پنجشنبه 26 تیر 1399

پرویزخان مرزی بین المللی اما فاقد امکانات -فرزاد نویدی*

عملیات اجرایی طرح جامع گمرک پرویزخان هشتم اسفند سال 97 با حضور رئیس کل گمرک کشور آغاز شد، اما وضعیت این مرز رسمی کشورمان آنقدر نابسامان است که می طلبد طرح جامع این مرز سریعتر انجام شود.

تولیدو تجارت | ایرنا | 1 سال پیش |5/19/2019 10:11:06 AM 1434 بازدید

پرویزخان مرزی بین المللی اما فاقد امکانات -فرزاد نویدی*
مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال 86 تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.
عملیات اجرایی طرح جامع توسعه پرویزخان در مرحله اول با 34 میلیارد تومان اعتبار در هشتم اسفند امسال آغاز شد.
پایانه مسافری و تجاری پرویزخان در زمینی به وسعت 14 هکتار احداث شده است و یکی از نیازهای اصلی این مرز در نگاه اول، تعریض، بهسازی و نوسازی راه دسترسی به آن از داخل شهر قصرشیرین است که اکنون جوابگوی میزان تردد روزانه را ندارد.
براساس آمارها روزانه به طور میانگین 800 تا یک هزار و 200 دستگاه کامیون کالا از مرز رسمی پرویزخان تردد می کند که جاده فعلی جوابگوی این حجم از ترددها نیست.
از سوی دیگر جاده سرپل ذهاب به قصرشیرین نیز که یک بانده و کم عرض است نیاز جدی به تعریض و بهسازی دارد که لازم است در دستور کار مسئولان دستگاه های مربوطه قرار گیرد.
استاندار کرمانشاه اسفند سال 97 از مرز پرویزخان بازدید کرد و دستورات لازم را در خصوص آسفالت چهار کیلومتر مسیر ورودی مرز رسمی پرویزخان صادر کرد و در این رابطه هم 6 میلیارد تومان اعتبار برای این مهم اختصاص یافت که اکنون ماشین آلات راهسازی در محل پایانه مرزی فعال هستند اما به نظر می رسد روند فعالیت کند است.
مسئولان اعلام کردند که آسفالت ورودی پایانه پایان سال 97 به اتمام می رسد اما هنوز به پایان نرسیده است.
ایجاد امکانات رفاهی و زیرساختی را می توان از دیگر نیازهای اولویت دار مرز پرویزخان اعلام کرد؛ در حالیکه حدود هفت هزار نفر در این مرز در قالب کارگر، راننده، تاجر و پیله ور فعالیت می کنند اما مکانی برای استراحت این افراد وجود ندارد و مکان استراحت فعلی آنها از نظر بهداشتی نامناسب است.
از این مرز رسمی کشورمان، تردد انسانی هم به کشور عراق انجام می شود و باید امکانات زیرساختی مورد نیاز در مرز همطراز با کشورمان باشد.
سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مرز در زمینه راه اندازی رستوران و اقامت گاه ها می تواند علاوه بر رفع نیازهای شاغلان در این مرز به ایجاد اشتغال مضاعف نیز کمک کند.
در راستای اجرای کامل طرح جامع پرویزخان که 2 تا سه سال طول می‌کشد، طرح ساختمان گمرک، سردخانه، انبار، پارکینگ، محل استقرار تجار و محل ترانزیت سوخت جانمایی و پیش بینی شده است.
همچنین در این طرح تمام زیرساخت‌ها و نیازهای بلندمدت این گمرک از جمله محوطه سازی، راه ورودی و خروجی، فیبرنوری، فاضلاب، آب و برق و امکانات رفاهی در نظر گرفته شده است.
سالن تجاری پایانه مرزی پرویزخان سال گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی و استاندار کرمانشاه افتتاح شد که تاثیر بسزایی در ساماندهی بخشی از این مرز داشت و امیدواریم سایر نیازهای این مرز در قالب طرح جامع هرچه سریعتر به بهره برداری برسد.
در یک ماه نخست سال جاری 161 میلیون و 518 هزار و 925 دلار کالا به وزن 370 هزار و 538 تن از طریق مرزهای استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر شد که از مجموع این صادرات، 100 میلیون و 696 هزار و سه دلار آن با وزن 190 هزار و 894 تن از طریق گمرک پرویزخان به خارج از بوده است.
پایانه مسافری و تجاری پرویزخان در زمینی به وسعت 14 هکتار احداث شده است. قصرشیرین در غرب کرمانشاه با 27 هزار تن جمعیت و در اختیار داشتن 2 مرز رسمی و فعال پرویزخان و خسروی، دارای 186 کیلومتر مرز با عراق است که کانونی برای انجام مراودات تجاری و اقتصادی بین 2 کشور است.
روزانه به طور میانگین 800 تا یک هزار و 200 دستگاه کامیون کالا از مرز رسمی پرویزخان به عراق صادر می شود.
باتوجه به تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در سال گذشته در مجلس شورای اسلامی، به نظر می رسد باید هرچه سریعتر طرح جامع مرز پرویزخان به انجام برسد و شاهد مرزی در شان نام و جایگاه ایران باشیم.
استان کرمانشاه 371 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که 2 مرز پرویزخان و خسروی در شهرستان قصرشیرین رسمی هستند و مراحل رسمی شدن مرز سومار نیز در دست اجرا است.
این استان همچنین پنج بازارچه مرزی فعال نیز دارد.
3033/8066
**خبرنگار ایرنا
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان