سه شنبه 26 شهریور 1398

هفت‌خوان ثبت سفارش تجهیزات آی‌تی

دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با انتقاد از شرایط ثبت سفارش تجهیزات شبکه و فناوری اطلاعات در ایران، معتقد است که بازرگانان ایرانی برای وارد کردن تجهیزات، به زحمت زیاد و با هزینه‌های سنگین، تحریم‌ها را دور می‌زنند، اما در داخل یک خودتحریمی وجود دارد که نمی‌توان آن را دور زد.

تولیدو تجارت | ایسنا | 3 ماه پیش |5/22/2019 12:23:57 AM 667 بازدید

هفت‌خوان ثبت سفارش تجهیزات آی‌تی

احسان زرین‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان بزرگ‌ترین سازمان مردم‌نهاد در حوزه فناوری اطلاعات با شرکت‌ها و کارآفرین‌های زیادی در ارتباط هستیم، گفت: پیش از این روال در کشور این‌طور بود که حداکثر طی مدت ۲۴ ساعت ثبت سفارش اخذ می‌شد، اما از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون به فرآیند یک‌ماهه و بیشتر تبدیل شده و انجام ثبت سفارش بسیار سخت و زمان‌بر شده است و هنگام درخواست، به متقاضیان گفته می‌شود که باید چند شاخص را رعایت کنند.

وی ادامه داد: یکی از این شاخص‌ها، سابقه سفارش است؛ اینکه می‌گویند باید سابقه واردات کالایی که می‌خواهید وارد کنید را داشته باشید. مشکل این است که به دلیل سرعت بالای رشد تکنولوژی، تجهیزات حوزه آی‌تی مدام در حال تغییر و به‌روزرسانی است، به همین دلیل زیرساخت‌های کشور همیشه به تجهیزات جدید و به‌روز نیاز دارند، شما باید کالایی را وارد کنید که ممکن است هیچ‌کس سابقه واردات آن را نداشته باشد. در چنین شرایطی برای مثال کشور هیچ‌وقت نمی‌تواند به نسل پنج اینترنت برسد چون هیچ اپراتوری در ایران سابقه آن را قبلاً نداشته است.

قرار دادن سقف سفارش برای واردات

دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، قرار دادن سقف مبلغ سفارش را یکی دیگر از شاخص‌های لازمه‌ی ثبت سفارش دانست و بیان کرد: می‌گویند اگر شما در سال گذشته یک میلیون دلار کالا وارد کشور کردید، امسال برای مثال باید ۶۰ درصد آن میزان و یا میانگین دو سال گذشته را وارد کنید. مصرف‌کننده نهایی این کالاها و تجهیزات حوزه ICT، وزارت‌خانه‌ها، مؤسسات، بانک‌ها، بیمه، ادارات و در نهایت دولت الکترونیک هستند. اکنون مشکل ما این است که بخشی از دولت مناقصه می‌گذارد و درخواست خرید یک کالا را دارد، اما بخش دیگری از دولت این اجازه را نمی‌دهد که نیاز خود دولت تأمین شود.

زرین‌بخش با بیان این‌که مشکل دیگر خصوصاً در حوزه ICT، دفتر برق و الکترونیکی وزارت صمت است، افزود: برای تأیید ثبت سفارش، نظر این دفتر را می‌خواهند. برق و الکترونیک چند ویژگی دارد اما از جمله مشکلات آن می‌توان به تعداد پرسنل محدود علی‌رغم حجم درخواست‌های گسترده و متنوع که نیازمند دانش فنی فراگیر در همه حوزه‌هاست، نام برد. پرسنل دفتر مذکور باید از سوئیچ، روتر، فایروال، تجهیزات وایرلس تا کابل و سایر موارد را بررسی کنند. در صورتی که حتی در بزرگ‌ترین شرکت‌ها، برای هر حوزه فنی کارشناسان فنی مرتبط به آن حوزه وجود دارند و یک تیم چندنفره درباره همه چیز اظهار نظر نمی‌کند.

وی ادامه داد: مساله بعدی این دفتر، عدم پاسخگویی در زمان مشخص است. زمانی که ما درخواست می‌دهیم، محدوده زمانی به ما داده نمی‌شود. وقتی متقاضی درخواست می‌دهد باید مشخص باشد درخواستش طی چه زمانی بررسی می‌شود اما اینجا در یک حلقه معیوب هستیم که مشخص نیست بر اساس چه شاخص‌هایی بررسی می‌شود و زمان‌بندی مشخصی هم ندارد. یا این‌که می‌گویند برای ثبت سفارش اگر سابقه ندارید، باید قرارداد دولتی داشته باشید. در حالی که گاهی این کالاها به صورت واسطه‌ای به شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی فروخته می‌شود یا یک سری تجهیزات برای تأمین کالای بازار وارد کشور می‌شود و قرارداد دولتی وجود ندارد.

دچار خودتحریمی شده‌ایم

عضو کمیسیون مراکز داده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به کالاهایی که دچار مشکلات واردات هستند، اظهار کرد: قسمت عمده تجهیزات شبکه و فناوری اطلاعات به دلیل تکنولوژی بالایی که دارند، شامل تحریم‌ها می‌شوند، نه تحریم‌های ثانویه که با برجام برطرف شد، بلکه تحریم‌های اولیه، زیرا تکنولوژی آن‌ها به‌حدی بالاست که کشورهای متخاصم نمی‌خواهند وارد کشور ما شود. در چنین شرایطی بازرگانان و تجار ایرانی با زحمت زیاد تحریم‌ها را دور می‌زنند و با هزینه‌های سنگین این تجهیزات را وارد می‌کنند، اما در داخل یک خودتحریمی وجود دارد که نمی‌توانیم آن را دور بزنیم.

زرین‌بخش با بیان این‌که یکی از مشکلات واردات، بحث تولید داخل است، گفت: ما یک کار درست را به بدترین نحو ممکن انجام می‌دهیم. ما یک سری تولیدکننده داریم که باید تکریمشان کنیم و به آن‌ها امتیازات خاص بدهیم که تولید را ادامه بدهند. اما به جای این کار، تمامی امتیازات را از کسانی که تولید نمی‌کنند، سلب و عرصه را هم به آن‌ها تنگ می‌کنیم، در حالی که این کار ضدتولیدترین کار است. هرچند در این حوزه هم تولیدات بسیار محدودی داریم که به دلیل سرعت بالای تکنولوژی، امکان داشتن تکنولوژی به روز را ندارد.

وی ادامه داد: می‌گویند کالایی که تولید داخل دارد، وارد کشور نشود، با این کار شاید از یک کالای خاص بتوانیم یک مدل را تولید کنیم اما خود را از دیگر مدل‌هایش محروم می‌کنیم و آن کالاهایی که تولید می‌شود تنها درصدی از نیاز داخل را تأمین می‌کند. از طرفی خود آن شرکت تولیدکننده هم باید یک سری مواد اولیه را وارد کند. کار شرکت‌های تولیدکننده تولید است و شرکت‌های بازرگانی با ظرافت‌های بازرگانی بیشتر آشنا هستند. ما با این سخت‌گیری‌ها شرکت‌های بازرگانی را به همراه سرمایه‌شان از مدار خارج می‌کنیم و به یک تولیدکننده می‌گوئیم هم تولید کند و هم واردات انجام دهد و این شرکت به حوزه‌ای وارد می‌شود که به آن آشنایی کافی ندارد و مجموع این‌هاست که می‌شود خودتحریمی.

به مجوزهایی که می‌دهید احترام بگذارید

دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با بیان این‌که ثبت سفارش باید برای شرکت‌هایی که دارای سابقه چندین ساله کارت بازرگانی هستند و در طی این مدت به تعهدات خود در زمینه واردات کالا عمل کرده‌اند، با تسهیلات انجام شود، گفت: به این شرکت‌ها مجوز می‌دهند اما این مجوزها قابلیت استفاده ندارد. وقتی کسی کارت بازرگانی را می‌گیرد و مدام آن را تمدید می‌کند، یعنی یک سری موارد قانونی را رعایت کرده، پس باید بتواند فعالیت تجاری و اقتصادی انجام دهد. لازم است به مجوزهایی که دادیم، احترام بگذاریم، قوانین نانوشته و بدون منطق را حذف کنیم.

زرین‌بخش با بیان این‌که با حذف شرکت‌های بازرگانی، علاوه بر سرمایه، تجربه و نیروی متخصص آن‌ها را نیز از مسیر خارج می‌کنیم، اظهار کرد: اتفاق بدی که در کشور ما افتاده این است که به دلیل تعدد روندهای بررسی، سرعت گردش منابع مالی به شدت کاهش پیدا کرده است. همین‌که پول بین واحدها گردش پیدا نمی‌کند، شرکت‌ها طلب دارند و طلبشان را نمی‌گیرند که حقوق پرسنل را بدهند و مجبور می‌شوند تا یک بازه زمانی از سرمایه یا پس‌اندازشان مصرف کنند و از یک زمان به بعد، به دلیل هزینه‌های ماهیانه، توانایی پرداخت حقوق پرسنل را ندارند و به سمت تعدیل و تعطیلی می‌روند و با تصمیماتی که می‌گیریم این روند شتاب گرفته است.

عضو کمیسیون مراکز داده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران ادامه داد: موضوع دیگری که پیشنهاد می‌کنیم آزاد کردن نرخ ارز برای همه فعالیت‌های اقتصادی است. زمانی که ارز را ۴۲۰۰ اعلام کردند، یک رانت گسترده ایجاد شد و بعد از یک سال هم به نتیجه رسیدند که ارز ۴۲۰۰ مناسب نبوده، چون هر کالایی با این نرخ وارد می‌شد، معمولاً به قیمت آزاد دادوستد می‌شد. باید زنجیری که به پای بخش خصوصی بسته شده را آزاد کنند، ارز را آزاد بگذارند و اجازه دهند شرکت‌ها فعالیت خود را داشته باشند.

نرخ ارز آزاد شود، چرخ اقتصاد می‌چرخد

وی با بیان این‌که در حال حاضر وقتی در مناقصات شرکت می‌کنیم، به دلیل نرخ ارز نمی‌دانیم با چه قیمتی باید کالا را ارائه کنیم، افزود: ما اول در مناقصه شرکت می‌کنیم و برنده می‌شویم و بعد سفارش می‌دهیم که این کالا وارد کشور شود. اگر قیمت دلار در این مدت افزایش داشته باشد، باید با ضرر آن را فروخت. باید با انجام عادی سازی ثبت سفارش و آزاد کردن نرخ ارز، فعالان اقتصادی بتوانند حداقل برای یک ماه و نیم پیش رو امکان پیش‌بینی داشته باشند. اگر نرخ آزاد شود، واردکننده، تولیدکننده، بازرگان و فعال اقتصادی از آن استفاده می‌کنند و چرخ اقتصاد می‌چرخد.

دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با بیان این‌که از وزارت ICT درخواست داریم این موارد را در هیأت دولت مطرح کند، گفت: همچنین از آن‌ها می‌خواهیم بخش‌های مربوط به ترخیص کالا که زیر نظر وزارتخانه است، تسهیل شود. مشکلات واردات کالا، ثبت سفارش، پیدا کردن ارز، خرید کالا و دور زدن تحریم است اما پس از واردات، به دلیل سیاست‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، کالا مدت بسیار زیادی در گمرک می‌ماند تا ترخیص شود. یکی از درخواست‌های اصلی ما در ۱۱ سال گذشته از وزارت‌خانه و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات این بوده که متأسفانه اجابت نشده است. البته مشکلات به قدری زیاد است که این موضوع در مراحل آخر قرار دارد.

لزوم حل مشکلات با هماهنگی تمام دستگاه‌ها

زرین‌بخش با بیان این‌که در سال ۱۳۹۷ تصور این بود که شرایط کنترل می‌شود اما در سال جاری ما با کاهش شدید تجهیزات و افزایش نیاز این تجهیزات روبه‌رو هستیم، گفت: مشکل اصلی ارز است و به دلیل محدود بودن ارز می‌خواهند تقاضا را به صورت بخشنامه‌ای و دستوری کاهش دهند، در صورتی که تقاضا برای این واردات تجهیزات واقعی است. بدون ثبت سفارش، نمی‌توانیم ارز بگیریم و کالا وارد کنیم، در نتیجه دچار جریمه تأخیر می‌شویم، ضمانت‌نامه‌هایمان ضبط می‌شود و بدون اینکه فعالیت بازرگانی شکل گرفته باشد و قصوری متوجه بخش خصوصی باشد، بخش خصوصی مجازات می‌شود. البته در حال حاضر با وزارت صمت و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و وزارت ارتباطات در حال رایزنی هستیم و امیدواریم در صورت وجود همت همه‌جانبه، این مساله با یک هماهنگی بین تمام ارگان‌ها حل شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما می‌گوئیم بستر IT (فناوری اطلاعات)، دولت الکترونیک، استارت‌آپ‌ها و اپراتورها باعث رونق اقتصادی می‌شوند، اما IT یک ویژگی بسیار مهم دیگر برای کشور دارد که معمولاً مغفول می‌ماند، این‌که باعث می‌شود برای تصمیم‌گیری و تشخیص و پیش‌بینی، اطلاعات و داده‌های به‌روز داشته باشید و بدانید مسیری که رفتید درست بوده یا نه. با اجازه ندادن به ارتقای زیرساخت‌های کشور، این بخش حذف می‌شود و آنگاه مجبوریم بدون اطلاعات و داده تصمیم بگیریم که از همه چیز خطرناک‌تر است.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شی تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شیراز از خطر توقیف اموال
۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد ۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد
لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد ا لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد است
تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس» تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس»
وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکا وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکاریهای دو کشور گفت وگو کردند
وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای منطقه بستگی دارد
ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ن ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ندارد
امام جمعه کیش خواستار رفع موانع  تولید شد امام جمعه کیش خواستار رفع موانع تولید شد
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است