دوشنبه 27 خرداد 1398

انتقاد از آلودگی برخی قنات‌های یزد با شبکه فاضلاب

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان این که طبق قانون تمام مؤسسات و شرکت‌هایی که از آب استفاده می‌کنند، موظف هستند با نصب تجهیزات لازم مانع آلودگی محیط زیست شوند، گفت: با عوامل آلوده کننده آب برخورد جدی صورت می‌گیرد.

انرژی | ایسنا | 21 روز پیش |5/26/2019 11:31:23 AM 524 بازدید

انتقاد از آلودگی برخی قنات‌های یزد با شبکه فاضلاب

به گزارش ایسنا، محمدمهدی جوادیان زاده در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان یزد با تاکید بر اهمیت آب و بهره‌وری بهینه از این منابع، اظهار کرد: حیات استان‌ها وابسته به آب است و اگر این منابع با مشکل مواجه شود، در تأمین آب استان مشکل جدی خواهیم داشت.

وی افزود: نصب کنتورهای هوشمند اقدامی مهم در راستای حفظ این منابع با ارزش بود اما افزایش قیمت‌ها این طرح را متوقف کرد که با اتخاذ تدابیر مختلف از جمله نصب تابلو قطع کن و تلاش برای تأمین تسهیلات خرید کنتور، سعی کرده‌ایم تا این مشکل را حل کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به آمار ۵۰ درصدی نصب کنتورهای کشاورزی در استان، خاطرنشان کرد: در راستای توجه بیش از پیش به بحث حفاظت از منابع آب، در سال جاری ۱۰ دشت استان به طور کامل به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند.

جوادیان زاده با انتقاد از آلودگی قنات‌ها از طریق شبکه فاضلاب، تصریح کرد: برخی از قنات‌های استان به دلیل قرارگیری در نزدیکی مناطق مسکونی یا تجاری آلوده شده‌اند که در این مورد برخورد لازم با عوامل آن صورت خواهد گرفت زیرا طبق قانون تمام مؤسسات و شرکت‌هایی که از آب استفاده می‌کنند، موظف هستند با نصب تجهیزات لازم مانع آلودگی محیط زیست شوند.

وی تصریح کرد: در صورت آلوده شدن منابع آب قابلیت برگشت آن وجود ندارد بنابراین ضروری است همه دستگاه‌ها و مردم حمایت لازم در این خصوص را داشته باشند.

این مسئول با بیان این که جنبه روانی بارندگی‌ها منجر به افزایش میزان مصرف خانوارها شده است، اظهار کرد: با تاکیداتی که در سال گذشته صورت گرفت شهرداری‌ها در مصارف آب فضای سبز ۲۸ درصد کاهش داشتند ولی این نگرانی وجود دارد که با بارندگی‌های امسال این تصور به وجود آید که مشکل بی‌آبی استان به طور کلی رفع شده و شهرداری‌ها روند افزایشی در مصرف آب فضای سبز را داشته باشند.

وی به اهمیت اجرای نظام آبیاری شبانه از سوی شهرداری‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: به دلیل این که امسال هیچ کدام از دشت‌ها به حالت تعادل نرسیده است، هنوز شاهد افت سطح آب زیرزمینی در همه دشت‌های استان خواهیم بود بنابراین در همه بخش‌ها همچنان نیازمند صرفه‌جویی در آب هستیم از جمله باید شهرداری‌ها همانند گذشته آبیاری فضای سبز را در شب و اوایل صبح انجام دهند.

خطر آلودگی‌های زیست محیطی در قنوات زارچ

فرماندار یزد هم در این جلسه با تاکید بر لزوم حفاظت از قنات‌ها در برابر آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از فاضلاب، گفت: زارچ یکی از مناطقی است که احتمال آلودگی آب قنات آن وجود دارد به همین دلیل تصمیماتی مبنی بر حفر چاه جدید به منظور دفع فاضلاب و آلوده نشدن قنات‌های زارچ گرفته شد.

وی افزود: شناسایی و معرفی سایر منابع آلوده‌کننده آب قنات زارچ از دیگر اقدامات در دستور کار فرمانداری است تا با پیگیری‌های لازم سلامت مردم استان در معرض خطر قرار نگیرد.

رستگاری به لزوم همکاری همه دستگاه‌ها برای جلوگیری از نشت فاضلاب در داخل قنات‌ها تاکید کرد و گفت: آلودگی آب قنات از طریق فاضلاب‌ها، عمده‌ترین دلیل آلودگی قنات است.

«محمد حسین باقری» رئیس اداره منابع آب شهرستان‌های یزد و اشکذر شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان این که در سال گذشته تعرض به خط انتقال آب و وابستگی یزد به این آب، شرایط سختی را برای استان فراهم کرد، افزود: این شرایط منجر به اتخاذ تصمیماتی از جمله اجرای طرح خاموشی چاه‌ها به مدت ۵۰ روز در شهرستان یزد و همچنین کشف و انسداد ۶۷ حلقه چاه غیرمجاز شد.

وی با اشاره به این که اجرای این طرح باعث صرفه‌جویی در مصرف ۹ میلیون متر مکعب آب شد، گفت: مردم و مسئولان نباید بارندگی‌های اخیر را دلیلی برای عدم صرفه‌جویی در زمینه آب بدانند.

باقری به تجهیز ۶۷ درصد از چاه‌های صنعتی شهرستان یزد به کنتور هوشمند، اشاره و خاطرنشان کرد: در خصوص چاه‌های کشاورزی نیاز به اهتمام بیشتر کشاورزان در نصب کامل کنتورهای هوشمند است.

وی همچنین اظهار کرد: قرار است با همکاری مدیران بانک‌های استان، به کشاورزان تسهیلاتی ارائه شود تا با حذف واسطه، خرید کنتور هوشمند برای آن‌ها ارزان‌تر انجام شود.

باقری در ادامه به ضرورت حفظ بهتر رودخانه مرکزی شهر یزد پرداخت و گفت: اقدامات اخیر در خصوص آزادسازی بستر رودخانه ارزنده است ولیکن نیاز است طرح جامع جمع‌آوری و دفع آب‌های سطحی شهر یزد که در دستور کار شهرداری است در اسرع وقت نهایی و گزارش آن به شورای حفاظت ارسال شود.

این مسئول به اقدامات انجام شده در خصوص طرح‌های فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی، خاطرنشان کرد: طرح‌های داناب، سپاس آب، تشکل آب‌بران و برگزاری نشست‌های منسجم با کشاورزان از اقدامات در حال انجام در سطح شهرستان است.


انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری چیست؟
بانک جهانی: فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال آینده تخلیه می‌شود
اخذ مالیات از سکه قانونی است/ پرداخت مهریه مشمول مالیات سکه نیست
نگرانی درمورد جعلی بودن اخبار اینترنتی در کدام کشورها بیشتر است؟
برنامه‌ریزی برای تولید یک خودروی جدید در ایران
افزایش قیمت اونس جهانی طلا افزایش قیمت اونس جهانی طلا
همکاری غول‌ها برای توسعه خودروهای برقی و خودران
توقف تعداد بسیاری از نمادها در پی افزایش قیمت شیر خام/ لبنیات گران شد
برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده‌اند
عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصو عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصوصی‌ شده مواجهیم
نوسان دو هزار واحدی شاخص کل بورس در نخستین روز هفته/ آیفکس عقب نشینی کرد
هزینه فیلترینگ تلگرام برآورد نشده است
آیا اروپارتبه‌بندیFATF را قبول دارد؟/ رفتارهای دوگانه درقبال ایران
دلار عامل ارزانی طلا/مسیر خلاف جهت بازار داخل دلار عامل ارزانی طلا/مسیر خلاف جهت بازار داخلی
همتی: فعال‌تر کردن بانکها درپشتیبانی از رونق تولید در آذربایجان شرقی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

داروسازها چقدر به اخلاق حرفه‌ای پایبند هستند؟
سایه روشن مهاجرت افغان‌ها از اقتصاد ایران
آغاز روند نزولی قیمت برخی از کالاها
خریدهای‌اینترنتی کاهش یافته ‌است
پیشنهاد سخنگوی کمیسیون اصل 90 به سایپا و ایران خودرو
به جای کره‌ای‌ها، از تولیدکننده ایرانی حمایت کنید
اجرای بیش از ۱۰ هزار طرح اشتغالزایی در ایران
قیمت نفت منتظر تصمیم اوپک پلاس
برنامه دولت برای ساماندهی مسکن و مستاجران
احتمال همکاری ایران و ژاپن در بخش خودروسازی وجود دارد؟
صنعت گل در کشور مبتنی بر واردات است/کاری برای صنعت گل در کشور مبتنی بر واردات است/کاری برای اهلی‌کردن گیاهان بومی نشده است
از خودروسازان تحقیق و تفحص کنید
تأکید رئیس‌جمهور بر توسعه گردشگری در کشور
ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یک محاسبه!
قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه