چهارشنبه 29 خرداد 1398

نگاهی به افت و خیز شاخص کل بورس تهران در هفته‌ای که گذشت/ خودرویی‌ها و خیزی که پایدار نماند

آخرین هفته از اردیبهشت ماه سال ۹۸ نیست به اتمام رسید. در این هفته معامله‌گران بازار سهام که در ماه‌های اخیر به لطف ارزندگی نمادهای بنیادی نظیر سهمهای مستقر در گروه فرآورده‌های نفتی و شیمیایی فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی که بیشترین نقش را بر رشد و کاهش شاخص بورس تهران دارند به معاملات خود ادامه دادند و این هفته را در حالی به اتمام رساندن که پس از مدت ها بازدهی هفتگی شاخص بورس تهران رقمی ناچیز را به ثبت رساند.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 1 ماه پیش |5/16/2019 12:19:26 PM 589 بازدید

نگاهی به افت و خیز شاخص کل بورس تهران در هفته‌ای که گذشت/ خودرویی‌ها و خیزی که پایدار نماند

اقتصادآنلاین - محمد خدابخش؛ شاخص بورس تهران که در هفته گذشته به دلیل تغییر جهت یک باره معاملات در اغلب نمادهای مورد معامله در بورس سقوطی قابل توجه را از خود به نمایش گذاشته و به میزان تقریبی هفت درصد از ارتفاع کاسته شده بود معاملات هفته جاری را در حالی آغاز کرد که جو منفی شکل گرفته هفته قبل در جریان داد و ستد نمادها در آن اثر گذاشته بود. همین امر سبب شد تا در کنار پررنگ تر شدن تنش های سیاسی و ترس از افت بیشتر قیمت سهام، در طول هفته شاهد برتری محسوس تقاضا بر عرضه در کلیت بازار نباشیم.

نگاهی به افت و خیز شاخص کل

اگرچه در هفته‌ای که گذشت شاخص بورس تهران به همراه سایر نماگرهای موجود در بازار سهام فراز و نشیب‌های قابل‌توجهی را پشت سر گذاشتند اما برآیند همه این نوسان ها چیزی جز بازده منفی ۱۵ صدم درصدی برای این شاخص نبود و در نهایت موجب شد تا نمایشگر اصلی بازار سهام تحت تاثیر فراز و فرود قیمت نمادهای پتروپالایشی، فلزی، بانکی و خودرویی جایگاهی بهتر از سطح ۲۱۱ هزار و ۱۷ واحد برای خود پیدا نکند.

با این حال به گفته بسیاری از کارشناسان ضعف حرکتی به وجود آمده در قیمت بسیاری از نمادها که به سکون نسبی شاخص بورس تهران طی یک هفته گذشته منجر شده بیش از آنکه دلیلی بنیادی داشته باشد مرهون نوسان‌های طبیعی موجود در بازار سهام است که در سایر دارایی‌ها و بازارها پس از یک دوره طولانی رونق یا رکود نیز دیده می‌شود.

با اندکی تامل در روند حرکتی شاخص بورس تهران طی بیش از دو ماه گذشته می توان دریافت که  بازار سهام پس از یک دوره قدرتمند صعودی به استراحت رفته است و بسیاری از نمادها در حال حاضر مشغول یافتن سطوحی جدید برای آغاز رشد بیشتر هستند.

مطابق با آنچه که تحلیل گران تکنیکی می گویند در صورتی که کاهش ملایم قیمت ها در بازار سهام را شاهد باشیم می‌توان انتظار داشت که سطح حدودی ۱۹۶ هزار واحدی شاخص کل بورس تهران که پیشتر به عنوان مقاومتی در جهت حرکت این نمایشگر عمل می کرده این بار کارکردی حمایتی پیدا کند و سدی مناسب بر سر کاهش بیشتر قیمت ها باشد.

شاخص بورس

بنابراین طبیعی است که تا مدتی شاهد افت نسبی قیمت ها در معاملات بورس فرابورس باشیم. چرا که به فرض ثبات رویه فعلی به دلیل چشم انداز تورمی در سال جاری و امیدواری به افزایش سود سازی ریالی شرکت ها می توان آینده بنیادی مناسبی را مخصوصاً برای آن دسته از نمادهای متصور بود که درآمد زایی دلاری دارند و هزینه ها و صورت‌های مالی خود را به ریال شناسایی می‌کنند.

با نگاهی به حرکت شاخص بورس تهران در هفته ای که گذشت می توان دریافت که تحلیل یاد شده در خصوص حرکت آتی شاخص نیز با روند حرکتی این نمایشگر در هفته اخیر سازگار بوده است. دماسنج اصلی بازار سهام در حالی هفته پیشین را آغاز کرد که در روز شنبه هفته یاد شده به واسطه کاهش قیمت قابل توجهی که در نمادهای فلزی بخصوص «فولاد»، «کگل» و «فملی» رخ داد در نهایت با افت ۲۱۸۹ واحدی کار خود را به پایان برد و روز بعد از آن را در حالی شروع کرد که تحت تاثی کاهش دست جمعی قیمت ها نهایتاً سقوط ۵۰۸۵ واحدی این نماگر انجامید.

تاثیر این سقوط بیش از هفت هزار و دویست واحدی به حدی بود که صعود ۳۶۸۲ واحدی و ۳۹۹۵ واحدی شاخص بورس در روزهای بعد نتوانست آن را جبران کنند و در نهایت موجب درجا زدن این شاخص شد.

خیز ناکام خودرویی‌ها برای رشد قیمت‌ها/ کوچکترهای بازار یار دیرین دوران رکود

از اتفاقات جالب توجه هفته‌ای که گذشت می‌توان به تغییر جهت یک‌باره قیمت نماد شرکت خودروسازی زامیاد در روز دوشنبه اشاره کرد. این نماد که در ابتدای معاملات این روز صف فروشی سنگین داشت در میانه داد و ستد ها کم کم به لطف افزایش تقاضا تغییر جهت داد و از کف قیمت مجاز روزانه جهشی ۱۰ درصدی به سقف آن کرد؛ عاملی که موجب شد تا نماد های دیگر گروه خودرو همچون نماد معاملاتی ایران خودرو خساپا و خپارس نیز از شرح صفحه خرید هایی که در این روز در ایران بودند خلاص شوند و ضمن افزایش قیمت حدودا ۴.۵ درصدی نسبت به شروع معاملات در روز دوشنبه، آماده رشد بیشتر در روز آتی شوند.

پس از این رویداد اگرچه در روز سه شنبه نماد های تولید کننده خودرو به مانند «خزامیا»، «خودرو» و «خساپا» رشد قابل توجهی را از خود به نمایش گذاشتند و برای مثال پارس خودرو در حدود چهار و نیم درصد و ایران خودرو نزدیک به ۵ درصد و «خساپا» نیز نزدیک به ۵ درصد رشد از خود نشان دادند، با این حال در روز واپسین هفته یعنی چهارشنبه نتوانستند به رشد یک دستی که در روز قبل از آن آغاز کرده بودند ادامه دهند و در نهایت با کاهش نسبی قیمت مواجه شدند.

از دیگر نکات جالب توجه داد و ستدها در هفته‌ای که گذشت توجه دوباره معامله‌گران بازار سهام به گروه های کوچک تر بود. بطور کلی هر بار که روند معاملات در سهم های بنیادی و سنگین وزن بازار سهام با رکود مواجه می شود به طور کم و بیش شاهد آن هستیم که روند معاملات در نمادهای کوچکتر همچون سیمانی‌ها، قندی‌ها و سایر گروه‌ها که شاید به اندازه نمادهای دلاری از بنیه بنیادی برخوردار نباشند تقویت می شود. همین امر باعث شد تا در هفته جاری شاهد آن باشیم که در  برخی روزها مانندِ سه‌شنبه و چهارشنبه ارزش معاملات سیمانی ها و دارویی ها  افزایش یافت و حتی بالاتر از ارزش معاملات نماد های فلزی و معدنی قرار گرفت. دلیل این امر را می‌توان در  مقدار کم سهام موجود این شرکت ها و پول کمتری که آنها برای افزایش قیمت با نیاز دارند جستجو کرد. با این حال نمی‌توان تنها دلیل رونق معاملات در تک سهم ها و گروه های کوچک تر بازار را فقط و فقط به تقاضای معامله گران کوتاه مدتی در بازار دانست. باید توجه داشت که شرایط تورمی اقتصاد امکان افزایش نرخ و به تبع آن تغییر در میزان سودآوری این شرکت ها را نیز فراهم کرده است؛عاملی که حتی در دوران رونق نمادهای بنیادی از جذابیت معاملات در برخی از این سهم‌ها نکاست.

با توجه به جمیع جهات و با توجه به عواملی که به آن اشاره شد می توان انتظار داشت که در هفته آتی نیز شاهد رشدی یک دست و قدرتمند مانند آنچه که در هفته های اخیر در بازار سهام دیده میشد نباشیم با این حال این به آن معنا نیز نخواهد بود که لزوما کاهش چشمگیری را در انتظار قیمت‌هاست. چرا با قرار گرفتن در فصل مجامع در ماه‌های خرداد و تیر و افزایش مقدار این مجمع‌ها به طور سنتی به جذابیت بسیاری از نمادها افزوده می‌شود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
ادامه افزایش قیمت ارز
تاثیر ماندگار حملات به نفتکش‌ها روی قیمت نفت تاثیر ماندگار حملات به نفتکش‌ها روی قیمت نفت
از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم
قیمت دلار و سکه در بازار امروز قیمت دلار و سکه در بازار امروز
در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
بورس از فرابورس عقب ماند
کسری بودجه دولت ترامپ به وضعیت نگران کننده رسید
خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی دربار خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی درباره مالیات سکه
فناوری‌های هوآوی تا سال‌ها در جهان پیشرو خواهند بود
پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مس پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن
خارجی‌ها چطور خانه‌های «مقرون به صرفه» می‌ساز خارجی‌ها چطور خانه‌های «مقرون به صرفه» می‌سازند؟
یک قدم تا ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ا یک قدم تا ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

افسوس! خاکی که سالانه یک درصد بیابان می‌شود
«ایمن‌سازی»حلقه مفقوده ساخت و ساز
اصل ۳۱ قانون اساسی؛ حق مسکن از رویا تا واقعیت اصل ۳۱ قانون اساسی؛ حق مسکن از رویا تا واقعیت
بانک مسکن برای خانه‌دار شدن مشتریان چه نوع تس بانک مسکن برای خانه‌دار شدن مشتریان چه نوع تسهیلاتی می‌دهد؟
تلاش حداکثری شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات به سیل‌زدگان
تجربه‌ای که دیر حاصل شد/ سومین عرضه بی تقاضای تجربه‌ای که دیر حاصل شد/ سومین عرضه بی تقاضای نفت خام سنگین در بورس
نماینده مجلس: میزان مصرف بنزین با کارت سوخت ک نماینده مجلس: میزان مصرف بنزین با کارت سوخت کنترل می‌شود
ابررایانه جدید توتال برای کشف سریع‌تر و ارزان ابررایانه جدید توتال برای کشف سریع‌تر و ارزان‌تر نفت
بررسی قانون بازار پایه به جلسه بعدی شورای عالی بورس موکول شد
نرخ بیکاری در استان تهران از 12درصد گذشت
مسکن اقساطی برای کارمندان 2هفته دیگر نهایی می مسکن اقساطی برای کارمندان 2هفته دیگر نهایی می‌شود
شرایط امروز سخت‌تر از زمان جنگ است شرایط امروز سخت‌تر از زمان جنگ است
مالکیت خانه‌های سازمانی نیوسایت اهواز با بانک ملی نیست
سومین عرضه نفت خام سنگین در بورس انجام شد
اطلاعیه عرضه اولیه «سیمرغ» + جزئیات