سه شنبه 26 شهریور 1398

تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است

استاندار مرکزی گفت: تبدیل روستاها به کانون اشتغال ضروری است و باید این مهم با حمایت مسئولان و بانک ها جامه عمل بپوشد.

کسب و کار | ایرنا | 3 ماه پیش |5/23/2019 3:03:09 PM 901 بازدید

تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است
به گزارش ایرنا، سید «علی آقازاده» روز پنجشنبه در کارگروه اشتغال استان مرکزی، افزود: با تسهیل ایجاد اشتغال توسط دستگاه های اجرایی و بانک ها باید ظرفیت های روستایی در حوزه اشتغالزایی بارور شود تا ضمن جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها بستر تولید ثروت نیز فراهم می شود.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال در روستاها باید به گونه ای باشد که زمینه افزایش و ماندگاری جمعیت در این مناطق را رقم بزند.
استاندار مرکزی توسعه اشتغالزایی در رشته های صنایع دستی روستاها را از جمله راهکارهای بهبود شرایط معیشتی و اقتصادی در روستاها دانست و ادامه داد: با ایجاد نمایشگاه ها و بازار فروش می توان ضمن ایجاد اشتغال در مناطق روستایی زمینه افزاش درآمد اقتصادی را فراهم کرد.
آقازاده گفت: برای بهره مندی استان مرکزی از منابع مالی تبصره 18 باید نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری ارسال شود و با ایجاد کارگروهی مشکلات پیش روی جذب این تسهیلات در استان هر 2 هفته یک بار مورد بررسی قرار گیرد.
وی یادآور شد: برخی بانک ها در زمینه جذب تسهیلات اشتغال اقدامات مناسبی داشته اند و برخی دیگر نیازمند تلاش بیشتری در این زمینه هستند.
استاندار مرکزی گفت: می طلبد که گزارشی از فعالیت بانک ها در جذب تسهیلات اشتغال در نشست بعدی این کارگروه تشکیل و بانک هایی که در این زمینه اقدامات مناسبی داشته تقدیر شود.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در شرایط خاص کشور تصمیم های اقتصادی باید توسط مدیران به صورت اثربخش و با قابلیت اجرایی گرفته شود.
سید«مهدی مقدسی» کاهش وابستگی کشور به اقتصاد تک محصولی و نفت را از جمله راهکارهای رفع مشکلات اقتصادی کشور دانست و افزود: با توجه به اینکه تحریم های ظالمانه دشمنان در سال جاری به حداکثر خود رسیده است می توان با اتخاذ تصمیم های موثر و مناسب در حوزه اقتصادی این چالش ها را به فرصتی برای کشور تبدیل کرد.
وی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان در این شرایط می توانند بیشترین اثر گذاری را در تامین قطعات مورد نیاز صنعت و پیشرفت و توسعه کشور داشته باشند.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال سال شکوفایی تصمیم ها و تحقق شعار نزدیکی دانشگاه با صنعت است و واحدهای آموزش عالی کشور می بایست با اتخاذ شیوه های کاربردی و مناسب زمینه رفع مشکلات واحدهای صنعتی را فراهم کنند.
مقدسی یادآور شد: مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه شازند امسال متعهد شده اند در زمان تعمیرات اساسی (اورهال) در راستای حمایت از اشتغال استان مرکزی از واحدهای استانی استفاده کنند.
وی گفت: می طلبد که وزیر اقتصاد در راستای حمایت از اشتغال و تولید استان مرکزی رفع مشکل هپکوی اراک را در دستور کار خود قرار دهد و به پاسخ های متفرقه و بی اثر سایر مراجع توجه نکند.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمرکز تصمیم گیری ها در واحدهای کشوری از مشکلات اداری است و برای رفع این معضل نیاز است زمینه افزایش قدرت تصمیم گیری ها در استان ها فراهم شود.
مقدسی ادامه داد: 910 میلیارد ریال منابع مالی سال گذشته به دستگاه های حمایتی استان مرکزی اختصاص یافت که 140 میلیارد ریال این منابع مالی جذب شده است.
رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: با توجه به تامین ضامن توسط متقاضیان دریافت تسهیلات دستگاه های حمایتی، می طلبد که بانک ها راهکاری عملیاتی برای جذب این تسهیلات ارایه دهند.
مقدسی، اعتبارات تبصره 18 را در سطح کشور را 450 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: 2 و پنج دهم درصد معادل 11 هزار و 300 میلیارد ریال این اعتبارات سال گذشته به استان مرکزی اختصاص یافته که برخی دستگاه ها عملکرد مناسبی در جذب این منابع مالی نداشته اند.
وی ادامه داد: 68 هزار و 900 میلیارد ریال از محل اعتبارات تبصره 18 نیز سال گذشته به سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور اختصاص یافت که یک درصد این اعتبارات معادل 690 میلیارد ریال به استان مرکزی اختصاص یافت که نیاز است سهم استان در سال جاری به سه درصد افزایش یابد.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: 18 هزار میلیارد ریال نیز پارسال به پارک های علم و فناوری کشور اختصاص یافت که 300 میلیارد ریال این اعتبارات به استان مرکزی رسید و با توجه به تعداد شرکت های دانش بنیان استان ارتقای سهم اعتباری ضروری است.
مقدسی افزود: 16 هزار و 450 میلیارد ریال این اعتبارت نیز سال گذشته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص یافت که سهم استان مرکزی از این اعتبارات سه دهم درصد معادل 50 میلیارد ریال بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: 12 هزار میلیارد ریال سال گذشته از محل اعتبارات رونق تولید به این استان اختصاص یافت که 15 هزار و 370 میلیارد ریال این اعتبارات در استان جذب شد.
«سعید فرخی» افزود: تسهیلات تبصره 18 از جمله مهمترین ابزار ایجاد و حفظ اشتغال در استان ها است و می طلبد که تامین یارانه سود این تسهیلات در زمره برنامه های اولویت دار باشد.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: بهره گیری از منابع ریالی از جمله برنامه های اولویت دار دولت برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در کشور است و در این خصوص برنامه هایی در هشت رشته از جمله تولید اشتغال در صنعت، کشاورزی، باز آفرینی شهری، حمل و نقل ریلی، شرکت های دانش بنیان، باز آفرینی شهری و حوزه سیاست ها فعال بازار کار به استان ها ابلاغ شده است.
«مجید نیکی ملکی» افزود: هفت هزار و 469 میلیارد ریال تسهیلات و 400 میلیارد ریال یارانه سود و کمک ها بلاعوض در حوزه صنعت به استان مرکزی اختصاص یافته و مقرر شده است که 11 هزار شغل در این حوزه در استان ایجاد شود.
وی ادامه داد: 2 هزار و 317 میلیارد ریال اعتبار نیز برای بازسازی، نوسازی و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به استان مرکزی اختصاص یافته است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مرکزی گفت: 128 میلیارد ریال یارانه سود در این زمینه به استان اختصاص یافته و ایجاد 827 شغل نیز در این بخش پیش بینی شده است.
نیکی ملکی افزود: 697 میلیارد ریال منابع مالی و 15 میلیارد ریال کمک های بلاعوض و یارانه سود برای افزایش تولید و اشتغال در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی به استان مرکزی یافته و ایجاد یک هزار و 238 شغل در این بخش برای استان پیش بینی شده است.
وی، ایجاد اشتغال و تولیددر حوزه بازار کار را از دیگر برنامه های دولت در سال جاری عنوان کرد و گفت: این طرح تسهیلات محور نیست و ایجاد فرصت های شغلی با پرداخت کمک ها بلاعوض دنبال می شود.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مرکزی افزود: 6 زیر مجموعه از جمله کارآموزی دانش آموزان، طرح مهارت آمورشی در محیط واقعی، طرح مشوق های بیمه و یارانه دستمزد برای افزایش اشتغال در کشور در این طرح توسط دولت اندیشیده شده است.
نیکی ملکی گفت: طرح توسعه حمایت از مشاغل خانگی از دیگر برنامه های دولت در سال جاری است که 2 میلیارد ریال اعتبار در این بخش به استان مرکزی اختصاص یافته و چهار هزار و 164 اشتغال برای استان پیش بینی شده است.
وی گفت: برنامه تولید اشتغال در شرکت های دانش بنیان از دیگر طرح های دولت در سال جاری است که 300 میلیارد ریال اعتبار و 37 میلیارد ریال یارانه سود به استان مرکزی اختصاص یافته است و یک هزار و 158 شغل در این حوزه برای استان پیش بینی شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سه هزار و 126 میلیارد ریال از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری سال گذشته به این استان ابلاغ شد که سهم دستگاه های حمایتی استان شامل کمیته امداد امام خمینی (ره)، اداره کل بهزیستی و اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران 910 میلیارد ریال بوده است.
«محمد تقی آبایی هزاوه» افزود: 2 هزار و 210 میلیارد ریال این اعتبارات سهم سایر اقشار استان مرکزی است.
وی ادامه داد: 2 هزار و 800 میلیارد اعتبارات تسهیلات پایدار روستایی و عشایری به استان مرکزی تخصیص یافته است که سهم دستگاه های حمایتی استان 700 میلیارد ریال و بقیه این منابع مالی سهم سایر اقشار می باشد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: یکهزار و 943 متقاضی برای دریافت این تسهیلات توسط کارگروه ها و کمیته های شهرستانی و استانی برای دریافت 35 هزار و 850 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی شده اند.
آبایی هزاوه افزود: جذب این منابع مالی چهار هزار و 836 فرصت شغلی در استان مرکزی به همراه دارد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: 507 طرح از با اعتباری بالغ بر یکهزار و 350 میلیارد ریال ار مجموع طرح های معرفی شده به بانک ها در این بانک ها در حال بررسی است و یکهزار و 436 طرح با اعتباری بالغ بر 2 هزار و 170 میلیارد ریال مصوب شده است.
آبایی افزود: یکهزار و 402 طرح با اعتباری بالغ بر یک هزار 780 میلیارد ریال در بانک های عامل منجر به قرارداد شده است و یکهزار و 209 طرح با اعتباری بالغ بر یکهزار و 550 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 2 هزار و 739 نفر تسهیلات خود را دریافت کرده اند.
وی ادامه داد: 50 درصد اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری اختصاص یافته به استان مرکزی تا کنون جذب و نیمی از آن باقی مانده است.
استان مرکزی با 12 شهرستان دارای بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است و جمعیت کارگری آن نیز بیش از 300 هزار نفر است.
1955/6013/
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شی تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شیراز از خطر توقیف اموال
۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد ۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد
لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد ا لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد است
تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس» تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس»
وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکا وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکاریهای دو کشور گفت وگو کردند
وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای منطقه بستگی دارد
ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ن ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ندارد
امام جمعه کیش خواستار رفع موانع  تولید شد امام جمعه کیش خواستار رفع موانع تولید شد
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است