سه شنبه 26 شهریور 1398

ادغام پتروشیمی‌ها؛ شاید وقتی دیگر

به نظر می‌رسد موضوع ادغام پتروشیمی‌ها که قرار بود با هدف تکمیل زنجیره ارزش و یکپارچه‌شدن صادرات انجام شود، تا اطلاع ثانوی منتفی شده است.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 4 ماه پیش |5/17/2019 7:19:32 PM 784 بازدید

ادغام پتروشیمی‌ها؛ شاید وقتی دیگر

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، پیش از خصوصی‌سازی‌های بی‌حساب و کتاب در دولت‌های نهم و دهم، پتروشیمی ایران تحت برندی واحد محصولات را تولید و با همان برند به بازارهای جهانی صادر می‌کرد و یکپارچه‌بودن تولیدات سبب می‌شد تا قدرت چانه‌زنی ایران در بازارهای پتروشیمی دنیا بیشتر باشد و حتی صنعت پتروشیمی برای فاینانس طرح‌های خود بدون ضمانت‌های بانکی و تنها با تکیه بر همان برند، اقدام می‌کرد. 
بعد از خصوصی‌سازی که بیشتر از هر بخش دیگری در پتروشیمی‌های کشور اجرا شد، این واحدهای تولید به جزیره‌های کوچکی تبدیل شدند که هر کدام برای خرید خوراک و یا فروش محصول میانی خود باید با جزیره دیگری ارتباط می‌گرفت.
همین مصائب بود که در اواخر روند خصوصی‌سازی، تصمیم گرفته شد تا پتروشیمی‌های باقی مانده در قالب هلدینگی واحد، عرضه شوند تا بیش از این بر پیکر زنجیره ارزش این صنعت آسیب وارد نشود. 
همچنین پتروشیمی‌هایی که در قالب رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی واگذار شده بود، در مجموعه‌ای واحد به کار خود ادامه دادند. با این حال هیچ کدام از این هلدینگ‌ها توان برند واحد - که پیش از خصوصی‌سازی وجود داشت - را نداشتند و همین جا بود که جرقه‌های اولیه ادغام هلدینگ‌های پتروشیمی زده شد.
ادغامی که بعدها مشخص شد تنها بر روی کاغذ امری امکان‌پذیر است و با وجود مواهبی که برای صنعت پتروشیمی به دنبال دارد، تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد. مشکلاتی که بعد از یک سال از صحبت‌ها مبنی بر ادغام، وزیر نفت را بر آن داشت تا رسما اعلام کند که ادغام دو غول پتروشیمی کشور منتفی شده است.
چرا نمی توان هلدینگ‌ها را ادغام کرد؟
اما چرا صنعتی که با تصمیم یک شبه خصوصی‌سازی تکه تکه شده بود، امکان تجمیع دوباره را پیدا نکرد. 
به گفته «محمود مخدومی»، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) که قرار بود شرکت تحت مدیریت وی در هلدینگ خلیج فارس ادغام شود، موانع قانونی و موضوع ارزش‌گذاری از جمله دلایل عدم ادغام این دو هلدینگ به شمار می‌رود. 
وی با بیان اینکه از ابتدا تاپیکو طرف مذاکره نبود و شستا با هلدینگ خلیج فارس مذاکره می‌کرد، افزود: در آغاز نیز مشخص بود مشکلات زیاد بر سر این کار وجود دارد زیرا زمانی که یک شرکت بورسی به فروش می‌رسد باید برای عرضه آن بر روی تابلوی بورس رقابت شود و نمی‌توان با اطمینان گفت که خریدار لزوما همان شرکت مورد نظر خواهد بود.
مخدومی افزود: همچنین سهام بسیاری از شرکت‌های تاپیکو، وثایق امین مالی است و تصور ما این بود این دو موضوع کار را برای ادغام سخت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه وزیر نفت اعلام کرده که موضوع ادغام منتفی است، ادامه داد: با توجه به تعدد شرکت‌ها و همچنین تنوع شرکت‌های تاپیکو که علاوه بر شرکت‌های پتروشیمی در حوزه لاستیک، صنایع سلولزی، پالایشی و نفتی نیز سهامدار است، ادغام با مشکل مواجه بود. 
مدیرعامل تاپیکو، مشکل دیگر را طرح محور بودن هلدینگ خلیج فارس دانست و تاکید کرد: این در شرایطی است که تاپیکو یک هلدینگ بدون طرح است. 
احیای قدرت صادرات پتروشیمی با بازرگانی یکپارچه 
با وجود آنکه بحث ادغام دو هلدینگ بزرگ پتروشیمی منتفی شده است اما همچنان جای خالی بازرگانی واحد در صنعت پتروشیمی احساس می‌شود. بازرگانی که علاوه بر فروش مطلوب محصولات در بازارهای بین‌المللی از موازی کاری شرکت‌های ایرانی نیز جلوگیری کند. 
دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی عقیده دارد احیای قدرت صادرات پتروشیمی با بازرگانی یکپارچه ممکن می‌شود و از همین رو شرکت‌های پتروشیمی درباره بازرگانی یکپارچه در این صنعت نظر مثبتی دارند. 
«احمد مهدوی ابهری» به خبرنگار گفت: معتقدیم اگر می‌خواهیم برند ایران و قدرت صادرات و چانه‌زنی را افزایش دهیم، باید بازرگانی یکپارچه با سهامداری همه شرکت‌های پتروشیمی داشته باشیم تا صادرات را از آن مسیر انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه برای ایجاد این شرکت سهامداری بحث‌هایی انجام شد اما به جایی نرسید، افزود: در زمان واگذاری بازرگانی پتروشیمی هم اعلام کردیم که به جای واگذاری این شرکت به یکی از هلدینگ‌ها، سهام آن بین همه شرکت‌های پتروشیمی تقسیم شود زیرا تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد اگر یک بازرگانی یکپارچه محصولات پتروشمی را صادر کند برای اقتصاد شرکت‌ها و کل کشور بهتر خواهد بود. 
چهار شرط برای ادغام موفق پتروشیمی‌ها
«حمید میرمعینی»، تحلیلگر تکنیکال بازار سرمایه نیز معتقد است که ادغام هلدینگ‌های پتروشیمی می‌توانست به اقتصاد کشور کمک کند تا از وضعیت چندگانه موجود نجات پیدا کنند و بر اساس یک پروتکل واحد به کار خود ادامه دهند. 
وی با اشاره به اینکه در هیچ کدام از بخش‌های اقتصادی استراتژی جامعی نداریم، افزود: با وجود آنکه در سال‌های اخیر هلدینگ خلیج فارس خوب کار کرده اما همچنان با بهره‌روری کامل فاصله دارد و شاید این ادغام می‌توانست زنجیره ارزش را تکمیل کند و بهره‌وری را رونق بخشد. 
میرمعینی با بیان اینکه اکنون به لحاظ سیاسی و اقتصادی در تنگنا هستیم، ادامه داد: با این حال ادغام می‌تواند کمک‌کننده باشد البته شروطی نیز برای آن وجود دارد.
به گفته این تحلیلگر بازار سرمایه، نخستین شرط این است که زمینه و بستر رونق کسب و کار داخلی مشخص شود و کاهش محدودیت‌های بین‌المللی نیز شرط بعدی موفقیت ادغام شرکت‌های پتروشیمی خواهد بود. 
وی راه‌اندازی نظام جامع مدیریتی هلدینگ‌ها را شرط سوم دانست و ادامه داد: شرط چهارم نیز آن است که حمایت از سرمایه‌گذاری به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد تا سهامداران بتوانند با تکیه بر آن برنامه‌های بلند‌مدتی را برای توسعه تدوین کنند. 
میر معینی تاکید کرد: در غیر این صورت اگر این بسترها آماده نباشد تنها با ادغام اتفاق خاصی نمی‌افتد و روند مانند گذشته خواهد بود. 

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین
قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز قیمت طلا و انواع سکه در بازار امروز
طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تو طلا مجددا ارزان شد/ سکه به کانال سه میلیون تومان بازگشت
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شی تلاش برای رهایی کارکنان کارخانه روغن‌نباتی شیراز از خطر توقیف اموال
۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد ۳۰۴ میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد
لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد ا لایحه جدید تجارت با بدیهیات اقتصادی در تضاد است
تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس» تساوی گل‌گهر و پارس‌جنوبی در حضور «ویلموتس»
وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکا وزیران نیرو و انرژی ایران و روسیه درباره همکاریهای دو کشور گفت وگو کردند
وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای وزیر کشور: صلح و امنیت، به روابط خوب کشورهای منطقه بستگی دارد
ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ن ظریف: با وجود نتانیاهو آمریکا نیازی به دشمن ندارد
امام جمعه کیش خواستار رفع موانع  تولید شد امام جمعه کیش خواستار رفع موانع تولید شد
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
چین با روسیه قرارداد هسته ای امضا می کند
مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است مهمترین ابزار اختراع در اختیار ایرانیان است