سه شنبه 26 شهریور 1398

عبور از تنگنای تحریم بر بستر توسعه مناطق آزاد

تحریم های نامشروع و یک جانبه آمریکا با رویکرد جنگ اقتصادی، موجب تحرک مضاعف برای به فعل رساندن ظرفیت های مختلف تجاری کشور شده و در این میان اجرای طرح های مختلف در مناطق آزاد، ابزار مناسبی برای عبور از تنگنای مالی تحریمی است.

بازار | ایرنا | 3 ماه پیش |5/21/2019 3:30:36 PM 1473 بازدید

عبور از تنگنای تحریم بر بستر توسعه مناطق آزاد
به گزارش ایرنا، توسعه مناطق آزاد با نگاه حفظ و ایجاد مبادلات اقتصادی و تجاری با با سرزمین اصلی و نیز فراسرزمینی، راهکار مناسبی برای مقابله با تحریم های زورمدارانه آمریکا است.
حمایت از کسب‌ و ‌کارهای جدید، آسان‌سازی فرآیندهای سرمایه‌گذاری و ایجاد شرکت‌های فناور و استارتاپ‌ها از مهم‌ترین فعالیت‌ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.
بدیهی است در این شرایط، مناطق آزاد کشور مثل منطقه آزاد کیش، قشم، انزلی، ارس، چابهار و ماکو نقش راهبردی در توسعه اقتصادی و مقابله با تحریم ها و اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی بر عهده دارند.
با توجه به اینکه طرح های اقتصاد مقاومتی نیز ضریب موفقیت های اقتصادی مناطق آزاد را چندین برابر می کند، یکی از اهداف اصلی سفر یکروزه رییس جمهوری به آذربایجان غربی، بهره برداری از طرح های توسعه در منطقه آزاد ماکو است و امروز با حضور دکتر روحانی44 هزار میلیارد ریال طرح زیرساختی و اشتغال زایی در این منطقه افتتاح و کلنگ زنی می شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: ظرفیت های صادراتی این منطقه بسیار زیاد بوده و بر این اساس صادرات این منطقه در سال جاری 30 میلیون دلار هدفگذاری شده است.
غلامرضا سلیمانی با اشاره به اینکه 80 درصد واحدهای تولیدی منطقه آزاد ماکو فعالند، اضافه کرد: منطقه آزاد ماکو با توجه به موقعیت راهبردی آن، ظرفیت بی بدیلی برای تبدیل شدن به هاب تجارت منطقه ای دارد تا دروازه صادرات و حمل و نقل کالا از ایران به کشورهای مختلف دنیا باشد.
وی از برنامه منطقه آزاد ماکو برای توسعه روابط با کشورهای همسایه خبر داد و افزود: در شرایط فعلی تحریم، حجم تجارت با کشورهای همسایه افزایش می یابد و با مذاکراتی که صورت گرفته، منطقه آزاد ماکو به عنوان پل ارتباطی با این کشورها نقش مهمی ایفا می کند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: با سازوکارهای پیش بینی شده در منطقه آزاد ماکو، در امور تولید، صادرات و دریافت دانش فنی و ورود فناوری تسهیل ایجاد شده که این روند می تواند در نهایت به رونق اقتصادی آذربایجان غربی و منطقه کمک کند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز با اشاره به سفر رییس جمهوری به منطقه آزاد ماکو گفت: در این 1500 میلیارد تومان طرح زیرساختی و اشتغالزایی افتتاح یا کلنگ زنی می شود.
غلامرضا سلیمانی با اشاره به بهره برداری از پایاب و سد مخزنی کرم آباد بر رودی رودخانه ارس در شهرستان پلدشت اظهار داشت: این طرح با اعتبار 17 هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی 6500 نفر آماده بهره برداری است.
فرماندار پلدشت نیز گفت: در سفر امروز دکتر روحانی 2 طرح عمرانی شامل سد کرم آباد و تصفیه خانه و آب شیرین کن در این شهرستان افتتاح می شود.
«مهران صفری» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 2 طرح دیگر شامل ایستگاه پمپاژ خط انتقال آب به 2هزار و 90هکتار از اراضی دشت «زیدون» و گازرسانی به 33 روستای این شهرستان نیز در این سفر کلنگ زنی می شود.
وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی سد مخزنی کرم آباد توسط شرکت آب منطقه آذربایجان غربی در دولت تدبیر و امید و در سال 1394آغاز شد، افزود: برای ساخت این طرح ارزشمند 670میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی هزینه شده است.
وی ادامه داد: با آبگیری و بهره برداری از این سد و با توسعه کشت و صنعت در این منطقه برای 6 هزار و 500 نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می شود.
فرماندار پلدشت اضافه کرد: برای احداث و راه اندازی تصفیه خانه و آب شیرین کن شهرستان نیز از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای، اعتبارات داخلی آب و فاضلاب شهری و مشارکت مالی سازمان منطقه آزاد ماکو 50 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه احداث این تصفیه خانه در دولت تدبیر و امید و در سال 1395 آغاز شد، اظهار داشت: با احداث این تصفیه خانه جمعیت 12 هزار نفری شهر پلدشت از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند شده و برای 20 نفر اشتغال ایجاد می شود.
کارخانه سیمان مهر ماکو (مرحله اول) نیز که توسط سرمایه گذار بخش خصوصی در سال 1393 آغاز با اعتبار یک هزار و 313 میلیارد و 918 میلیون ریال و اشتغالزایی 80 نفر احداث شده، امروز آماده بهره برداری است؛ ظرفیت تولید این کارخانه یک میلیون و 300 هزار تن در سال می باشد.
بهره برداری از کلینیک دندانپزشکی دیجیتال با سرمایه گذاری 400 میلیارد ریالی بخش خصوصی از دیگر برنامه های سفر رییس جمهوری در منطقه آزاد ماکو است.
در سفر امروز روحانی همچنین مرکز نوآوری، رشد و شتاب دهی هوشمند منطقه آزاد ماکو نیز افتتاح می شود؛ به منظور تقویت اکوسیستم کارآفرینی و شتابدهی به رشد استارتاپ ها توسط سازمان منطقه آزاد ماکو با اعتبار 2 میلیارد و سیصد میلیون ریال با اشتغالزایی 8 نفر در مساحت 900 متر مربع اجرا شده است.
دفتر پلیس مهاجرت و اتباع خارجی منطقه آزاد ماکو نیز به منظور تسهیل و بهبود امورات گذرنامه ای و مهاجرتی اتباع خارجی با استفاده از مدرن ترین دستگاه ها و تجهیزات اداری توسط سازمان منطقه آزاد با اعتبار 6 میلیارد ریال و با اشتغالزایی 12 نفر نیز آماده افتتاح در سفر امروز رییس جمهوری است.
به گزارش ایرنا، منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.
شهرک صنعتی ماکو در سال 1374 و فاز توسعه شهرک در سال 1385 به تصویب رسید و در 6 کیلومتری جاده ماکو - بازرگان احداث شد؛ این شهرهای صنعتی حدود 34 هکتار مساحت دارد.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395، حدود 200 هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای 140 کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و 130 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.
شهرستان ماکو با بیش از 94 هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان غربی واقع است.
3093/518
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شی تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شیراز از خطر توقیف اموال
۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد ۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد
لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد ا لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد است
تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس» تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس»
وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکا وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکاریهای دو کشور گفت وگو کردند
وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای منطقه بستگی دارد
ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ن ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ندارد
امام جمعه کیش خواستار رفع موانع  تولید شد امام جمعه کیش خواستار رفع موانع تولید شد
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است