و بسیاری از مدیران در مقابل الکترونیکی شدن امور مقاومت می‌کنند چراکه با این امر بسیاری از نیروها حذف و بیکار خواهند شد؛ گاهی ممکن است گلوگاه فساد وجود داشته باشد به همین خاطر مقاومت در خصوص بهبود فضای کسب‌وکار وجود دارد.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان